Papa Françesku: Më mirë ateist, sesa katolik hipokrit

Abisi

Larguar✌
:O tallesh ti mo?! Po te flisje nje fjale u fusje ne burg ca flet. ka patur shume qe e kane mbajtur ne fshehtesi besimin ama ne mase ajo u ndalua. Dhe praktikimi s'behej dot kurre se kishte spiune dhe brenda familjes. Pra brezi i prinderve tane s'mund tna flisnin per fene fare apo per Zotin(ata qe jane 40+)

Nuk jam duke u tall hic..familja ime nuk ka hequr dore kurre nga besimi..edhe pse ne fshehtesi..keshtu qe kush u be ateist,pati besimin e dobet..se te besosh fort,nuk ka gje ne bote te te beje ateist.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ahaaaa.. dmth duhet te ishe i kalitur qe ta mbaje te gjalle besimin. po per tu fal u falnin dot? po ne xhami shkonin? po me shoket flisnin per Zotin?? po rri tani mos ja fut kot se as nuk e ke jetuar ate kohe. Mua me tregonte gjyshja ne pune i conin te pinin uje me zor ne kohe ramazani. Po jo te gjithe i durojne torturat Abis.
 

Abisi

Larguar✌
Ahaaaa.. dmth duhet te ishe i kalitur qe ta mbaje te gjalle besimin. po per tu fal u falnin dot? po ne xhami shkonin? po me shoket flisnin per Zotin?? po rri tani mos ja fut kot se as nuk e ke jetuar ate kohe. Mua me tregonte gjyshja ne pune i conin te pinin uje me zor ne kohe ramazani. Po jo te gjithe i durojne torturat Abis.

Po mire,po marr nje shembull...
nje besimtari te devotshem,i ndalohet te predikoj fene..as xhami,as falje..asgje.sepse i eshte e ndaluar..por ama ne shpirt besimtari,beson fort.
ateist quhet?
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Po mire,po marr nje shembull...
nje besimtari te devotshem,i ndalohet te predikoj fene..as xhami,as falje..asgje.sepse i eshte e ndaluar..por ama ne shpirt besimtari,beson fort.
ateist quhet?

Po u detyrua te shkele rregullat e fese ateist eshte. Psh nese kurani thote po te pish uje gjate ramazanit nuk je musliman atehere sje musliman. Po kap nje shembull kot sa per ilustrim.
Ndaj them qe eshte imponuar me force. Postuesja me siper te solli nje shembull
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Po mire,po marr nje shembull...
nje besimtari te devotshem,i ndalohet te predikoj fene..as xhami,as falje..asgje.sepse i eshte e ndaluar..por ama ne shpirt besimtari,beson fort.
ateist quhet?

Nuk quhesh ateist more Abis, ama besimi venitet. Nuk eshte certifikate qe e merr njeher dhe s'leviz. Besimi duhet ujitur, praktikuar, biseduar qe te ruhet. Une nuk po them qe te gjithe njerezit u kthyen ne ateist,(ama sh prej tyre jane kthyer) ama sistemi atehere perdori krejt menyrat per ta imponuar dhe sot kemi musliman qe thone jemi musliman ama s'e dine c'do te thote musliman e i bejne krejt gjerat e ndaluara, e katoliket po ashtu.
 

ReSpEcT

Anëtar me përvoje.
Who gives a fuck ca eshte komunizmi. Un po them qe ateizmi eshte imponuar me force.
Drejtuesit e komunizmit ishin ateiste. E thjeshte. Nuk beson ne zot dmth je ateist. Duuhhh!!!

Ne radhe te pare te ruajme etiken dhe gjuhen shqipe nese ke deshire per diskutim.

Ateizmi eshte botekuptim, pozicion se nuk ka Perendi. Pra kur ne themi se ateizmi eshte fe e kemi parasysh faktin se ateizmi merr nje pozicion negativ-mohues ne lidhje me ekzistencen e Perendise. Eja na argumentoni logjikisht se cfare te bem te mendosh qe eshte imponuar, atehere ne do ta pranojme se ateizmi eshte imponuar ne mungese te fese. Por ju smund ta beni kete, atehere ne e konsiderojme pikepamjen tuaj si pikepamje fetare.
 
Redaktimi i fundit:

ReSpEcT

Anëtar me përvoje.
Jo. Jam pagan, spiritual.

Te qeshim apo te qajme!? :)

Ateizmi esht nje lloj paganizmi modern. Mendoj se paganizmi antik, i perhapur ne shkalle te gjere ne europe ne epoken e hekurit, ka qene nje menyre e te besuarit me teper e arsyeshme dhe "materialiste" (materialismus) ku secili kult qe adhurohej ishte nje trup i dukshem, si dielli, hena, etj.. nderkoh qe pas qindra viteve, njeriu fillon te besoj ne ate qe quhet krijuesi i universit, zoti suprem dhe epitete te tjera ndaj nje "?" qe nuk ka asnje fakt qe ekziston.
 
:O PREDIKOHEJ?!!! Tallesh ti mo?! Po te flisje nje fjale u fusje ne burg ca flet. ka patur shume qe e kane mbajtur ne fshehtesi besimin ama ne mase ajo u ndalua. Dhe praktikimi s'behej dot kurre se kishte spiune dhe brenda familjes. Pra brezi i prinderve tane s'mund tna flisnin per fene fare apo per Zotin(ata qe jane 40+)

Ateizmi si mosbesim nuk eshte imponues po puna eshte a u imponua ne Shqiperi? po. it did. Pastaj dhe me deshire e kane pranuar ca ta merr mendja. Njesoj si feja. Ka pas pranime se kishin xy perfitim apo le te themi imponim, ka pas dhe qe e pranuan me deshire.

Sa per papen: Sjam dakort me mire ateist sesa hipokrit. Sipas besimit papes po sqe katolik futesh ne ferr, nqs mekaton denohesh per mekatin. E tani me mire ne ferrr perher apo me mire nje njeri me gabime e te meta dhe qe do japesh llogari per ate te keqe qe posedon>?!!!! Tani ai do e kete thene me kuptim te mire qe ti nxise njerezit te jene jo hipokrit ama si fjali NUK QENDRON FARE!

Sa i perket asaj: qe ateistet mund t ejene te mire, Sigurisht qe po. ateisti punet i ka me Zotin, cpo i duhet njeriut ca beson ai.

Papa me nje fjale me kete ka dal prej binareve te Kishes. Kisha thote kush nuk beson nuk mund te shkoj ne Parajsen e Palit!
Me duket se per te marr like e ka pasur kete here Papa!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Papa me nje fjale me kete ka dal prej binareve te Kishes. Kisha thote kush nuk beson nuk mund te shkoj ne Parajsen e Palit!
Me duket se per te marr like e ka pasur kete here Papa!

o CENI ME FAL POR UNE SJAM DAKORT SI E PARASHTRON TI PROBLEMIN. parajse e palit apo e qamilit. Parajsa pra. Ke billiona njerez qe i besojne asaj feje dhe duhet te kemi vertet respekt per cdo besim. Papa mund ta kete thene dhe per stimulim te besimtareve. se lajmeve si besoj shume une ;)
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Po u detyrua te shkele rregullat e fese ateist eshte. Psh nese kurani thote po te pish uje gjate ramazanit nuk je musliman atehere sje musliman. Po kap nje shembull kot sa per ilustrim.
Ndaj them qe eshte imponuar me force. Postuesja me siper te solli nje shembull

Kur do e kuptosh ti qe atheism Nuk eshte religion ?😜
Calling Atheism a religion is like calling bald a hair colour
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
ej o miqt e mi :p

Religjion apo jo ateizmi sinqerisht eshte kancer :p hahaha. Mos kujtoni se eshte gje e bukur apo e zgjuar mos me pranu qe ka nje KRIJUES! Jo vec thash. :D
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
ej o miqt e mi :p

Religjion apo jo ateizmi sinqerisht eshte kancer :p hahaha. Mos kujtoni se eshte gje e bukur apo e zgjuar mos me pranu qe ka nje KRIJUES! Jo vec thash. :D

God bless your soul child :p
Atheism is reality
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Se kuptoj perse ngaterrojne ateizmin me totalirizmin politik te nje sistemi diktatorial. ahhahahahaha
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Do doja shume nje sqarim me te hollesishem nese se ke bezdi.

Ndryshe nga ateistet besoj ne dimensione te tjera, besoj qe shpriti ekziston. Ndryshe nga besimtaret e feve monoteiste nuk besoj qe ka vetem nje zot por gjithesia eshte me komplekse se teoria e big bang.

Nese do te me kuptosh me teper duhet te arrish te realizosh astral projection dhe mos tu vesh veshin adoleshenteve kur thone qe ateizmi eshte nje forme moderne paganizmi. Ateizmi dhe monoteizmi jane armiqte e paganizmit dhe te disa feve te tjera te vjetra.
 
Eshte shume me mire te jesh ateist se sa cfaredolloj besimtari hipokrit.
Respektoj besimtaret qe jetojne besimin e tyre sic respektoj ateistet qe jetojne mosbesimin e tyre.
Vetem se ne jeten e perditshme realiteti ka treguar dhe tregon qe krimet me te tmerrshme te njerezimit i kane bere besimtaret dhe jo ateistet.
Nejse , ky Francesku rri e rri keput ndonje kumbull.
Shumicen e rasteve te papjekur por rralle e per mall keput edhe ndonje te pjekur.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Eshte shume me mire te jesh ateist se sa cfaredolloj besimtari hipokrit.
Respektoj besimtaret qe jetojne besimin e tyre sic respektoj ateistet qe jetojne mosbesimin e tyre.
Vetem se ne jeten e perditshme realiteti ka treguar dhe tregon qe krimet me te tmerrshme te njerezimit i kane bere besimtaret dhe jo ateistet.
Nejse , ky Francesku rri e rri keput ndonje kumbull.
Shumicen e rasteve te papjekur por rralle e per mall keput edhe ndonje te pjekur.

Ne ca beso ti Levo?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ndryshe nga ateistet besoj ne dimensione te tjera, besoj qe shpriti ekziston. Ndryshe nga besimtaret e feve monoteiste nuk besoj qe ka vetem nje zot por gjithesia eshte me komplekse se teoria e big bang.

Nese do te me kuptosh me teper duhet te arrish te realizosh astral projection dhe mos tu vesh veshin adoleshenteve kur thone qe ateizmi eshte nje forme moderne paganizmi. Ateizmi dhe monoteizmi jane armiqte e paganizmit dhe te disa feve te tjera te vjetra.

Si arrite deri aty sa te besosh qe shpirti ekziston?
Dmth nga lindi shpirti ?
 

Lauri

Anunnak
ej o miqt e mi :p

Religjion apo jo ateizmi sinqerisht eshte kancer :p hahaha. Mos kujtoni se eshte gje e bukur apo e zgjuar mos me pranu qe ka nje KRIJUES! Jo vec thash. :D
@soul. Pak siper the qe duhen respektuar cdo besim, edhe ateizmi mund te quhet nje besim ne mosbesim. Pse kaq kontraditore ne dy postime radhazi?
Pse quan koncer nje person qe nuk do te besojne? Pse jeni kaq shpirt zi dhe shtireni qe jeni besimtar te nje zoti te urte e te bute.
Une them qe ju jeni kanceri i njerzimit, ai qe vert njerez eshte kancer, Allahu ne Kuran ju meson te vrisni ateistet, paganet, te krishteret, ebrejte dhe gjithekend qe nuk eshte mysliman.
Allahu e ju jeni kanceri.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Per mua Papa tha nje gje te madhe.

Pra, eshte me mire te jesh vetvetja se sa ta genjesh veten tere jeten. Po ku ka me mire se kaq apo ku ka me budallalleke se sa ta genjesh veten tere jeten.

Kaq e thjeshte me duket mua.
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Si arrite deri aty sa te besosh qe shpirti ekziston?
Dmth nga lindi shpirti ?

Shpirti eshte energji dhe energjia eshte eternal. Dmth as nuk lind e as nuk shuhet.
Si arrita deri aty sa te besoj? Astral projection. Prandaj te them qe sado ta shpjegoj po nuk e realizove vete se kupton dot.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Shpirti eshte energji dhe energjia eshte eternal. Dmth as nuk lind e as nuk shuhet.
Si arrita deri aty sa te besoj? Astral projection. Prandaj te them qe sado ta shpjegoj po nuk e realizove vete se kupton dot.

Per ateizmin mbetet shume per tu diskutuar por me gerryen koken ca kjo e fundit.
O Edisongen, se ka kohe qe nuk kam hy e hyra e mbeta ne te nga keto debatet. Se pari ta kuptosh se ne te gjithe ketu jemi per te mesuar diq te re edhe per ta diskutuar. Pra cdo gje e re has ne pengesat e saj sepse kshu eshte jeta. Edhe kjo qe po mundohesh me spjegu ti po me duket si diq e re dhe e mire per te diskutuar.

Por, kshu nga shkrimet une kuptova se ti beson, jo ne zot, por se natyra ka nje dicka krijuese e pa njohur per mua. Nese e kam kuptuar mire. Kur flet per energjine dhe eternalitetin e saj kjo mendja ime me shkon te Darvini me panisshmerine dhe paperfundshmerine e materies. them te drejten kjo e Darvinit nuk ka te beje me kete astral projectionin tend por disi me ngaterrohen mua.

Kshu hove-hove po me duket se po thua: Eshte nate dhe futemi ne nje dhome. Kur ndezim driten ku mbetet terri?!

Une edhe munde ta kem keqkuptuar por meq jemi ketej per te debatu, gjithsesi edhe mesu gjera te reja, nese ke mundesi kuptohet, me na spjegu pak per kete fare lloj besimin tend se po te jete e thjeshte kjo Astral projection po te ja fusim te tere e po ta bejme jeten lule mi lule.
 
Ta thjeshtojme pak muhabetin.
Psh ketu ne forum papa francesku e ka fjalen per ata besimtare qe kur duhet te japin nje mendim per ata qe nuk i perkasin besimit te tyre gjykojne e paragjykojne me kuintale e ndjehen te lirshem te shprehen si te duan me njerez te tille.
Por kur duhet ta japin nje mendim per felliqesite e njerezve qe i perkasin besimit te tyre nuk shprehen dhe thone qe vetem Allahu ua njeh zemrat njerezve.
Kjo eshte dyfytyresi dhe hipokrizi ne katror, ne kub e akoma me shume.
Nje arsye qe me pelqen shume forumi eshte se postimet tona mbeten ketu.
Ca dua te them me kete?
Asgje, thjeshte qe eshte shume e lehte te kostatojme hipokrizine e kujtdo, perfshire timen.
Doni nje shembull?
imam krasniqin e gjykon allahu nese ne gjyq e akuzojne per nxitje terrorizmi dhe mospagim taksash ndaj shtetit bazuar ne fakte nga prokuroria ndersa mua (dhe nicktjeter akoma me shume) na thone direkt djall dhe njerez te keqinj nese ju cjerrim masken hipokriteve te kujtdo besimi qofshin
Doni me per Belulin?
 
Redaktimi i fundit:

Edisongen

Anëtar Aktiv
Per ateizmin mbetet shume per tu diskutuar por me gerryen koken ca kjo e fundit.
O Edisongen, se ka kohe qe nuk kam hy e hyra e mbeta ne te nga keto debatet. Se pari ta kuptosh se ne te gjithe ketu jemi per te mesuar diq te re edhe per ta diskutuar. Pra cdo gje e re has ne pengesat e saj sepse kshu eshte jeta. Edhe kjo qe po mundohesh me spjegu ti po me duket si diq e re dhe e mire per te diskutuar.

Por, kshu nga shkrimet une kuptova se ti beson, jo ne zot, por se natyra ka nje dicka krijuese e pa njohur per mua. Nese e kam kuptuar mire. Kur flet per energjine dhe eternalitetin e saj kjo mendja ime me shkon te Darvini me panisshmerine dhe paperfundshmerine e materies. them te drejten kjo e Darvinit nuk ka te beje me kete astral projectionin tend por disi me ngaterrohen mua.

Kshu hove-hove po me duket se po thua: Eshte nate dhe futemi ne nje dhome. Kur ndezim driten ku mbetet terri?!

Une edhe munde ta kem keqkuptuar por meq jemi ketej per te debatu, gjithsesi edhe mesu gjera te reja, nese ke mundesi kuptohet, me na spjegu pak per kete fare lloj besimin tend se po te jete e thjeshte kjo Astral projection po te ja fusim te tere e po ta bejme jeten lule mi lule.


Darvini foli per materien, pra per kete dimension. Une po flas per shpirtin qe eshte energji e jo materie. Shpirti nuk varet nga asnje dimension, psh sic varet trupi nga ky dimension pasi eshte krijuar nga ai.
Darvin mendon qe materia nuk eshte krijuar kirre e nuk do shuhet por darvin mendon qe vetem ky dimension ekziston. Ka te drejte dhe eshte logjike nese mendon me ate menyre. Por kjo menyre eshte e ceket dhe teper gabim. Nuk ka vetem nje dimension. Shkenca nuk do e vertetoje kurre nje dimension tjeter pasi natyra e veprimit te saj nuk e ben te mundur dicka te tille. Ajo studjon vetem materien. Por kohet e fundit po perparon edhe pse eshte shume primitive ne kete aspekt.

Astral projection nuk eshte dicka qe e studjon dhe e meson direkt dicka. Astral projection eshte nje "out of body experience" e ngjashme me momentin kur vdesim. Nuk eshte aspak e rrezikshme. Me pak mund mund ta realizoje cdokush. Disa hipnoza dhe tinguj binaural mund te ndihmojne.
 
@soul. Pak siper the qe duhen respektuar cdo besim, edhe ateizmi mund te quhet nje besim ne mosbesim. Pse kaq kontraditore ne dy postime radhazi?
Pse quan koncer nje person qe nuk do te besojne? Pse jeni kaq shpirt zi dhe shtireni qe jeni besimtar te nje zoti te urte e te bute.
Une them qe ju jeni kanceri i njerzimit, ai qe vert njerez eshte kancer, Allahu ne Kuran ju meson te vrisni ateistet, paganet, te krishteret, ebrejte dhe gjithekend qe nuk eshte mysliman.
Allahu e ju jeni kanceri.
Kritikat e Soulit ndaj meje ia pranoj !
Allahu thote ne Kuran :"kush vret nje njeri eshte sikur te vritet krejt njerezimi". Pse bene propaganda koti dhe bene shpifje qe nuk tu shiten . Muhamedi a.s., jo qe eshte pranuar nga arabet ne fillim . Po eshte keqtrajtuar , eshte rrahure , e debuare nga vendlindja e tij dhe eshte luftuar deri ne vdekje . Dhe nga te gjitha keto te bema te farefisit dhe popullit te tij Muhamedi a.s., nuk i ka luftuar perderisa Zoti ka dhene urdher te luftohen dhe ne kete menyre te mbrohen dhe te fitoj e verteta nga e paverteta .
Edhe Adem Jashari edhe shume deahmor para tij kane luftuar , por asnje shqiptare me mend ne krye nuk thote qe lufta e tij ishte e gabuar . E kupton Zoti eshte i drejte . Edhe lufta ndaj zullmqareve mund te kuptohet si shenje drejtesie edhe nese kjo urdherohet nga Zoti ne Kuran apo Bibel(inxhill).
Lexo pak biografin e Muhamedit a.s . Dhe mund ti largosh dyshimet e krijuara ne koken tende nga mesimet e shtremberuara te disa prifterinjeve .
Per ta kuptu Islamin duhet te studiosh ne shkollat islame . Dhe per ta kuptuar krishterimin duhet te studiosh ne shkollat e krishtere .
 
Redaktimi i fundit:

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
ej o miqt e mi :p

Religjion apo jo ateizmi sinqerisht eshte kancer :p hahaha. Mos kujtoni se eshte gje e bukur apo e zgjuar mos me pranu qe ka nje KRIJUES! Jo vec thash. :D

Me kujtohet fjalia e te madhit Nietzsche: Mallkuar qofte ai qe ha nje vakt buke me nje prift apo murg, sepse ai eshte i denuar te jetoje ne shkretetirat me te ashpra, perfshi ketu edhe shkretetiren e shpirtit, ai eshte i denuar te digjet pikerisht ne ferrin qe ndertoi vete.

Darius
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
O Daisy 1 pytje.

Cf ndodh me materien me shpirtin dmth pas vdekjes?

The word soul is just made up by religion to keep a leash on their believers and because of the notion that souls make you a better person.
The only reason someone believe they have a soul is because they're scared that death is the complete cessation of existence....
Une Nuk besoj ne jeten pas vdekjes, besoj qe jam nje thes me
Mish kocka Dhe organe ... Dhe kur te vdes that will be the end of it :p
Per me shum per shpirtin I'll get back to u when I die lol

Dhe nje Gje meqe jemi ketu kush me shpjegon cfare dmth "Je si shpirt"😜
Flm ne advance
 
o CENI ME FAL POR UNE SJAM DAKORT SI E PARASHTRON TI PROBLEMIN. parajse e palit apo e qamilit. Parajsa pra. Ke billiona njerez qe i besojne asaj feje dhe duhet te kemi vertet respekt per cdo besim. Papa mund ta kete thene dhe per stimulim te besimtareve. se lajmeve si besoj shume une ;)

E pranoj rekomandimin tend !
Por , perderisa Pali eshte autori kryesor i dy dhjatave te shkruara . Dhe vete te krishteret e vlersojne Palin nuk ka ofenduese asgje ketu nga une . Sa kam lexu une per Biblat , ai eshte njeriu per cdo pike dhe presje qe ishte pyetur ku te vendoset !
Dhe tjetra Papa me deklarimet e tij del kunder parimeve te fese se tij . Dhe mohon shpalljen e fundit te Zotit , pse nuk kam te drejte te theme si Papa dhe si ateisti jane te njejte . Ateisti mohon Zotin , Papa mohon te derguarin e fundit te Zotit !
 
Top