• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pikësimi

*Mia*

Slave To The Rhythm
E kuptoj qe ke te drejte te te "djege" por justifikimet e tua jane qesharake...

Ti shkruan me shume standarte, duket sikur je e detyruar te shkruash paster, une nuk shkruaj dot sic shkruan ti, me vret syte, mos e merr per personale, por ti edhe nofken e ke trendeline, keshtuqe kot justifikohesh ne vend qe te ulesh koken e te mesosh gjuhen tende.
Teper presje, me teper se ç'duhen! :p
Ndonje aty-ketu mund ta kishe zevendesuar me pike/pikepresje, ose pse jo.. edhe me dy pika.
Ja e bera dhe une nje verejtje, se s'po me rrihej! :D
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Teper presje, me teper se ç'duhen! :p
Ndonje aty-ketu mund ta kishe zevendesuar me pike/pikepresje, ose pse jo.. edhe me dy pika.
Ja e bera dhe une nje verejtje, se s'po me rrihej! :D
Flm shume, ke shume te drejte, por vetem ate hatermbajtjen nuk ta fal dot, une besoj se dituria nuk mund te beje shoqeri te ngushte me paditurine...
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Flm shume, ke shume te drejte, por vetem ate hatermbajtjen nuk ta fal dot, une besoj se dituria nuk mund te beje shoqeri te ngushte me paditurine...
Mos ji shume i sigurte: dituria mund te mos jete aq dituri sa mendon ti.. e njejta gje vlen dhe per paditurine. :p
Hatermbajtja vjen si pasoje e pertacise se momentit. (nuk kisha nerva per romane te gjata) :p
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mos ji shume i sigurte: dituria mund te mos jete aq dituri sa mendon ti.. e njejta gje vlen dhe per paditurine. :p
Hatermbajtja vjen si pasoje e pertacise se momentit. (nuk kisha nerva per romane te gjata) :p

Patjeter, te gjithe kemi nevoje per keshilla dhe sygjerime, po flas per njerezit qe kategorizohen tek normalet:)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mos ji shume i sigurte: dituria mund te mos jete aq dituri sa mendon ti.. e njejta gje vlen dhe per paditurine. :p
Hatermbajtja vjen si pasoje e pertacise se momentit. (nuk kisha nerva per romane te gjata) :p

Patjeter, te gjithe kemi nevoje per keshilla dhe sygjerime, po flas per njerezit qe kategorizohen tek humanet:)
 
shenjat e pikesimit ne nje material te shkruar kan shume rendesi(qe do te thot se shenjat e pikesimit jane te domosdoshme),zakonisht ato jane absolutusht te domosdoshme ne leximin dhe interpretimin e nje neni-pjese e nje ligji.

psh.FALJE,E PAMUNDUR TE PUSHKATOHET!
FALJE E PAMUNDUR,TE PUSHKATOHET!
 

milva

Anëtar Aktiv
Mesojme bashke shenjat e pikesimit...

Shenjat kryesore te pikesimit jane: pika, presja, pikepresja, pikepyetja, pikecuditja, dy pikat, tri pikat, viza, thonjezat dhe kllapat!
Ato i ndajme ne dy grupe!
Ne grupin e pare hyjne ato shenja qe perdoren ne fund te fjalise si pika, pikepyetja, pikecuditja, tri pikat.
Ne grupin e dyte hyjne ato shenja qe perdoren brenda fjalise si presja, pikepresja, dy pikat, kllapat, thonjezat dhe vizat.

Sot shohim grupin e pare te shenjave te pikesimit!
Pika!
Pika vendoset ne fund te fjalise per te treguar se mendimi ka perfunduar e duhet filluar shprehja e re.

Kur flasim ne e ngreme dhe e ulim zerin,u japim fjaleve intonacionin pyetes ose cudites,shprehim frike ose inat etj. te gjitha keto i shprehim ne te shkruar me ane te pikepyetjes apo te pikecuditjes!
Pikepyetja tregon se fjalia shpreh nje pyetje qe i drejtohet dikujt...p.sh. I kujt eshte ky forum? ,Si quhet ky forum?

Pikecuditja tregon se fjalia shpreh habi,dhimbje, porosi ose urdher.

Shembuj ,kur tregon habi...C'fantazi kane antaret e ketij forumi!

kur tregon dhimbje...Ne c'duar te poshtra paska rene ky njeri!

kur tregonporosi...Mos e ndiz driten se harxhojme korent!

kur tregon urdher...Hape deren moj vajze!Per sot kaq...vazhdojme!:)
 

ASG

aSg
Titulli: Mesojme bashke shenjat e pikesimit...

Deri ktu mire ,po presja ku vendoset ?
Presja perdoret kur duam te bejme nje pushim te shkurter, te ndajme nje fjale a me shume se vetem nje fjale ose nje fjali a me shume se nje fjali...

Ja, disa shembuj.

Shoku im i klases, te cilin e njoh edhe personalisht, eshte bashke me shoqen time me te ngushte.

Ju faleminderit, i nderuari Arben.

Ne kohen e tashme, ne ditet tona, tani, pikerisht ne kete moment, mua me quajne djale HOT.

Une mendoj, qe, megjithese i zhgenjyer nga jeta, do te gjej shpirtin tim binjak.

Ky qe tani po vjen, ishte shoku i im.
 

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Pikësimi

Vazhdojme me perdorimimin e pike cuditjes!

Pikecuditja perdoret gjithmone edhe kur i drejtohemi ose i therresim dikujt ose dickaje pas nje pasthirrme: p.sh.

Moj moter!C'te kete ndodhur valle! Ose

Bre!
 

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Pikësimi

Vazhdojme me perdorimimin e pike cuditjes!

Pikecuditja perdoret gjithmone edhe kur i drejtohemi ose i therresim dikujt ose dickaje pas nje pasthirrme: p.sh.

Moj moter!C'te kete ndodhur valle! Ose

Bre!Sa u bene qershite sivjet!

Pas pikecuditjes fillojme gjithmone me shkronje te madhe.P.sh.

Duhet te kthehemi!Duhet te kthehemi se s'ben!
 

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Pikësimi

Vazhdojme...Shumepikeshi...ose tri pikeshi!

Shumepikeshi perbehet nga tri pika dhe perdoret ne keto raste:

a.Per te treguar se ne tekst mungon nje pjese per arsye te ndryshme: p.sh.
Tani e kuptoj se shqetesimi i atehershem ka qene i tepert...
Toke s'ka, det s'ka, asgje s'ka...

b.Kur folesi ngurron te jape mendimin e tij,nuk gjen dot fjalen e duhur ose te pershtatshme ose nderron mendje:p.sh.

Tani jam ketu dhe kam nje emer tjeter...

c.Shumepikeshi perdoret edhe ne citimet e pjeseve te ndryshme,ne fillim, ne mes ose ne fund,per te treguar se jane hequr pjese nga origjinaliP.sh.

Ndersa ne nje tjeter gazete shkruhej:"...Salla e kinemase "Millenium" ishte mbushur plot deri ne minuten e fundit..."Vazhdojme me grupin e dyte te shenjave te pikesimit...
 
Last edited:

ASG

aSg
Titulli: Pikësimi

Une kam probleme me ç-ne dhe q-ne. :(

ا ç dhe Q q

Jemi me se te vetedijshem se pothuaj me shume se shumica nga ne kane veshtiresi te dine se kur duhet filluar nje fjale me ا te forte dhe Q te bute.

Por, eshte shume e thjeshte.

Shkronjen ا gjithnje duhet vene si parashtrese para fjaleve, te cilat nisin me nje zanore ose me nje bashketingellore te tingullt, p.sh. اaj, çekiç, çfaredo (F-ë), çka (K-ë) etj...

Si dhe, sherben zakonisht per te formuar:
Folje nga folje te tjera me kuptim te kundert; p.sh. çarmatos, çlodh, çmesohem, çrrenjos etj...
Folje nga folje te tjera me kuptim te perforcuar; p.sh. çliroj etj...
Folje nga emra me kuptimin: (ia heq ate qe shenon emri), p.sh. çmend, çmall, çmorrit etj...
Mbiemra nga mbiemra te tjere me kuptim te kundert; p.sh. çnjerezor, i çrregullt etj....
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pikësimi

Une kam probleme me ë qe vihen ne fund te fjalise dhe me germat 2.. si psh rrota, rruga
Ndonje keshille zonja mesuse Milva?
 

ASG

aSg
Titulli: Pikësimi

Une kam probleme me ë qe vihen ne fund te fjalise dhe me germat 2.. si psh rrota, rruga
Ndonje keshille zonja mesuse Milva?
Ne radhe te pare, shkronja "ث ë" vihet pas emrave te gjinise femrore te pa skajuara; (molla) mollë, (plaka) plakë, (em. Besa) Besë, (lopa) lopë etj.....

Ne radhe te dyte, shkronja "ث ë" vihet kur, simbas fjaleve, duam te tregojme se behet fjale per dy a me shume frymore, sende a dukuri ose qe veprimi, gjendja a tipari cilesor ka te beje me dy a me shume frymore, p.sh.; (nje shqiptar) dy shqiptarë, (nje fshatar) dy fshatarë, me mijera qytetarë etj....
 
Last edited:
Top