Parada ushtarake në Korenë e Veriut, 2017

Artin

Anëtar i Respektuar
Dje, në dt. 15 Prill, në Korene e Veriut u zhvillua nje parade ushtarake.
Paradat ushtarake ne kete vend jane pothuajse te pervitshme.
Kjo parade ndodh ne nje kohe qe tensionet ne kete rajon jane te larta.
E veçanta e ketij viti ishte shfaqja e raketave balistike, te cilat mund te leshohen nga nendeteset.

[video=youtube;VO-2M13UbKY]https://www.youtube.com/watch?v=VO-2M13UbKY[/video]
 
Redaktimi i fundit:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ok raketat, ok parada pooor
Por ata njerezit me buzeqeshje ne fytyre qe kercejne i te telekomanduar mua me fusin friken
Ata qe valevisin flamujt te qeshur sikur po shoh ne film horror.
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Deshtuan ne testimin.

Kta deshtake amerika i hedh ne ere me bomben atomike te tyre. Madje pervecse vdesin behen dhe qesharake sikur hodhen veten ne ere.

 
Redaktimi i fundit:

Artin

Anëtar i Respektuar
Ok raketat, ok parada pooor
Por ata njerezit me buzeqeshje ne fytyre qe kercejne i te telekomanduar mua me fusin friken
Ata qe valevisin flamujt te qeshur sikur po shoh ne film horror.
Une kam pare ne YouTube parada ushtarake te vendeve te ndryshme, por ajo qe me ben pershtypje te keto paradat koreanoveriore, eshte rregulli dhe disiplina e larte qe kane. Mjafton te shikosh 2 minutat e para te videos, per t’u kuptuar.

Bejne edhe kinezet parada te bukura, por jo si koreanet. Nga ana vizuale, keto parada duken nje mrekulli. Ky rregull, kjo disipline dhe kjo shfaqje, nuk eshte pare ndonjehere tek asnjë ushtri.

Tani sa per ate se, a jane vertet te lumtur ata qe parakalojne neper keto parada, kete s’mund ta dime me siguri. Por nëse do te fantazoja, do te thosha qe jane, ose te pakten per ate kohe qe parakalojne, sepse shfaqje te tilla, te permasave kaq te medha, ngjallin krenari kombetare per cdo popull. Ushtria eshte diçka e rendesishme per çdo popull.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Une kam pare ne YouTube parada ushtarake te vendeve te ndryshme, por ajo qe me ben pershtypje te keto paradat koreanoveriore, eshte rregulli dhe disiplina e larte qe kane. Mjafton te shikosh 2 minutat e para te videos, per t’u kuptuar.

Bejne edhe kinezet parada te bukura, por jo si koreanet. Nga ana vizuale, keto parada duken nje mrekulli. Ky rregull, kjo disipline dhe kjo shfaqje, nuk eshte pare ndonjehere tek asnjë ushtri.

Tani sa per ate se, a jane vertet te lumtur ata qe parakalojne neper keto parada, kete s’mund ta dime me siguri. Por nëse do te fantazoja, do te thosha qe jane, ose te pakten per ate kohe qe parakalojne, sepse shfaqje te tilla, te permasave kaq te medha, ngjallin krenari kombetare per cdo popull. Ushtria eshte diçka e rendesishme per çdo popull.

Fjala komunizem me vallezimin e lumtur qe ata kane me duket falso.
Kjo gjithmone ne baze te atyre cf komunizmi ka vertetuar ne histori.
Lavde liderit...fuqia e shtetit...parada ne daten e lindjes te babit te ketij..jane te gjitha te rishikuara edhe me para.
Ndaj dyshoj fortesisht.
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Ke te drejte qe dyshon, por komunizmi i atyre vendeve nuk eshte si ai qe kishim ne dikur.
Jane dy gjera fare te kunderta.
Mjafton te kujtosh qe sot Kina komuniste eshte vendi me zhvillimin me te madh ne bote. Dmth po zhvillohet me hapat me te shpejte.
Per momentin eshte superfuqia e dyte ekonomike ne bote pas SHBA, kurse ushtarakisht eshte superfuqia e trete.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Sipas eksperteve 80% e armeve ne parade ishin fake. Te lyera e te qendisura me boje dhe me forma dhe numra qe as amerikanet si jepnin dum se cfare armesh jane :D. Une mendoj qe ky sistem duhet te rrezohet ne cdo menyre ,nuk mund te lejosh nje kalamo te llastuar 30 e kusur vjec te marri peng nje popull 23 milionesh.
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Nuk i pashe fotot më lart, se nuk hapen, po e marr me mend se si mund te jene.
Varet se cfare do te tregosh. Nese do te tregosh gjera te keqija, per cdo vend mund te gjesh foto te keqija.
Nese do te mira, mund te tregosh te mira.
Keto jane disa foto te mira nga Koreja e Veriut.
Shqiperia jone demokratike, nuk e ka kete zhvillim, e s'ka pamje te tilla...

1029272574.jpg

1029272199.jpg

1029272306.jpg

1029272369.jpg

1029272225.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Nuk i pashe fotot më lart, se nuk hapen, po e marr me mend se si mund te jene.
Varet se cfare do te tregosh. Nese do te tregosh gjera te keqija, per cdo vend mund te gjesh foto te keqija.
Nese do te mira, mund te tregosh te mira.
Keto jane disa foto te mira nga Koreja e Veriut.
Shqiperia jone demokratike, nuk e ka kete zhvillim, e s'ka pamje te tilla...

1029272574.jpg

1029272199.jpg

1029272306.jpg

1029272369.jpg

1029272225.jpg
O Artin nje pytje.
A eshte ky lloj komunizmi qe populli e zgjedh?
Dmth veme anen ekonomike ne ate cf mediat nxjerrin...ia arkitektura ne foto etj.
Sipas mendimit tend do e zgjidhte populli kete lloj politike?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Me mjafton te kujtoj Spacin apo Burrelin apo Qafe Barin dhe realiteti i Korese se Veriut i merr vete ngjyrat, pa patur nevoje per "foto ilustruese".

Darius
 

Artin

Anëtar i Respektuar
O Artin nje pytje.
A eshte ky lloj komunizmi qe populli e zgjedh?
Dmth veme anen ekonomike ne ate cf mediat nxjerrin...ia arkitektura ne foto etj.
Sipas mendimit tend do e zgjidhte populli kete lloj politike?
Sistemet nuk i zgjedh populli, ia japin. Dhe e keqja nuk është shume tek sistemi, por menyra si perdoret ai.
Po te kete nje qeveri te mire, me udheheqes patriote e te afte, vendi zhvillohet, me cfaredo lloj sistemi qe te kete.
Koreja ne te vertete eshte mbreteri, se aty udheheqja trashegohet.
Unë jam per sistemin mbreteror, kapitalist, me prone private.
Koreja mund te hapej dhe ta lejonte pronen private, ashtu si Kina, por mendoj që nuk e ben per arsye sigurie.
 
Redaktimi i fundit:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Sistemet nuk i zgjedh populli, ia japin. Dhe e keqja nuk është shume tek sistemi, por menyra si perdoret ai.
Po te kete nje qeveri te mire, me udheheqes patriote e te afte, vendi zhvillohet, me cfaredo lloj sistemi qe te kete.
Koreja ne te vertete eshte mbreteri, se aty udheheqja trashegohet.
Unë jam per sistemin mbreteror, kapitalist, me prone private.
Koreja mund te hapej dhe ta lejonte pronen private, ashtu si Kina, por mendoj që nuk e ben per arsye sigurie.

Edhe dakort mund te jem.

Tani nje tjeter kuriozitet gjithmone per Korene.
Kur vdiqa babai i Kim-it qe eshte tani...gjitha mediat nxoren dicka...nxjerezit qe qanin dhe rrihnin kraharorin.
U aludua per dhimbje te vertete
U aludua se ishte e gjitha nje shtirje
Madje kishte dhe nje tip statistike ku te fshehtas njerezit shpresonin te mos kishte me nje dinasti me trashegimi.

Pasi u ftilluan ca..mediat prap filluan te aludonin qe e benin..dmth qanin nga frika..sepse nese Kim-i qe eshte aktualisht
nuk tregonte qe populli vuante per babain e tij atehere keq puna.

Me pak fjale dicka e sforcuar.

Ti si mendon? Nese e ke ndjekur ngjarjen.
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Une nuk i besoj ato qe thuhen per ate vend, po e shikoj cdo gje me syrin dhe mendjen time.
Me perjashtim te nje pakice njerezish, shumica nuk i ka lotet me suste, e nuk mund te shtiret dot sikur qan.
Afermendsh, hidherimi/qarja ka qene e vertete, jo e shtirur.

Kjo eshte e kuptueshme, se ata njerez jane lindur dhe rritur me ate sistem, me ate udheheqes. Ate edukim kane marre.
Njeriu eshte prodhim i sistemit.

Por e verteta eshte se cdo popull ka nevoje nje mbret/udheheqes te forte, tek i cili te mbeshteten.
Prandaj e gjithe ndjenja e atij populli per mbretin e kaluar, tani ka kaluar tek i biri. Edhe pse i ri ne moshe, me sa shoh dhe kuptoj, ai ka besimin dhe dashurine e mases.
 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Ne 2018 eshte Europa me partneret strategjike qe po vendos si t'a shuaje luften njehere e mire! :)
 
Top