Pastrohuni dhe humbni peshe me portokallet

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
oranges-vitamin-c-lg.jpg


Fruti i dimrit jane portokallet, mbi kete gje mendojme se nuk ka dyshime dhe jane nje ushqim vertete i cmueshem per te mbrojtur shendetin nga ndonje semundje e mundshme e sezonit.

Pervec kesaj ato jane shume te lehta, sepse mbi 80 per qind eshte thjesht uje. Permbajne vitmanine C, por edhe B e P, shume kripera minerale dhe fruktoze.
Per te patur nje ide se sa e lulet eshte marrja e kalorive e sic e dini per cdo 100 gram jane rreth 40 kalori.

Vazhdojme te zbulojme sebashku kete frut te shijshem.
Agrumet jane baza e shume kremerave, sepse sic e kemi permendur kohet e fundit, permbajne vitmanine C, substance antioksidante, thelbesore per te luftuar radiaklet e lira, rrjedhimisht edhe plakjen qelizore.

Pervec kesaj, portokallet jane ne gjendje te zvogelojne glicemine dhe te mbajne nje metabolizem te larte.

Per te ruajtur formen trupore dhe per te parandaluar gripin, mos harroni cdo mengjes shtrydhni dy portokalle dhe pini lengun. Edhe per femijet kjo duhet te jete e perhershme.

Nje tjeter karakteristike eshte aftesia e tyre diuretike me pasoje pastrimin. Per kete motiv, pervecese jane te shijshme, ato mund t’i hani edhe ne sallate.

Nje keshille per t'i konsumuar ne menyren e duhur: Lekura e holle e bardhe mes levozhges dhe tulit eshte pak e hidhur, por nese deshironi te ndihmoni zorret tuaja, mos e hiqni plotesisht, sepse permban nje fiber qe rregullon absorbimin e sheqernave, yndyrnave dhe proteinave.

/infoalbania.org/
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Pastrohuni dhe humbni peshe me portokallet

Me thene te drejten e kam qejf te pija leng portokalli..po ne vend qe te dobesohesha mora kile :)
 
Top