Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Arfenilla

Themelues i Forumit
Papa Françesku ka goditur sot skandalet e shumta duke i cilësuar si një turp që e shndërron kishën në një objekt talljeje, deklaratë kjo që vjen pak ditë përpara se në Gjenevë të zhvillohet një konferencë e OKB-së për krimet e pedofilisë.


papa-francisco-ateus_649409.jpg


“A nuk kemi turp? Gjithë këto skandale që nuk dua t’i përmend një për një, por që e gjithë bota i di se kush janë!”, theksoi papa Françesku gjatë meshës së mëngjesit në rezidencën shën Marta, me një aludim të drejtpërdrejtë ndaj krimeve të pedofilisë, por gjithashtu edhe të korrupsionit të kryera nga anëtarë të klerit katolik në të pesë kontinentet.

“Këto skandale janë një turp për kishën, por a kemi në turp nga këto sfida si priftërinj, si peshkopë apo si laikë?” tha ai.

”Këta individë nuk kanë lidhje me Zotin, ata kishin thjesht një pozicion në kishë, një post pushteti, gjithashtu edhe të rehatshëm. Në këto skandale, në këta njerëz, fjala e Zotit është shumë e rrallë”, vazhdoi papa Françesku.Express
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

A skishin lidhje thjesht ishin ne nje pozicion ne kishe eh medet bukur paska fole ne fillim duke e pranuar por nga fundi perseri i paska mbrojtur
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

A skishin lidhje thjesht ishin ne nje pozicion ne kishe eh medet bukur paska fole ne fillim duke e pranuar por nga fundi perseri i paska mbrojtur

Cfar thua ku e shikon ti ate gabim ne fund! Shum mir ka fol shum nje mesazh i fort eshte ky .Urojm te ket permisim ne kisha .
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Papa Françesku ka goditur sot skandalet e shumta duke i cilësuar si një turp që e shndërron kishën në një objekt talljeje, deklaratë kjo që vjen pak ditë përpara se në Gjenevë të zhvillohet një konferencë e OKB-së për krimet e pedofilisë.


papa-francisco-ateus_649409.jpg


“A nuk kemi turp? Gjithë këto skandale që nuk dua t’i përmend një për një, por që e gjithë bota i di se kush janë!”, theksoi papa Françesku gjatë meshës së mëngjesit në rezidencën shën Marta, me një aludim të drejtpërdrejtë ndaj krimeve të pedofilisë, por gjithashtu edhe të korrupsionit të kryera nga anëtarë të klerit katolik në të pesë kontinentet.

Këto skandale janë një turp për kishën, por a kemi në turp nga këto sfida si priftërinj, si peshkopë apo si laikë?” tha ai.

”Këta individë nuk kanë lidhje me Zotin, ata kishin thjesht një pozicion në kishë, një post pushteti, gjithashtu edhe të rehatshëm.
Në këto skandale, në këta njerëz, fjala e Zotit është shumë e rrallë”, vazhdoi papa Françesku.Express

Ta kam nenvizuar...shfajsimin

p.s Nuk thash qe ska fole mire
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

A skishin lidhje thjesht ishin ne nje pozicion ne kishe eh medet bukur paska fole ne fillim duke e pranuar por nga fundi perseri i paska mbrojtur

Asnje fetar qe abuzon me besimin, me fjalen e Zotit nuk i perket Kishes e as Xhamis.... dhe Papa kete ka then (persa i perket prifterinjve abuziv).
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishënAsnje fetar qe abuzon me besimin, me fjalen e Zotit nuk i perket Kishes e as Xhamis.... dhe Papa kete ka then (persa i perket prifterinjve abuziv).

Kur tani qe doli skandali si perket...deri para skandalit i perkisnin
 

DeliriumMind

Set yourself free 🦋 change can be good.
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Mplasi mu per turpin qe ndjejn kto.
Po kush do denohet? Kur do marrin hakmarrje femijet e abuzuar?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Nuk ju bjen pershtat ju myslimanve se edhe per hoxhat pedofil ishte mesazhi i Papa-Frankos..
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Dhashte Zoti te behet nje zgjidhje e duhur per ta.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Nuk ju bjen pershtat ju myslimanve se edhe per hoxhat pedofil ishte mesazhi i Papa-Frankos..

tpakten hoxhallart nuk i perdhunojn femijet e gjinis mashkullore :D
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Vetem fjal nevojiten fakte qe ato prifta largohen nga kisha dhe denohen per veprat e tyne.
 

Sirius.

Sapiosexual!
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Perdhunuesit nuk kane brire qofshin te krishtere myslimane apo pa besim fare. Jane mendje te semura njerezore.

Per mendimin tim denimi me vdekje eshte i merituar per keta njerez sidomos kur viktimat e tyre jane femijet.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Epo te beje deklarata te tille nje Pape me siguri se ka pasur te lehte :)
Te mbaje peshen e atyre fjaleve, por ne krahasim qe gjerat mbuloheshin tani po dalin pak e pak, edhe pse me hapa te avashte
Sepse nje kafshe e tille smeriton te rrije si prif :)
 

DeliriumMind

Set yourself free 🦋 change can be good.
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

tpakten hoxhallart nuk i perdhunojn femijet e gjinis mashkullore :D
O Ado ca ka ktu me e marr me te qeshme?
Ca jan kto krahasime? Si ske turp te besh krahasimr dhe te thuash qe jan me keq priftat sepse shkojne dhe me meshkuj?
PEDOFILIA eshte dhe mbetet PEDOFILI. Pik
 

Kila

VIP
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

tpakten hoxhallart nuk i perdhunojn femijet e gjinis mashkullore :D

jane femije sido te jete .... ske turp qe ben krahasime te tillaa
 

Kila

VIP
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

O Ado ca ka ktu me e marr me te qeshme?
Ca jan kto krahasime? Si ske turp te besh krahasimr dhe te thuash qe jan me keq priftat sepse shkojne dhe me meshkuj?
PEDOFILIA eshte dhe mbetet PEDOFILI. Pik

sinqerisht se pata lexu postimin tend paskemi qen ne te njejtin mendim .. :D
 

Kila

VIP
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

ky mund te jete nje nder fetaret me me mend .. dhe me mendje hapur po shpresoj te punoje qe kto kto idjotet pedofil te marin denimin e duhur..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

tpakten hoxhallart nuk i perdhunojn femijet e gjinis mashkullore :D

Si the Ado.., Ju pelqejne vetem virgjerasha femra..?

sham5_zps73929a2d.png
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Si the Ado.., Ju pelqejne vetem virgjerasha femra..?

sham5_zps73929a2d.png

Duhet te kuptosh njehere kush eshte personi ne fjale , nga vjen dhe qfare bene , kujt i takon etj etj :D laura .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Pastaj flet Lauri per Islam dhe thote di shume lol

Shko meso njehere rreth Shiave dhe si ndahen, pastaj eja dhe SHPIF ketu.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

tpakten hoxhallart nuk i perdhunojn femijet e gjinis mashkullore :D

Edhe perdhunimi e pedofilia tani paska dallime dhe lehtesime se dija kete...si??? nese perdhunohen femije vajza e mire se te pakten nuk perdhunohen femij meshkuj ... nuk qenkan dhe aq pedofila mostruoze jo.


Ado mendoj se cdo krim duhet te denohet dhe te gjykohet njesoj. qofte i kryer nga prifterinj te semure apo hoxhallare fanatike. Te ashtuquajtur te derguart te Allahut qe kryejn vetvrasje e vrasje masive ne popuj ne emer te atij Allahu qe mendojm ne se ata besojn...por edhe nga te ashtuquajtur prifterinj qe sherbejn ne institucionet fetare, por qe skan asnje lidhje me fen, me ZOtin e as me njerzit besimtar......
 
Redaktimi i fundit:

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishënEdhe perdhunimi e pedofilia tani paska dallime dhe lehtesime se dija kete...si??? nese perdhunohen femije vajza e mire se te pakten nuk perdhunohen femij meshkuj ... nuk qenkan dhe aq pedofila mostruoze jo.


Ado mendoj se cdo krim duhet te denohet dhe te gjykohet njesoj. qofte i kryer nga prifterinj te semure apo hoxhallare fanatike. Te ashtuquajtur te derguart te Allahut qe kryejn vetvrasje e vrasje masive ne popuj ne emer te atij Allahu qe mendojm ne se ata besojn...por edhe nga te ashtuquajtur prifterinj qe sherbejn ne institucionet fetare, por qe skan asnje lidhje me fen, me ZOtin e as me njerzit besimtar......

Kejt ne rregull deri ka fundi edhe desha te ta bej LIKE kete koment citim qe ma ke ba ! por nuk ta bera sepse nuk e kuptova qka ka te beje "VETVRASJA" ketu ! me temen ne fjale etj me qka po flitet ? apo e bere me u duk komenti me i madhe me marr edhe ndonje like tjeter per veq meje ! :D

sidoqoft ! une ate postim e kam ba thjesht kot ! pasi qe duke u mundu ketu disa te i mbulojn pedofilat prifta e popa permendin menjehere hoxhallare etj etj diqka qe skishte te bej me temen :D
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

I lumte,ky tregon qe ka fuqin te denoj te keqen njerzore hapur, e cilitdo religjion fetar qofte,apo dhe ne tersi preversitetet dhe sidomos siq eshte pedofilia,nje nder krimet me te tmerrshme njerzore.
Ky pranon qe prefeksioni nuk ekziston,e keqja eshte dicka reale dhe duhet luftuar,ne te gjithe prizmin e tij,pa baze ngjyre,feje apo ideje.
Nderime,..!!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Pastaj flet Lauri per Islam dhe thote di shume lol

Shko meso njehere rreth Shiave dhe si ndahen, pastaj eja dhe SHPIF ketu.

Mos e kruaj fort me Laurin se e din ti ku do biesh!!! Mashtrus dhe shpifes je ti hoxha Loberboy, ja ke recituar besimtarve pedofiline e Profetit ku ju bazoheni? Dhe paradoksalisht beni moral kunder pedofilise. Me mire fikni Pc dhe shkoni ne gjume kur filtet per kete teme

Nqs ne vendet perendimore denohet me ligje pedofilia ne ata vendet e tua islamike, shtete me parime kuranore, i kane te ligjeruara. Martesen me femije edhe 1 vjecare, pavarsisht qe martesen e konsumoni kur ti vijne mistruacionet e para...(Duke luajtur me kukulla dhe gjera të ngjashme është e ndaluar, por është lejuar për Aishen në atë kohë, se ajo ishte një vajzë e vogël, nuk ka arritur ende moshën e pjekurisë.)
(Faqe Fateh-al-Bari 143, vol 13.)


'Aisha tha, "I dërguari i Allahut u martua me mua kur isha shtatë vjeç" (Transmetuesi Sulaiman tha:. "Ose gjashtë vjet") .. "Ai kishte marrëdhënie seksuale me mua kur unë isha 9. "
Ebu-Davudi 2:2116


ps. Per sonte te mjaftojne keta
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Kejt ne rregull deri ka fundi edhe desha te ta bej LIKE kete koment citim qe ma ke ba ! por nuk ta bera sepse nuk e kuptova qka ka te beje "VETVRASJA" ketu ! me temen ne fjale etj me qka po flitet ? apo e bere me u duk komenti me i madhe me marr edhe ndonje like tjeter per veq meje ! :D

sidoqoft ! une ate postim e kam ba thjesht kot ! pasi qe duke u mundu ketu disa te i mbulojn pedofilat prifta e popa permendin menjehere hoxhallare etj etj diqka qe skishte te bej me temen :D

Saper like as ne rrjetin me te madh social te likeve nuk e vras shume mendjen te postoj per ti marre, spostoj fare dmth :gjuhe: ..e kam fjalen per facebookun :D...nuk postoj per like un Ado, jo per gje po do postoja vetem filozofikisht, do postoja ndryshe :p

saper problemin qe thua ti se dikush poston duke mbrojt prifterinj e shan hoxhallaret (edhe pse nuk pash te tille, ndoshta me ka shpetuar, se do kisha cituar edhe ate person sic bera me ty me pare :)..por ja po e marr te mirqen meqe e ke pare ti) ...sido qe te jet, kjo sdo te thote qe nese dikush ben ate gje, ta besh edhe ti, mund ta kundershtosh ndryshe.


vetvrasjes duhet ti kisha ven thonjeza...e kisha fjalen per kamikazet ....
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Mos e kruaj fort me Laurin se e din ti ku do biesh!!! Mashtrus dhe shpifes je ti hoxha Loberboy, ja ke recituar besimtarve pedofiline e Profetit ku ju bazoheni? Dhe paradoksalisht beni moral kunder pedofilise. Me mire fikni Pc dhe shkoni ne gjume kur filtet per kete teme

Nqs ne vendet perendimore denohet me ligje pedofilia ne ata vendet e tua islamike, shtete me parime kuranore, i kane te ligjeruara. Martesen me femije edhe 1 vjecare, pavarsisht qe martesen e konsumoni kur ti vijne mistruacionet e para...(Duke luajtur me kukulla dhe gjera të ngjashme është e ndaluar, por është lejuar për Aishen në atë kohë, se ajo ishte një vajzë e vogël, nuk ka arritur ende moshën e pjekurisë.)
(Faqe Fateh-al-Bari 143, vol 13.)


'Aisha tha, "I dërguari i Allahut u martua me mua kur isha shtatë vjeç" (Transmetuesi Sulaiman tha:. "Ose gjashtë vjet") .. "Ai kishte marrëdhënie seksuale me mua kur unë isha 9. "
Ebu-Davudi 2:2116


ps. Per sonte te mjaftojne keta

Lauri edhe keto qe sjell ti kan te bejn me disa kultura te hershme, me fe te vjetra te cilat ne perendimoret nuk i kuptojm dot. ka kultura (na pelqen sna pelqen ne, i kuptojm a jo) ato egizstojn. Tani sesa te drejta jan keto tradita e kultura eshte ceshtje tjeter. sepse bota eshte e ndare ne dysh...me te drejta e njeriut etj dhe kultura shekullore te cilat po vjeterohen dhe po evoluojn bashke me epoken dhe njeriun.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Bella, laurit nuk i interesojne kulturat e huaja. Madje, ia kam sqaruar 100 here ato qe i ka sjellur, por nuk e le fajtor se eshte "RRALLUAR", rruges se pleqerise eshte. Kur mundohet veza ta meson pulen, behet qameti. Keshtu edhe ky, 2 dite shkolle per fe nuk i ka, me copy-paste mundohet t'me mesoje mua.

Laur, te them prap, shko dhe mesoje ndarjen e haditheve. Kur ta mesosh, eja dhe ta jap noten vleresuese :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

@Nuk e di se kush eshte mashtruse ketu, Lauri apo ti qe thith pipin kur nuk te pershtatet..
Pedophilia is OK in Islam


 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Papa Françesku: Pedofilia një skandal që turpëron kishën

Haj medet, me shkoi jeta duke te mesuar o Laur. Deri kur ta kuptosh ti se cilat jane parimet Islame dhe ku bazohet Sheriati Islam ? Ne burime, apo ne dijetar, apo psudodijetar qe mund t'jene. Kur t'i mesosh edhe keto s'bashku me lemine e hadithit, eja ne provim te vleresoje me 1 harq :D
 
Top