Pema e Krishtlindjeve qe kushton sa dy paga mujore

E dinit këtë? Ky është vendi i një peme të preferuar të Krishtlindjeve Evropiane që kushton sa dy paga mujore, arsyeja është e fortë pse harxhohet kaq shumë.


55-4-1024x576-750x375.jpg

Gjeorgjia është vendi i një peme të preferuar të Krishtlindjeve Evropiane që kushton gati sa dy paga mujore në këtë vend.Por pse vendasit, por edhe fqinjët e tyre, japin kaq shumë para për të ashtuquajturat pemë Nordmann, qëndron në mbrojtjen e pyjeve në këtë vend?

Sipas mediave të huaja, pemët atje mbillen në rajonin malor Racha.

Ndërsa për shembull në Mbretërinë e Bashkuar mund ta blini një pemë Krishtlindjes për 55 funte dhe 70 funte, ato në Gjeorgjia kushtojnë katër herë më shumë.

Megjithatë, nuk ishte gjithmonë kështu.

Kjo pasi që në të kaluarën, firmat e Nordmann në tregun vendas ishin shumë më lirë, pasi ato u prenë në pyje të paligjshme.

Sidoqoftë, në vitin 2011, për shkak të shqetësimeve për shpyllëzime të mëdha, u zbatuan rregullore të reja dhe gjoba më të larta për të adresuar këtë çështje, që nënkupton gjithashtu se pemët e Krishtlindjeve u bënë shumë më të shtrenjta.

Për shembull, një shitës në periferi të Tbilisisi, kryeqyteti, i specializuar në halore, shet pemët Nordmann dymetërshe për 294 dhe 519 dollarë.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se çmimet janë të larta sepse pemët rriten jashtëzakonisht ngadalë në pyjet Nordmann.

Mund të duhen deri në dhjetë vjet që një pemë të rritet deri në dy metra e gjatë.

Pamfleti.net
 
Mjesi lev.
Jam kundra perdorimit te pemeve te vogla per rastin e festave te fundvitit. Le te perdoren ato plastike qe jane pergjithmone.
Pemet e medha qe perdoren ne sheshe qyteti pas festave perdorin drurin, ketu nuk shoh dicka negative.
 
Pse mo akoma s'ka mberri ne Tbilisi ajo Chinesja e lagjes sone qe te shet bredhin 1 € me gjith cingli-miglit varur n'te.
 
Mjesi lev.
Jam kundra perdorimit te pemeve te vogla per rastin e festave te fundvitit. Le te perdoren ato plastike qe jane pergjithmone.
Pemet e medha qe perdoren ne sheshe qyteti pas festave perdorin drurin, ketu nuk shoh dicka negative.
Po dhe pemet e medha ne sheshet publike pse mos behen ne plastik e te riperdoret e njejta cdo vit?
Pse duhet te priten peme per nje feste? Vete me njeri te mbjelli peme mbas qe i prene....?
 
Po dhe pemet e medha ne sheshet publike pse mos behen ne plastik e te riperdoret e njejta cdo vit?
Pse duhet te priten peme per nje feste? Vete me njeri te mbjelli peme mbas qe i prene....?
Mjesi :)
E paskem shpjeguar më sipër mendimin tim pse :)
Pyjet rigjenerohen çdo 20_30 vjet. Për çdo pemë mbidhen 2 të reja (në ata vende ku duan t'a respektojnë natyrën).
Pemët që përdoren për festa në qytete druri kalon për industrinë e drurit më vonë.
 
Mjesi :)
E paskem shpjeguar më sipër mendimin tim pse :)
Pyjet rigjenerohen çdo 20_30 vjet. Për çdo pemë mbidhen 2 të reja (në ata vende ku duan t'a respektojnë natyrën).
Pemët që përdoren për festa në qytete druri kalon për industrinë e drurit më vonë.
Po mire e the ne vendet qe respektojne natyren.....
Por jo gjithandej i rigjenerojne pyjet :(
 
Kam 26 vjet qe e festoj me peme natyrale .. une jam per zhdukjen e plastikes ne te gjith boten psh .. plastika as pas 100 vjetesh nuk konsumohet.
E urrej e unë plastikën. Një shishe ujë plastike i duhet 200 vjet të tretet .
Po ti ke një pemë të vetme në oborr, apo cdo vit blen një pemë natyrore?? Se nuk e kuptova.
 
E urrej e unë plastikën. Një shishe ujë plastike i duhet 200 vjet të tretet .
Po ti ke një pemë të vetme në oborr, apo cdo vit blen një pemë natyrore?? Se nuk e kuptova.
Te kisha sdo e blija .. por jam kunder plastikes qe perdoret cdo dite ..se nje peme qe mbillet ..rritet ekstra per ate pune ..pra nuk i hiqet pyllit ketu ku jetoj .. nje here ne vit .
 
Top