--Plage Zemre---

xhebrail

Mangup me Licenc
....


Do hapem pak me veten time...
Do shkruaj ndonje send ketu...
Kush do me bashkangjitet mire ben ...
Kujt i pelqen te lexoj flm per kohen Kuj si pelqen mos te lexoj se edhe ashtu kam shum probleme sa mu marr me ata qe spelqejne ate qe shkruj une....
 

xhebrail

Mangup me Licenc

....Ne Tavolin time te punes akoma qendron fotografia jote,kan shkuar muaj e askush nuk ka arrit me marre vendin tend...Ke marre qdo send timin ,mke marre driten e syve te mi se ajo ishe tii,mke marre zemren se e jotja eshte bere pergjithmone..
Mke bere rob tendin nuk arrij te dashuroj askend tjeter as qerekun e asaj qe te kam dashur... ty..Qdo sekond qe kalon e ndjej mungesen tende....
Shkoj ne dhomen time takoj prape fotografit tona bashke ,dikur kemi qen po tash me nuk jemi sikur kemi qen dikur..........Mundohem te te harroj edhe shpesh netet i ngrysi rrugeve me nje cigare ne njeren dore eme tjetren dore shishen e birres....Qdo dite qe kalon lutem qe te jem ne enderr dua te me kthehesh ne mengjes e te ja nisim prape nga fillimi....Dikur skam qen i sigurte per ndjenjat e mija e sot qe sje afer meje jam i bindur se ti ishe dashuria e jetes time...
 

§*dori*§

ღ..in stanby..ღ
parentez:"shpresoj te mos vije keq te shkruaj dhe un dicka ktu :)"......dreqi ta haje ke vendosur te me fundosesh fare??????????ke vendosur te me shkaterrosh me keq sec jam vetshkaterruar?????????nuk kuptoj,e sa me shum mundohem aq me pak kuptoj...ndoshta se nuk kam qartesi ne mendje e ne zemer,ndoshta se ajo qe mund te kuptoj me jep shpresa qe sdua....jo si dua se zhenjimi do ishte akoma me i madh e un jam lodhur erindi.....jam kaq e lodhur te vuaj per ty,kaq e lodhur te stermundoj veten per 1 fund qe nuk shkaktova un,kaq e lodhur te vras mendjen per psete e sjelljeve te tua......ti ske sy per te pare,arsye per te kuptuar qe kur sillesh kshu nuk ben asgje tj vecse te me hash te gjalle shpirtin pak nga pak,cope pas cope????????......pse sme le te qete te vuaj ne heshtjen time pa bezdisur asnjeri....????se tashme fjalet jane bere te teperta........pse sme le te shoh perpara,ose te pakten te provoj te shoh perpara?????(sdi ne do ja dal po mundimin do doja ta merrja).......bota ime sikur u zbeh kur me braktise ne ate menyre mizore do thoja....mizore se u kujtove teper vone te tuteloje ndjenjat e mia e ky justifikim ska asnje vlere ne kte rast...mizore menyra si me puthe ndonese me the qe sme do.......mizore syte e tu qe bridhnin gjithandej duke evituar kontaktin me te mite...sy fajtore te tute.....fajtor per dhimbjen e madhe qe me shkaktove e po vazhdon te germosh 1plage te hapur qe derdh gjak......do pushoje ky gjak se derdhuri 1 dite??????????shpresova shum shpejt qe po,me kot........oh zot sa here te shoh digjem nga deshira te te hidhem ne qafe,te perqafoj,te te puth me mall e deshire buzet e tua.....sa me mungojne.....me mungon ti me kokfortesine tende prej shqiptari krenar,me mungon ti me embelsine syve te tu kur me shtrengoje pas vetes duke me puthur lehte ne ball.....me mungon cdo qelize e jotja dhe ajo me kokforta,xhelozja apo arrogantja..........me mungon "ne te dy"......me mungon kur flsinim shumes" do bejme" "do dalim" do fleme"........kur thurnim plane per te ardhmen....sa femije doje ti??????ah po 5 :) sa shum me dukeshin e pra megjithse un doja vetem 2 per hir te dashurise per ty pranoja planin tend ku perfshiheshin 5 femije.......lashe cigaren per ty se te doja me shum se cdo ves ne bote megjithse cigarja me ishte bere shoqe e ngushte tashme,e braktisa per ty.....se ti ishe mbi cdo gje........pse them ishe????ti je.......sa te desha aman pa kuptar as vete rashe ne kte pus pa fund e spo shoh asnje spirale drite........sa te dua.......nuk e di po sikur ti benin autopsine zemren sime do e kuptoje sa shum kam per te dhene,e zemra ime zgjodhi ty per te gjitha kto........si ka mundesi qe ti refuzon????????????mund te beja te lumtur,mund te ishim te lumtur bshk po ti i vure kapak cdo shprese.........te paken kshu mendoja kur me le..........e tani???????pse je kthyer??????ne heshtje vetem veshtron......nuk me flet me shikon nga larg.......pse???????????????egoja jote prej mashkulli fryhet kur me sheh tek mundohem te fsheh emocionin,nervozizmin,dashurine????????pse kaq pa shpirt paske qene ti?????????...........jo ska mundesi.......un ste njoha te tille......ka ndo1 arsye tj???????????....jo ska mundesi sdua ta mendoj ,ti krijoj vetes iluzione te kota........ehhhhhhhhhh sa lemsh e kam koken........pak gjera kuptoj ne kto momente e njera esht qe te dua.........akoma.....per fatin tim te keq.......
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Ti me theve zemren ne mijera copa e une i mblodha e serish te burgosa ty aty. Ti mi ktheve lotet ne copeza kristali e une i ktheva serish ne strehen e tyre ne sy. Gjithe boten qe kisha nen kembe mbi supe ma vure ti, e atehere shpirti i trazuar me pyeti: Pse dreqin vazhdon ta duash ate njeri?...............

.........Ne heshtjen e mbytur nga lumi, i fjaleve te thena mendova per ty . Ne nje nate dashurie e mekati mendova per ty. Ne syte e fjetur te botes se eger mendova per ty . Kur para syve te mi u shfaqe ti jetova per ty . Kur bota te shembet e te rilinde perseri do jem aty per ty , vetem per ty.............

..............Plaga e thikes se zemres time eshte me shume se nje kujtim, dashuria ime per ty eshte thike ne shpirtin tim. E mos thuaj me se do takohemi rralle se me vret shume ne shpirt e vuaj shume per ty zemer se te dua shume ne jeten time, se ti ze vendin me te rendesishem ne endrrat e jetes time reale..............
.................Tani qe pa ty jam si ta quaj kohen qe hapin se ndal, si ta quaj boten tani qe jam pa ty, si ta quaj zemren qe rrahi vec per te bukurin sy, si ta quaj ylberin tani qe s`te kam, si ta quaj jeten qe pa ty jam???...............
 

xhebrail

Mangup me Licenc


....Ka kaluar Kohe qe ste kam pare ,ka kaluar kohe qe ste kam shternguar prane vetes kan kaluar shekuj qe skam ndjere dashurine tende...
Te pashe diten e djeshme edhe perpak sekonda mu duk se preka parajsen ndjeva nje ngrohtesi ne zemer mu duk se qielli u hap edhe zoti i degjoj lutjet e mija...
Me ngelen fjalet ne fyt kur te pashe sdita as si te ja filloj sepse qdo gje ishte e kote sepse naper zhurmen e automjeteve te ketij qyteti degjova ate qe ju the shoqeve te tua...Ato fjale te tuat preken thelle zemren time do kisha jep gjitheqka nga vetja qe te mos e kuptoja se aq e madhe qenka urrejtja jote ndaj meje.......
 

§*dori*§

ღ..in stanby..ღ
sa i doja perqafimet e tua kur lotet me ridhnin lume,,,,sa i doja buzet e tua kur kur vetem fjale trishtimi shqiptonin te miat.........sa e doja zerin tend kur heshtja dhe vetmia me hanin shpirtin.....sa te doja ty ...sa te doja ty as vete se dija deri ne castin kur te humba.....e tani qe ti me ofron te gjitha kto zemra ime refuzon........mah....sa e prita kte moment e sa zhgenjyes rezultati........kjo zemer kokforte qe sme bindet qe sdo te te jape 1 mundesi te dyte.....un te dua... dua te rri me ty,dua te ndaj cdo te mire apo te keqe me ty ,cdo ndjenje apo emocion.....po nuk ja dal dot....nuk arrij ta bind zemren te te doja si me perpara pa kushte dhe limite.....ka frike....kam frike.......kam akoma shum copeza te jetes sime per ti mbledhur e nuk mund te rrezikoj te humbas veten per te dashur ty.......keq me ty,keq pa ty......sa do doja te mos ishe kthyer kurre...sa do doja te humbisja kujtesen ne cto caste....e prap te dua....mah.....
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

Ora 3.20 pas Mesnate...
Une ulur duke marre sasin e zakonshme te asaj qe me bene te mos mendoj per ty po prape eshte edhe me keq i droguar sa me ska me shume net pa gjume shof para syve te mi kaqurelat e tua te bukura...Ndalem mendoj pse iku u largua nga une apo ajo qe une marr e detyroj te ik prej meje kete kurre sdo ta kuptoj.
Dikur enderrat e mija ishin te lidhura me ty tani ska me as edhe nje enderr ne jeten time,nuk bejne pershtypje as makinat e shpejta as parate e as femrat e bukura asnjera nuk ploteson zbraztiren qe le ti tek une...
Mbaj mend se ishe tifoze me Liverpoolin edhe gjithmon me kendoje ate kengen e tifozerise se LIVERPOOLIT ---YOU NEVER WALK ALONE por e gjitha paska qen vetem nje fjale se tifozet e liverpoolit e kendojne ate kenge akoma e ti ndoshta sot ja kendon dikujt tjeter ate kenge....Kam udhetuar shume keto kohe qe jemi ndare kam pire me shume se sa duhet kam provuar burgun por kurrsesi te harroj ...Ne dhomen time akoma qendron posteri i tifozeris se liverpoolit me fjalet YOU NEVER WALK ALONE po ste kam harruar as edhe nje sekonde...Jetojme ne nje qytet po nuk shihemi kurre sepse une kam braktise te gjitha kam lene punen ,studimet postdiplomike karrieren e dikurshme jam mbyll ne vete ...Flej diten duke perdore qdo lloj droge te mundeshme te flej sa me gjate qe te mos me duhet te dal se mos rastesisht te takoj e nuk do mund ti rezistoj tundimit te te therras emrin ndersa rri zgjuar naten se kam nje parandjenje se shpejt do ti vije fundi gjithe ketyre vuajtjeve te mija,,,,,
Miqte me thon se alkoli dhe drogat me kan ndryshuar se i kam harruar te gjithe por une kujtoj vetem ate aq me bene per te tjeret ......
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

19.58

Pak Minuta para ndeshjes finale e une ule prane tavolines time duke menduar per ty,ti akoma e ke ate mendimin se te jam bere fiksim ...Duket se ke harruar se ne bote egziston diqka qe thirret miqesi e nuk lidhet me fiksim ...
Mendimet me shpiejne ne te kaluaren time e cila me bene te ndihem keq ,me mungon shume qka me mungon miku im i femijerise me mungojne ditet kur kisha vetem nje enderr te behesha rap star...
Po jeta me njeren dore te jep diqka me tjetren te merr sot gjitheqka kam jan shume idea ,dashuria per vendin tim edhe kujtimet qe me trubullojne mendjen qdo sekond...
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

20.20.

Edhe 25 Minuta para finales se madhe ,te gjithe bashke kunder bajernit ,te gjithe bashke kunder tradhtarit shqiptar qe luan per zvicren Xherdan o hajvan emrin shqiptar e ki,po e pres shtatorin kur te shkelesh ne qemal stafa do kujdesem qe te tabejme jeten ferr.... Se une vij me ata djemte me ngjyrat kuq e zi qe jetojne vetem te shohin kombetaren ne brazil....
Ti pate mundesin te ishe hero zgjiothe tradhetine e bajsh me shnet mos harro se zoti vonon po kurre nuk harron ,shpresoj te takohem ne ndonje rruge te tiranes ose diku ku te kem mundesi te te thyej kembet qe te mos mund te prekesh me kurre top futbolli .....

Mallkue qofte gjaku yt biri kurves sbesoj se ke gjak shqiptari...
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

23.43

Nje enderr qe vazhdon e qe ndoshta nje dite do te behet realitet nje fuqi nga brenda qe me shtyen te beje ate qe gjithmone kam dashur...Hap syte ne dhomen time edhe shoh ne GLORY WALL sa shume kujtime te bukura sa shume finale te para bashke.Kohe te arta kur ne te dy luanim si krahet e ekipes se futbollit por gjerat ndodhen si ndodhen e sot krejt qka ka mbet eshte ai mur kujtimesh....Mengjeseve para se te shkoj ne pune para se ti laj syte shoh ftyren tende te buzeqeshur duke thene miku im mos u merzit permua jam mire te pres te me bashkohesh por jo edhe per shume vite tjera....
Te humba mik e beso se kjo qdo dite me merzit me kujtohen dite e femijerise tpares cigare timin tu ja qit femnat e para te shkolla tu i prit ,ishte jete e bukur ajo ishim te pandare identifikoheshim lehte si biondi e bruni po sot biondi gjindet ne varreza e bruni bene shume puna e ne asnjeren nuk ndihet i lumtur ......
mkujtohet heren e pare kur e patem plaqkit trafiken ne rrugicen tone e ne arke kishe ne ate kohe vetem 10 marka gjermane qe per ne ishin pasuri etere sot kur e shoh axhen qerim pronarin e asaj trafike me thote se na ka fale mekatin po ndoshta me ka fal veq mua se ty jeta te mori ....Do te doja te isha ne vendin tend e ti ne vend timin se une kam edhe tre vllezer e familja jote te kishte veq ty,,,,,,OHHHHHH zot sa zor e kamte shkruaj per ty ....Mfal ndoshta ne syte emi ka lot por me kujtohet ne finalen e para 4 viteve te championsit ti pata fitu ne bast patiket reeebok qe sapo i kishe blere,,,,,E zgjata pak si shume se dora me dridhet mik ....I Miss Youu My brooo/.//
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

pee sho lotin e nji none..para zoti tuj u lut
lengon me zemer t´qame..per 2kraht qe ja kan kput
kujtimet ja nxijn shpirtin..e e qesin n´pik halli
ajo vajton e mban zi..se e kan varros per sgjalli
i kujtohet djali i saj..tu i thon nann mos kaj
nannune kthehna..nannt´lutna zi mos mbaj
loti yt pom vran..nannt´lutna mos vajto
neve kurgjo sun na ndan..nannherdokur do t´sho
tjetrin ja moren prej dore..ala pa i bo 2 vjet
u rrit tu ni rrena..qe nona e ka lon vet
u rrit pa e dit..t´verteten mbi jeten e vet
tu e lyp ngrohtsin e prindit..qe te njerka kurr se gjet
dit´t kalojn pa t´reja..n´jet tnones ndryshon veq data
kalun vite e dekada..po ala vajton e ngrata
lotin ska kush me ja fshi..po ala shpresa si ka vdek
edhe pse e prekin n´zemer..prap kujtimet e mbajn n´jet
i kujtohet qasti i fundit..kur t´voglin e puthi n´ball
e qeli gojen me fol..amo sun ja tha asni fjal
i met fjala ner guh..fjalen t´du tu e belbzu
mbet si lulja e kputne n´kopsht..ala pa nis me lulzu
T´mirat vin me kohen..po per to koha u nal
nqastin kur njerzt ja kan marr..ata qe zoti ja ka fal
dhimta spershkruhet me fjal..mshiroo o perendi
nona u permall per djal..e ska as fotografi
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

tu e kqyr perendimin..e diellit qe slindi kurr
nones i kujtohet djali..qe sod ju ka bo burr
menon per fatin e saj..e vjet qe kan kalu
a thu o koha kunder saj..qe djali e ka harru
kur i mbyll syt me pushu..mbyllet plaga qe u hap
n´onderr o e lumtun po..jeta e ondrres nuk zgjat
mas atyne pak sekondav..prishet momenti qe gzon
realiteti o ankthi..qe prej gjumit e zgjon
pa mshirkoha kalon..plagt e dhembshuris zgjerohen
lendohet kur i kujton..momentet qe nuk harrohen
e fajson veten per kohen..qe endrron mbrapa me kthy
po t´vetmen gjo qe e fiton..jon2pika lot ner sy :S
barra e fajit rendohet..loti u bo monoton
noshta vdekja osht liri..per njerz qe jeta i denon
se drejtsia n´kit jet..per krejtnuk o e drejt
veq kur pushojm pergjithmon..para zotit peshojm njejt
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

e dashta jeten dej e pash,qe per mu ju shujt dashnia
sikur me pas hasum,erdh e shkeli n'ondrra t'mia
mi murr t'mirat qe mi dha,ju luta kthema qat haver
sma kthej-i thash merri kejt,po kujtimet sun mi merr
denimi i t'gjallit..o mi pa t'vet kah t'desin
aj qe shkon bohet arsya..e vujtjes t'ktyne qe mesin
vajtojm per kta qe shkojn..e smunum veten me majt
po kur i hupim kta qe i dojm..per neve kush ka me kajt ? :S
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

duhet mu pajtu me fatin..at'her kur durt i ki lidh
100mi probleme..1jet smjafton mi zgjidh
po nuk o let per 1non..djalin t'gjall mos me pa
kallzom qysh me bind ni moter..qe mos me vajtu per vlla
1babe i loton zemra..e mu majt e ka shtir
ngushllimet e fjalt e omla..besom-e therrin nshpirt
ni djalit i pikoj loti..eh shum u permall
me lot n'sy e perqafoj..dostin e vllaut madh
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

Dhe vazhdon jeta, na shfrytzon nmaksimum,
kontrollon cdo levizje urdhron deri ne fund.
dhe kur nuk leviz ne qendrime,
ashtu duket e embel dhe te fut ne dyshime.
kur e kupton jeten tvjen me vjell,
aty ku je ne ket moment padyshim jeta tka sjell.
dhe kur zgjohesh ne mengjes nuk vepron ashtu si don,
kerkon fajin por sistemi i jetes fajin kontrollon.
e ti jeto per nje dit qe e endrron cdo moment,
esht kerkes shum e thjesht qe jeton vetem ne ment.
ter kohen do te jesh peng i endrrrave te tilla,
punon vepron endrrat mbesin vec deshira.
me e veshtira nket tregim esht e verteta
kur e din se ky udhtim dot tretet mbetet nje kujtim,
jo kujtim i perjetshem as tregim i shkurt,
jo kujtim i kendeshem as perral e urt.
me vujtje nen lekur zemra do tngrihet si gur,
se ke jetuar mes nje endrre per nje dit qe nuk erdhi kurr
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

jeta qenka nje udhtar nrrug te gjat per te kaluar,
kurse ne mjet udhtimi per ritin e ran tcaktuar.
perjetimet qe i pate, fare nuk kan rendsi,
neser do te behesh plak nese dje ishe femi.
nese do jeto me kot, gjithcka zhduket ne harres,
si cdo krijes edhe une mbrenda kam edhe nje shpres.
per nje dit qe e endrrova e prita nje jete te ter,
nje litar qe me ndihmon dikush ma pren me gersher.
nervozohu cnervozohu, cdo gje esht pa nevoj,
jeta thjesht me zvarrit posht e lart sikur nje loj.
dhe kur thua dua tvdes, vdekja nuk te merr aq leht,
tani kur ste duhet jeta, vdekja shpetim i shejnt.
por jo, nuk te lshon jeta ka nevoj per ty.
ti vazhdo endrren tende edhe pse tmbyllen ndry,
prite edhe nje deshir fati ndoshta do te prij.
dita qe jeton ne ty, esht nis ndonjeher do te vij
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

si nje shkreti plot zall,vjen nje stuhi perball.
te verbon dhe te ben tvuash sa tjesh gjall.
njerzit jan budall gjithcka bejn pa vet dije,
mendoj se jan tpavdekshem por jan vetem nje hije.
e verteta te luhat sikur neper val deti,
realiteti te persos vec at dit kur trrok sikleti.
kurse, me par tmban mbyllur neper iluzione,
vrapon indirekt, shtigjet neper vizione.
halucinacionet do te fusin nrrebelizem,
agresivitet vet opcioni per tkaluar krizen.
sa her do vyshkesh neper stina si nje pem,
dot perdoresh cdo metod per tharruar cdo problem.
haveri jem nuk esht let tarrish nkulminacion,
edhe un edhe ti prap gerkojm definicion.
jeta na sfidon sikur cdo gje tjet ne rregull,
besojm ne nje moment qe fshihet diku ne mjegull.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

Fakt i gjalle se ditet e quditshme po i kalojme
Per disa parajse disa ne ferr po jetojne
Kur te kaplon varferia gje me e keqe se nje dhune
Sidomos per te rinjte qe nuk kane pune
Per bese i kuptoj se aspak nuk eshte lehte
Tere diten dhe naten mengjesi ne rruge i pret
Duke pritur te behet diqka ne parlament
E pritja behet armik dhe koka kerset
Dhe nenshkruajn kontrate me te keqen
Vrasje kidnapime per te siguruar jeten
Nga kriza dhe kushtet ekonomike
Por paraja nuk ka vlere kur nuk ndihesh mire ne tuat patike
E keshtupo kerkon per djalin tend
Hapi syte shiko se ai po gjindet ne qdo kend
Degjo qfare fjalori po perdore
Zgjohu nga gjumi se ai spo shkon me ne shkolle
I braktisi librat,lapsin,fletoret
Tani don te behet sherbyes i droges
Ti e din se ai vetem 17 vjet i ka
Sod keshtu po neser a thua qka don me u ba
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

Une nuk po te qortoj nuk theme se ke faj
Por dije se femiju yt shpejt do te thote bye bye
Se eshte duke kerkuar rrugedaljen e tij
Ka hyre ne kahje te ndaluar per femije
Ai po udheton ne nje labirint pa dalje
Ku kthesat dhe pengesat kurre nuk kerkojne falje
Dhe po shoqerohet me njerez te huaj
Zakonisht te rrezikshem qe nuk luftojne me duar
Ai luan poker dhe pin alkohol
Tani ngreh edhe shit dhe nuk iduket boll.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

Kur te vije nje dite lajmi ne tenden shtepi
E kane vrare do te jete vertete lajm i zi
Mos qaj kot se ai nuk kthehet me
Mos u trano se femiju nuk blehet me
Dashurine qe pati nevoj ti nuk ja dhurove
Kurre nuk ishe prane tij hahh ja qka fitove
Nuk pate kohe se vrapoje mbas alkoholit
Vejushkave, parave edhe zholit
Tani sillesh verdalle here ne ate kend here ne kete kend
Dhe te kujtohen fjalet e mija kujdes per djalin tend.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

I armatosur deri ne dhemb as syrin kurr nuk e tremb
Ai ka pushtuar cdo ken kujdes kujdes per djalin tend
Nje dite edhe ti do te pendohesh nga faji kurr sdot smund t'largohesh
Ai nuk ndrrohet me as kend kujdes per djalin tend.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

Naten shoh ftyren e ti – gjumi fare nuk pom merr,
krejt i dha me pas mundsin – e me kthy kohen niher.
N..fillim shpesh um vizitojshin – tash vizitat jon rrallu,
me mall po e pres naj leter – prej shpis a ma kan dergu.

Kur po vjen vllau mem pa – sikur me ma fal dyjan,
Nana spe len me dal shpesh – po tutet dikush pe vran.
Mka marr malli per buke t..nanes – tek tash vleren po ja di,
Qe kurr sofren se ka shtru – pa um pas per dark aty.

T..fala ki prej nanes, babes - prej dashnores ke kete leter,
Zemra t..plas pi lexon fjalet – dojn mem dhan per dikon tjeter.
Kallxom vlla qka po thot letra – qehren pse e paske ndrru,
Thuj belholles let martohet – se mem prit me vjet nuk du.

Sot kom vra e neser m..vrasin – neser del i jemi vret,
kshtu farohen dy familje – tek ather mbaron ky seni.
As traditat as kanuni – kerkush tjeter faj nuk ka,
fajet i ka budallaku – kur farohen vlla me vlla.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

Veq mi gjujten dy-tre grushta dhe permbi
kjo nuk eshte enderr as ankth as agoni
ndhe mpaskan shti ja po i shoh njerzit perbmi
paska miq armiq shoke e dollovergji
jo nuk kam vdek nuk dua te besoj
jeta ime ska marr fund ende dua te krijoj
si te zgjohem kur nuk leviz asnje gisht
ja filloi njani mem knu te kryt arabisht
kenge e mire po spe marr vesh asnje fjale
per rreth ti shume njerez bile edhe duke qare
edhe duke share edhe duke perqesh
disa ne te zi disa ne te bardhe ishin veshe
disa festonin vdekjen time me gezim
derisa dikush qante se kishte mbetur jetim
te gjitha i pash une me keta dy sy
pastaj nuk munda me se edhe shpirti mu thy
dhe morra rrugen per amshim duke menduar
lash mbrapa nje veper qe kurr ska per tu harruar.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: --Plage Zemre---

Me mungon...


E ke iden sesa me mungojn buzet e tua, e ke valle iden sesa me mungon nje shikim nga ty.
E Ke iden sesa me mungojn ditet, kur ecnim te dy te perqafuar , ne qytetin e vogel
edhe pse shikimet e te tjereve ishin ngulur mbi ne te dy, ti as qe doje me ja dit
me thoje mos u merzit, se njerezia jan xheloz per ne tdy.
Valle pse i harrove ato dit,
Me fal sdi tkrijoj, poezi te bukura, por te lutem me fal
 
Top