Pershkruani antaret ne yjesi.

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Une spertoj asnjehere te lexoj gjera interesante
Dmth unë nuk perbej interes në ato që shkruaj, lol
E dija ndaj thash ta shpreh veten me foto 😝
 
Redaktimi i fundit:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Dmth unë nuk perbej interes në ato që shkruan, lol
E dija ndaj thash ta shpreh veten me foto 😝
Pertej shakave
Ke nje menyre te shkruarit qe ngjan sikur po bisedon.
O mbase i jap une ato nuanca se di
Nje nderthurje mes seriozitetit,batutes direkt pas dhe pastaj prap seriozisht ,madje prek dhe ironine.
Kjo tregon qe je rob i cilter kam idene 🤔,pra cfare mendon e shpreh ne cdo lloj forme

Dhe jo se pertoj te lexoj ty sepse sthua gje interesante,por dikush ka me sh energji dikush jo. Ti dukesh sh energjik.
Aq.
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Ti po e thua 😆
Unë e di që je e vështirë...
(në shije dmth) lol po uli kaj herë lupat, pushkën, dhe mburojat (Çeren e egër/serioze) : p 😜😂

Nuk do të bëjë më pak femër, besomë...
Je shumë e tillë...
Ndaj një lëshim i vockël është i parëndësishëm...
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Pertej shakave
Ke nje menyre te shkruarit qe ngjan sikur po bisedon.
O mbase i jap une ato nuanca se di
Nje nderthurje mes seriozitetit,batutes direkt pas dhe pastaj prap seriozisht ,madje prek dhe ironine.
Kjo tregon qe je rob i cilter kam idene 🤔,pra cfare mendon e shpreh ne cdo lloj forme

Dhe jo se pertoj te lexoj ty sepse sthua gje interesante,por dikush ka me sh energji dikush jo. Ti dukesh sh energjik.
Aq.
lool paskam fol para kohe 😂😂😂😂😂
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Une erdha me ne paqe se ty 🙄
Dhe per ta vertetuar kete do te gjej dhe ty nje yll 😋
Jam sh energjik por këtu në të shkruarit shpejt etj në përgjithësi I suck 😝😜😂
lool ignore that we both saying the same things practically in same time 😅
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
P.S please have mercy 😜😂😅

Kur të gjesh yllin e kom llafin ishalla. Nuk osht nga Kuçi Vlorës 😝😂
Hug nervat e tuja 😜
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
P.S please have mercy 😜😂😅

Kur të gjesh yllin e kom llafin ishalla. Nuk osht nga Kuçi Vlorës 😝😂
Hug nervat e tuja 😜
Me shume kam mesuar per lagjet te Rruga e Qumeshtit sa lagjet e Vlores. Keshtuqe pa merak do di te te jem mbreselenese 😆
 

Aki

misfit
Niko ty sdo te definoja me yjesi, ti je nje kuasar ne vete <3
Mjaft e ke me kaq se pertoj sonte te shkruaj me shume 😁
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Niko ty sdo te definoja me yjesi, ti je nje kuasar ne vete <3
Mjaft e ke me kaq se pertoj sonte te shkruaj me shume 😁
Akiiih
(me ) ke munguar ,te perqafoj
Na meso neve tokesoreve ndonje gje me shume rreth yjeve 🤗
 
  • Përqafim
Reactions: Aki

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
@Aki sic te thashe qe do bleja nje liber astronomke ,diku ne nje teme qe spo e gjej dot
IMG_20200805_170434410.jpg

Po sikur te gjitha yjet te vinin poshte.
Zgjidh nje faqe nga 7 deri ne 202 ta perkthej dhe keshtu te shohim cfare ka rezervuar universi per ty :)
Zgjidh me kujdes Aki ,ai flet vetem nje here.
 

NGU

Wild child full of grace 💫
Nicku po me pate perzemer do e besh edhe per mua kte sakrifice😆
Une dua faqen 20, por e ke me limit kohor deri ne shtator te pres😋
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Nicku po me pate perzemer do e besh edhe per mua kte sakrifice😆
Une dua faqen 20, por e ke me limit kohor deri ne shtator te pres😋
Drita e nje mije diejve.
Keshtu titullohet ajo cf zgjodhe.

( Vazhdon)
Varesia jone nga elektronet eshte bere gati absolute dhe keto lloj rrjetash jane si thike me ty presa : jane perfekte per ti hap rruge dhe per te transmetuar mole (Masa molare e një moli molekula ose komponimi kimik paraqet masën e një moli të asaj molekule ose atij komponimi kimik numerikisht te barabartë me masën molekulare relative të shprehur në g/mol.

M(X)=m(X)/n(X) ; M - paraqet masën molare ; m - masën e substancës ; n - sasia e molit.)
te medha energjie e te dhenash,por ne te njejten kohe jane edhe autostrada per rrymat geomagnetike.
Nje sinjal elektrik eshte gje e vogel,por nje nga keto rryma mund te arrije edhe ne nje intesitet miliona amperesh,te patolerueshme per keto struktura.
Ne 1859, teknologjia eletrike ishte ne agimet e saj dhe pasojat me te medha ishte qe nxoren jashte perdorimit telegrafet dhe ndonje telegraf te friksuar.
Sot situata eshte shume ndryshe. Nje Ndodhi e Carrington ( stuhia me e madhe diellore ose geomagnetike qe mbahet mend) po te ndodhte ne ditet e sotcme do conte ne shkaterrimin e gjitha rrjeteve elektrike ne Toke ne zonat me afer poleve,duke shkaktuar nje blackout total.
Transformatoret( shtyllat elektrike) jane pika e dobet e ketyre rrjetave dhe rrymat geomagnetike do demtonin ne menyre qe sdo mund te rregulloheshin me,dhe te mendosh qe vetem te zevendesosh nje duhet nganjehere muaj dhe kjo ndodh atehere kemi pjese kembimi te gatshme.
Nje thember tjeter e Akilit e civilizimit tone jane komunikimet satelitore. Nje stuhi e atille ( pra sic ajo e Carrington) si ajo e 1859 do ishte ne gjendje qe te ushtroje trysni ne fushen magnetike tokesore deri ne ate pike aq sa satelitet qe gjinden ne orbite qe do gjindeshin ne anen ditore te planetit do ishin shume te ekspozuar nga era diellore dhe protonet e energjise do skuqeshin fare ( ne menyre figurative).
Nje skenar mankthi, kjo ne vecanti sepse blackout i energjise dhe i komunikemeve do zgjaste vite. Ne zonat e goditura civilizimi do ecte mbrapsht e do shkonte ne vitet 800 sepse koha per te rindertuar cdo gje (infrastruktura etj) do ishte shume e avashte.
( Pra nderkohe ne do rregullonim shtyllat elektrike,do duhej te jetonim me dru dhe karbon psh per energji)
Blackout do te thote qe psh ska me energji per te ruajtur ushqimet,te mirembajme ujesjellesin ose makinerite spitalore, smartphone harroje fare ti Ngu 😁


Faqja jote solli pra kete.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Faqa 24 per mua :p
Kapitulli 1. Drita e nje mije Diejve dhe ti si Ngu.

Ne shkalle hapsinore me te gjera eshte e pamundur te dime se si sillet ylli yne : jetojme ne kete planet prej shume pak kohesh dhe akoma prej me pak kohesh kemi zhivilluar dijet tona shkencore.
Pertej kesaj sa me shume qe nje ndodhi eshte ekstreme,aq me shume eshte i rralle dhe keshtu rritet edhe koha mesatare qe na duhet te presim qe ta veshtrojme me mire.
Per ti gjetur nje zgjidhje ketij problemi,heliophysics ( fizika e diellit,helio-diell,pra ata qe merren me studimin e diellit mund te themi) dhe astronomet drejtuan vemendjen e tyre drejt yjeve te ngjashme me Diellin,duke veshtruar qindra e mijra te tjera.
Ne kete menyre edhe nje ngjarje e vecante behet e zakonshme. Dhe ajo cfare kane zbuluar seshte aspak dicka qe na jep kurajo ( siguri).
Shume yje te tipit diellore,gati gati totalisht si dielli,jetojne jeten e tyre mjaft te qeta.
Kane nje cikel aktiviteti gati periodike e prodhojne ndriqime ( lexo me poshte shpjegimin) pak a shume te forta,ama max e kane si Ndodhia e Carrington. Gjithsesi disa yje,gati identike si Dielli,kane cikel aktiviteti ekstrem,njolla qe jane ne gjendje te mbulojne pjese te medha te siperfaqes se tyre duke i dhene jetes superndriqimeve ( ose tip shperthime..fishekzjarre) ( superflares ne anglisht ). Fale veshtrimeve te teleskopit hapsinor Kepler,astronomet kane dalluar ndriqime edhe 10.000 here me te fuqishme se ato te Carrington,qe vijne nga yje te cilat duken ne pamje te pare te qeta e te pademshme.
Rekordin e mban ylli S.Fornacis,qe,duke pare veshtrimet historike,ne 1899 prodhoi nje fishekzjarr ( le ta quajme tashme) nje milion here me te fuqishem se Ndodhia e Carrington. Eshte e veshtire te imagjinohet fuqia e ketyre superfishekzjarreve te nje madhesie te tille,per te mos folur per pasojat qe mund te kete ne Toke.
Le te imagjinojme sikur nje superflare si ajo e S.Fornacis te ndodhe ne kete moment,fiks tani. Pas 8 minutave drita e fishekzjarreve do arrinte planetin tone. Kushdoqe do gjindej ne anen e dites do te shihte diellin qe do rriste shkelqimin e tij 100 here me shume e do te vdiste ne vend..

Kete thosh faqja 24 per ty.
 
Top