Plutoni duhet te jet planet!

Empire

Antarë i Respektuar
Shefi i NASA vazhdon duke thënë: "Plutoni është një planet" sepse është një botë komplekse, e mahnitshme

apnBth9dhygjz5TbsizRHZ-1024-80.jpg


Debati i gjatë për planifikimin e Plutonit kohët e fundit mori një nxitje publike nga Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine, i cili tha se bota duhet të jetë patjetër një planet.

Vëzhgimet nga anija kozmike e New Horizons të NASA-s në 2015 zbuluan se Plutoni ishte shumë më kompleks sesa pritej, me një oqean të mundshëm nëntokësor, materiale organike (pararendësit e mundshëm të jetës) në sipërfaqe dhe një atmosferë shumëplanëshe, tha Bridenstine në Kongresin Ndërkombëtar Astronautik në Uashington në fund të muajit të kaluar

9vvxPEPgNErA7rL95YXdEV-650-80.jpg


"Unë jam këtu për t'ju thënë, si administratori i NASA-s, besoj se Plutoni është një planet," tha Bridenstine duke u duartrokitur nga audienca ndërsa konferenca u hap për pjesëmarrjen e publikut.

Kreu i agjencisë bëri komente të ngjashme për Plutonin në fund të gushtit. Por, pavarësisht nga karakteristikat komplekse të objektit, sipas përcaktimit zyrtar të Unionit Astronomik Ndërkombëtar, i cili mbikëqyr të gjitha konventat planetare të emërtimit, Plutoni nuk është një planet.

Në vitin 2006, një kohë kur shumë botë të tjera të përmasave të Plutonit po zbuloheshin rreth sistemit diellor, trupi u klasifikua si një planet xhuxh. Ndryshimi i statusit erdhi nga një votim i diskutueshëm i vitit 2006 nga shkencëtarët, me të cilin hetuesi kryesor i New Horizons Alan Stern dhe të tjerët nuk pajtohen.

xWtcATN46pSqWyw59cTg9C-650-80.jpg


Votimi miratoi një përcaktim zyrtar të "planetit" që përfshin një frazë ngjitëse: Planetët pastrojnë të gjitha mbeturinat në orbitën e tyre. Plutoni nuk i përshtatet këtij përkufizimi. (Përkufizimi gjithashtu kërkon që një planet të jetë i rrumbullakët dhe të rrotullohet nga dielli).

"Unë mendoj se mënyra se si duhet të përcaktoni një planet bazohet në vlerën e tij të brendshme," tha Bridenstine. Sidoqoftë, ai nuk sugjeroi ndonjë hap konkret, përtej të folurit me komunitetin, për ndryshimin e këtij përkufizimi.

"Unë e di se ka shumë shkencëtarë që pajtohen me atë vlerësim [të planit të Plutonit]," shtoi ai, "dhe ne duhet të vazhdojmë t'i bëjmë njerëzit të dinë, sepse ai mision i New Horizons është i mahnitshëm dhe vazhdon të na japë informacion të mirë
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Kur do vij dita qe nje udhtim neper planete te jete i mundur. :))
 
Meqe keni hapur teme per drejtshkrimin e shqipes atehere ju lutem redaktoni pak titullin e kesaj teme.

Plutoni duhet te jete planet.
 

Empire

Antarë i Respektuar
Meqe keni hapur teme per drejtshkrimin e shqipes atehere ju lutem redaktoni pak titullin e kesaj teme.

Plutoni duhet te jete planet.
Edhe ti ma shpjego pak fjalen drejtshkrim qe ke shkruar , mos eshte drejtëshkrim? ??????
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Edhe ti ma shpjego pak fjalen drejtshkrim qe ke shkruar , mos eshte drejtëshkrim? ??????
Nuk u kurseve fare patriot me te kthyer reston ,po me ben çudi???
 

Empire

Antarë i Respektuar
Nuk u kurseve fare patriot me te kthyer reston ,po me ben çudi???
Shaka eshte se sjam pedagok letersie lol , per gramatik un jam 0
 
  • Haha
Reactions: Ivy

Empire

Antarë i Respektuar
@iva te tregoj nje barsalet ? Te shkurter
 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Ta bejne qe cke me te.
bilemi une them te shpiem lali Erin atje qe te beje nje pyll orbital me te mire se ate te Tiranes. :p
 

Desa

Felix - Culpa
Diskutime të ngjajshme ka edhe në lidhje me emërtimin e hënave. Disa mendojnë se vetëm Hëna jonë është hënë, të tjerët i thërasin satelitë.
 
Edhe ti ma shpjego pak fjalen drejtshkrim qe ke shkruar , mos eshte drejtëshkrim? ??????
Jo nuk eshte drejteshkrim por eshte drejtshkrim.
S'ka gje, mire ben qe me jep keshilla per drejtshkrimin e gjuhes shqipe, perndryshe s'ke si meson.

 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Rrofshit cuna se dhe une me mendjen top qe shkruhej me ë ?
 
Top