Pershkruani antaret ne yjesi.

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
@Nicktjeter shifi i çik kto si ide dhurate. Zgjedh nje date me domethenie per ty dhe printojne pozicionin e yjeve ne ate moment ne kohe. Shum cute si ide. 😍
Under Lucky Stars quhet kompania qe i ben. 😊


Shiko fotografinë 1750984

Shiko fotografinë 1750985
Uu flm.
Para ca koheve pashe nje kompani tj kur ti mund te emertoje nje yll dhe te vinte tip patente ne shtepi.
Vetem se pastaj doli qe skishte asnje vlere me te vertete 😆,ne nuk i emertojme dot sic duam.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
29 per mua plsss
Diferenca e planetit qe ndodhet mes ekuatorit dhe poleve eshte 43km. Mund te duken pak gje ne krahasim me 12.742 km te diametrit mesatar,por kjo gje ben qe graviteti te pesoje nje ndryshim me 1%.
Do te thote qe nje person me peshen 100kg qe peshohet ne pol ose ne ekuator shihet me i shendoshe ose me i dobet me nje ndryshim prej 1kg.
Per fat te keq edhe pershkrimi qe perdoret me nje tip sferik tridimensional per te treguar formen e Tokes nuk eshte mjaftueshem i sakte.
Masa e Tokes sone seshte shperndare ne menyre te barabarte,mjafton te mendojme per vargmalet e Himalaya ose thellesite e medha te oqeaneve.
Kjo gje sjell qe vende te planetit, me perqendrime te forta formimesh do te kene nje force graviteti me te madhe krahasuar me vendet e largeta ,e kjo gje psh reflektohet tek niveli i detit,sa me e forte eshte graviteti,aq me e larte eshte masa e ujit qe do terhiqet. Oqeanet kane tendencen te stabilizohen mbi siperfaqe qe kane te njejten vlere graviteti ( equipotencial )
Per kete motiv konceptit sferik i eshte bashkangjitur termi 'geoid" nje solid joirregullt qe forma i jepet ne baze te ndryshimeve te gravitetit te tokes. Edhe pse kane tendencen qe te "hedhin poshte njera tjetren",diferenca mes dy formave nuk eshte per tu anashkaluar : afer Isalandes geoidi eshre 85 m me i larte se sa sferiku ,ndersa ne jug te Indise eshte 106 m me i ulet.
Nje diference e bukur e madhe gjindet tek ata qe udhetojne ne mirebesim te GPS. Modeli i geoideve tokesore azhornohet ne menyre periodike ne te gjitha mjetet qe kane udhetim satelitar edhe ato ne smpartphone..

hqdefault.jpg
Sferiku

kisspng-figure-of-the-earth-geoid-flat-earth-society-5b2fbcecc46a11.6608722815298552128045.jpg

Geoidi

Keto jane foto qe gjeta ne internet.

Kete thosh faqja 29 per ty Vajza,ne zbulim te misterve.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Diferenca e planetit qe ndodhet mes ekuatorit dhe poleve eshte 43km. Mund te duken pak gje ne krahasim me 12.742 km te diametrit mesatar,por kjo gje ben qe graviteti te pesoje nje ndryshim me 1%.
Do te thote qe nje person me peshen 100kg qe peshohet ne pol ose ne ekuator shihet me i shendoshe ose me i dobet me nje ndryshim prej 1kg.
Per fat te keq edhe pershkrimi qe perdoret me nje tip sferik tridimensional per te treguar formen e Tokes nuk eshte mjaftueshem i sakte.
Masa e Tokes sone seshte shperndare ne menyre te barabarte,mjafton te mendojme per vargmalet e Himalaya ose thellesite e medha te oqeaneve.
Kjo gje sjell qe vende te planetit, me perqendrime te forta formimesh do te kene nje force graviteti me te madhe krahasuar me vendet e largeta ,e kjo gje psh reflektohet tek niveli i detit,sa me e forte eshte graviteti,aq me e larte eshte masa e ujit qe do terhiqet. Oqeanet kane tendencen te stabilizohen mbi siperfaqe qe kane te njejten vlere graviteti ( equipotencial )
Per kete motiv konceptit sferik i eshte bashkangjitur termi 'geoid" nje solid joirregullt qe forma i jepet ne baze te ndryshimeve te gravitetit te tokes. Edhe pse kane tendencen qe te "hedhin poshte njera tjetren",diferenca mes dy formave nuk eshte per tu anashkaluar : afer Isalandes geoidi eshre 85 m me i larte se sa sferiku ,ndersa ne jug te Indise eshte 106 m me i ulet.
Nje diference e bukur e madhe gjindet tek ata qe udhetojne ne mirebesim te GPS. Modeli i geoideve tokesore azhornohet ne menyre periodike ne te gjitha mjetet qe kane udhetim satelitar edhe ato ne smpartphone..

Shiko fotografinë 1751157
Sferiku

Shiko fotografinë 1751158

Geoidi

Keto jane foto qe gjeta ne internet.

Kete thosh faqja 29 per ty Vajza,ne zbulim te misterve.
Thnx 🙂
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Kapitulli...Ndalni e gjithe. Cdo te ndodhte sikur Toka te mos rrotullohej me ?
Pasojat e cuditshme nuk mbarojne ketu.
Nje nder gjerat me me tronditese qe mund te ndodhe ka te beje me kohezgjatjen e dites. Ne cdo pike te planetit do ishte dite per gjysmen e vitit
dhe nate per gjysmen tjeter me pasoja fatale per gjallesat.
Dielli do lindte ne Perendim dhe pas 6 muajve do perendonte ne Lindje.
Pa qarkullim te ajrit (ngaqe ska rrotullim) hemisfera qe ekspozohet ndaj diellit do behej shume djegese, pjesa tjeter e akullt dhe te vetmet
diferenca te temperatues ne cdo hemisfere do ishte duke vetem duke levizur ne gjeresi te ndryshme gjeografike
Ne anen ekspozuese te Diellit, psh, ekuatori do ishte pjesa me vlera me te medha. Co 6 muaj hemisferat do nderronin (temperaturat) gradualisht dhe ajo cf me para ishte zhytur ne erresire dhe ajo cf ishte e erret dhe e akullt do behej nje tip ferri dantest dhe liqenet apo rrymat e ujrave qe mund te jene formuar nga shkrirja e akujve do avullonin duke qene se temperaturat do i kalonin 100 grade.
Kjo diference e temperaturave me nje kohe te gjate do ndryshonte modelin e ndryshimin te ererave atmosferike : ajri do levizte nga ekuatori ne pole kundrejt levizjes paralele qe duhej te bente, sic ndodh tani.
Ndrysimi vjetor i pozicionit te Diellit ne qiell do zvogelohej thjeshte ne levizjen sezonale lart e poshte neper qiell drejt jugut per shkak te orbites se Tokes dhe te thyerjes se boshtit te saj.
Keshtuqe ata qe do mund te shpetonin ku mund te jetonin?
Qenia njerzore jane nje lloj specie qe adaptohet me nje teknologji te fuqishme ne dispoziocionin e saj , shume popuj qe tani jetojne ne vende aq te largeta dhe aspak miqsore, ne shkretetira te plota, ose afer poleve por mbijetesa ne keto ambjente do ishte gati e pamundur.


Pra faqja jote flet per katastrofe
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Po mir kur t kesh koh ma kap ene 21 😊
Ne kohe jo shume te largeta Dielli na ka ber te provojme cf eshte ne gjendje qe ti beje teknologjise sone, duke na dhene keshtu kohe qe te reagojme.
Eshte rasti i stuhise se madhe me 1989, me 6 mars te ketij viti ndodhi nje superflare me nje fuqi te jashtzakonshme, me i madhi qe ka ekzistuar ndonjehere.
Tre 3 dite me vone e njejta njolle prodhoi shume CME ( coronal mass ejection ) saqe arriti ne Toke me date 13 mars.
Stuhia geomagnetike isht sh e fuqishme, aurorat boreale u pane gjer ne Texas por pasojat me te rende i kishte Quebec. Rrymat gjeomagnetike te asaj nate u futen ne rrymat e trasmetit kanadez dhe transformatoret u dogjen. Dhe e gjithe zona ndenji ne erresire per 9 ore. Satelite te ndryshem humben oerientimin ose sjellin anomali dhe e njejta gje i ndodhi Space Shuttle Discovery, i leshuar ne orbite qe perkonte me ardhjen e stuhise.
Kjo ndodhi beri qe kompanite e shperndarjes se energjise te studionin strategji per menaxhimin e fenomeneve te njejta dhe zvogelimin e demeve.
Nje rreziku tjeter i shpetuam ne 2003 gjate ''stuhive te Halloween''. Mes 18 tetorit e 4 nentorit mbi diell u vune re 12 superflare te klases se maximumit, mes ketyre me i fuqishme i rregjistruar ndonjehere ne historine e eksplorimit hapsinor, rekord qe mbahet edhe sot akoma.
Ne vecanti superflare mes 28 e 29 tetorit naten e Halloween ndodhi nje stuhi qe vuri ne veshtiresi shume satelita, duke krijuar nje blacout per nje ore te tere ne Zvicerr.


Drita e nje mije yjeve , titullohet.
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
Ne kohe jo shume te largeta Dielli na ka ber te provojme cf eshte ne gjendje qe ti beje teknologjise sone, duke na dhene keshtu kohe qe te reagojme.
Eshte rasti i stuhise se madhe me 1989, me 6 mars te ketij viti ndodhi nje superflare me nje fuqi te jashtzakonshme, me i madhi qe ka ekzistuar ndonjehere.
Tre 3 dite me vone e njejta njolle prodhoi shume CME ( coronal mass ejection ) saqe arriti ne Toke me date 13 mars.
Stuhia geomagnetike isht sh e fuqishme, aurorat boreale u pane gjer ne Texas por pasojat me te rende i kishte Quebec. Rrymat gjeomagnetike te asaj nate u futen ne rrymat e trasmetit kanadez dhe transformatoret u dogjen. Dhe e gjithe zona ndenji ne erresire per 9 ore. Satelite te ndryshem humben oerientimin ose sjellin anomali dhe e njejta gje i ndodhi Space Shuttle Discovery, i leshuar ne orbite qe perkonte me ardhjen e stuhise.
Kjo ndodhi beri qe kompanite e shperndarjes se energjise te studionin strategji per menaxhimin e fenomeneve te njejta dhe zvogelimin e demeve.
Nje rreziku tjeter i shpetuam ne 2003 gjate ''stuhive te Halloween''. Mes 18 tetorit e 4 nentorit mbi diell u vune re 12 superflare te klases se maximumit, mes ketyre me i fuqishme i rregjistruar ndonjehere ne historine e eksplorimit hapsinor, rekord qe mbahet edhe sot akoma.
Ne vecanti superflare mes 28 e 29 tetorit naten e Halloween ndodhi nje stuhi qe vuri ne veshtiresi shume satelita, duke krijuar nje blacout per nje ore te tere ne Zvicerr.


Drita e nje mije yjeve , titullohet.
Gjith stuhi kto zgjedhjet e mija 🤣


Flm mashtruse je shum e kendshme nga darka 🤗🤣🤣
 

Empire

Antarë i Respektuar
Se kuptoj dot lidhjen e kesaj teme me Fizikën apo Astronomin , mos ndoshta duhej te ishte tek astrologjia kjo si tem ?
 

Empire

Antarë i Respektuar
E mire. Si te thuash ti profesor.
Nuk eshte e nevojshme ironia :) , skam gje kundra teje apo kundra temes , thjesht ndodhet ne vendin e gabuar si tem ( ky eshte mendimi im )
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Nuk eshte e nevojshme ironia :) , skam gje kundra teje apo kundra temes , thjesht ndodhet ne vendin e gabuar si tem ( ky eshte mendimi im )
Jo jo i kam lene ironite :)
Por smunda te te therrisja ndryshe. Une sbesoj se u thashe cf parashikojne yjet me datelindje. Une thjeshte planetet ,mjegullnajat,yjet u mundova ti beja me te thjeshtuara. Tashi per mua pak rendesi ka se te cili nenforum do qendroje,sepse une hoqa dore nga kjo tema.
 

Empire

Antarë i Respektuar
Jo jo i kam lene ironite :)
Por smunda te te therrisja ndryshe. Une sbesoj se u thashe cf parashikojne yjet me datelindje. Une thjeshte planetet ,mjegullnajat,yjet u mundova ti beja me te thjeshtuara. Tashi per mua pak rendesi ka se te cili nenforum do qendroje,sepse une hoqa dore nga kjo tema.
Mjafton te drejtoesh Empire , pa epitete te tjere , nuk te shava temen as qellimin e temes , thjesht shpreha opinionin tim qe nuk arrij dot ti bej lidhjen temes perkatese me Fizikën apo Astronomin edhe dhash nje shembull mos duhej te ishte tek Astrologjia sepse ajo eshte qe lidh njerzit me yjet , planetet , kostelacionet yjor etj , mesa di un Fizika nuk e ben dicka te till , nese qellimi jot ka qen qe duke e prezantuar ne menye te till sic the me lart ateher ke te drejte ( nga pikpamja jote , nga pikpamja ime besoj se isha i qarte ) , respekte!
 
Top