Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

NeVertiti

~Kohe & Stine~
papa-time-lajmi.jpg


Papa Françesku u shpall "Njeriu i Vitit" prej revistës prestigjioze "Time".

"Gjatë nëntë muajve të tij në detyrë, Françesku ka arritur të nxjerrë besimin nga korridoret e Vatikanit në rrugë", argumentoi revista përzgjedhjen e Atit të Shenjtë si fitues të këtij çmimi prestigjioz.


"Shumë rrallë, një lider i ri botëror ka arritur të tërheqë kaq shumë vëmendje brenda kaq pak kohe. Në nëntë muajt e tij në detyrë, Papa e ka vendosur veten në qendër të të gjithë debateve kryesore të ditëve tona, mbi pasurinë dhe varfërinë, drejtësinë,

Gjatë nëntë muajve të tij në detyrë, Françesku ka arritur të nxjerrë besimin nga korridoret e Vatikanit në rrugë

transparencën, globalizmin, rolin e gruas në shoqëri, natyrën e martesës dhe tundimin e parasë"", shtoi "Time".

Edward Snowden, njeriu që denoncoi një skemë gjigante të përgjimit prej shërbimit të fshehtë amerikan u rendit u dyti.

Midis dhjetë kandidatëve të fundit, në procesin e gjatë të seleksionimit të "Njeriut të Vitit" prej revistës figuronte edhe Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad.

Kardinali Jorge Mario Bergoglio u shndërrua në kreun e Kishës Katolike të Vatikanit në muajin Mars, pas dorëheqjes së Papës së mëparshëm, Benediktit XVI.

Nje vit me pare, kete cmim prestigjioz e pati fituar Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama. / Top Channel
 
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"


[B]Midis dhjetë kandidatëve të fundit, në procesin e gjatë të seleksionimit të "Njeriut të Vitit" prej revistës figuronte edhe[B] Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad[/B].[/B]
[/QUOTE]

Papa njeri i vitit se bashku me diktatorin e shek.21 !
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Papa njeri i vitit se bashku me diktatorin e shek.21 !
Gjynah qe nuk te ka shtypur ajo ? ty
Po kot qe nuk te fusin ty here te tjera te besh perzgjedhjet.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Duhet ta rregullojn disi imazhin e tyre te shkatrrum me skandale te ndryshme ! "ndoshta" edhe duke ble kesi lloj "epitetesh" ! :D
 

cent

...Lontano
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Duhet ta rregullojn disi imazhin e tyre te shkatrrum me skandale te ndryshme ! "ndoshta" edhe duke ble kesi lloj "epitetesh" ! :D

Cdokush e shef ne kendveshtrimin e tij personal/fetar apo budallalleps kshu qe dhe kjo qe thua ti qendron Ado ;)
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ky papa e meriton :) eshte vertet per tu cmuar
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Duhet ta rregullojn disi imazhin e tyre te shkatrrum me skandale te ndryshme ! "ndoshta" edhe duke ble kesi lloj "epitetesh" ! :D

Ke te drejte, ty ta mbeshtes perhere.
 

Kila

VIP
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ky papa qe kur erdhi ne fillim me pelqeu me disa deklarata , jo se me intereson shum se sjam katolike por me ka pelqy vertet .
Dha disa shenja per pranimin e homoseksualeve dhe me ka pelqyer me shum kur ka then qe te mos harxhonin per te ardhur ne vatikan po ti perdornin parat per bamirsi ...
 
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Gjynah qe nuk te ka shtypur ajo ? ty
Po kot qe nuk te fusin ty here te tjera te besh perzgjedhjet.

Cke ore besimtar i krishtere ?! Ti poston vetem kur hapen temat ku atakohen ''te kirshteret'' ! Mendoj qe perzgjedhja eshte e gabuar , sepse per fe e per Pap sot spo ndegjon askush . Keshtu eshte e verteta , edhe pse dikujt mund ti dhembe e verteta .
 
Redaktimi i fundit:

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Urime :D. vertet
 
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Veshjen e ka te bkr, jo si disa mesjetar lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Duket ky qe ne shikim,i mpreht,tolerant ,ka nje shikim miresie por dhe shume pragmatist,ka prek fiks ato pika qe pak,shume kisha u rrinte pak si larg,sikur i anashkalonte,ky eshte pro rinis dhe mendimeve te hapura.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ke te drejte, ty ta mbeshtes perhere.


Edhe une ja mbeshtes gjithmone keti, e meriton vertete..:)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Uroj dhe shpresoj se do t'behet nga shkaktaret qe do t'organizojne me shume takime me besimet tjera fetare per t'i larguar keqkuptimet qe shfaqen nga mediat dhe njerezit injorante.
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Për mua njeriu i vitit është ai zjarrëfikësi që e rrezikon jetën e tij çdo ditë për të shpetuar jetë, ai polici që dje luftoi me krimin e femija e tij nuk e pa në mrembje, keta janë njerëz të vitit , heronjë trima e burra e vajza të mira .
Mendoj se duhet të e i them edhe unë po të gjithë ndikimit të medias te ne, heronjtë tanë janë ata që çdo ditë bejnë gjera të bukura për ne e komunitetin. Ky ska ba gja të mirë, veqse i ka udheheq nje grup pedofilesh e keqperdoruesish të miliarda fondeve në botë. Do ishte mirë po te shiteshin pallatet e Vatikanit dhe në ketë menyrë për disa dekada bota do kishte ushqim mjaftueshem. Mfalni po zemra e plast :D
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ne fakt mire do ishte qe te shitshin cdo gje , por nje fjale thote kush vjen i fundit iken i pari, do te ishte mire te fillohej nga Meka, se as Meka nuk eshte me e prapambetur persa i perket pedlfilave biles edhe te deklaruar.
 
Redaktimi i fundit:

Vvetoni

Larguar
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Sigurisht, morali dhe veprimet e anti moralit nuk prekin vetëm një fe ose një kombësi , pedofil ka të krishter , mysliman , budist , ateist etj . Do ishte mirë që në revistat e një bote të vertet në ballinen e tyre të ishin luftërat e shumta të zjarrëfikësëve kundër zjarit , dhe të flitej për heronjë të vertet e meritor, por ja që papai ka ndikim në botë dhe thashë ndoshta do e zhfytëzoj ketë gjë që të ushqej botën me thesarin që ka mbi kokë e posht kokës neper tavanet e muret e shtepive e luksit qe me siguri nga kjo nuk shpetojnë as anëtarë të besimeve tjera fetare.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ne fakt mire do ishte qe te shitshin cdo gje , por nje fjale thote kush vjen i fundit iken i pari, do te ishte mire te fillohej nga Meka, se as Meka nuk eshte me e prapambetur persa i perket pedlfilave biles edhe te deklaruar.

Ta krahasosh Meken me pedofilat ne Kishe qe jane zene, eshte ofendim per komunitetin musliman te forumit. Ndaj te keshilloj t'jesh me i kujdesshem kur shprehesh, mllefin mbaje per vete, nuk eshte patjeter ta shprehesh ketu urrejtjen qe ke ndaj muslimaneve. Media ka kudo, po te ishte sic thua, do t'kishe pare ne media pedofile mu ne mes te Haxhit (pelegrinazhit).

Nuk eshte cudi kur anetaret e thjeshte gabojne. Cudi kur si Administrator qe je tani, shprehesh me mllef.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ne fakt mire do ishte qe te shitshin cdo gje , por nje fjale thote kush vjen i fundit iken i pari, do te ishte mire te fillohej nga Meka, se as Meka nuk eshte me e prapambetur persa i perket pedlfilave biles edhe te deklaruar.

shoku qe te vjen inati dhe ste zen gjumi naten ste ka faj askush ! faji eshte te ata qe jua puth doren ( kur ik ne kish )... e ku ta di une qka tjeter :D
personat prifat qe jan zene ne kisha kan kryer mardhanje sek suale me femije 1-2-3-4-5 vjeqar biles edhe me meshkuj :D
 
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ketu te gjith po flasin per fe!
Por mbrojne fene e tyre dhe shajne te tjetrit
A thua se papa i ka leruar nenen dikujt!
Papa nuk eshte askush!
As muhamedi, as e jema me te bijen!

Ju qe i thoni vetes fetare,jeni vetem
Njeres me 20 fytyra. Qe pervecese keni mesuar
Te faleni, keni mesuar dhe te shpifni
A thua se dikush nga ju po i mban pishtarin papes!
Beni nje bised qe ja vlen, boll na treguat perralla se late nam
Keto postime i lexojne dhe minorenet, ndaj si adulta qe jeni
Percillni msg pozitive!
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Gjatë nëntë muajve të tij në detyrë, Françesku ka arritur të nxjerrë besimin nga korridoret e Vatikanit në rrugë", argumentoi revista përzgjedhjen e Atit të Shenjtë si fitues të këtij çmimi prestigjioz.

Per ne rruge a dasht me fitu Asadi se aj i ka xjerr njerzit ne rruge taman pranej,sasht e drejt kjo fitore e Paps :p
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ai u zgjodh . E zgjodhen ata qe kan kriteret e tyre te te vlersuarit , na pelqen apo s'na pelqen ne !
Une do kisha votuar per gjyshin tim , te rene ne fushen e betejes me shkjaun , po te kisha te drejte vote ne kete histori .

Ne fakt ky papa ka disa merita , ka nje vullnet ndryshimi , ka kuptuar qe kisha per te mos humbur klientet , duhet te ndyshoje diçka ,
duhet te jete me pran tyre dhe te mos ju flasi nga larg , te ndyshoj dhe argumentet , te gjeje argumente te reja etj etj , por
prap se prap , nuk eshte se ka bere ndonje gje te madhe per njerzimin per te qene njeriu i vitit .

Para pak ditesh u shpall Putini njeriu me me shume ndikim ne planet dhe kjo me ngjau me e drejte se kjo e papes .

Gjithese ta gezoj titullin Françeskumi !
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Pas pak do jape doreheqjen edhe ky Pape, dhe do jete perseri primar si "njeiu i vitit" vitin tjeter..;)
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Pas pak do jape doreheqjen edhe ky Pape, dhe do jete perseri primar si "njeiu i vitit" vitin tjeter..;)

Hahahahaha verte apo po nxjerr kunjin me ne qe spo na pelqen kjo histori !!!!

Le te behet edhe i shekullit se per mua s'ka shume vlere !
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ketu te gjith po flasin per fe!
Por mbrojne fene e tyre dhe shajne te tjetrit
A thua se papa i ka leruar nenen dikujt!
Papa nuk eshte askush!
As muhamedi, as e jema me te bijen!

Ju qe i thoni vetes fetare,jeni vetem
Njeres me 20 fytyra. Qe pervecese keni mesuar
Te faleni, keni mesuar dhe te shpifni
A thua se dikush nga ju po i mban pishtarin papes!
Beni nje bised qe ja vlen, boll na treguat perralla se late nam
Keto postime i lexojne dhe minorenet, ndaj si adulta qe jeni
Percillni msg pozitive!

I bej Kuote ketij postimi... :)

Shume i drejte...sipas debateve qe behen ne keto temat e besimeve fetare...vetem shpifje, akuza, pergenjeshtrime.....sikur nje i kundert te dilte e te thoshte te mirat e nje besimi jo te tij....mua me duket absurde kjo gje dhe shume pak vullneti i Zoti (Allahut)...

 

AjSi

...
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Me pelqen papa Francesku :D eshte i vetmi pape qe zgjedhjen e tij e kam pa live ne tv ,edhe me veprime te ndryshme qe ka bere , eshte i hapur ne mendime ,dmth po i sjell nje fryme te re vatikanit..dmth mpelqen :D :p
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Thjeshtesia me te cilen paraqitet me njerzit dhe mesazhet e thjeshta qe percjell te njerzit ne nevoje e ben kete njeri te madh!

E meriton plotesisht!
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Papa Françesku, "Njeriu i Vitit"

Ta krahasosh Meken me pedofilat ne Kishe qe jane zene, eshte ofendim per komunitetin musliman te forumit. Ndaj te keshilloj t'jesh me i kujdesshem kur shprehesh, mllefin mbaje per vete, nuk eshte patjeter ta shprehesh ketu urrejtjen qe ke ndaj muslimaneve. Media ka kudo, po te ishte sic thua, do t'kishe pare ne media pedofile mu ne mes te Haxhit (pelegrinazhit).

Nuk eshte cudi kur anetaret e thjeshte gabojne. Cudi kur si Administrator qe je tani, shprehesh me mllef.
Me mire do behet mos u merzit . per te dy komunitetet .
Po pse ata qe martohen me vajza 8-9 vjece si i quan ti ? burra shteti ?
Ti i paske pa qe jane zene , nje qe qe nuk eshte e vertete, qe i ke pare por qe ka pasur denoncime kete nuk e vura ne dyshim dhe qe ka pas abuzime , njerez kafshe ka kudo ne bote si me mjekrra si pa mjekrra, cfare nuk ban vaki tani po ndodh qe edhe prindi perdhunon femijen e vet, por ata as qe e vej ne dyshim qe duhen varen nga ai shoku dhe rjepur. po por perhere pa lene menjane edhe vellezerit e tu qe martohen me kalamaj 8-9 vjec ne syte e gjithe botes , bashke me femijet e atyre familjeve qe i lejone .
Keshtu qe e di ate shprehjen ti ?
Ta hedhin gurin i pari ai qe eshte pa mekati ?
e njejta gje vlen edhe ne kete rast prer ty .
Keshtu qe leri fjalet e medhaje.
 
Top