parashikimet e ekonomise per 2017

jana80

Super Moderator
Themelues
nje nga faktoret kryesor ne ekonomine globale eshte edhe ekonomia politike ( luhatja e bursave nga manovrat apo faktoret politik te nje shteti ... 20170123_225521.jpg )

sic verehen nuk flitet tashme vetem per gb por per shume shtete qe kan zgjedhjet opozita po propagandon teorine e dalhes nga zona eu... france..de... dhe hollane... e kjo eshte e paparashikueshme per cdo ekonomist nga faktoret e ndryshem qe mund te ndikojne..
fakt tjeter eshte qe shtetet e ashtuquajtur emergjent kan nje pil +/- 10% si india kina... japonia me lart se 5% ...
fusha obbligazionare parashikon ne vitin 2017 nje rritje nga 0.20% ne 0.70% pra te gjithe ato qe kan ne plan blerje shtepie,borxh personal te pershejtojne pasi inflazione po leviz ne menyre te dukshme dhe te shumepritur edhe pse presidenti i bances eu zt drago dha akoma nje frymemarrje projektit te shpetojme bankat me te njejtin sistem (cash) por kete vit edhe pse e miratoj serish shume u ul dukshem ...
per te qene sa me e thjeshte titujt e shteteve, do ken ngritje ...
usa ka nje ngritje te dukshme te pil nga 1.8 ne 2.5 e nese do arrije politika e trump premtimin e 4% te pil dhe sic thash me siper shtetet emergjent ose lendet dytesore jan ne rritje pra verehet e pritet nje vit ku kursimtaret me ne fund mund te shikojne nje rendiment pozitiv dhe me ne fund do nis nje interes i garantuar ne momentin e firmes mbi kontrat fakt i cili nuk ishte aq i mundur pa nenshkruar fonde apo investimente me nje shkall rreziku nga 1-7 min 2^ ...
20170123_225521.jpg
(rreziku politik mbi investimentet ku duhet marre parasysh shitblerja qe ja te bej me keto zona ne kohen x )
Screenshot_20170123-224744.jpg
20170123_225226.jpg5

Screenshot_20170123-224750.jpg
 

Onaa

Antarë i Respektuar
Jo, por ama merrem. Kam acc te ndryshem.
Uroj mos te kesh humbur sh sot ne mengjes, se un cop cop sot,kjo fundjave pritet te ket humbje dhe lekundje te medha ne treg?. Te kuptoj ?,na jep ndonje keshill cmund te bjejm ?
 

ZHIGO

Stumblin' in
V.I.P
Uroj mos te kesh humbur sh sot ne mengjes, se un cop cop sot,kjo fundjave pritet te ket humbje dhe lekundje te medha ne treg?. Te kuptoj ?,na jep ndonje keshill cmund te bjejm ?

Lere mos e pyt, se nk po me mban vendi. Kuq gjithanej.

Keshilla qe mund te te jap eshte te shikosh mundesite qe ke. Nqs je e gatshme te rrezikosh akoma me teper ose mendon qe ke arritur nje fitim te kenaqshem per tu stopuar, per te pritur pak dhe te futesh perseri ne "loje". Thuhet, spekulime, qe bitcoin do kapi vleren e 30.000$ , imagjino cfare ndodh me tokensat qe kan vlere shume here me te vogel. Edhe pse personalisht mendoj duke u bazuar dhe ne grafikun vjetor (me vitin e kaluar) kjo eshte dicka normale. Neser mund te kemi rritje graduale ne pergjithsi. Dy jane arsyet qe mendoj une erdhi kjo renie drastike. 1 Balenat Turke dhe 2 Balenat Indiane. Balena quhen ato acc qe kan nje shume te madhe te kryptove. Turqia i mbylli , sepse po shkon valuta per lesh, gjithashtu me ruplen Indiane. Exchanget ne Turqi ishin zhdukur pa kompesuar investitorin, imagjino cfar po ndodh. Gjithsesi keto sulmet e Bankave ne bashkpunim me shtetin kundrejt kryptove nuk eshte se po ndodh per here te pare. Por duke pare inflacionin e llahtarshem te dollarit, kryptot ngelen valuta me me prespektive dhe bankave i mbeten te puthen me milon nqs nuk ka mbeshtetje nga shteti. Jo te gjithe njerzit kane njohuri mbi inflacionin. Bankat nuk kane interes te jene transparente sic jane Kryptot. Bankat prodhojne para, ne baze interesash, kyptot kane nje limit dhe nuk kane centralizim, nuk kontrollohen nga dikush. Nejse se u zgjat, le te presim e shofim cdo ndodh.
 

Onaa

Antarë i Respektuar
Kujt i thua .

Sic e thash edhe tek tema qe kishte nxjerr Marla per dogecoin ,te premten qe kaloj ka pas sh blerje te monedhes arriti nje rekod te lart rreth 64,870 $, sic thone edhe analistet e wall street kjo jave do jet furtun do ket dobesi ne listat e Bitcoinit ,e gjithe kjo furtun vjen pas lajmit qe ka nxjerr te enjten administrata e Biden qe konsideron rritjen e takses mbi fitimet e kapitalit ne 39, 6% per ata qe fitojne me sh se 1 milion dollar ne vit. Investitoret amerikan ne Bitcoin ,te cilet kane arritur me sh se 70% kete vite do perballen me taksen e fitimit te kapitalit nese shesin kriptovaluten pasi e mbajne ate per me sh se nje vit. Te themi te drejten deri tani na ka kenaqur por kjo ulje e menjehershme na coptoj cik ,tani te presim si do mbyllet fundjava ,do na bej ti humbasim te gjitha apo do na lej ndonje cent per me fitu prap ??
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Me cpo kuptoj me shume ne criptovaluta....
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Kujt i thua .

Sic e thash edhe tek tema qe kishte nxjerr Marla per dogecoin ,te premten qe kaloj ka pas sh blerje te monedhes arriti nje rekod te lart rreth 64,870 $, sic thone edhe analistet e wall street kjo jave do jet furtun do ket dobesi ne listat e Bitcoinit ,e gjithe kjo furtun vjen pas lajmit qe ka nxjerr te enjten administrata e Biden qe konsideron rritjen e takses mbi fitimet e kapitalit ne 39, 6% per ata qe fitojne me sh se 1 milion dollar ne vit. Investitoret amerikan ne Bitcoin ,te cilet kane arritur me sh se 70% kete vite do perballen me taksen e fitimit te kapitalit nese shesin kriptovaluten pasi e mbajne ate per me sh se nje vit. Te themi te drejten deri tani na ka kenaqur por kjo ulje e menjehershme na coptoj cik ,tani te presim si do mbyllet fundjava ,do na bej ti humbasim te gjitha apo do na lej ndonje cent per me fitu prap ??
Po pse ky panik për një taksë mbi capital gains kur fitimet janë ?
 

ZHIGO

Stumblin' in
V.I.P
@Onaa

Hidhi nje sy kesaj se e paska nxjerr dhe panorama.
Gazeta Panorma

Po na bejne me hije ?

@jana80 , ne kryptovalute fitimi eshte me i shpejte dhe me rritje goxha te konsiderueshme ne krahasim me rritjet standarte te stoqeve te njohura. Gjithsesi kjo varet, nqs je per investim afatgjate apo per afat shkurter dhe ne varesi te kapitalit qe investon. E mira e stoqeve eshte kur kane dividente por dhe kjo kjo kerkon shuma te medha qe t'i shikosh hajrin. Por ama gjithmon shkon pozitivisht ne permbledhjen vjetore nqs bazohesh ne stoqe si coca cola, apple, Alphabet, Walt Disney, Berkshire, Vanguard Real Estate etj etj.
 

jana80

Super Moderator
Themelues
@Onaa

Hidhi nje sy kesaj se e paska nxjerr dhe panorama.
Gazeta Panorma

Po na bejne me hije ?

@jana80 , ne kryptovalute fitimi eshte me i shpejte dhe me rritje goxha te konsiderueshme ne krahasim me rritjet standarte te stoqeve te njohura. Gjithsesi kjo varet, nqs je per investim afatgjate apo per afat shkurter dhe ne varesi te kapitalit qe investon. E mira e stoqeve eshte kur kane dividente por dhe kjo kjo kerkon shuma te medha qe t'i shikosh hajrin. Por ama gjithmon shkon pozitivisht ne permbledhjen vjetore nqs bazohesh ne stoqe si coca cola, apple, Alphabet, Walt Disney, Berkshire, Vanguard Real Estate etj etj.
Eshte pak vone por do ju sugjeroja te konsideroni titullin e tesles ..
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Eshte pak vone por do ju sugjeroja te konsideroni titullin e tesles ..
Ha ha për të blerë aksionet e tesles duhet shitur shtëpia me gjithë perizomat e partneres. Vlejnet me shumë se tre compani makinash bashkë, më mirë t'i shohim në dritare kur të bijnë më shumë se gjysma :D
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Ha ha për të blerë aksionet e tesles duhet shitur shtëpia me gjithë perizomat e partneres. Vlejnet me shumë se tre compani makinash bashkë, më mirë t'i shohim në dritare kur të bijnë më shumë se gjysma :D
?? Mund te blesh sa ke mundesi cthua o petrit.
Nuk besoj se bien passi po marrin edhe toyota dhe jan 1 ne baterite elektrike...
Gjithesesi aksione jane asnje se di te nesermen..
 

Onaa

Antarë i Respektuar
@Onaa

Hidhi nje sy kesaj se e paska nxjerr dhe panorama.
Gazeta Panorma

Po na bejne me hije ?

@jana80 , ne kryptovalute fitimi eshte me i shpejte dhe me rritje goxha te konsiderueshme ne krahasim me rritjet standarte te stoqeve te njohura. Gjithsesi kjo varet, nqs je per investim afatgjate apo per afat shkurter dhe ne varesi te kapitalit qe investon. E mira e stoqeve eshte kur kane dividente por dhe kjo kjo kerkon shuma te medha qe t'i shikosh hajrin. Por ama gjithmon shkon pozitivisht ne permbledhjen vjetore nqs bazohesh ne stoqe si coca cola, apple, Alphabet, Walt Disney, Berkshire, Vanguard Real Estate etj etj.
E lexova qe kur doli si lajm dje. Ajo qe me bene pak optimiste eshte se rrija qe pati javen qe kaloj ishte "nje fryrje artificiale " edhe duhej nje lekundje per ta bere me te besueshme ,sot ishte perseri ne ngritje tregu ,ishalla vazhdon me rritje ??se ndryshe si kemi mire punet ?
 
Top