Po ti, sa normal ndihesh?!

DeliriumMind

Set yourself free ? change can be good.
Video i Catherine Prowse demaskon konceptin e normalitetit dhe elozhon diversitetin ne menyre shum te embel per te shpjeguar se ne fund te fundit askush nuk eshte normal.

“I wish I was special, but I’m a creep”
kendonin Radiohead ne '92 ne nje kenge qe mbeti simbol per grupin dhe himn per nje brez te tere humbesish te ndryshem: femijet e lindur ne nje bot qe po globalizohej per here te pare, ne te cilin universtet u shtrine deri infinit duke i bere individet te ndjejn kontaktin me jasht ne nje menyre gjithmon me labil dhe tjetersues.

“What the hell am I doin’ here? I don’t belong here”

Sot, regjizorja britanike Catherine Prowse perkthen vargjet e kenges ne imazhe, duke ridefinuar konceptin e normalitetit.

Video i titelluar Askush nuk eshte normal, tregon ne pak minuta emocionet konfliktuale te nje femije qe lufton me sikletin e te ndjerit ndryshe.
Fytyra e tij eshte ne fakt nje mask e veshur per tu dukur i ngjashem me shoket e shkolles.
Nje camouflage qe zgjat pak sepse me pas nxjerr ne pah identitetin e vertet te protagonistit.

Nje video i shkurtër dhe pa fjale, ne gjendje te mbledhi ne pak fotograme nje te vertete te bukur dhe te pakundershtueshme: askush nga ne, ne thellesi, eshte normal. Dhe ska asgje te keqe.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
E bukur video,mesazhi qe percjell.
Bota eshte e bukur pikerisht fal ndryshueshmerise se saj.
Por shpesh here pigmenti i te ndryshmes,sidomos tek femijet sjell nje rritje me komplekse dhe jo shume te kendshme ,per shume femije.
Ne Boten tone fatkeqsisht e ndryshmja nuke shte vec fizikja apo ngjyra,eshte dhe ana ekonimike,shpesh qe percakton rregullat.
Nje i varfer s`do kete kurre mundesite e nje te pasuri.
Eshte nje teme qe s`ka fund ne diskutim,por njerzimi eshte pershtatur dhe eshte mesuar me formen e jeteses shpesh here agresive dhe duke perjashtuar njeri-tjetrin dhunshem.
Koncepti i te jetuarit ne paqe pavarsisht,i dobet apo i forte,i pasur apo i varfer,i zi apo i bardhe,eshte shume large.
Dhe pse ne si shoqeri mundohemi te predikojme dhe flasim se sa e mire eshte paqia dhe te jetuarit ne paqe me njeri tjeterin.
 

DeliriumMind

Set yourself free ? change can be good.
Un ndihem normale ne anormalitetin tim ??
 
  • Përqafim
Reactions: Ivy

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Jam sh normale.
mendoj se jam si te gjithe, jetoj, kam 1 familje, punoj, bej gjera qe lidhen me hobin. ndihem pjese e kesaj bote dhe pershtatem komplet. nuk jam ndjese ne asnje moment si e huaj apo anormale.
 
Top