Pikturat tuaja te preferuara

jana80

Super Moderator
Jane me shume se nje piktura mbi legjenden e shatervanit te rinise (fontana della vita - gioventu)
Ne provincen qe hetoj une ka disa keshtjella .. ne nje nder vizitat e mija ne njeren orej tyre ,ne keshtjellen e mantes kam pare kete pikture ..
Dhe vertet te magjeps nisja..vazhdimi, dhe perfundimi i kesaj teme..
Kam qendruar sh minuta perballe me te njejten ide qe ne cdo shekull eshte enderruar te mbeturit te ri, kerkimi i shkopit magjik per te na larguar cdo dhimbje apo shtermberim ..dhe ja autori (te pakten supozohet ta kete bere ai )
Lucas Cranach il vecchio gjen zgjidhjen nje shatervan ku lan cdo semundje dhe grave ju fal vajzerine,rinine e burrave forcen djalerine...

unnamed (10).jpg
Ketu paraqiten njerzit ne rrugetim drejt ujit..
unnamed (8).jpg
Ketu pleqt tek behen gati me syte plot shprese
unnamed (9).jpg
Dhe jo vetem nerzit e thjeshte ne ate shatervan nuk ka dallim shoqerish edhe kontet e konteshat udhetojne drejt shatervanit.
unnamed (7).jpg
Dhe piktura e fundit ...me ne fund ne shatervan....vija re cfare kishte ne uji cfar anash e zgjidhjen...
 

jana80

Super Moderator
Ne fillimet e mija te njohjes me pikturen fale nje mesuesi te vizatimit jam njohur me monet..
Me kujtohet si tani me czjarr e pershkruante mesuesi im dhimitri kete piktor..
Me pas me vitet e kujtoj shpesh e mendoj qe jo vetem kishte te drejte mbi impresionizmin por edhe ne menyren e penelatave...ngjyrave..qetesise dhe njekohesisht kausit, dhimbjen moskuptimin..boten qe hesht mes zhurmes...ngkyra qe nderthuren ne pafundesi duke impresionuar veshtruesin..
Ju sjell nje fragment nga nje kritik i tije
Lo scorso anno, in questo paese, ho spesso seguito Claude Monet in cerca di ‘impressioni’. Non era un pittore, in verità, ma un cacciatore. Andava, seguito dai bambini che portavano le sue tele, cinque o sei tele raffiguranti lo stesso motivo, in diverse ore del giorno e con diversi effetti di luce. Egli le riprendeva e le riponeva a turno, secondo i mutamenti del cielo. E il pittore, davanti al suo soggetto, restava in attesa del sole e delle ombre, fissando con poche pennellate il raggio che appariva o la nube che passava… E sprezzante del falso e dell’opportuno, li poggiava sulla tela con velocità … L’ho visto cogliere così un barbaglio di luce su una roccia bianca, e registrarlo con un fiotto di pennellate gialle che, stranamente, rendevano l’effetto improvviso e fuggevole di quel rapido e inafferrabile bagliore. Un’altra volta ha preso a piene mani uno scroscio d’acqua abbattutosi sul mare e lo ha gettato rapidamente sulla tela. Ed era proprio la pioggia che era riuscito a dipingere, nient’altro che della pioggia che velava le onde, le rocce e il cielo, appena distinguibili sotto quel diluvio»
Guy de Maupassant
gjithashtu edhe ca piktura 220px-Claude_Monet_-_Woman_with_a_Parasol_-_Madame_Monet_and_Her_Son_-_Google_Art_Project.jpgninfee.jpgRespurchino.jpg164521870-1dc36043-eef9-44b3-a720-315a9ea980ea.jpg

images (9).jpeg
Dhe e fundit imazhin,perfytyrimin e monet te vdekjes se camiles
2fc0b6da4baeb434fcade8ea26783b48.jpg

 

Endrra

VIP
Te mrekullueshme.. kisha vatin ti shikoja te gjitha origjinale ne MAT Muse NY .
Dhe 2 jave tme linin aty ..nuk do kisha te ngopur me ato kryevepra
Ne fillimet e mija te njohjes me pikturen fale nje mesuesi te vizatimit jam njohur me monet..
Me kujtohet si tani me czjarr e pershkruante mesuesi im dhimitri kete piktor..
Me pas me vitet e kujtoj shpesh e mendoj qe jo vetem kishte te drejte mbi impresionizmin por edhe ne menyren e penelatave...ngjyrave..qetesise dhe njekohesisht kausit, dhimbjen moskuptimin..boten qe hesht mes zhurmes...ngkyra qe nderthuren ne pafundesi duke impresionuar veshtruesin..
Ju sjell nje fragment nga nje kritik i tije
Lo scorso anno, in questo paese, ho spesso seguito Claude Monet in cerca di ‘impressioni’. Non era un pittore, in verità, ma un cacciatore. Andava, seguito dai bambini che portavano le sue tele, cinque o sei tele raffiguranti lo stesso motivo, in diverse ore del giorno e con diversi effetti di luce. Egli le riprendeva e le riponeva a turno, secondo i mutamenti del cielo. E il pittore, davanti al suo soggetto, restava in attesa del sole e delle ombre, fissando con poche pennellate il raggio che appariva o la nube che passava… E sprezzante del falso e dell’opportuno, li poggiava sulla tela con velocità … L’ho visto cogliere così un barbaglio di luce su una roccia bianca, e registrarlo con un fiotto di pennellate gialle che, stranamente, rendevano l’effetto improvviso e fuggevole di quel rapido e inafferrabile bagliore. Un’altra volta ha preso a piene mani uno scroscio d’acqua abbattutosi sul mare e lo ha gettato rapidamente sulla tela. Ed era proprio la pioggia che era riuscito a dipingere, nient’altro che della pioggia che velava le onde, le rocce e il cielo, appena distinguibili sotto quel diluvio»
Guy de Maupassant
gjithashtu edhe ca piktura Shiko fotografinë 1737861Shiko fotografinë 1737862Shiko fotografinë 1737864Shiko fotografinë 1737865

Shiko fotografinë 1737866
Dhe e fundit imazhin,perfytyrimin e monet te vdekjes se camiles
Shiko fotografinë 1737867

 

elle

Chill
Pak klishe por Monalisa enigmatike me pelqen.
Kam pasur rastin ta shoh live ne muzeun louvre ne 2010.
monalisa-1024x997.png

Autori i saj me terheq shum ...Da Vinci ...kam degjuar gjera interesante per te nga nje shok ne shkolle qe merej me pikture.
 

jana80

Super Moderator
edvart munch i pari dhe i vetmi ne histori qe pikturoj friken,tmerrin,dhimbjen,forcen,mallin,ndarjen ... i vetmi qe i dha ngjyra ankthin..
Femren e pare si trup...
thm_2-madonna.jpg
Dashurine e pafytyre
edvard_munch_11004thm_edvard_munch_the_kiss.jpg
Skllaverine..dhunenEdvard-Munch-Man-and-Woman (1).jpeg
Munch-Vicino-al-letto-della-morte-febbre-1915-Fonte-MunchMuseet.no_.jpgakt_kniend.jpg
Ne krevatin e vdekjes...(kjo me kujton lulin e vockel)
munch-9.jpg
Vetminethm_an-der-kueste.jpg
Perhumbjen
Edvard-Munch-Mermaid-on-the-Shore.jpeg
Merzine,vetmine
unnamed (11).jpg
Ndarjen
Edvard_Munch_-_Separation_-_Google_Art_Project.jpg
Solitudine
munch-16.jpgAnsieta-Ansia-Angoscia-Anxiety-Munch-Edvard-Munch-1894-dipinto-opera-picture.jpg
Dhe te preferuaren time klithma
The_Scream.jpg
Me pelqen menyra si pikturon fytyrat....
Ngjyrrat... forca e gureve..
Klithme e vertete kjo jete por drejtuar kujt!
 

jana80

Super Moderator
Edvard Munch

Shiko fotografinë 1416107

Shiko fotografinë 1416108

Shiko fotografinë 1416109

Shiko fotografinë 1416110

Shiko fotografinë 1416111

Shiko fotografinë 1416112

ky piktor me ka pelqyer qe kur i kam njohur pikturen e fundit me titull ulerime pasi ne ter jeten e tije dhe krijimtarine ka kerkuar te shpreh emocionet ndjenjat e verejme tek piktura vajza dhe nena e semure ( nje pikture ku piktori njeh veten pasi e jema vdes nga turbekozi pra nje jete te gjate vuajtjeje..
ne pikturen e dyte shpre femren... femren kur eshte vajze ,nuse e re me shikim drejt qiellit plot shpresa dhe objektiva pastaj e shikon ne moshe te pjekur si seksualisht po ashtu edhe me me pak pudore pastaj e shikon grua mbase nene ku jeta e ka lodhur e ka rrahur i ka nxire syte dhe i ka humbur shpresat dhe energjine e moshes rinore...e pas tre femrave ne fund ne nje cep eshte burri..indiferent? spektator? ne hije... qe sshikon ate por eshte dhe eshte ne nje te vetem versjon te "paevoluar"

pastaj zgjodha melankoline...melankoline e nje burri i veyem i pakuptuar ne nje bote me ngjyra dhe forma por ai eshte mbeshtetur ne vetvete...
ne pikturen eradhes ka pozuar motra e tije ingrit .. nje qetesi ne breg ...mbase qetesia e vetme e ketij piktori..(familja)
me pas po trishtim vajza e semure...
dhe ne fund zgjodha ulerimen .. kujt i ulerin piktori e cfar kerkonte nga norvegjia e atyre viteve??
E paskesh sjell edhe me pare sorry ???
 
Top