Pirroja i Epirit

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Futi lekët n'xhep edhe mos kallxo ?
Se i bojm rrush e kumlla masanej ?

Mua mi kane blloku kartat e bankes dhe me kane shpall person non grata ne gjithe bankat e nivelit te 2te si armik i popullit te parase lool
 

Endrra

VIP
V.I.P
Dkny tha te mburresh, qe te mburresh duhet edhe fakte ku te mbeshtetes. Pavaresisht qe keto heret a vone dalin. Me mburremi me Skenderbeu edhe pse nga fqinjejt ke idiot te trashe qe ngrijne gjite ato fantazira ta quajne grek apo serb. Por pervecse fakteve tone e mbeshtesin edhe te huajt qe Skenderbeu ishte Shqiptar.

tani ai qe studion historine e lashte te sjell link a faqe emrash historiane nga universitete e fame ku thone qe Moloset dhe Pirro ishte Grek.
Ti mund te mburresh, e mund te jesh krenar por mbeshtetesh te historianet vendas se te huajne mbajne anen tjeter.


Eshte si kenget Music of Epirus. Greke njihet ajo sepse greket e Shesin.
Po tani historija heret a vone del o çun .. sic me thone shqiptaret jane te ardhur .
U pergjigjem: cila fuqi e madhe historikisht qenka kaq zemergjer , te na dhuroj token me te mire ne zemren e Europes? Ku dihet historikisht qe luftrat jane ber gjithmone per dalje ne det ?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Po tani historija heret a vone del o çun .. sic me thone shqiptaret jane te ardhur .
U pergjigjem: cila fuqi e madhe historikisht qenka kaq zemergjer , te na dhuroj token me te mire ne zemren e Europes? Ku dihet historikisht qe luftrat jane ber gjithmone per dalje ne det ?
Po nuk po i bie edhe une fyellit ne te njejten vrime? lool lool
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Marrim 2 shembuj mbi qendrimet e akademive perendimore per Epirotet e lashte:

1. Akademite gjermane dhe austriake kane qene historikisht me te perfshirat ne studimet albanologjike. Pozicioni i tyre, qysh nga austriaku Hahn ne mesin e shekullit te 19-te dhe deri te Enciklopedia Pauly–Wissowa i konsideronin epirotet e lashte si jo-grek, madje si ilir (perfshi sigurisht moloset). Faktet per etnine jogreke te epiroteve jane te shumta dhe ne disa raste shume te drejtperdrejta. Ka edhe ngaterresa, por ato jane te shpjegueshme (Epiri ka qene per nje kohe te shkurter pjese e provices romake greke).

2. Pozicionin e etnise ilire te Epiroteve e ka pranuar ne fillim e gjithe bota akademike europiane. Gjerat ndryshuan kur ceshtja e Epirit mori rendesi politike me ambiciet pushtuese te Greqise. Britania u pozicionua me greket, deri sa ne mesin e shekullit te 20-te ajo u kthye ne avokate te rrepte te Greqise. Por neve s'jemi aq budallenj sa te mos kuptojm preferencat politike dhe faktin qe ndryshimi ndodhi kryesisht kur mbreteresha Elizabet u martua me princin e Greqise... As nuk jemi aq te trash sa te mos kuptojm se historiani kryesor britanik qe ka nderhyr ne kete ceshtje ne favor te Greqise, NGL Hammond, nuk eshte aspak historian por nje oficer i zbulimit ushtarak (ky nuk eshte sekret!). As nuk mund te anashkalojm faktin se Hammond u'a ka thene troc historianeve shqiptar: s'dua t'ja di per faktet qe deshmojn prejardhje ilire te epiroteve... une dua te shoh vetem ato qe flasin ne favor te Greqise.

Kur nje pseudohistorian i nje shteti me lidhje te fuqishme me Greine te thote "s'dua t'ja di per fakte", atehere cfare rendesie ka opinioni i akademise britanike qe dominohet nga shkrimet e pseudohistorianit ne fjale? Edhe nje here: eshte nje shtet ku bashkeshorti i mbretereshes eshte grek!

Per etnine e Pirros ka pasur nje tendence qysh ne lashtesi qe historianet grek (si Plutarku) t'a pershkruanin si me origjine greke. Ceshtja filloi si nje deshire per te veshur prejardhjen e familjes mbreterore si te lavdishme, duke e lidhur origjinen me Akilin dhe me bashkeshorten e Hektorit trojan. Tendenca te tilla, per t'u paraqitur si pasardhes te heronjve mitologjik, vihen re ne disa kombe te lashta, perfshi ketu edhe Romaket qe pretendonin origjine Trojane. Por ato mbeten thjesht perpjekje per t'u paraqitur si me prejardhje te lavdishme, heroike, dhe teresisht te pabaza ne fakte.

Per me shume mbi treguesit qe te cojn ne perfundimin se familja mbreterore e Moloseve nuk ishte greke, lexoni Historia e Camerise. Aty percillen vezhgime nga historian te huaj (qe mos te mendoni se behet fjale thjesht per nje opinion te njeanshem te profesor Kristo Frasherit).

Ju lutem admineve te fshijn komentet e panevojshme, ne menyre qe lexuesit ne te ardhmen mos te humbasin ne rremujen qe u shkaktua.

Faleminderit!
 
Top