• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pasul ne furr

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
O shkruani shqip fjalet fasule,Jo pasul. Mund t"jete dialektike si fjale se di por jo letrarikisht shqip.
 
Last edited:

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Ke lezet me ata te gatshme 10 minuta zjarr dhe yam.
Pordhe se pordhe do behen, si ata qe ziejne 3- ore si ata 10 minuta
 

dangerous

Anëtar
... quhet F A S U L E e jo Pasule .,

Edhe une i gatuaj e i kam futur nè ujè qè mbreme por separi i laj me uje tè vaket , i kulloj e pastaj nje nate nè uje e te nesermem i gatuaj .
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
ne Kosove pasul i thone :D ...askush nuk thote fasule haha.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Po pyesja cfare eshte kjo por u iluminova... :)
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Tani u luminova deri ne amshim ... lol
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
edhe Shqiptaret e Maqedonis groshë i thone ketij ushqimi.... :)


netflix na fal.... per komentet e shumeta :)
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Në gjuhën shqipe quhen fasule ose groshë.
Pasul quhen në serbisht.

Sot pasdite kur bleva ca ushqime, m'u kujtua kjo temë dhe bleva një kuti me fasule, nga ato të gatshmet, me salcë. E hëngra në darkë.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
skuptoj ate gjuhe Artin ....pra ne Kosova kemi qene nen pushtimin e atyre, ja pra na paska ardh ajo fjale prej atyre armiqeve.
 

netflix

Anëtar i ri
Netflix nuk i le nje nate ne uje?

Nuk jane fasulet gjigande mesa kuptoj?

AnGeLiC, fasulja(pasuli:)) qe eshte me i vjeter e le nje nat ne uje qe te zihet me shpejt dhe me mire. Ndersa si puna e ksaj qe eshte e fresket mjaftoj 2 ore zierje dhe eshte gati.
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Interesante! A nderrohet uji qe mos te shkaktoi gazra ky ushqim?
 

Artin

Anëtar i Respektuar
skuptoj ate gjuhe Artin ....pra ne Kosova kemi qene nen pushtimin e atyre, ja pra na paska ardh ajo fjale prej atyre armiqeve.
E kuptoj si dhe pse ka hyrë, por nuk e pata për kritikë atë që thashë. Ishte më shumë për sqarim, meqë pashë se po debatohej se cila ishte fjala e duhur.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Tani i thone fasule apo pasul se na konfuzuat dhe spo e kuptojme as jeten po nuk u sqaruam ne kete detaj teper jetik per fatin e shqiptareve.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
E kuptoj si dhe pse ka hyrë, por nuk e pata për kritikë atë që thashë. Ishte më shumë për sqarim, meqë pashë se po debatohej se cila ishte fjala e duhur.


mos vrit mendjen........ pergjigje e momentit ka qene, asgje me shum.

tung
 
Last edited:

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Tani etja ime per te ditur per fasulen, pazhul etj etj u shua fare spjegimit pa lidhje te cupes ne fjale... :p

Flm qe nuk na le te lundrojme ne lumin e injorances per temen e grosheve.. lol
 
Asgje,s'kisha c'te beja ne fakt as une e hajt thash ti mesoj cunit...tani ngulite mire ne tru e mos bej pyetje idiote, kur je i zgjum :D
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Per fasulet jam I paditur... urime ma kalove ketu... :p
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Perderia instituti albanologjik te mos dal me nje vendim te prer kjo pune kshtu let mbetet :)
Shiko jo per te kundershtuar apo dicka kundra recetave tuaja te mrekullueshme qe sillni.
Dhe per ket ju falenderojme!
Por kundra fenomenit qe po ndodh me gjuhen shqipe ne tersi.
Gjuha shqipe letrare e perkufizon pasulin apo groshet me nje emer;-
Fasule.
Prandaj emertimi i saj nuk eshte i duhuri.
Kur flasim per shijen dhe pasurine dialektike eshte tjeter ,kur servirim informacione te ndryshme tek lexuesi duhet qe personat adekuat te formulohen dhe shprehen ne gjuhen zyrtare letrare.
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Perderia instituti albanologjik te mos dal me nje vendim te prer kjo pune kshtu let mbetet :)
Vendimi ka dalë i prerë prej dekadash, po ju nuk e hapni fjalorin shqip asnjëherë.
Mos mbani vetëm fjalorë të huaj në shtëpi, mbani edhe një shqip.
Fjalori shqip gjendet edhe në internet, për ata që nuk e kanë: FJALORI I GJUHES SHQIPE


Quhen fasule dhe groshë:

FASULE f. sh. bot.
Bimë barishtore njëvjeçare, me kërcell të gjatë, të
hollë e përdredhës, me gjethe në trajtë zemre, që
mbillet për bishtajat dhe për kokrrat e saj;
bishtajat ose kokrrat e kësaj bime, që përdoren
për ushqim; groshë. Fasule të njoma (të thata).
Fasule e bardhë. Fasule cipë hollë (cipëtrashë).
Fasule hamullore. Kokrra fasuleje. Miza e
fasules. zool. Mish me fasule. Mbledh (shkoq)
fasulet.
* Humbi si fasulja në vegsh humbi pa gjurmë, s’u
pa më. Nuk me ftohen fasulet thjeshtligj. nuk
shqetësohem fare për diçka, nuk me prishet
puna, nuk me ftohet pilafi.

GROSHث f. sh.
1. Fasule. Groshë të thata (të njoma). Groshë
qorre. Groshë të kuqe. Groshë mishi. bised.
mashurka. Groshë qeni. bised. fasule lara-lara.
2. Thjerrëz.
* Lëng groshë mospërf. njeri pa vlerë a pa
rëndësi. ثshtë si grosha shtatë javë nuk është në
gjendje të arsyetojë a të gjykojë si duhet, është
fare i papjekur.Pasul nuk ka, është serbisht.
 
Last edited:
Top