Pikturat tuaja te preferuara

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Postoni pikturen qe keni koleksion ose qe mund te gjeni, periudha te ndryshme arti dhe autore te ndryshem.
Per me shume kulture rreth piktures.

Vincent van Gogh " Nate me yje"
vincentvangoghstarynite.jpg
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Piktura te famshme

Teme e bukur!

Kam disa piktura, ne fakt piktore te cilet i adhuroj. Do zgjedh disa piktura te tyret te cilat mua me pelqejne dhe kam nje lloj "ndjenje" per to.

1. "The Problem we all live with" (Problemi me te cilin jetojme) te Norman Rockwell.
Eshte nje pikture dedikuar Ruby Bridges, e cila me veshtiresite e viteve 1960 kur komuniteti afrikano-amerikan kerkonte te drejtat e tij, ajo u fut ne nje shkolle ku kishte vetem nxenes te bardhe. Historia per guximin e saj e shkruar eshte vertete per t'u admiruar, dhe piktori e ka sjelle ne jete ndjenjen e saj me koken lart ne kete pikture qe per mendimin tim nuk prezanton vetem komunitetin afrikano-amerikan, por edhe ata te cilet jane ndjere ose ndihen te huaj ne vendin ku jetojne.

norman-rockwell.jpg

2. "Maternal Kiss" (Puthja e nenes) te Mary Cassatt.
Pothuajse te gjitha punimet e Mary Cassatt jane fantastike, por zgjedh kete pasi nxjerr me ne dukje perkushtimin e pikturave te saja gruas dhe lidhjes nena-femija. Ne kete pikture duket qarte dashuria e nenes per femijen e saj. Ngjyrat, puthja e saj me shpirt, femija... tregojne jete dhe ndjenje.

cassatt-thematernalkiss.jpg

Do sjell te tjera me vone...
 

Attachments

 • norman-rockwell.jpg
  norman-rockwell.jpg
  32.3 KB · Shikime: 0
 • cassatt-thematernalkiss.jpg
  cassatt-thematernalkiss.jpg
  39.6 KB · Shikime: 0

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Nga te preferuarit e mi eshte Giuseppe arcimboldo.1527-1593

Personazhet e tij kompozoheshin nepermjete objekteve te ndryshme ,ket ote fundit perfaqsuese te karakterit qe permban piktura.
si psh. piktura me poshte "Pranvera" e kompozuar me lulet e pranveres
Giuseppe+Arcimboldo+Art.jpg

"Gjykatesi"
lawyer.jpeg


"Vjeshta"
Giuseppe%20Arcimboldo%201527-93%20--Winter%2018x24%20c%20AB.jpg
 

Attachments

 • Giuseppe+Arcimboldo+Art.jpg
  Giuseppe+Arcimboldo+Art.jpg
  47.9 KB · Shikime: 0

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Foto shume te bukura!Une do te vecoja Xhakonden e Da Vincit!Te lutem postoje...!
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Nga i madhi Dalى do vecoja vetem kete:

4011868982_7a9eb00eb1.jpg

ndodhet tek muzei i Dalى-s ne -figueres. Praktikisht eshte nje dhome me keto objektet, por e pare ne nje pasqyre ne mure duket fytyra e nje femre...e kam pare personalisht dhe u siguroje qe te le pa fjale...jo vetem kjo po gjithcka e Dalى-s.
 

Attachments

 • 4011868982_7a9eb00eb1.jpg
  4011868982_7a9eb00eb1.jpg
  70.4 KB · Shikime: 0

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Foto shume te bukura!Une do te vecoja Xhakonden e Da Vincit!Te lutem postoje...!


Leonardo Da Vinci--Gioconda Mona Lisa

Leonardo%20Da%20Vinci%20Mona%20Lisa.jpgMona Lisa è portreti me i famshem i Leonardo Da Vincit:):)
buzeqeshja e saj enigmatike ka terhequr kureshtjen e komunitetit artistik e jo vetem...
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Janq kaq shume, jam adhuruese e piktures, po tregoj vetem nje dqs se momentalisht skam kohe ta marre shtruar kte teme..:)

Ben Shahn - LIBERATION, i perket levizjes socio-realiste, ka qene jo vetem piktor por edhe ilustrues dhe grafist i frymezuar nga picasso, rivera, warhol etj. ne veprat e tij pasqyrohet deshira per te ndryshuar shoqerine, lufta per te drejtat dhe lirite e njeriut. kto jane dhe temat e veprave te tij, jeta e perditshme, padrejtesia, imigracioni; veprat e tij flasin.

benshahnLIBERATION.jpg
 

Attachments

 • benshahnLIBERATION.jpg
  benshahnLIBERATION.jpg
  58.1 KB · Shikime: 0

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

paul renoir, impresionizmi i tij eshte mahniets

RenoirThe%20Luncheon%20of%20the%20Boating%20Party.jpg
 

Attachments

 • RenoirThe%20Luncheon%20of%20the%20Boating%20Party.jpg
  RenoirThe%20Luncheon%20of%20the%20Boating%20Party.jpg
  41.2 KB · Shikime: 0
 • Më pëlqen
Reactions: NGU

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Leonardo Da Vinci--Gioconda Mona Lisa

Leonardo%20Da%20Vinci%20Mona%20Lisa.jpgMona Lisa è portreti me i famshem i Leonardo Da Vincit:):)
buzeqeshja e saj enigmatike ka terhequr kureshtjen e komunitetit artistik e jo vetem...
S'e mer dot me mend sa te falenderoj...ma keni bere shume qefin! Nuk di te postoj!Faleminderit!
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

S'e mer dot me mend sa te falenderoj...ma keni bere shume qefin! Nuk di te postoj!Faleminderit!

asgje...ishte kenaqesi:):) do ja maresh doren dhe ti ketij forumi:):)


kjo è e preferuara ime:):)

dipinti-leonardo-da-vinci-ultimacena.jpg


"DARKA E FUNDIT"
piktura bazohet ne ungjillin e gjovanit 13:21 ne te cilin Jezusi paralajmeron qe do te tradhetohet nga njeri prej dishepujve te tij......
leonardo filloi ta pikturonte ne vitin 1495 dhe e xfundoi kete kryeveper ne 1498
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

kam nje kopje ne shkolles te darkes 3RI :D
 

Humbesi

Anëtar i ri
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Do ishte dicka e bukur qe krahas piktures te shkruanit edhe arsyen se pse pikerisht ajo pikture eshte me e preferuara nga ana juaj. Nje fotografi vlen sa nje mije fjale por nje pikture ndoshta vlen me shume.
P.sh; dikush t'me shpjegoje se cila eshte arsyeja qe e ben te vecante Monalisen??? Une nuk shikoj asnje dallim ngaaaa Samaritana e Lin Delise..
 
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

asgje...ishte kenaqesi:):) do ja maresh doren dhe ti ketij forumi:):)


kjo è e preferuara ime:):)

dipinti-leonardo-da-vinci-ultimacena.jpg


"DARKA E FUNDIT"
piktura bazohet ne ungjillin e gjovanit 13:21 ne te cilin Jezusi paralajmeron qe do te tradhetohet nga njeri prej dishepujve te tij......
leonardo filloi ta pikturonte ne vitin 1495 dhe e xfundoi kete kryeveper ne 1498
edhe e preferuara ime eshte kjo....
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

per mua me e bukura mbetet MONA LISA e Da Vincit

mona-lisa.jpg

Gioconda e Da Vincit, eshte nga kryeveprat e piktures...mua me pelqen buzeqeshja enigmatike e kesaj gruaje....thuhet, se Da Vinci e ka modifikuar disa here kete pikture gjate gjithe jetes se tije..............

---------- Post added 22-06-10 at 00:08 ---------- Previous post was 21-06-10 at 23:59 ----------

edhe e preferuara ime eshte kjo....
Darka e fundit e jesu Krishtit....kjo pikture mbarte pervec vlerave fetare dhe artistike, nje mesazh qe vete piktori ka dashur te jape.....shume studiues se fushes se artit, jane munduar te dekodifikojne se cfare ka dashur te thote Da Vinci me kete pikture....ne qofte se e vini re, pervec dishepujve ,ne krahe te Jezusit eshte edhe nje grua....Kush munde te kete qene ajo?....Mendohet se ka qene Maria Madalena(mendohet se ka qene e dashura e tije).................
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Sadik Kaceli per mua eshte nje nga majat e piktures shqiptare, i perket periudhes se realizmit socialist por arti i tij eshte i vecante pasi ka kolore dhe kombinime te vecanta.

Piktor i Popullit, autor i stemës së Republikës, një nga themeluesit e Galerisë së Arteve, me studime të kryera jashtë vendit, Sadik Kaceli është një nga piktorët më të njohur të familjes Kaceli. Por në faza rudimentare artistët e parë të pikturës në këtë familje kanë qenë dekoruesit e mureve të banesave, apo ata që pikturonin arkat e sëndukët në të shkuarën. Ndërkaq edhe vetë Buroni ka ndjekur udhën e të atit dhe merret me pikturë vazhdimisht. Autor i një sërë ekspozitash kombëtare jashtë vendit para ‘90, ai vazhdon të merret me pikturë dhe të çelë ekspozita ndonëse më rrallë. Ndër pinjollët e tjerë të familjes Gëzim Kaceli është gjithashtu Artist i Popullit dhe figurë e njohur e koreografisë shqiptare, profesionin e të cilit e ka trashëguar i biri, Renis Kaceli i cili është pedagog koreografie në Itali ndërsa e motra studion po aty për kanto. Te katert femijet e Sadik Kacelit: Ermali, Buroni, Heroina e Lumnika jane marre me art ne nji mase a tjeter qofte kjo ne drejtim te artit figurativ apo letersi. Omeri, një tjetër pinjoll i familjes ka përfunduar shkëlqyeshëm për pikturë në Artet e Bukura në Tiranë. Ndërsa Buroni preferon peisazhin, Sadiku, i ati ka preferuar edhe portretin. Në studion e tij të vjetër të cilën e gjetëm në rikonstruksion gjenden veç pikturave me temë nga dasmat tiranase edhe portrete të mrekullueshme pleqsh me mustaqe dhe qeleshe si edhe ndonjë skulpturë e vogël në mur ashtu si edhe një autoportret i piktorit.

"Toke e zhuritur". I perket realizmit socialist si krijim, pershkruan trimerine e popullit shqipetar
9.jpg

Stema e Republikes
24maj1944.png
 
Last edited by a moderator:

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

REMBRANDT Van Rijn i perket PERJUDHES SE ARTE TEDESKE. konsiderohet si nje nga baballaret e gravures .

realiteti i 1600-es ne amsterdamin "provincial"
rembrandt17.jpg
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Van Gogh, impresionist, piktori i ndjenjave, i cili shiti vetem 1 pikture gjate jetes se tij.
Almond Blossom nga Vincent van Gogh, krijimi i vitit 1980 ne nder te nje ngjarjeje te vecante ne jeten e Vincent. Ne 31 janar vellai i tij Theodhe gruaja Johanna paten nje djale, qe e quajten Vincent Willem. Vincent pikturoi deget ne lulezim te bajames per te festuar lindjen.
vincent-van-gogh-final-paintings-24.jpg

Ai ishte duhanpires i madh dhe ktu ka pasqyruar veten ne kornizat e duhanit
van-gogh-skull-1.jpg

pervec ktyre do permend edhe Cafe Terrace at Night, kafeneja e preferuar e V.V.G si edhe Starry Night Over the Rhone, nje riprodhim fantastik i reales
Vincent_Willem_van_Gogh_015.jpg84705-004-B4C00CAB.jpg


George Frederick Watts
simbolist britanik. Hope, tregoj pamjen femerore alegorike te shpreses. Tradicionalisht shpresa jepet me formen e spirances, por ai beri nje afrim me origjinal. Ne kte pikture ajo eshte pershkruar ulur siper globit, me sy te lidhur duke shtrenguaar nje lire te drunjte me te vetmin tel qe i ka mbetur i pa prekur dhe koken drejtuar nga instrumeni, ndoshta ajo mund te degjoje muziken e zbehte qe vjen nga teli i vetem i mbetur.
Kjo pritet nga shpresa - thot Watts, ajo na sygjeron me mire te luajme muzike edhe me vetem 1 tel mbetur.
250px-Watts-Hope2.jpg

po nga Watts, Little Red Riding Hood, frymezuar nga perralla e Kesulekuqes.
George_Frederic_Watts_-_Red_Riding_.jpg

---------- Post added at 16:01 ---------- Previous post was at 15:34 ----------

René Magritte, nje surrealist belg, i cili u njoh me imazhet e tij te mprehta. Synimi i tij ishte te sfidonte perceptimin e realitetit dhe ti bente shikuesit me hiperaktive nga asaj qe na rrethon.
La victoire, dryert dhe dritaret perdoren shpesh si metafora ne pikturat e tij dhe shenojne nderprerjen nga nje realitet ne nje tjeter. La victorire shenon kte pike e bashkimit mes 3 elementeve, me ate te nje dere te hapur, nje embleme qe duhet sikur fton shikuesin ne nje bote te re mundesish. Nga ana tjeter kjo eshte nje dere mistike, jo reale po e prekshme, dhe shume premtuese. Edhe reja eshte nje figure dominuese aty, ndodhet me 2 boteve,ajo duket paradoksale dhe enigma e fundit e pikture.
magritte-rene-la-victoire.jpg

preferoj edhe kte pikture, Voice of Air.asnjeher nuk eshte gjetur arsyeja, inspirimi i ksaj pikture
wpe4a59b75_05.jpg
 

Attachments

 • wpe4a59b75_05.jpg
  wpe4a59b75_05.jpg
  8.7 KB · Shikime: 0
 • vincent-van-gogh-final-paintings-24.jpg
  vincent-van-gogh-final-paintings-24.jpg
  41.7 KB · Shikime: 0
 • van-gogh-skull-1.jpg
  van-gogh-skull-1.jpg
  49.6 KB · Shikime: 0
 • Vincent_Willem_van_Gogh_015.jpg
  Vincent_Willem_van_Gogh_015.jpg
  19.4 KB · Shikime: 0
 • 84705-004-B4C00CAB.jpg
  84705-004-B4C00CAB.jpg
  22.5 KB · Shikime: 0
 • 250px-Watts-Hope2.jpg
  250px-Watts-Hope2.jpg
  34.1 KB · Shikime: 0
 • George_Frederic_Watts_-_Red_Riding_.jpg
  George_Frederic_Watts_-_Red_Riding_.jpg
  73.1 KB · Shikime: 0
 • magritte-rene-la-victoire.jpg
  magritte-rene-la-victoire.jpg
  20.3 KB · Shikime: 0

scorpione29

Anëtar i Respektuar

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Guernica : Picasso (Shume vuajtje dhe histori brenda )
guernica1.jpg
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Admiroj pikturat e Gustav Klimt, stilin e tij, format, subjekti gjithmon femrat fatale, erotizmi dhe simbolizmi jane ato qe clirojne artin e tij nga ai tradicional. Pervec te famshmes The Kiss, preferoj edhe kto te dyja..

The Virgins
klimt1.jpg

Water Serpents I
Gustav_Klimt_067.jpg
 

Attachments

 • klimt1.jpg
  klimt1.jpg
  31.3 KB · Shikime: 0
 • Gustav_Klimt_067.jpg
  Gustav_Klimt_067.jpg
  46.3 KB · Shikime: 0

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Tek pikturat e mija te preferuara futen dhe ato te stilit "impresionist" qe filloi ne shekullin e 19 (inspiruar nga pikturat e Claude Monet). Pikturat e ketij stili kane nje pamje "aktuale", me efekte ngjyrash dhe dritash, si edhe efektin sikur objektet ne pikture levizin. Ja disa piktura te ketij stili. Per faktin se pothuajse te gjitha pikturat e ketyre artisteve jane te preferuarat e mija do te vecoj vetem nga 1 per cdo artist te ketij stili.

1. Terrace at St. Adresse - Claude Monet
gallery%2Fmonet%2Fmonet6.jpg

2. The Boating Party Lunch - Pierre-Auguste Renoir
gallery%2FArtistsR%2Frenoir41.jpg

3. The Star - Edgar Degas
gallery2fdegas2fdegas45.jpg
 

Attachments

 • gallery%2FArtistsR%2Frenoir41.jpg
  gallery%2FArtistsR%2Frenoir41.jpg
  2.5 KB · Shikime: 0
 • gallery%2Fmonet%2Fmonet6.jpg
  gallery%2Fmonet%2Fmonet6.jpg
  2.5 KB · Shikime: 0

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

yyyy un kam plot fiksim
nje nga to eshte DANIEL GERHARTZ
evensong.bmp

TheDawnofHope.jpg

daniel-gerhartz.jpg

gerhartz_d01p.jpg

thejourneytogether1.jpg

gerhartz.jpg
36858_400383733993_102954373993_4437971_4043430_n.jpg

36858_400383698993_102954373993_4437965_5106046_n.jpg

36858_400383693993_102954373993_4437964_1801909_n.jpg

36858_400383718993_102954373993_4437969_3070165_n.jpg

36858_400383713993_102954373993_4437968_7050769_n.jpg
 
 • Më pëlqen
Reactions: NGU

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

pastaj per sa i perket pikturave me femije mbetet gjithmon DONALD ZOLAN
Donald-Zolan-Garden-of-Dreams-13486.jpg
40411690_Donald_Zolan_2_ak.jpg
ting_children_kjb_DonaldZolan_83SpecialDelivery_sm.jpg
Zolan_1210_FamilyTreasures.jpg
zolan_5.jpg
zolan_3.jpg
zolan_4.jpg
nting_children_kjb_DonaldZolan_47SnowyAdventure_sm.jpg
hildren_childhood_kjb_DonaldZolan_25SmallWonder_sm.jpg
children_childhood_kjb_DonaldZolan_28DaddysHome_sm.jpg
ldren_childhood_kjb_DonaldZolan_33ATimeForPeace_sm.jpg
_children_childhood_kjb_DonaldZolan_64JustDucky_sm.jpg
ildren_childhood_kjb_DonaldZolan_12TenderMoment_sm.jpg
97457_1280_1024.jpg
a21ao2.jpg
lan%2527s%2520Oil%2520Paintings%2520(11)_jpg_thumb.jpg
n%25E2%2580%2599s_Oil_Paintings_angelslover_com_16.jpg
imgp5598.jpg
ren_childhood_kjb_DonaldZolan_09SpringInnocence_sm.jpg
 

Attachments

 • ren_childhood_kjb_DonaldZolan_09SpringInnocence_sm.jpg
  ren_childhood_kjb_DonaldZolan_09SpringInnocence_sm.jpg
  66 KB · Shikime: 0
 • nting_children_kjb_DonaldZolan_47SnowyAdventure_sm.jpg
  nting_children_kjb_DonaldZolan_47SnowyAdventure_sm.jpg
  26.3 KB · Shikime: 0
 • zolan_4.jpg
  zolan_4.jpg
  33.6 KB · Shikime: 0
 • zolan_3.jpg
  zolan_3.jpg
  26.6 KB · Shikime: 0
 • zolan_5.jpg
  zolan_5.jpg
  35.5 KB · Shikime: 0
 • Zolan_1210_FamilyTreasures.jpg
  Zolan_1210_FamilyTreasures.jpg
  81.1 KB · Shikime: 0
 • ting_children_kjb_DonaldZolan_83SpecialDelivery_sm.jpg
  ting_children_kjb_DonaldZolan_83SpecialDelivery_sm.jpg
  87 KB · Shikime: 0
 • 40411690_Donald_Zolan_2_ak.jpg
  40411690_Donald_Zolan_2_ak.jpg
  65.9 KB · Shikime: 0
 • Donald-Zolan-Garden-of-Dreams-13486.jpg
  Donald-Zolan-Garden-of-Dreams-13486.jpg
  22.4 KB · Shikime: 0
 • hildren_childhood_kjb_DonaldZolan_25SmallWonder_sm.jpg
  hildren_childhood_kjb_DonaldZolan_25SmallWonder_sm.jpg
  78.6 KB · Shikime: 0
 • children_childhood_kjb_DonaldZolan_28DaddysHome_sm.jpg
  children_childhood_kjb_DonaldZolan_28DaddysHome_sm.jpg
  20.6 KB · Shikime: 0
 • imgp5598.jpg
  imgp5598.jpg
  17.7 KB · Shikime: 0
 • n%25E2%2580%2599s_Oil_Paintings_angelslover_com_16.jpg
  n%25E2%2580%2599s_Oil_Paintings_angelslover_com_16.jpg
  24.3 KB · Shikime: 0
 • lan%2527s%2520Oil%2520Paintings%2520(11)_jpg_thumb.jpg
  lan%2527s%2520Oil%2520Paintings%2520(11)_jpg_thumb.jpg
  13.5 KB · Shikime: 0
 • a21ao2.jpg
  a21ao2.jpg
  30.4 KB · Shikime: 0
 • 97457_1280_1024.jpg
  97457_1280_1024.jpg
  27.2 KB · Shikime: 0
 • ildren_childhood_kjb_DonaldZolan_12TenderMoment_sm.jpg
  ildren_childhood_kjb_DonaldZolan_12TenderMoment_sm.jpg
  70.1 KB · Shikime: 0
 • _children_childhood_kjb_DonaldZolan_64JustDucky_sm.jpg
  _children_childhood_kjb_DonaldZolan_64JustDucky_sm.jpg
  71.7 KB · Shikime: 0
 • ldren_childhood_kjb_DonaldZolan_33ATimeForPeace_sm.jpg
  ldren_childhood_kjb_DonaldZolan_33ATimeForPeace_sm.jpg
  21.9 KB · Shikime: 0

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

donald-zolan-oil-painting-363-56.jpg

donald_zolan_ressam.jpg
a19kk9.jpg

a17nb2.jpg

a14bh2.jpg

a13py8.jpg

a15jh2.jpg

a1gg2.jpg

a4kl5.jpg


---------- Post added at 12:27 ---------- Previous post was at 12:18 ----------

JOANNA ZJAWINSKA
37437_400398458993_102954373993_4438274_7486715_n.jpg

37437_400398433993_102954373993_4438269_7743184_n.jpg

37437_400398483993_102954373993_4438279_2297287_n.jpg

37437_400398443993_102954373993_4438271_7338151_n.jpg

37437_400398438993_102954373993_4438270_5521143_n.jpg

37437_400398463993_102954373993_4438275_3325378_n.jpg

37437_400398478993_102954373993_4438278_3425062_n.jpg

37437_400398473993_102954373993_4438277_6484216_n.jpg
 
 • Më pëlqen
Reactions: NGU

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

***JEAN-GABRIEL DOMERGUE***
33423_400396093993_102954373993_4438240_6125226_n.jpg

33423_400396113993_102954373993_4438244_1563926_n.jpg

33423_400396118993_102954373993_4438245_3503136_n.jpg

33423_400396098993_102954373993_4438241_8057631_n.jpg

33423_400396103993_102954373993_4438242_5513875_n.jpg

33423_400396108993_102954373993_4438243_6517899_n.jpg

33423_400396138993_102954373993_4438249_3385879_n.jpg


---------- Post added at 12:30 ---------- Previous post was at 12:28 ----------

***STEPHEN GJERTSON***
26705_400369988993_102954373993_4437599_1890344_n.jpg

26705_400370013993_102954373993_4437604_3446492_n.jpg

26705_400369993993_102954373993_4437600_5434714_n.jpg

26705_400369998993_102954373993_4437601_3599999_n.jpg

26705_400370003993_102954373993_4437602_7989506_n.jpg

26705_400370008993_102954373993_4437603_1252713_n.jpg


---------- Post added at 12:34 ---------- Previous post was at 12:30 ----------

***ANKE MERZBACH***

34374_400150173993_102954373993_4431641_8131227_n.jpg

34374_400150158993_102954373993_4431638_7554470_n.jpg

34374_400150148993_102954373993_4431636_7641548_n.jpg

34374_400150153993_102954373993_4431637_7189380_n.jpg

34374_400150163993_102954373993_4431639_144852_n.jpg
 

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

***FRITZ WILLIS***
37441_399503003993_102954373993_4416292_7576283_n.jpg

37441_399503063993_102954373993_4416297_1791410_n.jpg

37441_399503048993_102954373993_4416295_8059905_n.jpg

37441_399503023993_102954373993_4416293_3683078_n.jpg

37441_399503058993_102954373993_4416296_5894108_n.jpg

FRITZ%20WILLIS%20-%20016.jpg

533415_1249771630_fritz-willis-woero-17.jpg
533409_1249771603_fritz-willis-woero-12.jpg
533408_1249771572_fritz-willis-woero-18.jpg
533406_1249771565_fritz-willis-woero-8.jpg
533404_1249771556_fritz-willis-woero-7.jpg
533402_1249771542_fritz-willis-woero-2.jpg
533401_1249771538_fritz-willis-woero-9.jpg
533327_1249748026_k_o_-munson-woero-10.jpg
533325_1249748011_k_o_-munson-woero-12.jpg
533322_1249748001_k_o_-munson-woero-3.jpg
533321_1249747994_k_o_-munson-woero-9.jpg
533319_1249747982_k_o_-munson-woero-15.jpg
 

Attachments

 • 533319_1249747982_k_o_-munson-woero-15.jpg
  533319_1249747982_k_o_-munson-woero-15.jpg
  90.6 KB · Shikime: 0
 • 533415_1249771630_fritz-willis-woero-17.jpg
  533415_1249771630_fritz-willis-woero-17.jpg
  90.5 KB · Shikime: 0
 • 533409_1249771603_fritz-willis-woero-12.jpg
  533409_1249771603_fritz-willis-woero-12.jpg
  101.8 KB · Shikime: 0
 • 533408_1249771572_fritz-willis-woero-18.jpg
  533408_1249771572_fritz-willis-woero-18.jpg
  118.3 KB · Shikime: 0
 • 533406_1249771565_fritz-willis-woero-8.jpg
  533406_1249771565_fritz-willis-woero-8.jpg
  113.1 KB · Shikime: 0
 • 533404_1249771556_fritz-willis-woero-7.jpg
  533404_1249771556_fritz-willis-woero-7.jpg
  117.8 KB · Shikime: 0
 • 533402_1249771542_fritz-willis-woero-2.jpg
  533402_1249771542_fritz-willis-woero-2.jpg
  90.7 KB · Shikime: 0
 • 533401_1249771538_fritz-willis-woero-9.jpg
  533401_1249771538_fritz-willis-woero-9.jpg
  112.4 KB · Shikime: 0
 • 533327_1249748026_k_o_-munson-woero-10.jpg
  533327_1249748026_k_o_-munson-woero-10.jpg
  85.8 KB · Shikime: 0
 • 533325_1249748011_k_o_-munson-woero-12.jpg
  533325_1249748011_k_o_-munson-woero-12.jpg
  112.2 KB · Shikime: 0
 • 533322_1249748001_k_o_-munson-woero-3.jpg
  533322_1249748001_k_o_-munson-woero-3.jpg
  93.7 KB · Shikime: 0
 • 533321_1249747994_k_o_-munson-woero-9.jpg
  533321_1249747994_k_o_-munson-woero-9.jpg
  107.9 KB · Shikime: 0

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Tek pikturat e mija te preferuara futen dhe ato te stilit "impresionist" qe filloi ne shekullin e 19 (inspiruar nga pikturat e Claude Monet). Pikturat e ketij stili kane nje pamje "aktuale", me efekte ngjyrash dhe dritash, si edhe efektin sikur objektet ne pikture levizin. Ja disa piktura te ketij stili. Per faktin se pothuajse te gjitha pikturat e ketyre artisteve jane te preferuarat e mija do te vecoj vetem nga 1 per cdo artist te ketij stili.

1. Terrace at St. Adresse - Claude Monet
gallery%2Fmonet%2Fmonet6.jpg

2. The Boating Party Lunch - Pierre-Auguste Renoir
gallery%2FArtistsR%2Frenoir41.jpg

3. The Star - Edgar Degas
gallery2fdegas2fdegas45.jpg
pikturat e impresionizmit jane te preferuarat e mija,...nga keto ketu me pelqejne ato te Degas.....pikturat e degas qe i referoheshin skenave te baletit klasik jane vertete te mrekullueshme...........Monet, Renoir e Degas jane pionieret e impresionizmit ...kane meriten qe e futen pikturen ne nje revolucion espresiv qe me pas u pasua me forma te tjera te impresionizmit si kubizmi,dadizmi,surrealizmi...deri ne ate kohe mbizoteronte piktura stile naif, qe ishte nje fotografi e realitetit...ne fakt impresionizmi eshte nje pikture ku shprehet ideja e piktorit, ajo qe ai do te thote ,mesazhi qe kerkone te jape nepermjet penelatave te tija........
 

edmonddantes

Anëtar i ri
Pe: Pikturat tuaja te preferuara

...piktura arti qe me pelqen....sepse munde te perzgjedhesh midis rrymave te shumta te ketij lloj arti, qe prezanton ne njefare mynyre tere historine e njerezimit, qe nga piktura prehistorika, paleocristiana,mesjetare, romanticismo, impresionismo qe ndahet ne shume rryma te tjera deri te piktura contemporanea...sote po prezantoj nje artist Francez Pierre Farel.....me pelqen shume piktura e tij.....
...pierre-farel-good-morning.jpg

pierre-farel-metro-ballade.jpg

pierre-farel-brooklyn-sunset.jpg

pierre-farel-la-route-des-confidences.jpg

pierre-farel-la-conversation.jpg

pierre-farel-matin-pour-elle.jpg

pierre-farel-l-instant-des-murmures.jpg

pierre-farel-butterfly.jpg

pierre-farel-le-rendez-vous.jpg

pierre-farel-l-approche.jpg
 

Attachments

 • pierre-farel-l-approche.jpg
  pierre-farel-l-approche.jpg
  14.1 KB · Shikime: 0
 • pierre-farel-le-rendez-vous.jpg
  pierre-farel-le-rendez-vous.jpg
  13.6 KB · Shikime: 0
 • pierre-farel-good-morning.jpg
  pierre-farel-good-morning.jpg
  8.4 KB · Shikime: 0
 • pierre-farel-metro-ballade.jpg
  pierre-farel-metro-ballade.jpg
  9.9 KB · Shikime: 0
 • pierre-farel-brooklyn-sunset.jpg
  pierre-farel-brooklyn-sunset.jpg
  10.4 KB · Shikime: 0
 • pierre-farel-la-route-des-confidences.jpg
  pierre-farel-la-route-des-confidences.jpg
  11.9 KB · Shikime: 0
 • pierre-farel-la-conversation.jpg
  pierre-farel-la-conversation.jpg
  9.9 KB · Shikime: 0
 • pierre-farel-matin-pour-elle.jpg
  pierre-farel-matin-pour-elle.jpg
  9.1 KB · Shikime: 0
 • pierre-farel-l-instant-des-murmures.jpg
  pierre-farel-l-instant-des-murmures.jpg
  11.2 KB · Shikime: 0
 • pierre-farel-butterfly.jpg
  pierre-farel-butterfly.jpg
  7.7 KB · Shikime: 0
Top