Paradokset e koheve tona.

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Sot ne kemi shtëpi më të mëdha , por familje më të vogla. Më shumë lehtësira , por më pak kohë. Kemi më shumë grada , por më pak mendim praktik, më shumë njohuri, por më pak gjykim. Kemi më shumë ekspertë, por më shumë problem , më shumë mjekime, por më pak shëndet. Ne shpenzojmë më shumë moskokçarje, qeshim më pak, ngasim makinën më shpejt, nxehemi shumë shpejt, qëndrojmë zgjuar deri natën vonë, lexojmë shumë pak, shohim shumë televizor dhe … lutemi shumë rrallë.

Ne i kemi shumëfishuar pronat tona, por i kemi reduktuar vlerat tona, flasim më shumë, por duam më pak dhe gënjejmë më shpesh. Ne kemi mësuar sit ë krijojmë një jetesë, por jo një jetë. Ne kemi shtuar vite në jetë, por jo jetë viteve. Ne kemi ndërtesa të larta, por mendje të shkutër, rrugë të lira e të gjëra, por këndvështrime me te shkurtra. Ne shpenzojmë më shumë, por kemi më pak. Ne blejmë më shumë, por e gëzojmë atë më pak. Ne kemi çare rrugën drejtë Hënës , por kemi probleme të kalojmë rrugën e të takojmë fqinjët. Ne kemi pushtuar hapësirën e jashtme, por jo atë të brendëshme. Ne kemi ndarë atomin, por jo paragjykimin tone. Ne shkruajmë shumë por mësojmë më pak, planifikojmë më shumë, por i përfundojmë më me pak sukses. Ne kemi mësuar të nxitojmë, por jo të presim, kemi të ardhura më të larta, por moral më të ulët.

Ne kemi ndërtuar më shumë kompjutera që e mbajnë sa më shumë informacione, të prodhojmë më shumë kopje, por kemi më pak komunikim. Kjo është koha e ushqimeve të shpejta dhe e tretjes së ngadaltë. E njerëzve të gjatë, por e karaktereve të shkurtër. E më shumë argëtim, por më më pak kënaqësi…shumë lloje ushqimesh … por më pak ushqim. Dy të ardhura, por më shumë divorce, shtëpi marramendëse, por familje të thyera.. Për këtë , unë sugjeroj që ju të mos ruani asgjë për ndonjë rast të veçantë, sepse çdo ditë që jetonë është një rast i veçantë. Kërko njohuri, lexo më shumë, ulu në kolltukun tend dhe admire pamjen pa I kushtuar vëmendje nevojave të tua. Shpenzo më shumë kohë me familjen tënde dhe shokët e tu, ha ushqimet e preferuara dhe vizito vendet që ju pëlqejnë. Jeta është një zinxhir monomentesh kënaqësie, nuk është vetëm mbijetesë.

Përdore vazon tënde të kristaltë, mos u ruaj parfumin tënd më të mirë, por përdore atë në çdo kohë qç mendon se ti e do atë. Largo prej fjalorit tënde shprehjet si p.sh. “Një nga këto ditë” apo “Ndonjë ditë”. Le t’i tregojm familjes dhe shokëve se shumë i duam. Të mos i shtyjmë për më vonë në çdo kohë qç mendon se ti e do atë. Largo prej fjalorit tënde shprehjet si p.sh. “Një nga këto ditë” apo “Ndonjë ditë”. Le t’i tregojm familjes dhe shokëve se shumë i duam. Të mos i shtyjmë për më vonë asgjë që sjell gaz e hare në jetën tone. اdo ditë, çdo orë dhe çdo minute është e veçantëe njëkohësisht ti nuk e di që ajo mund të jetë dhe e fundit për ty.

si thoni ju,kam te drejte apo jo?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Te drejte ke dhe autostrade me 4 korsi madje. Sot perdorim teknologjine, por keni lene ne pluhur ndjenjat.
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
اdo ditë, çdo orë dhe çdo minute është e veçantë njëkohësisht ti nuk e di që ajo mund të jetë dhe e fundit për ty.

Ky eshte sekreti i jetes, sepse nuk di pikerisht kete pergjigje...qe shume e kan injoruar fare si pyetje.
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Kete e kam lexuar ne anglisht, dhe me behet mire qe qenka perkthyer edhe ne shqip sepse me pelqeu qe ne fillim.
 

baby-angel

Thpilt
Kam lexuar dikur nje gje te ngjajshme me kete.Eshte ne frengjisht por po e perkthej :

Nje dite pyeten nje njeri te mencur :
"Cfare ju habit me shume tek njerezimi?"
Ai u pergjigj :
" Njerezit te cilet humbin shendetin per te fituar parà dhe qe ,
pastaj, i harxhojne keto para per te rifituar shendetin.
Duke menduar me shume ankth per te ardhmen, harrojne te tashmen, deri ne ate pike sa perfundojne duke mos jetuar as ne te tashmen, as ne te ardhmen.
Jetojne sikur sdo vdisnin kurre,
dhe vdesin sikur te mos kishin jetuar kurre
. "

Sikur njerezit te ndaleshin te mendonin pak mbi kete, bota ,ndoshta, do ishte ndryshe.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Kemi humbur thelbin e fjales te jetosh
ndikon dhe shoqeria jone qe eshte bere hyperkonsumatore....pasojat po dalin dhe do vazhdojne te dalin
 
Top