Poezi per femije

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ PRANVERA ~

Pranvera ime,
shum me gezon,
gjith natyren
zbukuron.

Pranvera ngrohu
vendin tim,
zogjye shtegetar,
kthehen me nxitim.

Lulja e vyshkur ,
hapi petalet pprap,
ku mbledh nektar
zonja bletez,
qdo dit
nga pak.
spring-06.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ VERA ~

Erdhi vera
me shum vap,
dielli duket,
mbret i arte.

Gjat stines se veres,
mik e kemi lumin,
aty ku gjejm freski,
me se shumti bejme gjumin.

Erdhi vera ,
shkolla u mbyll,
te gjith femijet,
jan ne pushim.

Ku ta kalojm
kete vere te nxeht,
gjejm freski,
ne t'bukurin det.
summer.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ VJESHTA ~

Erdhi vjeshta
me shum dashuri,
dashuri e percjell
me begati.

Molle, dardhe, kumbull e arr
shume i dua,
vjeshta i solli,
vetem per mua.

Por te mos harrojm
se vjeshta sjell edhe nje risi
kur hapen dyert e shkolles,
per qdo femij.

Kudo neper fusha shihen
bujqit me fytyra te gezuara
tokat tona te arta
duke i punuar.
o-WALK-AUTUMN-570.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ DIMRI ~

Erdhi dimri,
me shum acar,
e mbuloj token,
me vello te bardh.

Femijet kercejn e luajn,
me topa bore luftoj,
kurse zogjet e gjor,
pakez ushqim kerkojn.

Zogjet jetojn me shpres,
se pranvera do t'vjen,
ushqim te mjaftueshem
do te ju sjell.

Si mbules e bardh
bora na vjen,
faqet tona skuqen,
syri na shkelqen.
winter-wonderland-snowman.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije~ LULET ~

Sa te embla,
sa te bukura,
lulet jan,
ambientin zbukurojn
ane e mbane.

Une per lulet kujdesem,
me shum kenaqesi,
sepse,ato me dhurojn
arome dhe freski.

U ula ne gjunje,
te kepus nje trendafil,
lulja sikur me tha
mos me keput,
me merr ere qdo dit .

Me nektarine aromen e tyre,
qdo gje freskojn,
aty gjindet edhe bleta,
punetorja jone.:flutura:
bee.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ FLUTURA PIKALOSHE ~

Kam nje flutur pikaloshe,
sa shume e dua,
e perkedhel ne doren time,
pa frik me vjen mua.

Flutur , flutur pikaloshe,
perse strukesh ne nje qoshe ?
Eja tek un se te dua,
te kam e me ke shoqe.

Me krahet e tu te lehte
ti fluturo ,
pranveren na e sjell,
natyren zbukuro.
:flutura::fluroze:p_butterfly-resear_1631816c.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ BLETA ~

Me duart e mia te vogla,
mbolla ne kopshtin tim
shume lule per ty ,
eja blet e dashur
ne oborrin
dhe mbushe freski.

Por kujdes te lutem
me thumbimin,
se ma humb mua
disponimin.

Une thumbimin tend
e harroj,
kur mjaltin tend
e shijoj.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Poezi per femije

Elinda..
Te tuat jane keto vjersha?
Nqs po,
Te lumte! :)
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ BILBILI ~

Si qdo shpez
ne natyre,
per mua bilbili,
eshte me i mir.

Dielli leshoi
rrezet e para,
bilbili yn
kthehet prapa

Kur te vie dimri
te deshperuar ne jemi ,
bilbilin kengetar
prane qe se keni .

Kthehu bilbil,
mir se vjen,
bukurin e vendit tim,
ia kthen.
nightingale-wallpaper-1.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ YLBERI ~

Pas shiut te begatshem,
vie ylberi i arte,
me ngjyrat e tij harkore
shume na kenaqe.

Ngjyrat e lloj-llojshme
roz, blu , violet ,
o sa shum i dua ,
ylberi i arte i sjell
per mua veq.
download (2).jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ DIELLI ~

Ne qdo mengjes ,
dieli rrezet leshon,
erresiren e nates
na e largon .

Kur vie mbremja
dielli perendon,
gjimun e embel
ne krahet e nates
na e dergon.
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ HENA ~

Hena porsi nuse,
vezullon ne qiell,
radhen ia leshon ,
te nesermen,
te bukurit diell.

Nje yll nga qielli zbriti
dhe ne vesh
sikur me peshperite,
prit bukuroshe,
prit tani ,
hena do te fal ,
pakez drite.

Henes nje lutje ia bera,
hene e dashur mor prito ,
ndriqo dhe ne erresir,
ti na shpeto.
19890-Purple-Moon.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ DETI ~

Ngjyra blu
nje kurreshtje ma zgjon,
kaltersin e detit,
ma perkujton.

Ngrohtesin e detit
e shijon qdo njeri ,
por me se shumti kenaqen,
te vegjelit femije.

kur vapa e madhe
vendin kaplon
vrapojm tek deti ,
ne na freskon.
boat_sea_beach-normal.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ MOLLA ~

Nen gjethet jeshile ,
molla me rri e fshehur
dhe me thot me kenaqesi,
duke me pershendetur,
eja me mberri
se un jam per ty .

Mbreteresh e pemeve je,
me vitaminat e tua ,
qe i ke ne zemer,
i ruan per ne.

Me pelqen luleshtrydhja ,
kumbulla, ftoni , dardha,
me e kendeshmja eshte
per mua molle arta.
images.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ GESHTENJA ~

Jam e vogel
rrumbullake,
e kam emrin
permereake.

Prej Malesie
vijne e me thone,
mir se erdhe
geshtenja jon.

Femija i vogel
kur m'shikon ,
i buzqesh fytyra
kur m'kafshon.

Me therret , oj geshtenje,
me hare e gezim,
je e vogel por te dua,
eja ketu ne xhepin tim.
images (1).jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ VENDI IM ~

Ne ty u rrita ,
ne ty u gezova,
dashurin per ty ,
une e kuptova.

Me kalimin e kohes
gjithqka mesoj ,
vendi im qdo deshir
ma plotesoj.

Me bukurit e tua,
te kenaqet syri ,
Ujevara e Mirushes ,
e tregon me se miri.
hqdefault.jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije


~ BUKURIT NATYRORE ~

Toka jone e arte,
shum bukuri,
ne vete permbane,
qe nuk mund te shkruhen
ne vepra as fjal.

Atje ne Radavc,
ne bjeshken e larte ,
buron uji i akullt,
quhet "Drini i Bardhe".

images (4).jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ LEPURI ~

Lepur , lepur, kalterosh
qka po ben ore bukurosh,
neper fushe e neper male,
ti vrapove kurr nuk u ndale.

Ne shi e ne bor ,
ti nuk pushove,
ty askush nuk mund te ze,
ti vrapove fluturove,
nen kaqub bie e fle.

Dua qe qdo kafsh ne pyll
e lire te jetoj,
kete edhe gjahtari
nje dit ta kuptoj.
download (3).jpg
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ PUNA ~

Qdo pun
eshte e mire ,
sidomos kur punohet ,
me shum deshire.

Punen duhet
ta respektosh,
qe te tjeret
t'i gezosh.

Andaj nje lutje
per femij kam sot ,
me mir punoni
se sa te rrini kot.
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

Elinda..
Te tuat jane keto vjersha?
Nqs po,
Te lumte! :)

Po e dashur te gjitha jan te librit tim te par qe e kam botuar ne vitin 2012, kur kam qen 12 vjqe . me vjen shum mir qe te kan pelqyer
Tash kam botuar edhe librin e dyt me poezi, ese , proz dhe tregime .:)
Per me shum mund t'i shohesh foto te uroj dit te mbar.
 
Redaktimi i fundit:

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

~ KERKIMFALJE ~
( Si perfundim )

Me falni lexues te dashur,
te librit tim
nese kam gabuar,
jjam ende e re
ndoshta ende s'di
vargjet e mia,
me i thur e shkruar.


Shume emocione
shume kenaqesi
ndonjeher pengesa
plot peripeci
e fillova
dhe e mbarova
librin e par
me poezi.


Pershendetje ! Lexues te dashur te poezive te mia. Keto poezi jan nga libri i par " Gezimi i par une e poezia ". Ky liber bazohet ne ngjarje te vertet sidomos jan disa poezi ( Gezimi i Prinderve te mi , Nenes sime etj. ) pasi qe un kam ardhur ne jet pas 21 vitesh , keshtu qe kur kalun disa vite , fillova te shkruaj keto poezi . Shpresoj shum qe t'ju ken pelqyer. Tash keto dit do te iu sjell edhe poezit, ese , prozat dhe tregimet e librit te dyt " E DUA JETEN ". :D :thank:
20141224_121638.jpg
20141224_121602.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Poezi per femije

Ah moj elindae vogel...
na ktheve ne kohe te femijerise...
:)...

Suksese e patsh sa me sh botime.
 

Elinda

ELINDA
Titulli: Poezi per femije

OHH te falenderoj shum shum te uroj te gjitha te mirat
shpresoj te kem edhe me sh botime e dashur <3 sepse deri sa ta dua letersin nuk do te ndalem edhe nje her shumm falemniderit :kis:
 
Top