Për ty Atdhe

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Titulli: Kenge patriotike


Ca patriotike eshte kjo?? :p :p
Sdoja ta prishja te tema e ditelindjes po ketu ama ta them pa problem :p
Kjo kenge eshte hipokrizi e gjalle sepse thote sduam padrone edhe tirane, kur diktatoret me te eger dolen nga komunizmi. Per mua eshte nje hic :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Kenge patriotike

Shok i nderuar Flowmaster!
Kishe ndonje gje per te postuar per temen ti apo c'hall ke?:p ... :gallate:

 
Last edited by a moderator:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Kenge patriotike

Per Soul-in rrini gjith naten, per moderatoret s'di gje.. jam e re, s'mar vesh shume nga keto gjera.. por shoqerojini pak replikat me nje vidio te pakten.. lol

[video=youtube;HWOyM_9-_w0]http://www.youtube.com/watch?v=HWOyM_9-_w0[/video]
 
Last edited by a moderator:

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Për ty Atdhe

Kjo tregon edhe gjite historine :)

[video=youtube;e-Om6EuTJiE]http://www.youtube.com/watch?v=e-Om6EuTJiE[/video]
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Për ty Atdhe

<3 <3

[video=youtube;2jSZgw-Q8lQ]http://www.youtube.com/watch?v=2jSZgw-Q8lQ&feature=relmfu[/video]
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Për ty Atdhe

West Side Family feat Aurela Gace -Jehona e Shqiptarit

Presioni ft.Unikkatil-Nentori i trete

Ilir Shaqiri - Ushtar Kavaja
[video=youtube;ovbKTk-pZPM]http://www.youtube.com/watch?v=ovbKTk-pZPM[/video]
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Për ty Atdhe

 

Rrapatushe

Anëtar i ri
Titulli: Për ty Atdhe

601466_447140021998194_290802306_n.jpgBukuria s'ka kufi kur TOKE e QIELL flasin kuq e zi
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Për ty Atdhe[video=youtube;_Fpht0xK-v4]http://www.youtube.com/watch?v=_Fpht0xK-v4[/video]
 

Rrapatushe

Anëtar i ri
Titulli: Për ty Atdhe

Rrofsh perjete nene Shqiperi...Ndoshta nuk jemi qytetaret perfekte, ndoshta nuk e flasim gjuhen tende aq mire sa do doje ti, ndoshta nuk te trajtojme sic duhet, ndoshta shpesh harrojme se cilit vend i perkasim dhe valevisim flamuj te tjere, po perseri tek ti kthehemi, sa here qe dikush te mohon, te prish imazhin apo te ben krenar me punen e tij kudo qe ndodhet... Sot mbush plot 100 vjet nga koha qe je e pavarur por ke shume me teper vite qe ju bere nene bijve te tu qe te mbrojten. Tani eshte rradha jone te te nderojme ty...ty qe ke mbajtur shqiptaret te gjithe bashke ne shpirtin tend pavaresisht sa larg i kane terhequr te tjeret...ty, qe je nena qe nuk plakesh kurre... ajo qe e rrezuan tiranet por e ngriten lart bijte e saj...Nderim per ata burrat e medhenj te kombit tone qe na mundesuan te kemi sot kete SHQIPERI, nderim per ata burra qe duhet te jene shembuj per te gjithe ata qe kane dhe do te kene ne duar fatin e nenes Shqiperi!!!Jetofsh pergjithmone e dashtuna Shqipni!
 

Sphynx

Antar Aktiv
Titulli: Për ty Atdhe

Te ma gezofsh ditelindjen moj Shqiperia ime! U shtofshin bebat shqipetar gjithmon e me shume kudo neper bote, e shqiponja i mbajt perjetesisht kokat lart :D:D
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Për ty Atdhe

Ty Flamur të duam shum'
Ti për ne je nën' e bab'
Për ty gjakun derdhim lum'
O Flamur i kuq me shkab'

Kënga e re jehon mbi det
Mbi qytete, fush e mal
Për Flamurin e vërtet'
Për të shtrenjtin ideal

Ylli i ri na prin o shok'
Do të bëhet qielli mir'
Pa sopata përmbi kokë
Fluturon shqiponj' e lir'

Ti qëndron shqiponjë e lir'
Përmbi shkëmbin arbëror
Këput pranga dhe zinxhir'
Frymëzim na sjell në tok'

Kënga e re jehon mbi det
Mbi qytete, fush e mal
Për Flamurin e vërtet'
Për të shtrenjtin ideal

Ylli i ri na prin o shok'
Do të bëhet qielli mir'
Pa sopata përmbi kokë
Fluturon shqiponj' e lir'


 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Për ty AtdhePoezi e Indrit Sinanaj:

Atdheu është fjalë intime
Atdheu është grumbuj dhe kujtime
përbëra njerëzishëm nga sende e aroma
ësht’ emri me shkronja shtypi te dera, nën zile.
Atdhe është fjalë intime
që ilustron larg e larg dëshirën për mbiemër
për sua e farë, e fëmijë, shumë fëmijë,
familje,
Atdhe do të thotë shpërfillje
për kujtesën afatshkurtër të ****it kryer
ditën,
në këmbë,
Atdhe ësht’ dora e nënës
mbi varrin e gjyshes sime.
Dora mbillte mana, shegë e përralla.
Ish grua e bukur gjyshja, e donin burrat.
Kështu, ma dha babën, lexo: AtDheun.
Një mëngjes,
hapa hartën si gazetën
në faqen e fundit për të parë fatin.
U përhap i gjithi si njollë në të
u hapën linjat e turbullta të kufijve si geto
grash dhe mendova
sa mirë është kur nuk je vetëm,
sa mirë është kur ke Atdhe.
Atdhe prej vërteti siç e ka gjithë bota
rreshta kufijsh, flamujsh e stemash.
T’u kthesh kujtimeve emra
e t’u japësh kuptimeve vend në tru
me gulçimin lokal të bonjakëve
(fjala bie: njerëz)
të mbledhur rreth Flamurit,
më saktë,
hushtës
si veshkat rreth shtyllës
e të tjerë q’i mësojnë t’i vënë numrin
bluzës
a fanellës në ngjyrën e legjendës
me yje vezullues, pa kllapa pa thonjza
e portierë policorë që ndrijnë kufinë.
Që ta dinë,
shteti im i varfër rrethohet me Greqinë
Maqedoninë,
në kohë të lirë me veten e tij.

Këtu (përkthejmë një shigjetë në cep të hartës)
është Atdheu im, i atit, i dheut.
Në hartën memece ka ngjyra shtetesh:
Racizëm i përmbajtur
pa fasada pushtetesh.
Atdhenë e dallon nga tjerët veç ngjyra.
Ngjyra e negrit, e djersës, me tollona dhjami
e atij që punon tokën e huaj me parmendë
kangjellash e direkësh nga ku varen shpresat
si shpezët e nëntëdhjetë e shtatës
e njerëzit,
njerëzit ulërijnë si detaje nga telajo e hartës
ulërin Atdheu i kujtimeve
nga dhomat e ftohta të paraburgimeve
nga fry’marrjet e ankthit të solistëve, rrethimeve
të rrugëve të pista të ngushta me plagë.
Unë kam Atdhe kujtimet,
ku rrek të fus vetvetet si në ndonjë shportë
në hartën memece.
Atdheu im pafajshëm i kuq, si Kësulkuqe
të cilin e udhëtoj pa dëshirë drejt ujkut a gjyshes
nën gji përmbi xhaketë,
si Bibël bullet-proof.
Atdheu është kopja e karbonit për bukën.
Korja e saj në dorë, bërë me marmaladë sh’pie.
ثshtë vargu i gjatë i korbave në tel
i hidhur si ata dhe i zi, duke pritur vizë për përtej.
Dyer automatike është Atdheu
kujtime stinore që i hapin kahjet e kraharorit
në anë të kundërta, dhe dhembin
dhembin pa zhurmë, vetëm vaj vaj vaj
i hidhur si benzinë dhe avuj,
kujtime që të lidhin me këtë tokë të panjohur
është pikërisht ai, Atdheu.
Atdheu i rruazave të kuqe si tabela ndalim
parkimi
parullash të mpiksura – trombozë shtetit!

Atdheu është grumbuj dhe kujtime
përbëra njerëzishëm nga sende e aroma
ësht’ emri me shkronja shtypi te dera, nën zile.
Atdhe është fjalë intime. 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Për ty Atdhe

[video=youtube;fXMP3-40dEc]https://www.youtube.com/watch?v=fXMP3-40dEc&feature=related[/video]


Petrit Lulo & Fahrije Zogaj - Një komb një flamur

[video=youtube;I-kbJT_gYqo]http://www.youtube.com/watch?v=I-kbJT_gYqo[/video]

[video=youtube;5-pYxKo7Lsw]https://www.youtube.com/watch?v=5-pYxKo7Lsw&list=UUt6eW2nXfX6MHaWovr_M6iw&index=10&feature=plcp[/video]
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Për ty Atdhe

Një tekst i mbrekullueshëm, e kënduar nga një këngëtare e madhe si Ermira Babaliu.. me të cilën të gjithë ne emigrantët ndajmë të njëjtin mall mërgimi, rruge të largët drejt tokës tonë ..

Thjesht fantastike..


[video=youtube;x7xzrAOB-Mg]http://www.youtube.com/watch?v=x7xzrAOB-Mg[/video]
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Për ty Atdhe

[video=youtube;I-RqsaftHqE]https://www.youtube.com/watch?v=I-RqsaftHqE[/video]
 
Top