Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Me cito komplet kur e ben


E kisha nenvizuar me te kuqe pse arita ne konkluzion "femra=objekt"

Kurse citatin tjeter e kishe per dhunen me kamzhik. Dmthn nqs i rihni njerzit qe kryejne mardhenje jashte martesore, mendoni qe do ndaloni prostitucionin, do jene shembull per te tjeret, sdo guxoj me njeri te "shkeli shtrember", te gjithe do bejne pune ne shtepite e tyre e keshtu me radhe?!
Mua sme duket menyre edukimi ky....dhuna asnjehere ska qene menyre edukimi, sben gje tjeter, pervec se te egersoj njeriun, ta bej te doj te thyhej ligjin, te tregoj qe mundet ta bej, qe eshte ne gjendje ta bej.
E ke pare tek femijet, kur i thua qe skane leje te bejne dicka, pikerisht ate ven e bejne.
Ka shume rendesi se si e shtron problemin, se nqs i thua tjetrit " ske leje te besh x gje se ke shperblim 100 kamzhika" sdo kesh mirekuptimin e tij, perkundrazi do e besh "Armik" qe do mundohet te te sfidoj.
Nuk duhet te me te lexoj postimin tend, me arriti me aq. Une sjam dakord me ate shprehje " femra roberesh e mashkullit"

E nderuar nese ishin zbatu keto ligje ne vendet tona 'se paku prostituconi ish zvoglu ne ate perqindje qe eshte ne kete kohe te sotit ne ekstrem!
Vetem nje denim ti ish bere per njeriune martuar -gurzim mevdekje ' e ate ta kishin pare e gjithe sshoqeria .Nje denim i tille i kish larguare 999 te tjere prej prostitucionit.
Ata do te kishin zgjedh ' me mire nje knaqesi e qastit apo humbja e jetes per nje kenaqei te tille . E ne kete menyre i shum mbrojtur prej prostitucionit dhe gjithe ajo qka mban pas saj .
Por ti sdesshiron ti lexojsh demet e prostitucionit!
E sa per shembullin rrethe femijes edhe une po ta jap nje shembull te kesaj natyre.Femejet e vegjel edhe pse ineksioniN-ilaqiN nuk e dojne'por per ta eshte i mire por ata e kundershtojn frikohen ta marrin 'ata qajn me lote vetem per mos ta marrur! por edhe pse ata nuk desshirojn ne duhet ti japim ate femijeve' se ai ilaq eshte ne te mire te shendetit te tyre 'po ata se kuptojne' keshtu eshte rasti dhe me denimet per keta persona te caktuar 'edhe pse njerzeve ju duken keto denime te ashpra' por keto jane ne te mire te tyre por ata smsund ta kuptojn -jane ilaq per ta dhe per shoqerin.
Kesshtu ka vendosur i Urti-Allahu xh.sh I Cili din me mire se qfare eshste e mire per neve.

E sa i perket roberis dil nje qik jasht profesionit tende merr informata rrethe hisstoris .
Per ta kuptuar gjithqka per roberin e kam posstuar nje tem te tillle .Se mi nda fjalet siq po i ndan ti kurre asgje sdo te kuptojsh. Shkrimin te cilen po e lexon ti eshte para 14 shekujve ' kane egzistuar roberit ne ate periudh.Por nesee mendon se Islami ka qendrim te tille rrethe njerezve' lexo e nderuar ne kete qeshtje ekam postuar per te gjithe juve e do te bindesh edhe vete ne fen islame.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

E nderuar nese ishin zbatu keto ligje ne vendet tona 'se paku prostituconi ish zvoglu ne ate perqindje qe eshte ne kete kohe te sotit ne ekstrem!
Vetem nje denim ti ish bere per njeriune martuar -gurzim mevdekje ' e ate ta kishin pare e gjithe sshoqeria .Nje denim i tille i kish larguare 999 te tjere prej prostitucionit.

1000 gra u ndeshkuan :kallash:me vdekje ne Afganistan vitin e kaluar, per ceshtje te dyshimta prostitucioni, por per cudi nuk e ndaluan dot.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

1000 gra u ndeshkuan me vdekje ne Afganistan vitin e kaluar, per ceshtje te dyshimta prostitucioni, por per cudi nuk e ndaluan dot.

Kitrrush, nuk ka sheriat FULL ne asnje shtet "Islam" sot. Mos t'them ne shumicen e rasteve, pushtetaret e keqperdorin per interesa te tyre, apo vendosen ne pushtet me arsyen se do vendosin sheriatin, gje qe se kane vendosur si duhet asnjehere (denohen shtresat e uleta, kurse ato te lartat asnjehere). E njejta gje vlen dhe ne Afganistan.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Kitrrush, nuk ka sheriat FULL ne asnje shtet "Islam" sot. Mos t'them ne shumicen e rasteve, pushtetaret e keqperdorin per interesa te tyre, apo vendosen ne pushtet me arsyen se do vendosin sheriatin, gje qe se kane vendosur si duhet asnjehere (denohen shtresat e uleta, kurse ato te lartat asnjehere). E njejta gje vlen dhe ne Afganistan.

Dmth. po flasim per dicka inekgzistente. Aha tash e kuptova!

S'eshte keq te flasim edhe per UFO -t.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Nuk e di sa me kuptove. E kam fjalen bash per denimin rreth zinase. Nuk zbatohet si duhet dhe sa duhet pothuajse fare.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Nuk e di sa me kuptove. E kam fjalen bash per denimin rreth zinase. Nuk zbatohet si duhet dhe sa duhet pothuajse fare.

O lover po te kuptoje shume mire. Te gjithe librat fetar e ndalojne. Edhe shoqeria njerezore ne debate eshte kunder saj, por ka ndodhur gjithmon, ndodhe dhe do te ndodhe besoj ne cdo shoqeri pa dallim feje, ngjyre e rrace.

Besoj se e ke kuptuar qe une e kam kuptuar.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

E nderuar nese ishin zbatu keto ligje ne vendet tona 'se paku prostituconi ish zvoglu ne ate perqindje qe eshte ne kete kohe te sotit ne ekstrem!
Vetem nje denim ti ish bere per njeriune martuar -gurzim mevdekje ' e ate ta kishin pare e gjithe sshoqeria .Nje denim i tille i kish larguare 999 te tjere prej prostitucionit.
Ata do te kishin zgjedh ' me mire nje knaqesi e qastit apo humbja e jetes per nje kenaqei te tille . E ne kete menyre i shum mbrojtur prej prostitucionit dhe gjithe ajo qka mban pas saj .
Por ti sdesshiron ti lexojsh demet e prostitucionit!
E sa per shembullin rrethe femijes edhe une po ta jap nje shembull te kesaj natyre. Femejet e vegjel edhe pse ineksioniN-ilaqiN nuk e dojne'por per ta eshte i mire por ata e kundershtojn frikohen ta marrin 'ata qajn me lote vetem per mos ta marrur! por edhe pse ata nuk desshirojn ne duhet ti japim ate femijeve' se ai ilaq eshte ne te mire te shendetit te tyre 'po ata se kuptojne' keshtu eshte rasti dhe me denimet per keta persona te caktuar 'edhe pse njerzeve ju duken keto denime te ashpra' por keto jane ne te mire te tyre por ata smsund ta kuptojn -jane ilaq per ta dhe per shoqerin.
Kesshtu ka vendosur i Urti-Allahu xh.sh I Cili din me mire se qfare eshste e mire per neve.


E sa i perket roberis dil nje qik jasht profesionit tende merr informata rrethe hisstoris .
Per ta kuptuar gjithqka per roberin e kam posstuar nje tem te tillle .Se mi nda fjalet siq po i ndan ti kurre asgje sdo te kuptojsh. Shkrimin te cilen po e lexon ti eshte para 14 shekujve ' kane egzistuar roberit ne ate periudh. Por nese mendon se Islami ka qendrim te tille rrethe njerezve' lexo e nderuar ne kete qeshtje ekam postuar per te gjithe juve e do te bindesh edhe vete ne fen islame.

Po e nis me shembullin tend, me femijet e ilacet. Atehere, prindrit kane idene e ndritur per cdo gje qe duan ti mbushin mendjen femijes kur thot jo, ta kercenojne me doktorin, nqs nuk ben kete do te coj tek doktori te te bej gjilpere. Atehere, per nje gje qe te futet ideja qe eshte frik, normalisht sdo e pranosh, aq kohe sa nuk llogjikon mire. Nje femije me i ritur, i cili kupton qe po ndihet keq, dhe nqs mer ilacin do shikoj permisim tek vetja, nuk e refuzon, pa merak.
Sa per te riturit, hmmm, mendohet qe kane mendje te gjykojne dhe vete apo jo? Sduhet ti rahesh me kamzhik te bejne cfare duhet...
Pastaj ai qe ka vendosur se e di cfare eshte me e mira per ate qe e besojne, jo per te gjithe... Nqs ato femra/meshkuj, qe si besojne Allahut, pse duhet te ndeshkohen? Apo se kane lindur ne vendin e gabuar dhe ne familjen e gabuar, te cilat nuk i lejojne liri zgjedhje, te vendosin vete nqs duan apo jo te besojne ne kete fe?! E ke menduar ndonjehere keshtu? Apo jo, se te gjithe duhet te jemi islamik...

E sa i perket roberise, mos me meso mua histori, sepse nqs do ishte per histori mund te cekej atje ne artikull, por eshte shkruar si pjese e artikullit, si realitet i femrave ne disa zona, e mos u mundo te mohosh, se ka akoma femra te nenshtruara POSEDIMIT mashkullit.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Me falni per mua me vjen per te qeshur, nga e dini qe ky zot eshte vetem i juaji?

Edhe mua me vjen per te qeshur, kur nuk kuptohet drejt dhe te pyesin ndryshe.

Askush nuk ka then ate qe keni pyetur ju. Sepaku une jo...

 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

1000 gra u ndeshkuan :kallash:me vdekje ne Afganistan vitin e kaluar, per ceshtje te dyshimta prostitucioni, por per cudi nuk e ndaluan dot.


Na e sjell argumentin se kjo gje eshte vertet (se ka ndodhur) ...!

Argumentin e vertet e sjell dhe asgj tjeter...
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Ore nje pyetje kisha une per ju te fes muslumani (Dhe vet i ksaj feje jam pavarsisht se nuk e praktioj si fe por e respektoj)


Me qen se ju kurverin e denoni rend tradhtin e denoni rend dhe feja nuk na e lejon dicka te till .Madje kam par te dhunohen gra me gur e kamzhik pse kan tradhtuar ..

Me thoni pse kjo fe qe ndshkon kto fenomene pranon ne gjirin e saj kriminel, hajdut apo dhe ata qe jan mar me prostitucion i ka pranuar si njerez te pafajeshm dhe i ka fut ne gjirin e vet dhe mos thoni jo pasi di dhe kam fakte per kte qe po flas sidomos ne shqiperi ky fenomen ka ndodh shpesh ....Ater a nuk duhet denuar dhe kta njerez po njelloj si kurvria apo tradhtija bash'shortore...???
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Me thoni pse kjo fe qe ndshkon kto fenomene pranon ne gjirin e saj kriminel, hajdut apo dhe ata qe jan mar me prostitucion i ka pranuar si njerez te pafajeshm dhe i ka fut ne gjirin e vet dhe mos thoni jo pasi di dhe kam fakte per kte qe po flas sidomos ne shqiperi ky fenomen ka ndodh shpesh ....Ater a nuk duhet denuar dhe kta njerez po njelloj si kurvria apo tradhtija bash'shortore...???

Rendex, ketu eshte duke u folur per denimin rreth prostitucionit sipas parimeve Islame. Edhe krimineli ndeshkohet, edhe hajduti, edhe vrasesi, nuk ka dert kush eshte. Vetem me trego se per cilen kategori njerezish je i interesuar te mesosh per masat ndeshkuese ndaj tyre, parashtroje pyetjen tek "Pyetje drejtuar besimtareve musliman" (per tmos dale nga kjo teme), do e marresh pergjigjen :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Apo se kane lindur ne vendin e gabuar dhe ne familjen e gabuar, te cilat nuk i lejojne liri zgjedhje, te vendosin vete nqs duan apo jo te besojne ne kete fe?

Sweety, e shoh shpesh se merr shembuj nga ajo cfare sheh ne media dhe nga ajo cfare lexon, pra, meson islamin nga mediat. Besoj se nqfs nuk e gjykon besimin fetar ne baze te pasueseve te atij besimi fetar, do t'kesh nje bindje pak me te bute. Apo ndoshta besoj se i keqkupton ca ceshtje, rreth te cilave mendoj se nevojitet sqarim, kuptohet nqfs je e interesuar.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Ore nje pyetje kisha une per ju te fes muslumani (Dhe vet i ksaj feje jam pavarsisht se nuk e praktioj si fe por e respektoj)

Me qen se ju kurverin e denoni rend tradhtin e denoni rend dhe feja nuk na e lejon dicka te till .Madje kam par te dhunohen gra me gur e kamzhik pse kan tradhtuar ..

Me thoni pse kjo fe qe ndshkon kto fenomene pranon ne gjirin e saj kriminel, hajdut apo dhe ata qe jan mar me prostitucion i ka pranuar si njerez te pafajeshm dhe i ka fut ne gjirin e vet dhe mos thoni jo pasi di dhe kam fakte per kte qe po flas sidomos ne shqiperi ky fenomen ka ndodh shpesh ....Ater a nuk duhet denuar dhe kta njerez po njelloj si kurvria apo tradhtija bash'shortore...???


Nuk eshte e vertet te jet njeriu musliman edhe i ndotur -nuk ka ndodhur kjo asnjeher. Ose i paster ne vepra e vendosshmeri per pune te mira ose nuk i takon kesaj Feje.

Njeriu mund te bej gabime te vogla dhe te kerkoj falje, por kriminell -nuk njihet pune e vogel, as vjedhja , e as prostitucioni -nuk jan diq te vogla. Nese dikush thot se kjo Fe i pranon brenda saj si te pafajshem keta njerez te kesaj kategorie, e vertet e qarte eshte se kjo eshte shpifje apo rren, se nuk ndodh kjo kurr asnjeher.

 
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

1000 gra u ndeshkuan :kallash:me vdekje ne Afganistan vitin e kaluar, per ceshtje te dyshimta prostitucioni, por per cudi nuk e ndaluan dot.

1000 gra u ndeshkuan me qka ?
ku u ndeshkuan i nderuar?
denimi behet ne baze te ?
si mendon te ndalohen se ste kuptova?

Me kallash as ''masonet '' sun i ndalon!!!
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

1000 gra u ndeshkuan me qka ?
ku u ndeshkuan i nderuar?
denimi behet ne baze te ?
si mendon te ndalohen se ste kuptova?

Me kallash as ''masonet '' sun i ndalon!!!

Ater per gjer sa smund ti ndalojen pse i vrasin kto gra kur e din shum mir qe nje fenomen te till se ndalojn dot ???
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Na e sjell argumentin se kjo gje eshte vertet (se ka ndodhur) ...!

Argumentin e vertet e sjell
dhe asgj tjeter...

Cfare ke oj goce qe po pisket? Lexon ti ndonjehere ne jeten tende ndonje lajm perveq abetares!

Nese do lajm ja ku e ke: “Nderi” vazhdon të marë jetë njerëzore në botën islamike.Të paktën 943 gra dhe vajza janë vrarë në Pakistan në vitin e kaluar, nën pretendimet se kishin fyer nderin e familjes.Këtë e bën të ditur një raport i Komisionit të pavarur për të Drejtat e Njeriut të Pakistanit (HRCP).HRCP raportoi se 791 vrasje në emër të ruajtjes së nderit kanë ndodhur në vitin 2010.Në raportin vjetor për vitin 2011, grupi tha se 93 të mitura ishin në mesin e viktimave.

Shumica nga gratë e vrara akuzohej për “marrëdhënie të paligjshme”, rreth 200 për shkak se ishin martuar pa leje.Shumica nga gratë janë vrarë nga vëllezërit ose burrat e tyre.Disa nga vitkimat janë dhunuar, apo bandat i kanë dhunuar para se t`i vrisnin.

A po ki qef me ta sjelle edhe naj lajm tjeter?

Mos harro se keto nuk jane te vetmet sepse ka edhe shume raste te paraportuara!

 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare isl

Cfare ke oj goce qe po pisket? Lexon ti ndonjehere ne jeten tende ndonje lajm perveq abetares!


Mfal por nuk kam piskit, vetem te thash sjelle argumentin: a e ke pare me sy tuaj? Me kuptimin se thashethemet dhe news shkruajn si dojn.

Edhe shum faleminderit qe ti me pyet une qka lexoj dhe te tregoj se une mirrem me libra shkencore dhe jo me perralla njerzore.

Faleminderit poashtu
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana f

Mfal por nuk kam piskit, vetem te thash sjelle argumentin: a e ke pare me sy tuaj? Me kuptimin se thashethemet dhe news shkruajn si dojn.

Edhe shum faleminderit qe ti me pyet une qka lexoj dhe te tregoj se une mirrem me libra shkencore dhe jo me perralla njerzore.

Faleminderit poashtu

Edhe une te solla argumentet ndersa ti bene pyetje budallaqesh: A i ke pare me syte tuaj?

A mos eshte e nevojshme dhe e domosdoshme qe duhet ty me te thirre neper vorrime per tu vertetuar gjerat.

Sa per librat shkencore te tregon plaku ty se vetem nje nga to ta kishe lexuar nuk do kishe besuar ne kotesira por se paku do ndjeje pak humanitet me lajmin qe ke te postuar me poshte.

Pastaj mos u habit cupo: Libri nuk te bene njeri!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Kitrra 123 mendoj se je sjell i pander shum...

Nuk ka qen pytja ime aspak budallaqe, mendoj pergjigjja yte kitrra ngjan ashtu -joreale.

Ti me sjell argumente: te pabaza jane ato. Shkurt thash-e-theme jan ato dhe nuk besoj fare, sepse sot gjithqka eshte e mundur neper media dhe lajme -gazeta...


-Sa per librat shkencore te them drejt Mos me trego asgje ti mua.

Libri nuk te ben njeri? Une jam ber njeri para se te afrohem tek libri. Po fakt edhe librin e ben njeriu...


(( Kitrra123 mund te me thuash qka te duash, por une nuk bie ne ate nivel... dhe skam qka te mesoj asgje nga ti ne kete rast...))

Mvjen keq, por skam dashur te keqkuptohem e as te lendoj ndokend...
 
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana f

Edhe une te solla argumentet ndersa ti bene pyetje budallaqesh: A i ke pare me syte tuaj?

A mos eshte e nevojshme dhe e domosdoshme qe duhet ty me te thirre neper vorrime per tu vertetuar gjerat.

Sa per librat shkencore te tregon plaku ty se vetem nje nga to ta kishe lexuar nuk do kishe besuar ne kotesira por se paku do ndjeje pak humanitet me lajmin qe ke te postuar me poshte.

Pastaj mos u habit cupo: Libri nuk te bene njeri!

Kend e quan kotesir i nderuuar?

“Atë që Allahu e udhëzon, ai është në rrugë të drejtë, e atë që e humb, ata janë të dëshpëruarit.” (A’rafë, 178)

Nese je musliman i nderur me ate fjale ' je larguar shume te vertetes!!!

“Atë që e udhëzon Allahu, ai vërtet është udhëzuar, e atë që e humb, ti nuk do të gjesh për të ndihmës që do ta udhëzonte.” (Kehf, 17)
 
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

[/COLOR]sweetzzinna -''Ty te duket NORMALE te ekzistoj ROBERIMI? Atehere me lejo te te them qe je ti anormal, ''

Zweetzzinna ne ket fjale te tenden jame i ofenduar!

Ti si administraatore e ketij forumi 'ne kete menyre qe je shprehur ndaj meje eshte shkelje e moraalit tim 'shkelje e fjles sime' shkelje e nderit tim ne prani te tjereve .

Kerkoj prej teje ne menyre publike te kerkojsh falje per ofendimin ndaj meje qe e bere me kete fjale.

Une nuk jame regjistruar ne kete forum 'per te me ofenduar ne ket menyre nje dminisstraatore si ti .

Por qellimi im qe jame regjistruar ne kete forum esht ti ndajme se bashku mendimet problemet dhe ti ndihmojm njeri tjeterit 'ti klaojm se paku keto qaste ne harmoni te pakten ne forum kundra obilgimeve qe i kemi te jetes se perditshme.

E jo te ofendohem ne ate menyr ! Mendoj se per te me kuptuar ti mua eshte dashur te me pyesesh per fjalete mia qfaare kam pasur qellim permes atyre fjaleve.

Nese nuk i nderrmerr keto hapa qe ti kerkova 'do te largohem prej ketij forumi dhe nuk do te kesh respekt prej meje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Atehere me lejo te te them qe je ti anormal, ''

S'me duket as mua nje shprehje qe del nga goja e nje te kulturuari. Mendoj se je ngutur sweety.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

[/COLOR]sweetzzinna -''Ty te duket NORMALE te ekzistoj ROBERIMI? Atehere me lejo te te them qe je ti anormal, ''

Zweetzzinna ne ket fjale te tenden jame i ofenduar!

Ti si administraatore e ketij forumi 'ne kete menyre qe je shprehur ndaj meje eshte shkelje e moraalit tim 'shkelje e fjles sime' shkelje e nderit tim ne prani te tjereve .

Kerkoj prej teje ne menyre publike te kerkojsh falje per ofendimin ndaj meje qe e bere me kete fjale.

Une nuk jame regjistruar ne kete forum 'per te me ofenduar ne ket menyre nje dminisstraatore si ti .

Por qellimi im qe jame regjistruar ne kete forum esht ti ndajme se bashku mendimet problemet dhe ti ndihmojm njeri tjeterit 'ti klaojm se paku keto qaste ne harmoni te pakten ne forum kundra obilgimeve qe i kemi te jetes se perditshme.

E jo te ofendohem ne ate menyr ! Mendoj se per te me kuptuar ti mua eshte dashur te me pyesesh per fjalete mia qfaare kam pasur qellim permes atyre fjaleve.

Nese nuk i nderrmerr keto hapa qe ti kerkova 'do te largohem prej ketij forumi dhe nuk do te kesh respekt prej meje.
Une vura nje pyetje :"nqs ty te duket normal roberimi?", dhe te pyes prap, sepse kjo gje s'eshte normale. Femra nuk eshte objekt qe te jete robe e askujt. Per kete thash "anormal", vetem nqs e konsideron te llogjikshme "roberimin" e femres. Nqs se konsideron, s'dmthn qe je anormal, dmthn ndan te njejtin mendim me shumicen, qe femra sduhet te jete robe, e neneshtruar askujt.
Se thash te te ofendoj, te thash qe te nenvizoj qe femra ska posedues, ska pronar, s'eshte per tu shitur.
Edhe njehere po te them, mos cito vetem pjeset qe deshiron, per te nxjerur info tjeter, sille tere citimin, komplet sic e kam shkruar une. Fjalet nuk meren cope cope qe te dali tjeter gje!
Urdhero tere comentin tim
Ty te duket NORMALE te ekzistoj ROBERIMI? Atehere me lejo te te them qe je ti anormal, sepse kjo NUK eshte e drejte, qe nje njeri ti nenshtrohet tjetrit vetem se ka gjini te "gabuar" NUK DUHET TE EKZISTOJ ROBERIMI FEMRAVE!!!! TURP per shoqerine kjo gje.
Besoj qe duket shume qart qendrimi im mbrojtes per femrat e jo qellimi te te ofendoj ty personalisht.S'me duket as mua nje shprehje qe del nga goja e nje te kulturuari. Mendoj se je ngutur sweety.
Lover, une si thash "je anormal" dhe pike. I thash NQS mendon qe eshte NORMALE qe femra te kete e poseduar nga nje mashkull, s'eshte ne regull.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

e dini ku qendron dallimi prej islamit dhe doktoreve ,dallimi qendron aty qe islami e ndalon nje gje para se te behet e nevojshme me sheru, kurse doktoret e sotit se pari mundohen ne sheru e pastaj me ndalu qe ne realitet eshte gabim.
neve feja na meson mos iu afro prostitucionit dmth mos e hap ate dere se po e hape u kry puna. doktoret e sodit thojne sida eshte semundje e pasherueshme dhe ne vend qe me parandalu kete ves te poshter ne ndalu prostitucionin ata e stimulojne ate japim miliona euro per nje dite .qka bejne ate dite u thojne rinise se sotme degjo ketu sida nuk ka sherim por ti merr mjete kontraceptive edhe mos u ndal hiq veq a mundesh. e larg i kem prej se vertetes keta doktore ne sot.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Keto jane mendime apo veprime,shkrime fetare. Normalisht njerzit besonin apo besojne ne keto gjera dhe gjithsecili mendon ne menyre subjektive. Ju mendoni vetem kete gje qe ne kohen e munnizmit prostitucioni dhe Rrugaçet gati nuk ekzistonin dhe nese dikush ishte e atille gjykohej jashtzakonisht shume sepse i atille ishte sistemi dhe i atill ishte shoqeria. nderkoh qe sot ka me shumice si prostituta si Rrugaçë dhe as do tia dije njeri per to se njerzit sot skane kohe te gjykojne. gjithsecili ben ate qe do me jeten e vet. sigurisht q e njerzit ndryshojne, shoqeria ndryshon , si pasoje mentaliteti ndryshon . Dhe koncepti pe r prostituten apo kurven [pa pagese] nuk eshte i njejte me atehere. jetojme ne nje shoqeri me te hapur , aspak konservatore dhe si pasoje shume liberale ku praktikohet seksi normal dhe llojet e sekseve te ndryshme , me partnereet qe i rrethojne, me Rrugaçet apo prostitutat .....dhe asgje nga keto tashme nuk eshte me 'e ndaluyar\ apo 'tabu\ apo 'e gjykuar\
e nderuar me te tregu se qfar thot islami se sie sqaron qeshtjen e maredhenies ne mes burrit dhe gruas ju habiteni , ju mendoni qe islami keto gjera i ka te ngrire qe muslimanet nuk i din keto por gabim e keni. nje gje po ua sqaroj nese nuk e keni te njohur islami nuk ka ardhe veq per xhami e nderuar po eshte program jete por fatkeqesishte njerezit nuk e din kete. ska asnje veper qe ban njeriu e qe nuk na meson islami si te verpojme , psh si te hyme ne shpi si te dalim nga shpija ,si te sillemi me prinder si te sillemi me grua se me femije si me te afert, si te sillemi ne dhome si ne rruge si ne zyre si ne shkolle si ne spital si ne ushtri si ne fakultet , si te ushqehemi si te vishemi si te flejme , si te bejme maredhenie me grua ,si ti rregullojem raportet me te afer me miq me shoqeri. ne qdo pore te jetes islami ka dhen pergjegje vetem se duhet me lexu me mesu dhe me praktiku ate.

e sa i perkete se tani ka ndrru koherat dhe se gjerat duhet shiquar nga nje kend tjeter do ua sjell nje shembull e ju analizone vet:
meqe profesioni im lidhet me degen e elektroteknikes po ua sjell nje shembull kur prodhuesi i nje makine rrotulluese qe ne elektroteknike njihet si elektromotor ai kesaj makine ia vendos edhe nje tetiket me te dhenat te cilat ky motor punun pa u demtu. tregon qfar rryme duron ,qfar tension i lejohet te punoj qfar temperature e duron e keshtu me rend. prodhuesi e bene kete ne nemyre qe kur nje bleres i thjeshte te shkon ta blene kete elektromotor te di si ta perdore per ndryshe ai do e djeg ate.

ne te njejten menyre do mundohem ta sqaroj edhe kete me njeriun .
All-llahu e krijoi njeriun ne menyren me te persosur dhe nuk mund ta sqarojm me shembuj ne atemenyre ashtu siq e meriton All-llahu .por prap se prap na e ka mundesu qe me shembuj ta sqarojme kete qe ndoshta dikush analizon dhe e kupton .
pra All-llahu e krijoi njeriun dhe kur Ai e krijoi ate ne menyren me te persosur Ai e ka dite qe do te vijne keto kohera sepse All-llahu eshte i gjithedijeshem prandaj dergoj Muhamedin a.s. qe ta meson njeriun se si duhet te veproj me veten e vet ne menyre qe mos te demtohet sikurse qe elektromotori mundet me u demtu kur punun me te gabimisht
 
Redaktimi i fundit:

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

e nderuar me te tregu se qfar thot islami se sie sqaron qeshtjen e maredhenies ne mes burrit dhe gruas ju habiteni , ju mendoni qe islami keto gjera i ka te ngrire qe muslimanet nuk i din keto por gabim e keni. nje gje po ua sqaroj nese nuk e keni te njohur islami nuk ka ardhe veq per xhami e nderuar po eshte program jete por fatkeqesishte njerezit nuk e din kete. ska asnje veper qe ban njeriu e qe nuk na meson islami si te verpojme , psh si te hyme ne shpi si te dalim nga shpija ,si te sillemi me prinder si te sillemi me grua se me femije si me te afert, si te sillemi ne dhome si ne rruge si ne zyre si ne shkolle si ne spital si ne ushtri si ne fakultet , si te ushqehemi si te vishemi si te flejme , si te bejme maredhenie me grua ,si ti rregullojem raportet me te afer me miq me shoqeri. ne qdo pore te jetes islami ka dhen pergjegje vetem se duhet me lexu me mesu dhe me praktiku ate.

Personalisht nuk kam asgje kunder fese qofte myslymane qofte krishtere, skam asgje qofte me ate qe thuhen ne kuran qofte me ate qe thuhen ne bibel. Besoj se ka nje zot per te gjithe. pastaj ceshtja e besimeve eshte krejtesisht personale dhe individuale., prandaj skan as pse gjykohen personat qe sdine keto rregulla te sjelljes qe ti permende. Ne mund te lexojme jo vetem kuranin por plot libra te etikes,qe na udhezon si te sillemi ne ambiente dhe situata te ndryshme dhe kur vjen fundi 1 nuk i lexojme, 2 i lexojme dhe nuk zbatojme asgje. ato rregulla te etikes qe une kam nenvizuar me shume te zez qe ti permende ska nevoj te mi mesoj kurani sepse jane reflekse, eduakt apo etika qe pervetsohen gjate jeteses dhe i meson nga familja, shkolla ,njerez qe te rethojne, vet shoqeria madje te cillat keto gjera ,rregulla po i quaajme te te sjellurit qe ti ke permenduar,qe na i mesonkeshka kurani. na i imponon dhe i meson vet shoqeria qe i vendos keto rregulla.
Kjo ishte replika per ty edhe pse jasht temes me perkufizimin e prostitucionit. ki parasyh qe rregullat nuk i vendos nje i vetem, une apo ti, por nje shoqeri e tere, te tjera rregulla stabilizon shoqeria shqiptare, te tjera italianet ,greket gjermanet etj...
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?


Personalisht nuk kam asgje kunder fese qofte myslymane qofte krishtere, skam asgje qofte me ate qe thuhen ne kuran qofte me ate qe thuhen ne bibel. Besoj se ka nje zot per te gjithe. pastaj ceshtja e besimeve eshte krejtesisht personale dhe individuale., prandaj skan as pse gjykohen personat qe sdine keto rregulla te sjelljes qe ti permende. Ne mund te lexojme jo vetem kuranin por plot libra te etikes,qe na udhezon si te sillemi ne ambiente dhe situata te ndryshme dhe kur vjen fundi 1 nuk i lexojme, 2 i lexojme dhe nuk zbatojme asgje. ato rregulla te etikes qe une kam nenvizuar me shume te zez qe ti permende ska nevoj te mi mesoj kurani sepse jane reflekse, eduakt apo etika qe pervetsohen gjate jeteses dhe i meson nga familja, shkolla ,njerez qe te rethojne, vet shoqeria madje te cillat keto gjera ,rregulla po i quaajme te te sjellurit qe ti ke permenduar,qe na i mesonkeshka kurani. na i imponon dhe i meson vet shoqeria qe i vendos keto rregulla.
Kjo ishte replika per ty edhe pse jasht temes me perkufizimin e prostitucionit. ki parasyh qe rregullat nuk i vendos nje i vetem, une apo ti, por nje shoqeri e tere, te tjera rregulla stabilizon shoqeria shqiptare, te tjera italianet ,greket gjermanet etj...
per ne qe jemi musliman keto rregulla na i vendos vetem All-llahu Krijuesi i qiejve dhe Tokes dhe ai na e ndalon kurverin
kete desha ta tregoj, pa marre parasysh a je arab ,a je shqiptar a je boshnjak a je gjerman apo italian por qe i takon fese islame
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

Islami pergatit nje konfirmim te moralit ne dashurine dhe friken ndaj Zotit, te cilat e cojne perpara njeriun qe t’u bindet ligjeve morale, madje pa ndonje shtytje te jashtme. Nepermjet besimit ne Zot dhe ne Diten e Gjykimit rrjedh nje force e cila e ben te mundshem njeriun qe ta pershtase sjelljen morale me ndershmeri, me sinqeritet, dhe me devotshmeri ne zemër dhe ne shpirt.
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

per ne qe jemi musliman keto rregulla na i vendos vetem All-llahu Krijuesi i qiejve dhe Tokes dhe ai na e ndalon kurverin
kete desha ta tregoj, pa marre parasysh a je arab ,a je shqiptar a je boshnjak a je gjerman apo italian por qe i takon fese islame

e ke gabim. jane rregulla qe i vendos SHOQERIA.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Përkufizimi i prostuticionit (kurvërisë) nga ana fetare islame?

e ke gabim. jane rregulla qe i vendos SHOQERIA.
kurse une po te tregoj qe ju jeni gabim sepse njeriu kerkon ta vras nje njeri pa faj dhe tash sepse dikush kerkon kete duhet qe krejt shoqeria te ben keshtu.jo e nderuar dhe e respektuar ju mund te mendoni ashtu kurse ne kemi mendimin tone rregullat ne i kemi qe na i ka vendos aiq e e ka krijuar njeriun dhe kush mundet me i dite ato rregulla me se Krijuesi i tij ,askush !!!!!!!!!!!!!!1
 
Top