Po nqs derri do ju shpetonte jeten??

Ado

FISEBILIL-LAH
po seshte se ti ha der per kenaqsi...;) eshte se ti perdor der per te shpetuar jeten....

gjithsesi une skam pse te komentoj Librin e juaj te shejnte...
nqs keshtu shkruash...okey...
une e mora pergjigjen qe kisha nevoj!


po si ta hash si ta vnosh at cop harapi ntrup tendin osht njejt .. por edhe ma keq osht .. se tpakten ata qe e han e qet .. por ato qe e shtin ntrup si pjes sheruse ajo nuk t'heket mo .. :D okay ... qikaq :D
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Kush eshte me eselli ketu :DDmth...ne qofte se sherimi eshte me nje gote vere ne dite...ju nuk pini goten e veres, po prisni te shkoni ne ate vendin dmth?:eek:hh:
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
me sa kuptova kan leje te pine alkool ne disa raste...por pak a sh eshte e njejta gje me ca kam shtruar une ne teme
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Te mos merr kahje tjeter tema tani ju lutem :)
 

buki_pr

Antar Aktiv
Transplantimi i organit të kafshës, ndaj së cilës ka dispozita për papastërti, siç është derri p.sh., në trupin e muslimanit, në thelb nuk është e preferuar përveç se nëse ajo është absolutisht e domosdoshme, e nevoja i ka ligjet e veta, me kusht që ajo që konsiderohet e domosdoshme të matet drejt, dhe dobinë nga kjo ta vërtetojnë mjekët muslimanë.
ثshtë e mundshme që dikush të kundërshtojë këtë duke thënë që është e ndaluar ngrënia e mishit, ashtu siç ka ndaluar Kur’ani. Transplantimi i organit në trup nuk është ngrënie. Ajo është shfrytëzim, e Muhammedi ka lejuar shfrytëzimin e pjesë së cofëtinës (konkretisht lëkurën). Cofëtina bashkë (në një vend) me mishin e derrit është e ndaluar në Kur’an, pra nëse është e lejuar për shfrytëzim përveç për ushqim, ajo na shpie në përfundim që shfrytëzimi i derrit, përveç për ushqim, është i lejuar.
Në Sahih transmetohet që Muhammedi, ka kaluar pranë deles së ngordhur, ka pyetur për të dhe i kanë treguar se e kujt është: “Ajo është pronë e robëreshës së liruar të Mejmunes”, e ai tha: “Merreni lëkurën, pastrojeni dhe shfrytëzojeni”. Ata thanë: “Ajo është cofëtinë”, e i Dërguari tha: “ثshtë e ndaluar të hahet ajo.”

Paqe...
D.

Me vjen keq po nuk jam i te njejtit mendim duke u bazuar ne ajetin Kuranor ku All-llahu xh.sh thot " per qdo semundje kemi zbritur edhe ilaqin mirpo ilaqin nuk e kemi lene ne gjerat haram pra kerkojeni ne gjerat hallall( te lejuara)"
 

Dreamer

Anëtar i ri
Me vjen keq po nuk jam i te njejtit mendim duke u bazuar ne ajetin Kuranor ku All-llahu xh.sh thot " per qdo semundje kemi zbritur edhe ilaqin mirpo ilaqin nuk e kemi lene ne gjerat haram pra kerkojeni ne gjerat hallall( te lejuara)"

Teksti që unë kam shkruar në këtë temë në postimin nr. #43 në fakt është marrë nga “Fetvatë Bashkëkohore” nga autori Dr. Jusuf Kardavi.
Mua personalisht, me sa njoh unë islamin i cili ruajtjen e jetës së njeriut e konsideron si gjë primare, ky mendim i Kardavit më duket i pranueshëm. Më duket mjaft e mençur analogjia që ka tërhequr ai me hadithin e cituar. Unë gjithashtu do të bëja një analogji me një ajet Kur’anor, ku Zoti thotë:
"(All-llahu) Ua ndaloi juve vetëm të ngordhtën, gjakun, mishin e derrit dhe atë që therret (ngrihet zëri me të) jo në emër të All-llahut. E kush shtrëngohet (të hajë nga këto) duke mos pasur për qëllim shijen dhe duke mos e tepruar, për të nuk është mëkat. Vërtet All-llahu falë, është mëshirues." (Kur’an, 2:115)
"Ai ua ndaloi juve vetëm cofëtinën, gjakun, mishin e derrit dhe atë që theret jo në emër të All-llahut. E kush detyrohet (t'i hajë) duke mos qenë dhunues dhe duke mos e tepruar (në ngrënie), All-llahu fal dhe është mëshirues." (Kur’an, 16:115)

Pra, edhe ngrënia e mishit të derrit për atë “kush detyrohet” është e lejuar, lejohet ngrënia e saj që ta shpëtosh jetën tënde.
Zoti di më së miri, por për mua qëndron fetva e Kardavit derisa dikush nuk ofron ndonjë argument më bindës.

P.S. E nëse dikujt i intereson se ku qëndron urtësia e ndalimit të ngrënies së mishit të derrit, lexoni postimin nr. 89 në temën "Pyetje drejtuar besimterve musliman".

D.
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Dreamer, aty behet fjale per ushqim, ndersa ketu per transplant etj etj..!
 

buki_pr

Antar Aktiv
Teksti që unë kam shkruar në këtë temë në postimin nr. #43 në fakt është marrë nga “Fetvatë Bashkëkohore” nga autori Dr. Jusuf Kardavi.
Mua personalisht, me sa njoh unë islamin i cili ruajtjen e jetës së njeriut e konsideron si gjë primare, ky mendim i Kardavit më duket i pranueshëm. Më duket mjaft e mençur analogjia që ka tërhequr ai me hadithin e cituar. Unë gjithashtu do të bëja një analogji me një ajet Kur’anor, ku Zoti thotë:
"(All-llahu) Ua ndaloi juve vetëm të ngordhtën, gjakun, mishin e derrit dhe atë që therret (ngrihet zëri me të) jo në emër të All-llahut. E kush shtrëngohet (të hajë nga këto) duke mos pasur për qëllim shijen dhe duke mos e tepruar, për të nuk është mëkat. Vërtet All-llahu falë, është mëshirues." (Kur’an, 2:115)
"Ai ua ndaloi juve vetëm cofëtinën, gjakun, mishin e derrit dhe atë që theret jo në emër të All-llahut. E kush detyrohet (t'i hajë) duke mos qenë dhunues dhe duke mos e tepruar (në ngrënie), All-llahu fal dhe është mëshirues." (Kur’an, 16:115)

Pra, edhe ngrënia e mishit të derrit për atë “kush detyrohet” është e lejuar, lejohet ngrënia e saj që ta shpëtosh jetën tënde.
Zoti di më së miri, por për mua qëndron fetva e Kardavit derisa dikush nuk ofron ndonjë argument më bindës.

P.S. E nëse dikujt i intereson se ku qëndron urtësia e ndalimit të ngrënies së mishit të derrit, lexoni postimin nr. 89 në temën "Pyetje drejtuar besimterve musliman".

D.

Selamu alejkum

Dreamer sa i perket njohurive te mija une e di qe nuk lejohet po do te kujdesem edhe njeher te gjej nje pergjigjeje te kenaqshme per ty dhe te tjeret. siq e ka sekur edhe Loverboy aty behet fjal vetem per ngrenjen e mishit e jo transplante.

Selam.
 

Dreamer

Anëtar i ri
Selamu alejkum

Dreamer sa i perket njohurive te mija une e di qe nuk lejohet po do te kujdesem edhe njeher te gjej nje pergjigjeje te kenaqshme per ty dhe te tjeret. siq e ka sekur edhe Loverboy aty behet fjal vetem per ngrenjen e mishit e jo transplante.

Selam.

Alejkum selam buki_pr

Shpresoj të gjesh një përgjigje më të kënaqshme edhe unë gjithashtu nuk do të kënaqem vetëm me fetvën e Kardavit për shkak se Loverboy ka sjellë një përgjigje nga disa hoxhallarë e që nuk është e njëjtë me këtë të Kardavit.
Edhe anëtarët tjerë shpresoj të japin kontributin e tyre.

Paqe dhe çdo të mirë!
D.
 

die4love

Antar Aktiv
po kush nuk e kishte pranuar derrin ore, te shpetoje jeten eshte patjeter me rendesi sesa brockullat e liderve shpirteror
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
die4love secili ka TE DREJTEN te zgjedhi per veten e tij!
Nqs nuk do ta pranoj ska njeri ne bote TA DETYROJ!!
Mesoni te respektoni njerzit dhe mendimet e tyre [ketu hyn dhe fete]
 

njoni

llahtaria vete
Ne nje film pash nje raste te till
Nje mysylman kishte nje problem kardiake e cila mund te zgjidhej me nje transplant vetem se e vetmja menyre per te mare transplant ishte nga DERRI....
duke e ditur qe feja myslymane nuk e pranon kete kafshe... por qe ishte e vetmja shprese per jeten e ati njeriu.... ca eshte per te bere ne kete rast?
Vihet feja para jetes?

Ju[e ketu e kam fjalen vetem per besimtaret myslyman] nqs do ishit perballur me nje situate te till do e kishit bere apo JO transplantin??

Shpresoj qe mos e degjeneroni temen e as mos filloni te ziheni!!
Thjesht dua te shikoj mendimet e juaja!!
Ju flm per mirkuptim...e diskutim te mbare:)


Dihet qe mishi i derrit eshte shum i ngjashem me te njeriut, edhe feja myslimane nuk e ka lejuar te hahet mishi derrit sepse eshte gati njelloj me te njeriut. Por para jetes se njeriut nuk mund te vihet asgje, ndaj nese ai burri ka menyre per te shpetuar, atehere le te provoje te gjitha menyrat e mundshme, sepse me te vertete feja e ndalon kte gje, ama edhe zoti na e ka dhen trurin qe ta veme ne perdorim, qe te shpetojme jete njerzish, ndaj sbesoj qe zoti do ishte kundra kesaj gjeje, madje do ishte krenar qe njerzit po bejn arritje te tilla.

:)
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Mesa di une feja vete i lejon te tilla veprome ne te tilla raste.
 

njoni

llahtaria vete
Mesa di une feja vete i lejon te tilla veprome ne te tilla raste.

Nese nuk do i lejonte, do te ishte budallallek qe te besoje ne nje fe, qe miraton vdekjen e nje personi (sidomos kur ke zgjidhje qe ta shpetosh ate jete).
 

Royal

Anëtar i ri
Une vete jam musliman de-juro, mua nuk me pengon ta konsumoj mishin e derit, sepse perdhja e injorances nuk me ka mbyllur syte, sepse perdhja e romantizmit te quajtur fe , nuk te lejon te shohesh pertej hundes. Une dije arsyen pse eshte ndaluar mishi i derit per komnsumim, pergjat luftrave qe ka bere Muhamedi, per perhapjen e muslimanizmit me shpate ne dore e me dhune, eshte konsumuar dhe mishi i derit, dihet vapa afrikane, ushtria eshte helmuar, dhe eshte shruar ne librin qe e ka shkruar "zoti" se ai mish eshte i ndaluar.
Sot jemi ne vitin 2008, shekuj e mileniume pas asaj ngjarje, feja eshte ne shuarjen e vet, shkenca e mjeksia avancon, dengllat e lolove me spo ecin.
Edhe myslimani me besimtar do ta bente, per te shpetuar jeten e vet.
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Nese nuk do i lejonte, do te ishte budallallek qe te besoje ne nje fe, qe miraton vdekjen e nje personi (sidomos kur ke zgjidhje qe ta shpetosh ate jete).

:ciaoo::ciaoo:
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Une vete jam musliman de-juro, mua nuk me pengon ta konsumoj mishin e derit, sepse perdhja e injorances nuk me ka mbyllur syte, sepse perdhja e romantizmit te quajtur fe , nuk te lejon te shohesh pertej hundes. Une dije arsyen pse eshte ndaluar mishi i derit per komnsumim, pergjat luftrave qe ka bere Muhamedi, per perhapjen e muslimanizmit me shpate ne dore e me dhune, eshte konsumuar dhe mishi i derit, dihet vapa afrikane, ushtria eshte helmuar, dhe eshte shruar ne librin qe e ka shkruar "zoti" se ai mish eshte i ndaluar.
Sot jemi ne vitin 2008, shekuj e mileniume pas asaj ngjarje, feja eshte ne shuarjen e vet, shkenca e mjeksia avancon, dengllat e lolove me spo ecin.
Edhe myslimani me besimtar do ta bente, per te shpetuar jeten e vet.

ne shuarjen e vet????

ca eshte kjo qe thua, mendoj se nuk e ke menduar kete fjali pasra se ta thuash!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Royal

Anëtar i ri
ne shuarjen e vet????

ca eshte kjo qe thua, mendoj se nuk e ke menduar kete fjali pasra se ta thuash!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pse nuk po te besohet se zhvillimi historik i fese, eshte vete zhdukja graduale e saj. Po shikon lajmet te flitet per terorizem, per fe fe dhe fe,per lufte nderfetare, per besim besim dhe besim dhe mendon se feja eshte ne top forme. ne po kalojme ne etape tjeter te njerezimit, jemi ne vitet e fundit te fese. edhepse nuk perceptohet ne mase.
Respekte
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Jo nuk e besoj. feja nuk eshte terrorizmi lol. si do te veproje ti nese nje person vjen ne vendin tend te perdhunon nene e moter do te rrije me duar kryq sigurisht qe jo kjo ka edhe shpjegimin e saj, qe sot shumica prej nesh ja vene fajin fese.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Une vete jam musliman de-juro, mua nuk me pengon ta konsumoj mishin e derit, sepse perdhja e injorances nuk me ka mbyllur syte, sepse perdhja e romantizmit te quajtur fe , nuk te lejon te shohesh pertej hundes. Une dije arsyen pse eshte ndaluar mishi i derit per komnsumim, pergjat luftrave qe ka bere Muhamedi, per perhapjen e muslimanizmit me shpate ne dore e me dhune, eshte konsumuar dhe mishi i derit, dihet vapa afrikane, ushtria eshte helmuar, dhe eshte shruar ne librin qe e ka shkruar "zoti" se ai mish eshte i ndaluar.
Sot jemi ne vitin 2008, shekuj e mileniume pas asaj ngjarje, feja eshte ne shuarjen e vet, shkenca e mjeksia avancon, dengllat e lolove me spo ecin.
Edhe myslimani me besimtar do ta bente, per te shpetuar jeten e vet.

Po te ishte musliman i vertete, keto fjale as ne mendjen tende nuk kishin pasur guxim te qarkullojne, e lere me te shkruhen. Qenke vetem musliman me emer. Nuk paske njohuri fare per Islamin. Shko dhe lexo me shume.

Tung !
 

Royal

Anëtar i ri
nuk po them se ka lidhje me terorizmin( e as qe dua ti hyj atij diskutimi), po po thes se nuk po beson se feja po zhduket pasi ceshtjet mbi te jane te folura e te perfolura dhe aktuale, ti beson se feja nuk po zhduket, prek shume njerez. Por po them se feja si besim nuk do te egzistoje edhe shume. Fene mund ta mbajne ne kembe vetem te pafete neqoftese u intereson dhe mund ta perdorin per interesat e tyre
Shumkush ben tregeti me enderrat e njerezve duke genjyer keshtu masat budallaqe.
 

Royal

Anëtar i ri
Po te ishte musliman i vertete, keto fjale as ne mendjen tende nuk kishin pasur guxim te qarkullojne, e lere me te shkruhen. Qenke vetem musliman me emer. Nuk paske njohuri fare per Islamin. Shko dhe lexo me shume.

Tung !

Thash se nuk jam musliman i vertete, prandaj thash se jam ysliman de -juro dhe jo de- fakto.

Une islamin e njof si nje peralle, te treguar nga nje njeri me intelegjence me te madhe se masa e kohes, i cili nepermjet nje libri ka sunduar masat.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Thash se nuk jam musliman i vertete, prandaj thash se jam ysliman de -juro dhe jo de- fakto.

Une islamin e njof si nje peralle, te treguar nga nje njeri me intelegjence me te madhe se masa e kohes, i cili nepermjet nje libri ka sunduar masat.

Asgje ne lidhje me teme !

Nuk e shoh te arsyeshme te diskutoj me ketu.

Peace
 
Top