Parlamentarizem apo Pordhlamentarizem?

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Kam ndijekur keto dite parlamentin Shqiptar dhe vertet mund te konsiderohet vazhdimi i nje telenovele te deshtuar qe zgjat pambarimisht dhe pa pike lidhje. Ku?
Ne te tera aspektet.
E fillojme me ate moral... e c'moral kur nje tufe idiotesh te pashkolluarish, matrapazesh, te degjeneruarit vetem moral nuk percjellin tek te tjeret (populli) por i fusin idene mases qe te jesh si keta Parlacomentaret duhet te jesh si ata ne cdo qelize.
Politik.... po ketu gargarisin gjithe diten a thua i zgjodhen te tera hallet politike te ketij vendi dhe tani do kalojne ne planin global me ideologjite e tyre shpellare dhe pa pike lidhje me ate qe mendojne se jane.
Ekonomik... ketu mund te argumentojme te tere dhe ta mbajme kete teme deri sa te na mbarohen ditet e perendise per te kuptuar konceptet ekonomike te ketyre Neologeparlamentareve tane qe nate e dite mendojne si te risin ekonomine e xhepit te tyre.

etj etj....


E hapa kete teme e te diskutohet per realitetin e perditshem qe na servilin keta degjenerata qe na perfaqesojne dhe te tallemi deri diku me pikpamjet e tyre. Lejohen cdo lloj komentesh por do u lutesha admineve ose moderatoreve te mos lejojne shume chit chate qe do ja humbasin konceptin temes.

Diskutim te kendshem.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Une nuk eshte se jam shume afer ngjarjeve politike andej,por nje dicka eshte lehtesisht e konstatueshme ne dy dekada e gjysem,deshira e rinise per te ikur,dhe jo vetem.
Ky parameter tregon pastertisht mjerimin e nje vendi qe menaxhohet ekstremisht keq politikisht e ekonomikisht,qe shihen vetem interesa kolltuqesh dhe tenderash me miq.
Nga shqiperia deshiron te ik intelektuali ,se nuk gjen veten dhe velrsimin e duhur qofte ekonomik qofte mundesia per te shpalosur vetveten e ti ne fushen ne te cilen ndihet i zoti dhe munde te kontriboje per komunitetin e me gjere.
As bujku apo cobani apo punotori i thjeshte,se ska asgje qe favorizon as kete sektor te punes apo bizneseve te vogla.

Pastaj sektori i taksapagimit sikur shqiperia full me shtrese te meseme e te pasur,(nderkohe dihet se si jane % me e madhe e popullsise)taksa qe rriten , rriten deri ne palc,frika e njerzve qe sdo ja dalin detyrimeve te muajit,ujit e dritave eshte dicka e trisht.
Tani keta derrat qe bertasin paralment,kur miratojne ligje dhe masat e shtimit te taksave ne shume dimensione,e kane pyetur veten cbehet per kete popull per shtim te vendeve te punes,te ardhurave familjare?
C"behet per sektorin e zhvillimit?
C"behet per sektorin e bujqesise? (pasi ne jemi pjeserisht nje vend bujqesore qe importojme lakra e domate se as ato si bejme vete).
PErfundimisht pervec betonizimit pa urbanistik ,pervec nje ndotje ajri ne qytet e medha ,pervec mungeses se ujit te pishem nuk shikoj shume gje te stimuloje masen Shqiptare te mos mesyje gjithnje rruget e botes.
Dhe si perfudnim nje pupull pa rini dhe qe rrit filiza qe deshirojne vetem ikjen,ai Komb eshte nje Komb i pa shpirt ne brnedesi i pa motivacion per te nesermen.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Si perfundim dolen ne ato qe priteshim, u rikthyem ne kohen e nje parti dhe populli rreth saj, te pakten kete sygjeron lideri yne pervers dhe diktatoruc. Ta gezojme nenen parti dhe lart e me lart ju o llumi i ketij vendi te mjere.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Kur ke opozite te deshtuar,normal qe nje parti do mbesi ;)

Kur keni kete mendje ta gezoni kthimin pas... ;) Gezuar o popull qe je mesuar vec te ta hypin. ;)
 
Top