Paragjykimi!

Endrra

VIP
1-i divorcuar-zdin ca eshte familja
3-ka dasht me u konsumu me ku rva poshte e perpjete
4-kujton qe ka tan boten te veten e fillojne lloj lloj mallkimesh
6-e ka llastu vete me leke e gjana
7-nuk deshi me nigju kand e shife si e psoi
8-a tu dal mas ku rvave
9-pordha madhe ky
10-njeri kot
11-ja ka fut gruja dy kamt 1 kpuce
12-ja nxiu jeten gruse e myti
13-don me e myt dhe kyt tjetren si te paren
14-u ba ky ...ka tan ate pele ne shpi e shkon me tjera gjasme ca i duket vetja


sic ka per femren ka dhe per mashkullin....e rendesishme asht qe fjalet te hyjne nga njeri vesh e te dalin te tjetri....askush nuk e ka jeten e projektume
Ty mos te dalin nami per ashtu se ste jep kush nuse o qyq .. ??
 
  • Haha
Reactions: Ivy

Jetmira

Antarë i Respektuar
E keqja eshte qe ne femrat gjykojme vete femrat:):).
1).Ka blere makine(he se kush e di se kush ja ka ble).
2).Ka rroba te shtrenjta(se mos eshte lodh vete ajo).
3).Eshte mendjemadhe,ka pordhe(ajo kush e di ca halli ka).
4).Nese pretendon per me mire per veten(surrati asaj,kur pretendon e ajo mos ngelt njeri tjeter).
5).Vdiq e shkreta vrau veten(e ka gjet burri me nj tjeter):(:(.
Eh..
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kur nje mashkull shfrytezon dhe nderron femrat, ai ne mesin e shokeve eshte P.I.M.P.
Nese nje femer gabon apo dikush abuzon me besimin e saj dhe e braktis, lloj lloj epiteti i mvishet.Mentaliteti i pordht i shqiptatve
 

DeliriumMind

Set yourself free ? change can be good.
Kur nje mashkull shfrytezon dhe nderron femrat, ai ne mesin e shokeve eshte P.I.M.P.
Nese nje femer gabon apo dikush abuzon me besimin e saj dhe e braktis, lloj lloj epiteti i mvishet.Mentaliteti i pordht i shqiptatve
Nuk eshte vetem i shqiptareve por e gjith botes.
Femra diskriminohet qe ne lindje dhe ashtu do te vdesi ky muhabet.

Mashkulli do te justifikohet gjithmon nese do ti edukojme me mendimin "he se mashkull eshte" ose ose "he se gjith meshkujt derra jan"

Se di Lover, un e ndjej shum fyese dhe ket shprehje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk eshte vetem i shqiptareve por e gjith botes.
Femra diskriminohet qe ne lindje dhe ashtu do te vdesi ky muhabet.

Mashkulli do te justifikohet gjithmon nese do ti edukojme me mendimin "he se mashkull eshte" ose ose "he se gjith meshkujt derra jan"

Se di Lover, un e ndjej shum fyese dhe ket shprehje.

Nuk jane tgjithe njesoj por, shumica po. Kujtoje kohen para shpalljes se Kur'anit, vajzat qe lindshin, varroseshin per se gjalli, bindja e atyre se lindja e vajzes sjell fatkeqesi ne familje.

Dicka e ngjajshme eshte edhe tek ne, me lind vajze, shihen lotet tek disa, po lindi djale, del jashte qet kallash.
Sa lehte trashegohet e keqja :S
 

DeliriumMind

Set yourself free ? change can be good.
Nuk jane tgjithe njesoj por, shumica po. Kujtoje kohen para shpalljes se Kur'anit, vajzat qe lindshin, varroseshin per se gjalli, bindja e atyre se lindja e vajzes sjell fatkeqesi ne familje.

Dicka e ngjajshme eshte edhe tek ne, me lind vajze, shihen lotet tek disa, po lindi djale, del jashte qet kallash.
Sa lehte trashegohet e keqja :S

Sme ka marr ne krah kur isha foshnje sepse linda femer.

Pak koh me para, gjat nje diskutimi ne tavoline, me hoqen fjalen ne menyre shum fyese sepse perpara duhej te fliste mashkulli.

Kshu qe, po, kuptoj.
 

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Nuk eshte vetem i shqiptareve por e gjith botes.
Femra diskriminohet qe ne lindje dhe ashtu do te vdesi ky muhabet.

Mashkulli do te justifikohet gjithmon nese do ti edukojme me mendimin "he se mashkull eshte" ose ose "he se gjith meshkujt derra jan"

Se di Lover, un e ndjej shum fyese dhe ket shprehje.
Vetem ne vendet rurale, se ne qyetet kam plot shok qe kan vetem dy vajza dhe nuk mendojn me ba me.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Sme ka marr ne krah kur isha foshnje sepse linda femer.

Pak koh me para, gjat nje diskutimi ne tavoline, me hoqen fjalen ne menyre shum fyese sepse perpara duhej te fliste mashkulli.

Kshu qe, po, kuptoj.

Dhe si mendon, cilat jane arsyet tjera pervec mentalitetit ?
 

DeliriumMind

Set yourself free ? change can be good.
Vetem ne vendet rurale, se ne qyetet kam plot shok qe kan vetem dy vajza dhe nuk mendojn me ba me.

Ket mentalitet paragjykues e kemi krijuar vet ne femrat dhe po ne e trashgojme.
Aty ku punoj( llogarit qe eshte provinc e vogel) cfare nuk me degjojne veshet dhe me vjen per te vjell.
Kur kam mundesi, pa shum fjal, nderhy dhe te siguroj qe heshtin sepse i haj te gjall.

E gjitha duhet te filloj nga ne!
Por kjo gje eshte e pamundur
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Loverboy bro si ke ai per lukth qysh me perdor dhe ku me ble, se keq jam shum.

Kefir quhet vllaqko. Qe ne inbox ta qoj 1 nr e gjeta, sdi a shesin hala. Une e marojsha, nejse familja jeme :)
 

Desa

Felix - Culpa
Ai që do të të varë, e gjen arsyen edhe mes një rreshti poezie dashurie ....
Po qëndrove në shtëpi - nuk lëvizi ......
Po qëndrove jashtë - nuk hyri në shtëpi ......
E sharë e paragjykuar në të dyja rastet.
Megjithatë është një fenomen në zhdukje, ose që nuk e mërzit dhe aq gjininë femërore. Çdo kush e ka jetën e vete dhe ta jetojë si i a ndjen shpirti ?
 

Aleks30

Antarë i Respektuar
Shiko fotografinë 1758975
Jo rralle hasim paragjykime mbi femren dhe faza ne te cilat ajo kalon , duke filluar nga statusi i gjendjes civile dhe duke u perfolur mbi shume faza te dhimbshme qe ajo has.

1. E divorcuar - Ajo smund te mbaj nje burre
2. E dhunuar - Cfare kishte veshur?
3. Kur ajo nuk mund te bej femije - Eshte shterpe!
4. Kur nuk lind nje djale - Eshte faji i saj!
5. E pasur dhe e pavarur - Eshte prostitute
6. Nje femije i keq - Eshte faji i saj , ajo e ka bere te tille
7. Kur ajo zgjedh te vendosi vete per drejtimin e saj ne jete - Je vajze, eshte e veshtire te cash vete ne jete
8. Ajo eshte beqare dhe nget makinen - Askush sdo i afrohet asaj
9. Kur ajo ben ate qe do - ja shefja..
10. E pamartuar 30/40 vjec - Ajo eshte e papergjeshme
11. E martuar - Prone e te shoqit
12. Vejushe - Ajo e vdiq ate ia nxiu jeten
13. E rimartuar - Nuk mbajti zi sa duhet
14. Bashkeshort tradhetar - Eshte faji i saj , ajo e detyroi
15. Abizim ne familje - Po gruaja cben?

Me pak fjale femra ne cdo moment te saj eshte e paragjykuar , dhe gjithnje fajtorja.
Ok per gabimet e saja, por duhet te jete edhe per gabimet e te tjereve?
Shqiperi hesapi. Per mua ka rendesi vec mos flas shume aman. Sidomos kur vi nga puna.
??????FB_IMG_1617798824888.jpg
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Ne Shqiptaret Aq paragjykes jemi qe na Eshte ber si ushqim!

Nje mesazh kam une si per femrat e meshkujt.
merruni me jeten tuaj o njerez se jeten tone e menaxhojme vête .
Personalisht nuk me behet vone se ca bejn te tjeret. Te mire , te keq jan per vête kushdo .
i uroj te miren te gjithve .?
 

Aleks30

Antarë i Respektuar
Ne Shqiptaret Aq paragjykes jemi qe na Eshte ber si ushqim!

Nje mesazh kam une si per femrat e meshkujt.
merruni me jeten tuaj o njerez se jeten tone e menaxhojme vête .
Personalisht nuk me behet vone se ca bejn te tjeret. Te mire , te keq jan per vête kushdo .
i uroj te miren te gjithve .?
Une them:
"Jeto dhe leri te tjeret te jetojne pasi liria jote mbaron aty ku fillon e imja "
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Paragjykimi eshte genjeshtra me e madhe. Fakt qe jemi popull paragjykues, kjo gje eshte e ditur.
 

Aleks30

Antarë i Respektuar
Po kjo pra Eshte nuk te len te jetosh .?‍♀️?

mire qe sjan te gjithe kshu thuj se dhe te marresh fryme nuk do mundeshe .??
Nuk eshte vetem per femrat ë, paragjykohen dhe meshkujt por tek femra eshte me shume dominues ky fakt
E di cfare do shtoja tjeter une?
Jane pikerisht femrat qe pergojojne e gjykojne njera tjetren. Ne shumicen e rasteve
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Nuk eshte vetem per femrat ë, paragjykohen dhe meshkujt por tek femra eshte me shume dominues ky fakt
E di cfare do shtoja tjeter une?
Jane pikerisht femrat qe pergojojne e gjykojne njera tjetren. Ne shumicen e rasteve
Te siguroj qe ata qe pergojojne skan gjini hic . ?Kushdo qoft mashkull apo femer per syt e mi i zbehet shkelqimi ne kte rast .
 
Top