Papa Françesku: Më mirë ateist, sesa katolik hipokrit

Abisi

Larguar✌
1487865148s4.reutersmedia.net.jpg


Papa Françesku lëshoi një tjetër kritikë për pjesëtarë të klerit katolik gjatë kësaj të enjteje, teksa tha se është më mirë të jesh ateist, sesa një prej “shumë” katolikëve që, sipas tij, jetojnë me një jetë të dyfishtë hipokrite.

Në komentet e bëra gjatë meshës private në rezidencën e tij, Ati i Shenjtë shtoi më tej se “është skandaloze të thuash tjetër gjë e të bësh tjetër gjë. Kjo është një jetë e dyfishtë”.

“Ka nga ata që pretendojnë se ‘janë katolikë të devotshëm, shkojnë gjithnjë në mesha, i përkasin njërës shoqatë apo një tjetre”, u shpreh kreu i mbi 1.2 miliardë katolikëve romanë, sipas një transkripti të “Radio Vatikanit”. Por sipas tij, disa prej këtyre personave duhet të pranojnë gjithashtu se “jeta e tyre nuk është prej një të krishteri të vërtetë, se ata nuk u japin pagat punonjësve të tyre, i shfrytëzojnë njerëzit, bëjnë punë të pista, pastrojnë parà, apo bëjnë një jetë të dyfishtë”.

“Ka shumë katolikë që janë të tillë, e kjo përbën një skandal për kishën, - tha Papa Françesku. - Sa herë kemi dëgjuar njerëzit të thonë se, nëse ky lloj personi është katolik, atëherë do të jetë më mirë të jesh ateist”.

Që prej zgjedhjes së tij në krye të Kishës Katolike në vitin 2013, Papa argjentinas u ka thënë shpesh katolikëve, qoftë priftërinjve edhe laikëve, të praktikojnë ato që predikon feja e tyre.

Në predikimet e tij shpesh të dala nga kornizat apo parapërgatitjet, Ati i Shenjtë ka dënuar abuzimin seksual të fëmijëve të mitur nga priftërinjtë, duke e quajtur këtë ves të barazvlefshëm me një “meshë satanike”, u ka thënë katolikëve që janë pjesë e mafias të vetpërjashtohen, e madje edhe kardinalëve të tij të mos veprojnë si të ishin “princa”.

Në më pak se dy muaj pas zgjedhjes së tij, Françesku tha se të krishterët duhet t’i shohin ateistët si njerëz të mirë, nëse ata vërtet bëjnë gjëra të mira.
Top-Channel
 
Eshte e mundsheme qe nje ateist te jete me veper mire se sa nje besimtar katolik . Nga kendi qe i shikoj une , te dy grupet jane te njejta!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Eshte e mundsheme qe nje ateist te jete me veper mire se sa nje besimtar katolik . Nga kendi qe i shikoj une , te dy grupet jane te njejta!

Dhe nuk ke se si t'i shohesh ndryshe prej kendit te erresires.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Eshte e mundsheme qe nje ateist te jete me veper mire se sa nje besimtar katolik . Nga kendi qe i shikoj une , te dy grupet jane te njejta!

Ske qene kaq rende me heret .....i qeke fut mhb pa frena fare!
 
Ske qene kaq rende me heret .....i qeke fut mhb pa frena fare!

As mendimin tend nuk te lajne shqipet qe ta kesh ! Kjo eshte me e keqja e se keqes mendoj.

Te vie shpallje nga Zoti dhe te mohohet e te besohen 10 versione te librave e feve si libra te verete! Ky fakt i bene te dy grupet te njejta, te dy grupet jane mohuese.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
As mendimin tend nuk te lajne shqipet qe ta kesh ! Kjo eshte me e keqja e se keqes mendoj.

Te vie shpallje nga Zoti dhe te mohohet e te besohen 10 versione te librave e feve si libra te verete! Ky fakt i bene te dy grupet te njejta, te dy grupet jane mohuese.

Ok...tani kalo ne translate se asigjo nuk mora vesh c'ke dashur te thuash
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Te vie shpallje nga Zoti dhe te mohohet e te besohen 10 versione te librave e feve si libra te verete! Ky fakt i bene te dy grupet te njejta, te dy grupet jane mohuese.

Sa per te dal ne oborr e per te pare me tej, duhet te jesh ateist qe te kuptosh sa e larte dhe sa me vlera eshte jeta. Megjithate, ti e te tjeret si ty, jeni skllever te nje mendje te burgosur, te ndrydhur, jo per fajin tuaj, por per faj te injorances qe ushqeni cdo sekond te jetes.

Darius
 
Sa per te dal ne oborr e per te pare me tej, duhet te jesh ateist qe te kuptosh sa e larte dhe sa me vlera eshte jeta. Megjithate, ti e te tjeret si ty, jeni skllever te nje mendje te burgosur, te ndrydhur, jo per fajin tuaj, por per faj te injorances qe ushqeni cdo sekond te jetes.

Darius
Po ato te mira qe i shijone nga jeta qe i quan me vlera te larta. Kush ti dhuroi o i ndritur? Nese e quan injorance kete fakt, athere , ne edhe mund te jemi injorantet te cilet i shijojme te mirat qe na dhurohen cdo dite dhe falenderojme Zotruesin dhe Dhuruesin e ketyre te mirave per krijesat e Tij .
Ne fakt , injorantet jane mohuesit dhe te verberit qe nuk duan tia dine per asnje keshille dhe perkujtimi nga njerezit qe iu thone neve keto fjale pa pagese ia themi. Sepse, jemi te udhezuar . Dhe nuk na duhet asnje shperblim nga ana e juaj. Neve na mjafton kenaqesia e Zotit.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Po ato te mira qe i shijone nga jeta qe i quan me vlera te larta. Kush ti dhuroi o i ndritur? Nese e quan injorance kete fakt, athere , ne edhe mund te jemi injorantet te cilet i shijojme te mirat qe na dhurohen cdo dite dhe falenderojme Zotruesin dhe Dhuruesin e ketyre te mirave per krijesat e Tij .
Ne fakt , injorantet jane mohuesit dhe te verberit qe nuk duan tia dine per asnje keshille dhe perkujtimi nga njerezit qe iu thone neve keto fjale pa pagese ia themi. Sepse, jemi te udhezuar . Dhe nuk na duhet asnje shperblim nga ana e juaj. Neve na mjafton kenaqesia e Zotit.

Mbase per shkak te ketyre "closed minded" ti arrin te shumezosh dy-tre numra... .

Lexoje dhe njehere me sy hapur. Mundohu ta kuptosh se po flet rromlla-pertomlla.

Darius
 

Lauri

Anunnak
Sa per te dal ne oborr e per te pare me tej, duhet te jesh ateist qe te kuptosh sa e larte dhe sa me vlera eshte jeta. Megjithate, ti e te tjeret si ty, jeni skllever te nje mendje te burgosur, te ndrydhur, jo per fajin tuaj, por per faj te injorances qe ushqeni cdo sekond te jetes.

Darius

Kesaj i thone ndryshe "perplasje civilizimesh".
@Darius, keta mendime absurde qe hasim gjithandej jane vetem shenjat reale te profetsise se S. Huntington. I cili ne librin e ti Scontri di civiltà e ka parashikuar plot 20 vjet me pare. Mbas perfundimit te "luftes se ftohte" mes dy superfuqive qe per fat te mire mbaroj pa nje lufte te nxehte, perplasja e vertete dhe e pa shmangshme do jete identiteti kulturor dhe religjoz.
Bota po behte si nje katund mund te themi tashme, me perzierjen demografike qe po avancon cdo dite e me shume. Kjo do ti hape rruge nje Rendi te ri Boteror.
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Eshte psikologjikisht e pamundur te jesh nje ateist nga menyra si njerezit mendojne. Ne nuk jemi kafshe po qenie te sofistikuara qe gjithmone mendojme pertej asaj cka perceptojme. Kemi gjithmone dyshime dhe pyetje mbi gjithesine, dimensionet etj. Ateizmi eshte dicka e shtirur, e sforcuar dhe ne baze te saj e imponuar me force nga regjimet. Ne kete epoke ateizmi eshte nje menyre per tu dukur cool. Gjithashtu kjo sjellje ndikohet dhe nga niveli i ulet i DMT si pasoje e jetes ne qytet, stresi etj.

Ja psh cfare ndodh me nje ateist kur konsumon dmt.
Personal Story: I'm A Scientist Who Was An Atheist Until DMT Opened My Heart - Reset.me

Gjithashtu ka patur akuza qe qeveria hedh kimikate ne uje per te ulur nivelin e dmt te popullata. Kryesisht ne usa.. Jane bere dhe demostrata kunder kesaj.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Bashkangjitem cdo keshille fjale qe ka thene ati i shejte!
Ne lidhje me ateizmin,eh nje religjion tjeter,ku bashkohen njerzit qe sjan te gatshem te ushqehen ne tufe nga doktrina filozofike fetare,qe shpesh kundershtojne njera tjetren,brenda per brenda rregullores,qe vijne qe ne kohet e lashta kur njohja pertej shikimit se ckap syri ne ane vizive ishte pak i veshtire. ,kaq.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Ateizmi eshte dicka e shtirur, e sforcuar dhe ne baze te saj e imponuar me force nga regjimet. Ne kete epoke ateizmi eshte nje menyre per tu dukur cool. Gjithashtu kjo sjellje ndikohet dhe nga niveli i ulet i DMT si pasoje e jetes ne qytet, stresi etj.

Edisongen, ateizmi goditet me ane te botekuptimeve te rrymave nazi-fashiste dhe komuniste, te cilat zaptuan mendjet e shendosha dhe logjiken e njeriut ne shekullin e njezete. Gjithashtu, ka njerez qe pohojne se ateizmi eshte pjelle e ketyre rrymave dhe anasjelltas. Ne fakt per mua, te besh pohime te tilla do te thote te kryesh disa falsitete logjike.

Darius
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Edisongen, ateizmi goditet me ane te botekuptimeve te rrymave nazi-fashiste dhe komuniste, te cilat zaptuan mendjet e shendosha dhe logjiken e njeriut ne shekullin e njezete. Gjithashtu, ka njerez qe pohojne se ateizmi eshte pjelle e ketyre rrymave dhe anasjelltas. Ne fakt per mua, te besh pohime te tilla do te thote te kryesh disa falsitete logjike.

Darius

Pjelle nuk eshte por qe eshte imponuar me force eshte fakt. Gjithashtu dhe feja eshte imponuar me.force fillimisht. Flas.per.fete.monoteiste.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Si mire nuk qenka imponuar me.force ateizmi? A e di se ca dmth ateizem i her qe ti japesh.pergjije kesaj pyetje?!

Jo Nuk e di e thashe ashtu kot lol
Une jam ateiste Dhe nuk ma Ka imponuar asnjeri:p
Atheist behesh Dhe ti nese lexon "librat e shenjte"
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Jo Nuk e di e thashe ashtu kot lol
Une jam ateiste Dhe nuk ma Ka imponuar asnjeri:p
Atheist behesh Dhe ti nese lexon "librat e shenjte"

Lexo pak histori si fillim e mos le nam duke thene qe ateizmi nuk u imponua me force. Gjithsesi dyshoj qe nuk e di sakte se ca dmth ateizem ndaj dhe thua keshtu.
Ps: edhe muslimanet thone qe islami eshte fe e paqes dhe nuk eshte imponuar me dhune por kurani thote te kunderten. Shprehimisht denon ata qe nuk besojne ne zot.

Ja ca vargje te kuranit tend

Article 37 of the Albanian Constitution of 1976 put it quite clearly: "The State recognises no religion, and supports atheistic propaganda in order to implant a scientific materialistic world outlook in the people." And a 1977 law imposed prison sentences of three to ten years for "religious propaganda and the production, distribution, or storage of religious literature." [3]
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Lexo pak histori si fillim e mos le nam duke thene qe ateizmi nuk u imponua me force. Gjithsesi dyshoj qe nuk e di sakte se ca dmth ateizem ndaj dhe thua keshtu.
Ps: edhe muslimanet thone qe islami eshte fe e paqes dhe nuk eshte imponuar me dhune por kurani thote te kunderten. Shprehimisht denon ata qe nuk besojne ne zot.

Ja ca vargje te kuranit tend

Article 37 of the Albanian Constitution of 1976 put it quite clearly: "The State recognises no religion, and supports atheistic propaganda in order to implant a scientific materialistic world outlook in the people." And a 1977 law imposed prison sentences of three to ten years for "religious propaganda and the production, distribution, or storage of religious literature." [3]

Djali Nuk Po me kupton me
Duket!!
Pike se pari Nuk
Besoj ne pallavra arabe ...
Se dyti Influence Ka Por hiqe ate fjalen force kaq
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Djali Nuk Po me kupton me
Duket!!
Pike se pari Nuk
Besoj ne pallavra arabe ...
Se dyti Influence Ka Por hiqe ate fjalen force kaq

Tani une po te jap fakte ti vazhdon akoma ding dong refrenit. Apo skupton anglisht. 10 vite burg per aktivitete fetare nga nje shtet ateist. Lexo se ju ateistet vetem meme lexoni.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Tani une po te jap fakte ti vazhdon akoma ding dong refrenit. Apo skupton anglisht. 10 vite burg per aktivitete fetare nga nje shtet ateist. Lexo se ju ateistet vetem meme lexoni.

Fakte Enveriane? Really
U can do better than that

Nuk di anglisht
Por njof gjuhen e djallit:p
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Enveri, Stalini, Hitleri ishtin ateiste dhe shikoni c'i bene njerezve!

Edisongen, nje argument i tille jepet atehere kur kerkohet te goditet ateisti, apo ateizmi ne pergjithesi ne baze te te keqijave qe keta persona sollen mbi njerezimin. Ne fakt, keta persona e te tjere mund te kene qene kriminelet me te medhenj te shekullit te kaluar, per mua argumenti ne fjale eshte nje falsitet logjik bazuar mbi shoqerine e keqe. Meqenese eshte nje falsitet, atehere shfrytezimi i tij per te goditur bazen logjike ose racionalen e ateizmit bie poshte.

Konkluzioni qe nxjerr premisa e ketij argumenti qe ti rrok Edisongen, pak a shume, "Prandaj, ateizmi duhet refuzuar/luftuar sepse Hitleri, Enveri, Stalini ishin ateiste dhe shikoni se cfare krimesh i bene njerezimit." Faktikisht, krimet i ben njeriu me vetedije te plote (per sa kohe qe ka mendje te shendoshe) dhe nuk mund te ndikohet nga nje baze filozofike, pavaresisht se e njihte ate baze filozofike.

Darius
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Enveri, Stalini, Hitleri ishtin ateiste dhe shikoni c'i bene njerezve!

Edisongen, nje argument i tille jepet atehere kur kerkohet te goditet ateisti, apo ateizmi ne pergjithesi ne baze te te keqijave qe keta persona sollen mbi njerezimin. Ne fakt, keta persona e te tjere mund te kene qene kriminelet me te medhenj te shekullit te kaluar, per mua argumenti ne fjale eshte nje falsitet logjik bazuar mbi shoqerine e keqe. Meqenese eshte nje falsitet, atehere shfrytezimi i tij per te goditur bazen logjike ose racionalen e ateizmit bie poshte.

Konkluzioni qe nxjerr premisa e ketij argumenti qe ti rrok Edisongen, pak a shume, "Prandaj, ateizmi duhet refuzuar/luftuar sepse Hitleri, Enveri, Stalini ishin ateiste dhe shikoni se cfare krimesh i bene njerezimit." Faktikisht, krimet i ben njeriu me vetedije te plote (per sa kohe qe ka mendje te shendoshe) dhe nuk mund te ndikohet nga nje baze filozofike, pavaresisht se e njihte ate baze filozofike.

Darius

Un thashe qe ateizmi eshte imponuar me force dhe ky eshte nje fakt.
 

Abisi

Larguar✌
Un thashe qe ateizmi eshte imponuar me force dhe ky eshte nje fakt.

Po si mund te imponohet ateizmi me force?
Ateist do te thote te mos besosh ne Zot,te mos i perkasesh asnje feje..dhe nuk ka se si te imponohet kur kjo gje,mos besimi i vjen natyrshem?
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Përkufizimi

Përkufizimi "ateist" ishte për shumë kohë një përcaktim i kundërshtueshëm, që nuk u pranua në fillim nga mosbesimtarët, pra ateistët. Ishte një pritmëri fjalëkrijuese, që përdorej prej atyre që cilësoheshin si besimtarë të vërtetë kundër ose gjoja jobesimtarëve të vërtetë. Ateizëm në kuptimin e "i paperëndi, i pafe" përmendej në këndvështrimet që binin në kundërshtim me fetë themelore egjiptiano-judaike. Shpesh, rryma fetare me një përfytyrim vetjak mbi perëndinë emërtoheshin si ateistike në kohët e hershme, p.sh. përfaqësues të feve monoteiste (besim në një "zot") të krishterimit, myslimanizmit dhe të judaizmit cilësoheshin pjesërisht nga kundërshtarët e tyre politeistë si ateistë.

Shumë prej tyre që vetëquhen ateistë kanë ide të përbashkëta skeptike lidhur me pretendimet ndaj supernatyrores, duke vënë në dukje mungesën e evidencave empirike për ekzistencën e ndonjë lloj perëndie. Argumenta të tjerë për ateizmin janë me natyrë filozofike, sociale apo historike. Ndonëse shumë të vetëquajtur ateistë orientohen drejt filozofove sekulare, si psh Humanizmi, Racionalizmi dhe Natyralizmi, nuk ekziston një ideologji apo terezi praktikash dhe sjelljesh që ateistët t'i konsiderojnë thelbësore në ideologjinë e tyre dhe t'u referohen me pas rigorozisht. Arsyetimet e tyre janë praktikisht të pavarura dhe vetjake, me bindje të ndërtuar nga secili prej tyre në veçanti. Elementi i panevojshmerisë se ekzistencës së një dogme qendrore drejtuese, i bën shumë prej tyre krenarë për këto bindje dhe shprehen për vërtetësinë e tyre : njerëz të ndryshëm, kudo në botë dhe totalisht të panjohur për njëri tjetrin dhe ambientin e tyre kulturor, pa pasur një udhëzues të përbashkët, duke aplikuar vetëm arsyetime të pastra natyrore në mënyrë të pavarur dhe duke u bazuar secili në fakte që shpesh as nuk disponohen në njohurinë e një ateisti tjetër, përsëri mbërrijnë në përfundime të njëjta.

Kjo situate sot është në kontrast të fortë me të shkuarën. Termi ateizëm lindi si një term ofendues dhe i aplikohej çdo lloj personi idetë e të cilit kundërshtonin fenë e pranuar si normalitet nga shumica. Me shpërhapjen mendimit të lirë, skepticizmin shkencor dhe kriticizmin ndaj fesë, ky term filloi të marrë një kuptim më specifik dhe filloi përherë e më shpesh të përdoret si vetë-përshkrues nga ateistët.

B:wikipedia


...mos i ngaterroni shume konceptet e nje bashkesie me individ kriminel.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Un thashe qe ateizmi eshte imponuar me force dhe ky eshte nje fakt.

Edhe ateizmi ka rrezikun e tije, por nuk mund te arije kurre rrezikun fetar. Ka dhe ateizmi ekstremizmin e tije por kur fillon ekstremizmi fetar ka nje force inercie qe shkaterron cdo gje qe i del perpara, eshte nje cunam injorance dhe supersticioziteti.

Me kete qe sapo thashe, nuk ka te beje me masakrat e Enverit, qe iu harrofte emri !!

Darius
 
Top