Perse prinderit shqiptare?

gorgona

Goc Tironce
Perse prinderit tane mundohen gjithmone te kontrollojn jeten tone?
Kjo ndodh shume vetem tek prinderit shqiptare!
Perse ato e kane shume te veshtire te na lejne ne te drejtojme jeten tone ashtu sic duam ne??

Cfare mendoni ju rreth ketyre pyetjeve??
 
Perse prinderit tane mundohen gjithmone te kontrollojn jeten tone?
Kjo ndodh shume vetem tek prinderit shqiptare!
Perse ato e kane shume te veshtire te na lejne ne te drejtojme jeten tone ashtu sic duam ne??

Cfare mendoni ju rreth ketyre pyetjeve??
Kjo eshte e vertete....Prinderit e mi edhe pse e rritur akoma me trajtojne ne menyren e tyre te perkujdesjes...nuk di pse po nese sdo ta benin nje gje te tillle do ndihesha keq...Ne e kemi ne gen perkujdesjen e moslenien e femijes te pavarur mbase mentaliteti ,mbase varferia na ka bere qe deri ne moshe madhore femija te jete akoma nen tutelen e prindit..
Gjeja me e veshtire ne kete bote eshte te jesh "prinder" ne radhe te pare. Nuk eshte vetem te jesh shqiptar apo i huaj, s'ka prinder ne bote qe s'deshiron te kontrolloj jeten e femijes se vet. Nga dashuria e madhe qe ka prinderi ndaj femise, humbet ne disa faza jete, qe i ka perjetuar dhe don qe femija mos te gaboj, ose mos te heq ato qe kane hequr prinderit, ndaj sulmojne femijen.
Dashuria nuk shfaqet vetem me fytyren e saj, te embel dhe engjellore, por edhe me rreptesine dhe vendimet.

Fundja personalisht s'e gjej aq te keqe, qe prinderit te te kontrollojne jeten deri ne nje far kohe, se pjekuria nuk arrihet, sapo zbulon vetveten.

Mosha adoleshente merr hov me shpejt dhe nuk para mendon shume, por kerkon te ece me kembet e veta. Kjo gje e mire, por ambjenti, shoqeria, jeta e sotshme nuk te ben te jetosh aq lire.
Femija eshte gjithcka ne kete jete dhe prindi kerkon me te miren per te...:)
 

El'Mejor

Daja
Sepse , jan pare shumica qe kan bere me koken e tyre edhe ...keshtu qe mos i hapim ato biseda mire bejne .
 

AnGeLo§RiBeLLe

Antar Aktiv
po sepse ne shqiperi po nuk i kontrrolloj prinderi femijete sidomos gocat ..ata bejn si qeni kur leshohet nga zinxhiri ahahha..te shofim si do besh ti me femijet e tuaj
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Se shqiperia ka qene gjithmone nja 100 vjet mbrapa botes..dhe prinderit tane me ate fryme jane rritur,qe femijet duhen kontrolluar,etj etj...sa her i them un mamit..me le te veproj icik sipas qejfit tim...jo thot,e mgjth sme vjen mir mua,ne fund te fundit e di qe e ka per te miren time.....se ktu civilizimi nuk esht marre ashtu sic duhet,se ne shqiperi po e le femijen icik ne "liri" merr per skoti,dhe ta marrin per skoti, prandaj duam sduam ne,mir bejn qe na kontrollojne,e kete se them per te dal si me e mira,qe dua kontroll e kshu,se se do kush kontrollin,por se ashtu esht e verteta........
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Perse prinderit tane mundohen gjithmone te kontrollojn jeten tone?
Kjo ndodh shume vetem tek prinderit shqiptare!
Perse ato e kane shume te veshtire te na lejne ne te drejtojme jeten tone ashtu sic duam ne??

Cfare mendoni ju rreth ketyre pyetjeve??

Mos ki dert se kohen e fundit edhe shkenctaret po mendojne per ty
Flitet se se shpejti do te dal nje menyre per ta be jeten tende locked si mesazhet ne mobil, dhe kur prind e tu te pergadisin nje kontroll ndaj teje, ata do te çmenden kur ti shfaqet opcioni " enter pasword "
Ti gzohu me kete lajm e un do ta pres nje tjeter shpikje, ate kur sa her qe dua un mund ta kthej jeten pas me reset settings
 

gafi

Anëtar i Nderuar
sepse ne jemi femijet e tyre dhe kjo eshte arsyeja kryesore
 

Benniii

Anëtar i ri
besoj qe tgjith prinderit mundohen te kontrollojne jeten e femijes se vett por nvaret edhe nga femija sa esht i afert me prinderin dhe sa koh qendron me te...

shpresoj qe te gjith femijet te ken jeten nnen kontroll te prinderve :D:D ky ishte mendimi im KLM
 

gorgona

Goc Tironce
Me vjen keq per disa postime ketu qe me kan gjykuar jo per mire....une jo se nuk jam dakort per kontrollin prinderor,por thjeshte hapa nje teme per te pare reagimet tuaja ....
 

gorgona

Goc Tironce
Se shqiperia ka qene gjithmone nja 100 vjet mbrapa botes..dhe prinderit tane me ate fryme jane rritur,qe femijet duhen kontrolluar,etj etj...sa her i them un mamit..me le te veproj icik sipas qejfit tim...jo thot,e mgjth sme vjen mir mua,ne fund te fundit e di qe e ka per te miren time.....se ktu civilizimi nuk esht marre ashtu sic duhet,se ne shqiperi po e le femijen icik ne "liri" merr per skoti,dhe ta marrin per skoti, prandaj duam sduam ne,mir bejn qe na kontrollojne,e kete se them per te dal si me e mira,qe dua kontroll e kshu,se se do kush kontrollin,por se ashtu esht e verteta........

jam plotesisht dakort me kete postim....jane komplet mendimet e mia....bravo
 

Elushe

Vogëlushe
Po sa shpejt qe kerkoni te rriteni. Kot nuk thone se kopshti i komshiut gjithnje eshte me i bukur se i yti. Me mendime behet gjithcka, me mendime behesh brenda sekondash nje biznesmene e fuqishme dhe arrin vete gjithcka qe deshiron, realiteti eshte shume larg.

Nuk eshte e lehte te ecesh vetem ne jete.
Nuk eshte e lehte te ngrihesh pasi te rrezohesh.
Nuk eshte e lehte te kuptosh ku je gabim dhe ta ndreqesh ate gabim.
Nuk eshte e lehte te jesh zonje shtepie.
Nuk eshte e lehte te arrish majat pa asnje mbeshtetje.

Te jesh zot i vetes do te thote te jesh ne gjendje te paguash qerane e shtepise, faturat e dritave, gazit, ujit, telefonit. Te ushqehesh, te vishesh, te paguash vete per sigurime shendetsore etj.

Ti vajze e dashur je ne gjendje ta besh kete gje?

Mos harro qe me lirine qe kerkon ti vjen edhe pergjegjsia. Mos harro gjithashtu qe nuk jane vetem prinderit Shqiptare qe "kontrollojne" jeten e femijeve. (Pavaresisht se une nuk do te perdorja fjalen "kontroll" por fjalen "drejtim"). Prindi asnjehere nuk i do te keqen femijes dhe punon per nje jete me te mire per femijet e tyre. Por me kalimin e kohes do e kuptosh edhe ti moj Gorgona, do kalosh keto vitet e adoleshences ku mendon se gjithekush eshte kunder teje dhe nuk te lene te besh cte duash. Nuk te lene te dalesh nderkohe qe duhet te mesosh etj :ciaoo:
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Po sa shpejt qe kerkoni te rriteni. Kot nuk thone se kopshti i komshiut gjithnje eshte me i bukur se i yti. Me mendime behet gjithcka, me mendime behesh brenda sekondash nje biznesmene e fuqishme dhe arrin vete gjithcka qe deshiron, realiteti eshte shume larg.

Nuk eshte e lehte te ecesh vetem ne jete.
Nuk eshte e lehte te ngrihesh pasi te rrezohesh.
Nuk eshte e lehte te kuptosh ku je gabim dhe ta ndreqesh ate gabim.
Nuk eshte e lehte te jesh zonje shtepie.
Nuk eshte e lehte te arrish majat pa asnje mbeshtetje.

Te jesh zot i vetes do te thote te jesh ne gjendje te paguash qerane e shtepise, faturat e dritave, gazit, ujit, telefonit. Te ushqehesh, te vishesh, te paguash vete per sigurime shendetsore etj.

Ti vajze e dashur je ne gjendje ta besh kete gje?

Mos harro qe me lirine qe kerkon ti vjen edhe pergjegjsia. Mos harro gjithashtu qe nuk jane vetem prinderit Shqiptare qe "kontrollojne" jeten e femijeve. (Pavaresisht se une nuk do te perdorja fjalen "kontroll" por fjalen "drejtim"). Prindi asnjehere nuk i do te keqen femijes dhe punon per nje jete me te mire per femijet e tyre. Por me kalimin e kohes do e kuptosh edhe ti moj Gorgona, do kalosh keto vitet e adoleshences ku mendon se gjithekush eshte kunder teje dhe nuk te lene te besh cte duash. Nuk te lene te dalesh nderkohe qe duhet te mesosh etj :ciaoo:

:dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong:

Ktu ke fol sic duhet se kan provu prandaj flasin se ta provojne i terheqin te gjitha llafet prapa .
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Duhet te demostrosh qe mund te besh nje jete te pavarur ,mbase prinderit na gjykojne si te pa afte , si jo gati per te drejtuar jeten tone ashtu si duam ne,mbase, mbase, mbase........ Megjithate per mendimin tim prindi duhet ti lejoje femijes mundesi zgjedhje,ne vete si te rrinj ndjehemi gati te marim ne dore jetet tona,apo bejme prove dhe si do qe te shkoje e kemi nje vend strehimi.Prindi kerkon vetem me te miren per femijen e tij,nese ne mendojme qe mund ta gjejme vete, thjesht kembengulim dhe prindi heret a vone do te pajtohet me vendimet tona.Une mendoj qe vetem nje njeriu me karakter te pa formuar mund ti imponohen vendimet e prindit ,thjesht shume prej te rinjeve qe theresin liri kane nje pasiguri te madhe dhe kjo pasiguri kerkon fajtore, keta shume thjesht jane prinderit.
 

gorgona

Goc Tironce
Elushe me duket tamam sikur po me flet mami ne kete moment....nejse flm per keshillat....kiss
 

gorgona

Goc Tironce
:dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong::dong:

Ktu ke fol sic duhet se kan provu prandaj flasin se ta provojne i terheqin te gjitha llafet prapa .

Me jeni vene te gjithe kundra per nje pyetje qe ju bera....nuk jam e merzitur jo per kontrollin e prinderve te mi,perkundrazi jam krenare qe kam dy prinder te cilet interesohen per mua.....thjesht do te doja pakez me liri fjale dhe veprimi e asgje me teper...
 

sensuu

sweet
Elushe me duket tamam sikur po me flet mami ne kete moment....nejse flm per keshillat....kiss

po pra mo ne ketu ne forum flasim shume hapur.......sikur ta kishim kete komunikim me prinderit do ishte ndryshe ......hajt mo mos u merzit.....kshu eshte me te gjithe nuk je vetem ti....pastaj ti goce nqs te ka hip ne mendje ndonje budallek edhe mund ta besh,,,,,po mos thuaj pastaj:eek: ma,si nuk te degjova ty o ma,,,,,,, ua ua a u LOL
 

gorgona

Goc Tironce
po pra mo ne ketu ne forum flasim shume hapur.......sikur ta kishim kete komunikim me prinderit do ishte ndryshe ......hajt mo mos u merzit.....kshu eshte me te gjithe nuk je vetem ti....pastaj ti goce nqs te ka hip ne mendje ndonje budallek edhe mund ta besh,,,,,po mos thuaj pastaj:eek: ma,si nuk te degjova ty o ma,,,,,,, ua ua a u LOL

Po me gjykoni te gjithe pa drejte se nuk kerkoj kush te dal rrugeve dhe te bej ato cfare mund te mendoni ju....une jam e pergjeshme per gjithcka bej dhe me ka dhene familja aq edukate sa mos te perfundoj ne nje femer ordinere sic mund te mendoni....
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Megjithese Gorgona i ka degjuar keshillat e mija, une prap do vazhdoj.

Kur flas me "ty" nuk e kam fjalen per ty Gorgona, por per nje tjeter qe e lexon kete postm. Prindi nuk te kontrollon, por prindi ben ceshte e mira per ty. Prindi ka jetuar aq sa ta dije se cfare eshte e mira per femijen e tij. Vertete per ty do duket sikur ata jane me kohen e "babaqemos", por ata te duan te miren dhe do bejne cmos qe te te cojne ne drejtim te mire. Une per veten time i jam mirenjohese sot prinderve te mi qe me mbajten afer, me thonin bej keshtu bej ashtu. Atehere po, thoja me vete "aman dhe keta prinderit e mi", por ama i degjoja se ne fund te fundit ata ishin prinderit e mi dhe asnjeri tjeter ne bote nuk me donte dhe nuk me do me shume se ata te dy.
 

El'Mejor

Daja
Gorgona , nuk te tha njeri ty ...mos u kequpto disa mendiime ishin ...:)
 

El'Mejor

Daja
Megjithese Gorgona i ka degjuar keshillat e mija, une prap do vazhdoj.

Kur flas me "ty" nuk e kam fjalen per ty Gorgona, por per nje tjeter qe e lexon kete postm. Prindi nuk te kontrollon, por prindi ben ceshte e mira per ty. Prindi ka jetuar aq sa ta dije se cfare eshte e mira per femijen e tij. Vertete per ty do duket sikur ata jane me kohen e "babaqemos", por ata te duan te miren dhe do bejne cmos qe te te cojne ne drejtim te mire. Une per veten time i jam mirenjohese sot prinderve te mi qe me mbajten afer, me thonin bej keshtu bej ashtu. Atehere po, thoja me vete "aman dhe keta prinderit e mi", por ama i degjoja se ne fund te fundit ata ishin prinderit e mi dhe asnjeri tjeter ne bote nuk me donte dhe nuk me do me shume se ata te dy.
Jam komplet dakort me ty fole si person i pjekur ..
 

gorgona

Goc Tironce
Megjithese Gorgona i ka degjuar keshillat e mija, une prap do vazhdoj.

Kur flas me "ty" nuk e kam fjalen per ty Gorgona, por per nje tjeter qe e lexon kete postm. Prindi nuk te kontrollon, por prindi ben ceshte e mira per ty. Prindi ka jetuar aq sa ta dije se cfare eshte e mira per femijen e tij. Vertete per ty do duket sikur ata jane me kohen e "babaqemos", por ata te duan te miren dhe do bejne cmos qe te te cojne ne drejtim te mire. Une per veten time i jam mirenjohese sot prinderve te mi qe me mbajten afer, me thonin bej keshtu bej ashtu. Atehere po, thoja me vete "aman dhe keta prinderit e mi", por ama i degjoja se ne fund te fundit ata ishin prinderit e mi dhe asnjeri tjeter ne bote nuk me donte dhe nuk me do me shume se ata te dy.

Flm motra,dhe jam shum dakort me cfare ke shkruar ne kete postm...
 

prodigious

I perjashtuar
Ne shqiptaret si rrace jemi pak si shume te levizshem dhe po na dhe liri juk permbahemi, marrim kot prandaj dhe detyrimisht dhe prinderit sillen keshtu. Nuk eshte se e kan fajin vetem gocat psh por me teper e kemi fajin ne pasi edhe sikur ju te keni ndermend te silleni mire nuk ju leme rehat ne dhe jua prishim mendjen. LOL
 

abstraction

Carpe Diem
Ne shqiptaret si rrace jemi pak si shume te levizshem dhe po na dhe liri juk permbahemi, marrim kot prandaj dhe detyrimisht dhe prinderit sillen keshtu. Nuk eshte se e kan fajin vetem gocat psh por me teper e kemi fajin ne pasi edhe sikur ju te keni ndermend te silleni mire nuk ju leme rehat ne dhe jua prishim mendjen. LOL

jo lol.

vjen si rezultat se perderisa jeton nen catin e babit dhe mamit do respektosh rregullat e tyre. te pelqejne apo jo. nese je i zoti i vetes, dhe shume mire mund te marresh vendimet vete, ne baze te eksperiences intelekt dhe punes tende. shumica e rinise ne shqiperi nuk i posedojne keto, therefore perderisa jeton me to, do i degjosh. Kjo tregon se ne syte e prindit, ti si cun nuk je i gatshem akoma te marresh vendime te cfaredo qoft drejtimi.

luhuzers. :D
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Une jam i mendimit qe nqf se prinderit nuk te lejojne te dalesh deri vone te bredhesh naten sa me shume,te provosh drogen e lehte si dhe ate te rrende dhe pse mund te jesh 15-18 vjec/e ti hedhesh ne gjyq dhe pike kush jane ata qe do te te kontrollojne jeten ty ata thjesht duhet te te japin nje shume parash te mire qe te besh gjith ato me lart jane te detyruar ti bejne keto gjera se faji ishte i tyre qe nuk bene nje kercu (dru) te ngroheshin dhe ne dimer po te bene ty.....Thjesht kane detyrime dhe pik....Kontroll nuk duhet te na bejne ne asnje menyre....
Prinderit Shqiptare jane pak te pafate shumica e tyre mbas viteve 90' ka humbur ''kontrollin'' edukativ nga femijet e tyre keto kohe po mundohet ta rrimare mbrapa...
 

El'Mejor

Daja
Mos u beni egoiste , me pak konsensus edhe tolerance gjitha behen , famlija eshte e vetmja ne bote qe cfare do qe te bejme sdo na hedhe kurre , keshtu qe sa me mire te shkoni me prinderit aq me mire eshte ...:)
 

angi

Antar Aktiv
jam akort me ty... per mendimin tim prindi duhet te japi lirine me permasat e duhura.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
upupu qa prinde te keqije qe kemi ne :eek:hh::eek:hh:e sa te menqur qe kemi dal :dance::dance: lum lejleku qe na solli :ciaoo: i pifsha uje per shendet :gjujpeshk:
 
Redaktimi i fundit:

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
jam akort me ty... per mendimin tim prindi duhet te japi lirine me permasat e duhura.

Liria nuk te jepet, ajo fitohet.
Rendesi ka qe te kesh nje komunikim te mire me prinderit (tema e kitrres :D). Si ta fillosh ate? T'i respektosh mendimin atyre, t'i degjosh ata, te flasesh hapur per gjerat qe te pelqejne dhe ste pelqejne. Pastaj si tia fitosh besimin? Duke u sjelle e matur me veprimet e tua. Duke ardhur ne shtepi kur ata thone hajde. Duke i prezantuar me shoqerine tende. Po sikur nuk do t'i preznatosh me shoqerine tende? Atehere tregohu e matur dhe tek zgjedhja e shoqerise, te kesh je shoqeri te mire me te cilen jo vetem qe prinderit te besojne, por dhe ti ndihesh mire dhe e di qe cdo te cojne ne rruge te gabuar. Si fitohet tjeter besimi nga prinderit? Duke i folur ature hapur per gjerat qe ben. Sinqeriteti, mirekuptimi, komunikimi dhe besimi jane gjerat me kryesore.
 
Top