Perfitimet nga lengu i sheges.

201610151058359791057.png
Perfitimet nga lengu i sheges.

Emri Shkencor : Punica Granatum L

A e dini se shega eshte nje nder frutat me te rralle ne toke per nga vlerat qe ka per shendetin? Nese doni te dini se çfare duhet te konsumoni gjate kesaj periudhe, atehere ne po ju themi se shega duhet me patjeter te beje pjese ne shporten e ushqimeve per stinen e vjeshtes.
Permbajtja e sheges:Shega eshte e pasur me:
Calories,fat,Monounsaturated fat,Polyunsaturaturated fat,Saturated fa,Sodium,Potasium,Fibra dietike,Sheqerna,Proteina,
Vitamina,A,B6,C,D,E,K,Iron,Calcium.

Dobite
Studimet shkencore te diteve te sotme po hedhin drite mbi te vertetat; perse kjo bime eshte bere kaq e dashur deri mitike nga te gjithe popujt e botes!? Qe ne lashtesi, rreth 3000 vjet me pare, njerezimi i ka pikasur cilesite e veçanta te kesaj bime ne drejtim te luftimit te semundjeve dhe permiresimit te shendetit e njeriut. Studime shkencore rreth perfitimeve mjekesore nga shega kane qene te pakta. Vitet e fundit keto studime Jane intensifikuar, shume shkencetare po kryejne kerkime shkencore, te cilat jane ne stadin e epruvetave, te provave ne kafshe dhe pak aplikime jane bere ne njerez. Deri tani, shkencetaret e mjekesise moderne jane befasuar nga te dhenat e para qe kane zbuluar ne drejtim te dobive shendetesore per njeriun, dhe e kane cilesuar si nje bime “çudiberese”. Ne kokrrat e sheges eshte zbuluar nje lende qe quhet punicalagins, nje antioksidant qe e permban vetem shega.
Qendrat shendetesore prestigjioze ne SHBA e rekomandojne shegen dhe lengun e saj per disa semundje:

1. Parandalimin e semundjeve te zemres.

2. Parandalimin e Kancerit, veçanerisht kancerin e prostates dhe te gjirit tek femrat.

3. Per uljen e kolesterolit ne gjak.

4. Parandalon mbipeshen.

5. Lufton demtimin e qelizave; parandalon degradimin e ADN-se qelizore
 
Top