Poeti Luigj Çekaj

Lauri

Anunnak
Nderron jete Luigj Çekaj, kryepoeti i diaspores shqiptare ne Amerike...!
FB_IMG_1609881049864.jpg
Diaspora shqiptare ne SHBA, ka humbur njerin nga poetet e saj me brilant te 30 viteve te fundit, dhe ai eshte Luigj Çekaj, i cili ka nderruar jete ne New York. Poezia e te cilit dhe librat qe ai ka lene pas, jane cilesuar nga poete te njohur edhe si nje harte me metafora plagesh, edhe per faktin e vuajtjeve nga regjimi komunist ne Shqiperi qe Luigj Çekaj i provoi qe ne moshen 2-vjecare, moshe ne te cilen edhe eshte arrestuar.
Prof. Dr. Agron Fico ne vtin 2004 shkruan per Luigj Çekaj “Kryepoeti Luigj Çekaj eshte ambasadori poetik i mirenjohjes mbare - kombetare - shqiptare”.

Po kushe ishte Luigj Çekaj
Luigj Çekaj u lind ne vitin 1951 ne fshatin Çekdedaj te Shkrelit ne Malsine e Madhe ose i njohur ndryshe si Fshati Bzhete - Çekdedaj.
Baba i tij Kole Çekaj per ti shpetuar denimit me vdekje arratiset dhe vendoset ne Amerike, e kjo ndoll ne vitin 1953 kur Luigji ishte ne moshen 2 vjecare, mosh ne te cilen edhe eshte derguar ne degen e puneve te brendeshme ne Shkoder, se bashku edhe me nen e tij, dhe motren e tij 6 muajshe qe nena e Luigj Çekes e mbante ne djep. Luigj Çekaj rritet me njollen absurde te te prekurit politik.
Pasioni i te gjithe jetes se tij ka qene letersia dhe deshira per te botuar, vecanarisht poezi por nuk mbetet pas as si shkrimtar.
Deshir qe nise ti realizohet pas vendosjes se demokracise ne Shqiperi ne vitet 1991 - 1993 si redaktor i poezise ne gazeten e pavarur “Besa”, e botuar aso kohe ne Shkoder nga nje tjeter shkrimtar i Malsise se Madhe, Nikoll Spathari.
Ne vitin 1993, Luigj Çekaj vendoset ne SHBA, per te nisur vrullshem edhe punen e tij krijuese letrare dhe jo vetem. Nga viti 1994 - 1998, Luigji ka punuar si redaktor i rubrikave kulturore ne revisten “Trojet Tona”. Ndersa nga viti 1995 - 2001, ai merr drejtimin letrar te revistes se suksesshme “Jeta Katolike”, organ i Kishes Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodres” ne New York. Me krijimin e Lidhjes se Shkrimtareve Shqiptare ne Amerike, Luigj Çekaj u zgjodh sekretar i saj, detyre qe e kryen deri ne vitin 2003.
Libri i pare i botuar nga Çekaj eshte “Vjeshta ne Aeroport”, per tu pasuar me pas ne vitin 2004 me librin, e tij te dhimbjes por me titullin simbolik “Une vij nga Shkodra”. Pothujse ka qene i perditshem me botimet e poezise se tij, ne te gjitha gazetat dhe revistat shqiptare ne Amerike. Si dhe per ceshtje e probleme te tjera edhe si Shkrimtar, duke shkruar edhe per mjafte figura historike dhe letrare te diaspores. Malsore dhe Shqiptare ne Amerike. Per te vijuar gjate viteve te fundit edhe me botimet. “Rruga per ne veri, kalon neper mua”, vellim i ri me poezi, “Humor Shkodran ne Pelham Park Wey”, etj. Stafi i gazetes “Zani i Malsise” i shpreh ngushllimet me te sinqerta te afermve, familjareve dhe kolegeve te Kryepoetit te Diaspores Shqiptare ne Amerike. Luigj Çekaj.

“Zani i Malsise”
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Kam provuar shume dashuri, neper rrjeshta gegnisht,sidomos ne disa rrjeshta te Martin Camajt,te cilin kam pas fatin me njoft ne rreth familjar.
E me pas e disa te tjere nga diaspora qe kam lexuar,e jam njohur me rrjeshtat e tyre vitet e fundit,e tek lexova per here te pare per poetin me siper,me duhet ta pranoj qe,me behet zemra mal,qe akoma rrenjet e nje pasurie dialektore te pakrahsueshme ne gurrat shqipe,lulezojne dhe ndjellin lulezim.
I qofte dheu i lehte!
 

Endrra

VIP
Kozeta Zylo

Si homazh po sjellë pranë jush essenë time kushtuar poetit brilant Luigj Çekaj

Poezia e Luigj Çekaj një hartë me metafora plagësh...

...Pasi me ta mbusha sarkofagët, vjeshtat dhe lumenjtë/ Nxorra sytë nga vendi dhe vendosa t'i hedh në det/ Bota nënujore me lashtësinë e shkruar në shtrat/ Me sytë e mi sfidoi thellësinë e ujit të vet...

Marrë nga poezia "Me lotët e popullit tim" fq.102

Kam kohë që lexoj poetin Luigj Çekaj, ish të vuajturin nga diktatura, por jo në kohën e akullt kur dritën mbyllnin nën gur morti...
I lexoj sot nën urën e dhimbjeve të emigrantëve që lëkundet në Oqean midis Shqipërisë dhe Amerikës. Vetëtima zhuritëse e mohimit nën diktaturë nuk mundi dot t'ju zhveshë atyre fisnikërinë si poet dhe njerëz, edhe pse mbi shpinë të tyre rëndon pesha e vuajtjeve dhe e mundimeve si guri i Sifizit.
Ndonëse kanë kaluar 22 vjet nga rënia e diktaturës është e çuditshme se si këtyre poetëve të persekutuar dhe burgosur më parë nuk iu kushtohet vëmendje e merituar anipse poeti Çekaj rilindi në Amerikë...
Poezite e tij të shkruara brenda qelive pus të zi të burgjeve, apo nën një Hënë të përgjakur nga hanxhari i një gardiani, medoemos bëhen si gjoksi i Rozafës së murrrosur që la amanet për të ushqyer fëmijët. Ndryshe çmimdhënësit i lënë poetët siç do të shprehet Çekaj në poezinë "Justinës" Kryet si qyqe shkoj dhe i mbëhtes tek vrasësi im i vjetër. De-pre-si-o-ni.
Ai shkruan me një butësi Bible për nënën e tij të shtrenjtë dhe kjo ndodh shpesh me poetë të kësaj race dhe ja se si:
Kur ti erdhe nga Shqipëria/ Besoja se as vdekjet nuk do të mund të na ndanin më/ si as distancat/ Ndërsa pranë teje kam celuloren me dyqind fotografi/ Një dosje dhimbjesh në ermrin tim/ Që më kujton prangat/ si dhe tre a katër stilokalema...
Këtë lidhje aq të ngushtë nënë e bir e bën dhe më hyjnore poeti bir që qan dhe e puth, dhe dy pikëlzat e lotit të tij varen si rruaza argjendi në qafën e bukur dhe të rrudhosur të nënës halleshumë.
Duke lexuar ndjen se poeti i burgosur i ka shkruar me lotin blu të Hënës vargjet dhe i ka stamposur brenda trupit ku me siguri kishte fshehur fletoren poetike të shpirtit.
Ai i shkruante natën në muret e ftohta të dhomës së burgut ku metafora bëhej zjarri i ngrohtë, ndërsa qerpikët e rënduar nga lodhja bënin roje për të ruajtur legjendat që shkruheshin në libërthin e zemrës.
Libërthi u bë si një dritëz ylli, violinë Apostulli, një legjendë që do të tregohet gjatë... Autori shpesh duket dhe një romantik i kohës plot kulturë dhe mirësi dhe ja si e përshkruan bukurinë e një vajze meksikane: Balli i saj paksa i verdhë, dukej si një shpatullëz hënet/ ku si dy pellgje të kaltër yjesh, i shkëlqenin fort dy sytë/ Ngado që ta shikoje/ dukej se ishte meksikane/ por një meksikane e çuditshme, që sfidonte dhe mrekullitë. Me këto vargje Çekaj të kujton ciganen e bukur të Frederica Garsia Lorkës i cili u frymëzua prej saj dhe ja se si: "O mjellmë e zeshkët që noton në një liqen/ Me lotuse të rritura, me valë të portokallta/ Me karafila të kuq, ku shkulma kundërmon/ Foletë e roitura që ti mban nën flatra/ Martire andaluze, grua e mbetur beronjë/ Ç’janë puthjet e përflakura ti s’e di/ Puthjet e përziera me heshtje të thellë nate/ Dhe me zhurmën e turbullt të ujit që rri".
Pena e tij nxjerrë nga gjoksi nimfat e bukura, perëndeshat e bukurisë që emocionojnë me ndjesi të holla si filigramet e artizanëve të punuara në shekuj aq mjeshtërisht në poezinë "Trëndafilat e Majamit". "Sapo i pashë këta trëndafila m'u kujtuan buzët e tua të kuqe/ Kopshtet erotike të Shkodrës dhe gjethet jeshile të tulipanit/ Tani dhe shpirti im i lodhur belbëzon dalëngadalë emrin"...
E bukura tërheq kudo e për më tepër një poet si Çekaj që prek ylberet përmallimthi në qerpikët e bukur të vashave. Poeti aty ndërton folezën e dashurisë hyjnore, i cili i jep një dritëz të re botës dhe ndez flakën e dashurisë aq të munguar. Poezitë e tij kanë mbirë natyrshëm si një ngushëllim për shpresë, ato janë filiza të një aristokrati të poezise dhe bëhen model qytetarie të një poezie në perfeksion.
Vargjet e tij më duket sikur më sjellin pranë Ana Ahmatovën ku nobelisti Brodcki thotë se rigjeti gjuhen e ligjërimit në universin shurdhmemec.
Në dhuratën me librat e tij që më dërgoi midis të tjerave në dedikim më shkruante se: "Lorka e quan poezinë thjesht si..."Një drer të plagosur", kurse unë vazhdon poeti me një modesti për t'u pasur zili, vjershat e mia dosido do t'i quaja "si një Njeri i plagosur" duke e zëvendësuar me artin e zëvendësimit fjalën dreri me njeri ...
Ashtu si dreri me sy të magjishem dhe vështrim te butë që shetit pranë pemëve dhe ul kokën për të pirë ujë, buzë një pellgu a liqeni të pastër plagoset pafajësisht nga gjahtarët, ashtu më duket dhe poeti, zemra e të cilit u plagos pafajësisht nga gardianët e dhjamosur që zbatonin urdhërat e diktaturës verbërisht.
Diçitura e shkruar me një shkrim të bukur kaligrafik do të ruhet gjatë dhe me krenari në arshivën time personale dhe ndërkohë të kujton poetin tjetër hyjnor Frederik Rreshpjen me poezinë vdekjen e Dedelit të cilit varrin ja bënë në aerodromin e qiellit, ndërsa Zeusin modern e mallkoi. Poezite e Çekajt jane si një far që fshehin shkëndijëza brenda metaforave të tyre me një ngarkese të theksuar emocionale plot gazavaje që prekin thellë zemrat e lexuesve të shumtë.
Shokët e burgut të tij janë dhimbja e madhe e poetit. Një prej poezive kushtuar bashkëvuajtesve është ish të burgosurit politik "Luigj Kabashit" të cilët kanë lindur në një qytet me disidentë të rebeluar si metaforat e Selman Ruzhdiut, ku plagët e viktimave s'ka mundur asnjë pushtet t'i shërojë, mjerisht...
"Me Luigjin, dashtë pa dashtë/ Kam patur një si fat absurd/ Sepse kur Ai shpresonte të dilte jashtë/ Unë trëmbesha se do të hyja në burg"/
Në poezitë e tij ngrihen probleme të mprehta sociale dhe shoqërore që po kalon shoqëria jonë. Kështu hapja e dosjeve me të cilët spekullojnë shumë nga parlamentarët tanë ai shkruan: "Hapeni shtatoren/ o ushtarë që të shoh/ Shkodrën dhe time motër..." Dhe krejt si në historinë e njërës nga ato me telefaks ma dërgoni urgjent "Dosjen". Dhe nxini ku të mundni/ Bëjeni sterrë deri në fund/...Se me "dosjen" time të bardhë, Kam ndërmend të bëj biznes, Në blefsha atje njëqind dollarë, Dy milion këtu do e shes..."
Ato pikojnë dhe trokasin mendueshëm mbi shpirtrat tanë, mbi shpirtrat e lexuesve, por nuk jam e sigurtë, se sa ndihen ndër shpirtra ligjvënësish??
Poezitë e Çekaj janë vatër e prushtë me thëngjij ndezur. Ai bisedon poetikisht me shkrimtarë të shquar i ka ftuar për darkë në tryezën e tij dhe ndjen dhimbje për njerëzit e papërgjegjshëm që gjejnë lloj lloj mënyrash per të hedhur baltë mbi punën e tyre dhe ja se si: "Parmbrëmë, Noli me Konicën qenë për darkë tek unë, Të dy nervoz, sepse i shanin në Internet edhe pas vdekjes!... Kurse Millosh Gjergj Nikolla/ Me një penë të ngulur në gjoks! I tundur më tha: Atdheu im m'u ankua! Tashti duket se s'ka më nevojë për mua!"
Marrë nga poezia "Shpirtrat e Shqiptarëve më duken si Ata të purgatorëve", fq.34.
Poeti ndjen dhimbje gjer në eshtër për përbaltjen që iu bëhet burrave të ndritur të Kombit, apo vuajtjet e tmerrshme që pësoi kjo klasë fisnikësh, ndaj ai lutet duke thënë në poezinë: "Le të jem unë shpirti i fundit/ Që po gërryhem/ Nga tërë ky përrua gjaku/ Sajuar për zhdukjen e popullit tim. Marrë nga poezia "Le të jem unë" fq.25
Duke përfunduar poezitë e Cekaj pashë dhe preka nga afër një hartë me metafora plagësh, ku pena e tij siç dhe shprehet është një lufte poetike, është hartë e dhimbshme plagësh vizatuar me thika hijesh mbi shpinë...

Staten Island, New York
5 Janar, 2020
 
Top