Pershkruani antaret ne yjesi.

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Gamma Arietis. (Mesarthim)
@Bledi_Shady
Eshte nje yll bardhe e blu
Ndodhet 204 vite drite nga sistemi diellor e perbere nga dy yje ne brendesine e saj γ1 Arietis e γ2 Arietis.
Vendodhja e saj eshte ne hemisferen e kalter boreale ( duke qene se nuk ndodhet sh ne brendesi te aurores boreale) mund te shishet nga nje pjese e madhe e zonave te Tokes.
Mund te dallohet me mire mes shkurtit dhe shtatorit
y1 Arietis ka nje drite qe mund te emertohen drite ultraviolet dhe nuk kapet nga syri njerezor (pra duket sikur shkelqen me pak se y2 arietis) por me e shndritshme se kjo dhe 56 here me e shndritshme se dielli.
Shoqja, y2 Arietis dallohet per fushen magnetike qe ka rreth saj.

mesarthim 2.jpgmesarthim 3.jpgmesarthim 1.jpg
P.s sic thote edhe tema pershkruani, pra na sillni dhe ne kuriozitete mbi yjet qe do i lexonim me gjithe qejfe :)
 

Bledi_Shady

finoallafine
Gamma Arietis. (Mesarthim)
@Bledi_Shady
Eshte nje yll bardhe e blu
Ndodhet 204 vite drite nga sistemi diellor e perbere nga dy yje ne brendesine e saj γ1 Arietis e γ2 Arietis.
Vendodhja e saj eshte ne hemisferen e kalter boreale ( duke qene se nuk ndodhet sh ne brendesi te aurores boreale) mund te shishet nga nje pjese e madhe e zonave te Tokes.
Mund te dallohet me mire mes shkurtit dhe shtatorit
y1 Arietis ka nje drite qe mund te emertohen drite ultraviolet dhe nuk kapet nga syri njerezor (pra duket sikur shkelqen me pak se y2 arietis) por me e shndritshme se kjo dhe 56 here me e shndritshme se dielli.
Shoqja, y2 Arietis dallohet per fushen magnetike qe ka rreth saj.

Shiko fotografinë 1735611Shiko fotografinë 1735613Shiko fotografinë 1735616
P.s sic thote edhe tema pershkruani, pra na sillni dhe ne kuriozitete mbi yjet qe do i lexonim me gjithe qejfe :)
1280px-Orion_Nebula_-_Hubble_2006_mosaic_18000.jpg
Orion Nebula eshte nje nder nebulat (mjegullnajat) me te fotografuara, kjo per shkakun se lidhet ngushte me menyren se si yjet dhe planetet jane krijuar. Ndodhet ne Milky Way, dhe eshte nje nga nebulat me te ndritshme e mund te shikohet me sy te lire.
 

Desa

Felix - Culpa
Jam e sigurtë se kam bërë diku një përshkrim të antarëve me yje?
Po e gjeta do e sjell këtu ?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Jam e sigurtë se kam bërë diku një përshkrim të antarëve me yje?
Po e gjeta do e sjell këtu ?
E mbaj mend, por druaj mos ishte nje postim dhe nje teme e vecante, kishte te bente dhe me horoskopin nese sgaboj
 

Desa

Felix - Culpa
E mbaj mend, por druaj mos ishte nje postim dhe nje teme e vecante, kishte te bente dhe me horoskopin nese sgaboj
Ka mundsi por mund të ishte edhe përshëndetje në ndonjë temë.
Megjithatë...
Temë e bukur dhe mjaft informuese Nik ❤️
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
@Marla
Per ty ishte paksa me e veshtire, sepse po mendoja qe mbase edhe nje yjesi ste ngjante mjaftueshem
Ndaj fillova te kerkoja domethenien e yjeve dhe isha ne medyshje mes dyve, por si perfundim kam idene qe je
VY Canis Majoris

Eshte nje yll supergjigand, ndodhet ne yjesine e Cane Maggiore dhe eshte 3840 vite drite nga dielli ka nje rreze rreth 1420 here me sh se vete ai.
Per shkak te permasave qe ka eshte nje nder me te shndritshmet e rruges se Qumeshtit.
Sipas disave Marle, sikur Vy Canis Majoris te ndodhej ne vend te diellit, rrezet e saj do preknin Saturnin.
Ka ngjyre te kuqe , variabile ( e ndryshueshme) dhe e parregullt.
Domethenia ishte : qe djeg ose pervelon
Gjithsesi Vy Canis Majoris po nxjerr nga vetja nje shume te madhe materiesh , gjindent ne nje faze jo stabel te jetes se saj gjate ketyre derdhjeve humb 10 here mase me shume se sa gjate ererave diellore (?) aq sa ka krijuar rreth vetes unaze dhe nyje yjore
Por eshte vertetuar qe ky yll ka pasur shpesh keto faza.
Gazrat qe leshon ky ylli gjate shperthimeve qe ka jane vertete te vecanta sepse jane kompozime te fosforit dhe azotit aq te rralla ne universin tone sa po te studioheshin nga astrobiologjia, sa do gjindeshin sh celesa te biomoleculave sic eshte psh DNA dhe RNA
Pra eshte kyqi per formen tone vitale Marle.
Me keto ritme qe Canis Majoris ka, mendohet se shpejt do vdese ( o mbase ka vdekur ) amaaaa gjithe ai pluhur yjesh qe do shperndahet do jete nje perberes i vecante per ndertimin e yjeve te tjera
Ama kur te shpertheje e kush do jete fatin ta shohe, do kete nje shndritje te tille sa Hena e plote o me shume.

canis majoris.jpgcanis majoris 1.jpg
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Pleiadat.
@Desa
Nje dite Pleiadi bashke me te bijat po udhetonte papritmas i sulmon gjigandi Orion. Thuhet sipas legjendeave qe Orioni donte te roberonte te bijat ose nenen e tyre. Vajzat i shpetuan duarve te Orionit, por qe nga ajo dite ato u perndoqen kemba-kembes. Zeusit ju dhembsen aq shume sa i transformoi ne yje.
Pleiadat ishin te rendesishme per udhetim, sepse tregonin me saktesi ekuinoksin e pranveres, jane te dukshme ne oret e para te nates gjate dimrit dhe ne maj ne perendim mbyten gjate oreve te para te majit. Ne gusht ama shihen qarte ne oret e para te mengjesit.
Eshte interesante se si mendohet qe Pleiadat linden pikerisht me humbjen e dinosaureve.
Jane yje blu te ngrohta e te reja, por jetojne pak.
Ashtu si cdo yll i madh, ka tendencen te vdese shpejt por shperthimet qe ben krijojne jete reja ose vrima te zeza.
Mbi te gjitha me pelqeu ALCYONE per ty
Alcyone mendohet edhe qe ishin nje lloj zogjsh qe rrinin afer brigjeve detare plot ngjyra,prezenca e tyre ishte e rralle ishin ne gjendje te parashikon stuhite e ti qetesonin ato.
Duke qene se edhe kjo ndodhet ne hemisferen borale kendi i saj e ben te shikueshme nga e gjithe Toke deri ne hemisferen e veriut.
Ka nje ndriqim 1400 me te madhe se sa dielli dhe nje temperature prej 13000 K, Ka nje shpejtesi rrotullimi rreth 215 km/s dhe mu siper ekuatorit ka krijuar nje orbite gazrash rreth vetes.
Se fundmi pra mendohet (por nuk dihet me saktesi) qe Alcyone A mendohet qe eshte nje yll i trefishte.
Alcyone B
Alcyone C
Keto te dyja kane hije te bardhe
Ndersa Alcyone D mendohet si ngjyre ne te verdhe (por kjo eshte xhuxhe )

7 bijat e Pleiadit
7 bijat.jpgalcyone 3.jpegalcyone 1.jpg


ti je kjo qe shndrit me shume.
 
@Marla
Per ty ishte paksa me e veshtire, sepse po mendoja qe mbase edhe nje yjesi ste ngjante mjaftueshem
Ndaj fillova te kerkoja domethenien e yjeve dhe isha ne medyshje mes dyve, por si perfundim kam idene qe je
VY Canis Majoris

Eshte nje yll supergjigand, ndodhet ne yjesine e Cane Maggiore dhe eshte 3840 vite drite nga dielli ka nje rreze rreth 1420 here me sh se vete ai.
Per shkak te permasave qe ka eshte nje nder me te shndritshmet e rruges se Qumeshtit.
Sipas disave Marle, sikur Vy Canis Majoris te ndodhej ne vend te diellit, rrezet e saj do preknin Saturnin.
Ka ngjyre te kuqe , variabile ( e ndryshueshme) dhe e parregullt.
Domethenia ishte : qe djeg ose pervelon
Gjithsesi Vy Canis Majoris po nxjerr nga vetja nje shume te madhe materiesh , gjindent ne nje faze jo stabel te jetes se saj gjate ketyre derdhjeve humb 10 here mase me shume se sa gjate ererave diellore (?) aq sa ka krijuar rreth vetes unaze dhe nyje yjore
Por eshte vertetuar qe ky yll ka pasur shpesh keto faza.
Gazrat qe leshon ky ylli gjate shperthimeve qe ka jane vertete te vecanta sepse jane kompozime te fosforit dhe azotit aq te rralla ne universin tone sa po te studioheshin nga astrobiologjia, sa do gjindeshin sh celesa te biomoleculave sic eshte psh DNA dhe RNA
Pra eshte kyqi per formen tone vitale Marle.
Me keto ritme qe Canis Majoris ka, mendohet se shpejt do vdese ( o mbase ka vdekur ) amaaaa gjithe ai pluhur yjesh qe do shperndahet do jete nje perberes i vecante per ndertimin e yjeve te tjera
Ama kur te shpertheje e kush do jete fatin ta shohe, do kete nje shndritje te tille sa Hena e plote o me shume.

Shiko fotografinë 1735624Shiko fotografinë 1735623
:)

Ti po qe me zgjon me dashuri. Te tjerat jane sajesa! ????


E di qe 99% e gjese eshte boshe. Dhe nese heqim hapesiren mes atomeve ath 7 miliarde njerez mund te mblidheshin sa nje kokerr sheqeri.Dikur, secili prej nesh ka qene nje atom ne nje univers tjeter.

Mendo sa te vegjel jemi! :)
 

Desa

Felix - Culpa
Pleiadat.
@Desa
Nje dite Pleiadi bashke me te bijat po udhetonte papritmas i sulmon gjigandi Orion. Thuhet sipas legjendeave qe Orioni donte te roberonte te bijat ose nenen e tyre. Vajzat i shpetuan duarve te Orionit, por qe nga ajo dite ato u perndoqen kemba-kembes. Zeusit ju dhembsen aq shume sa i transformoi ne yje.
Pleiadat ishin te rendesishme per udhetim, sepse tregonin me saktesi ekuinoksin e pranveres, jane te dukshme ne oret e para te nates gjate dimrit dhe ne maj ne perendim mbyten gjate oreve te para te majit. Ne gusht ama shihen qarte ne oret e para te mengjesit.
Eshte interesante se si mendohet qe Pleiadat linden pikerisht me humbjen e dinosaureve.
Jane yje blu te ngrohta e te reja, por jetojne pak.
Ashtu si cdo yll i madh, ka tendencen te vdese shpejt por shperthimet qe ben krijojne jete reja ose vrima te zeza.
Mbi te gjitha me pelqeu ALCYONE per ty
Alcyone mendohet edhe qe ishin nje lloj zogjsh qe rrinin afer brigjeve detare plot ngjyra,prezenca e tyre ishte e rralle ishin ne gjendje te parashikon stuhite e ti qetesonin ato.
Duke qene se edhe kjo ndodhet ne hemisferen borale kendi i saj e ben te shikueshme nga e gjithe Toke deri ne hemisferen e veriut.
Ka nje ndriqim 1400 me te madhe se sa dielli dhe nje temperature prej 13000 K, Ka nje shpejtesi rrotullimi rreth 215 km/s dhe mu siper ekuatorit ka krijuar nje orbite gazrash rreth vetes.
Se fundmi pra mendohet (por nuk dihet me saktesi) qe Alcyone A mendohet qe eshte nje yll i trefishte.
Alcyone B
Alcyone C
Keto te dyja kane hije te bardhe
Ndersa Alcyone D mendohet si ngjyre ne te verdhe (por kjo eshte xhuxhe )

7 bijat e Pleiadit
Shiko fotografinë 1735674Shiko fotografinë 1735677Shiko fotografinë 1735678


ti je kjo qe shndrit me shume.
Oh Nik, më le pa afjalë! Mua që në një jetë tjetër do isha astronome....
Prano një falenderim modest nga thellësia e shpirtit ❤️
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
nebulosa elica.jpg
Mjegullnaja Elica
Eshte mjegullnaja me e shndritshme dhe me e shtrira ne hapesiren qiellore eshte nje nder me te fotografuarat.
Diku ketu ( o pak me tutje )ndodhet Saldasuud, do te thote fat mbi fat
Ndodhet 536 vite drite-jete nga Toka.
Sh afer ekuatorit te kalter dhe mund te shihet nga te gjithe por periudha me e mire per ta veshtruar eshte mes fundi te gushtit e fillimit te dhjetorit
nga te dy polet.
Ben pjese tek klasa spektrale...( e cila mat temp siperfaqesore te nje ylli) G0ib, dhe ndodhet ne klasen e yjeve supergjigande te verdha.
Nje klasifikim i rradhe.
Ky yll @Arditi0007 ka nje mase 6 here sa dielli dhe nje rreze 50 here me te madhe
Me nje temperature 5700 K dhe eshte 2350 me i ngrohte se dielli.
Nje gje e cuditshme dhe e bukur duhet thene, eshte se teleskopi Chandra vuri re qe ky yll nxirrte rreze X.
Eshte i pari yll i klasifikimit te supergjigandeve te verdha qe ka nje reagim te tille.
Saldasuud ka dy shoqe afer, por duket qe sjane te lidhura fizikisht njera me tjetren

Ti @Arditi0007 je ylli me me fat nga te gjithe.

sadasuld.jpg
 
Si skeni turp qe mashtroni njerzit me keto
tema , ti @Nicktjeter duhesh pjekur te turra e drruve ne laq ?
 
  • Haha
Reactions: NGU

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
@DeliriumMind kur e lexova mendova per ty

Mjegullnaja Laguna.
laguna.jpg

Eshte nje re gjigande yjesie e mbushur me hidrogjen dhe pluhur dhe rreth 6000 km drite larg, ndodhet ne yjesine e Shigjetarit ( e di qe seshte luani )
Ky kompleks madheshtor eshte nje nder fabrikat e yjeve ne galaksine tone. Dhe kjo fuqi e madhe tregon mu ne qender nje zone me 15 vite drite.
Mbulesa te perbera me gazra qe mbeshtjellin yjet e sapolindura qe jonizojne materien perreth me driten e tyre te theksuar ultraviolet.
Kjo fotografi eshte marre nga teleskopi Hubble dhe eshte arritur duke shumuar imazhet bardhe e zi duke u nisur nga 3 filtra :
E kuqja perfaqeson nxjerrjen e azotit te jonizuar nje here ( N II) dhe , le te themi, hidrogjen i eksituar (H-alpha)
Dhe blu perfaqeson nxjerrin e oksigjenit te jonizuar dy here ( O III)
Kompozimi i ketyre ngjyrave nxjerr ne pah detaje marramendese, mahnitese, te kesaj mjegullnave.
Ne te majte lart, jashte fushe fare, ndodhet ylli Herschel 36, nje nder yjet me te ngrohta e me te ndriquara gjate nates e cila eshte nje levietan (referohu librit te Hobbes) qe me rrezatimin dhe eres e tij yjore po e ndez dhe e detajon (sikur skulpturat) mjegullnajen Laguna.
Duke folur ne gjuhe astrononomie, keto jane figura qe kapen shkarazi, zgjasin mijra vite ( qe jane pak) por ne gjithsesi jemi ketu, dhe kemi aq fat qe ti admirojme, te ndergjegjshem se sa gjera te tjera ne kemi humbur per shkak te ''dritares'' tone njerzore aq te zvogeluar.


He e gjete veten ?
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
@DeliriumMind kur e lexova mendova per ty

Mjegullnaja Laguna.
Shiko fotografinë 1742649

Eshte nje re gjigande yjesie e mbushur me hidrogjen dhe pluhur dhe rreth 6000 km drite larg, ndodhet ne yjesine e Shigjetarit ( e di qe seshte luani )
Ky kompleks madheshtor eshte nje nder fabrikat e yjeve ne galaksine tone. Dhe kjo fuqi e madhe tregon mu ne qender nje zone me 15 vite drite.
Mbulesa te perbera me gazra qe mbeshtjellin yjet e sapolindura qe jonizojne materien perreth me driten e tyre te theksuar ultraviolet.
Kjo fotografi eshte marre nga teleskopi Hubble dhe eshte arritur duke shumuar imazhet bardhe e zi duke u nisur nga 3 filtra :
E kuqja perfaqeson nxjerrjen e azotit te jonizuar nje here ( N II) dhe , le te themi, hidrogjen i eksituar (H-alpha)
Dhe blu perfaqeson nxjerrin e oksigjenit te jonizuar dy here ( O III)
Kompozimi i ketyre ngjyrave nxjerr ne pah detaje marramendese, mahnitese, te kesaj mjegullnave.
Ne te majte lart, jashte fushe fare, ndodhet ylli Herschel 36, nje nder yjet me te ngrohta e me te ndriquara gjate nates e cila eshte nje levietan (referohu librit te Hobbes) qe me rrezatimin dhe eres e tij yjore po e ndez dhe e detajon (sikur skulpturat) mjegullnajen Laguna.
Duke folur ne gjuhe astrononomie, keto jane figura qe kapen shkarazi, zgjasin mijra vite ( qe jane pak) por ne gjithsesi jemi ketu, dhe kemi aq fat qe ti admirojme, te ndergjegjshem se sa gjera te tjera ne kemi humbur per shkak te ''dritares'' tone njerzore aq te zvogeluar.


He e gjete veten ?
Jam pa fjale...
Dhe jo vetem per pershkrimin por sepse eshte hera tret qe nje cast perpara shperthimit te stuhis, qualcuno viene e mi prende per mano.
Non credo al caso... ? te perqafoj fort

Ne fakt. Kam genjyer. Sjam puro luan (ascendente) sepse vazhdojne tme rrejn per orarin e lindjes.
Por ate dit ashtu me pelqeu dhe binda vetes qe jam puro luanesh ?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
@LeVoyageur , sic premtova.
MCG+01-02-015 eshte emri i kesaj galaksie , shume te vetmuar. Dhe seshte e vetmuar per shkak te emrit qe mbart, sepse kete ia kane dhene toksoret.
Jam e sigurte qe civilizimi qe ka, mbartin emra me interesant.
Eshte e vetmuar sepse eshte nje galaksi e boshllekut
Ne universin tone, nuk jane te shperndara pa ndonje rend, perkundrazi shperndahen ne rreshtime te gjata, ura drite qe bashkojne zonat ajrore ku galaksite jane si bletet ne koshere. Masat e supermasat.
Por nuk flitet gati kurre per cfare ka mes ketyre qyteteve galaktike : boshlleku
Sigurisht keni degjuar per ''boshllek nderyjeror'' mes yjeve te galaksise sone, ose ''boshllek ndergalaktik'' , por kjo seshte teresisht e vertete
Ka gjithmone dicka, nje yll qe leshon gazrat e veta, galaksi xhuxhe qe gati gati nuk shihen fare.
Jo, boshlleku qe eshte mes rreshtimit te galaksive eshte ajo cfare i afrohet me shume fjales ''bosh''
Universi eshte sikur shkuma sapuni.
Siperfaqe te mbushura plot me flluska sapuni te nderthurura me njera -tjetren. Flluska sapuni boshe.
Disa galaksi per shkak te kunderveprimit dinamik ose kushedi per cf arsye tjeter, udhetojne ne keto oqeane te gjera ne asgjene kozmike
Kjo galaksi gjindet 300 miliona vite distance larg, dhe gjindet brenda nje nder keto boshlleqe kozmike
Sikur njerezit te kishin lindur ne kete galaksi sdo ishim te gjendje te njihnim galaksi te tjera, deri me 1960 kur do lindnin teleskope aq te fuqishem sa te benin te mundur dicka te tille
Jane disa dimensione te pakonceptueshme.
Psh ne yjezimin e Bootes void prej rret 330 milion drite jete , dhe qendra e tij ndodhet 770 milion drite jete larg nga ne
Quhet ndryshe edhe asgje e madhe.
Ndonjehere del ne siperfaqe sepse dikush mendoi ta pershkruante duke perdorur fotografine e mjegullnaes se ''Thesit te Karbonit''
Spektakolare, sigurisht, por cdo gje tj pervecse bosh.
Dhe mbi te gjitha eshte nje mjegullnaje , dreqi e mori, dhe jo mungesa e ndonje gjeje ne nje volum te pamatshem

Ekzistojne boshlleqe akoma me te medha
por eshte e veshtire vetem ti pershkruash pale,
Koncepti ''bosh''eshte sh i paqendrueshem psh Boshi KBC ka nje diameter 2 miliard vite dhe permban Rrugen e Qumeshtit dhe nje pjese te madhe te supermases Laniakea, shteti yne galaktik
Tani si ka mundesi qe qenka bosh por edhe permban supermase?
Laniakea ndodhet ne periferi, e thjeshte por boshlleqet intergalaktike skane kufinj, e mbase as duhen kerkuar.
vuoto.jpg
 

Baboon

FALEMINDERIT!
@Nicktjeter ç'a pate mi ????
Nuk të kom rraf unë në ke ludooo se harrova parrullen lol
Po ti perto me lexu imagjino me shkrujt kaq gjatë edhe bukur lool
U habisa fare ??
Se mos na mallko me naj përshkrim ylli legen ????

Me friend I come in peace ??
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
@Nicktjeter ç'a pate mi ????
Nuk të kom rraf unë në ke ludooo se harrova parrullen lol
Po ti perto me lexu imagjino me shkrujt kaq gjatë edhe bukur lool
U habisa fare ??
Se mos na mallko me naj përshkrim ylli legen ????

Me friend I come in peace ??
Une spertoj asnjehere te lexoj gjera interesante
 
Top