Pershendetje une jam Kapitalizmi !..

I rrita vajzat tuaja te vogla me kukulla Barbi , pse çuditeni sot kur ju kerkojne para per operacion estetik !
Krijova nje industri te pafund per interesat e mia ! Dhe e arrita ate qe doja , tashme shumica e vajzave 17-vjeçare nuk jane te kenaquara me pamjen e tyre te jashtme .
Une jam Kapitalizmi ! Mjafton qe nje grua ta shfletoje vetem 15 minuta nje reviste mode qete mos e pelqeje me trupin e saj .

Une jam Kapitalizmi dhe s’kam aspak frike te mundem ne nje bote ku mesatarja e njerezve shikon Televizor rreth 5.5 ore ne dite , dhe nuk lexon ASNJE liber .
Nderkohe qe çdo vit vdesin 20 milion femijenga uria . . . , ju derdhni djerse per te shkrire dhjamerat mbi shiritat e vrapit .

Une jam Kapitalizmi dhe fale meje ne bote ekzistojne 600 milion obeze dhe 1.4 miliardnjerez te uritur... !
Une jam kapitalizmi dhe “ekonomia e tregut te Lire eshte genjeshtra me e madhe ne bote .

Une jam Kapitalizmi dhe 24% e Amerikaneve thone se jane gati te mohojne familjet e tyre nese do te duhej per t’u bere miliardere .
Une jam Kapitalizmi dhe u bej thirrje grave ! Ju lutem vraponi per tek Victoria Secret pa e sjelle ndermend se jeni kthyer ne nje objekt , ju
garantoj se do te beheni shume te lumtura kur te blini 80 dollare nje pale te brendshme sa nje pellembe... !

Une jam Kapitalizmi dhe kalova ne ekstaze nga kenaqesia kur degjova se nje femije 15 vjeç shiti veshken per te blere iPad .
Une jam Kapitalizmi dhe Madonna vetem ne Londer ka 8 shtepi ne madhesine sa per te strehuar 600 te pastrehe .

E bera boten te besoje se bjondet jane me te bukura . . . , prandaj ne kontinentin e Azise 300 milion gra perdorin rregullisht shampo zbardhuese .
Une jam Kapitalizmi dhe 84% e atyre yjeve te Hollivudit te cilit ju i keni idhuj jane te varur nga kokaina .

Une jam Kapitalizmi dhe nderkohe qe 20 milion femije vdesin nga uria ne vit ... , juve ju vjen turp te vishni te njejten kemishe dy here ne jave .
Une jam Kapitalizmi dhe perseri ia arrita ! I bera grate te besojne se s’kane asgje per te veshur pavaresisht se i kane dollapet deri ne gryke me rroba lloje soj .

50% e popullsise se botes zoteron vetem 1% te burimeve dhe pasurive .
1% e popullsise se botes zoteron 50% te burimeve dhe pasurive boterore .
Une jam Kapitalizmi dhe bankieret jane bijte e mi .

Edhe diçka te fundit ... , shtetet ku ju jetoni jane komiteti ekzekutiv i puneve te mia !!!

JOSEPH STIGLITZ - ÇMIMI I PABARAZISË

kapitalizmi.jpg
 
Top