Portat më të çuditshme në botë

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Porta është një simbol i cili në shumë raste tregon se deri ku mund të jetë kufiri i diçkaje.

Që nga antikitekti e deri në ditët e sotme kemi një përdorim masiv të tyre që na bën të mendojmë që herë pas here puna e njeriut është dhe ajo e cila na sjell vepra të tilla.

Duke filluar nga kisha në Labeila, Etiopi, ato të vendosura në shkëmb si në parkin Arkeologjik të Petrës në Jordani etj.

Në foto janë dhënë disa nga modelet e portave më të veçanta që janë përdorur


Notre Dame, Paris
177617.jpg


Dublin, Irlande
177618.jpg


Fez, Marok
177619.jpg


Havane, Kube
177620.jpg


Lalibela, Etiopi
177621.jpg


Marrakesh, Marok
177622.jpg


Medina e Chefchaouen, Marok
177625.jpg


Oaxaca,Messico
177626.jpg


Ostuni, Puglia, Itali
177627.jpg


Pekin, Kine
177628.jpg


Perta, Jordani
177629.jpg


Rajansthan, Indi
177630.jpg


Santorini, Greqi
177631.jpg


Tempulli i Angkor Wat, Kamboxhia
177632.jpg
/albeu.com/
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Portat më të çuditshme në botë

Kjo me pelqen shume :))

177627.jpg


Ajo e para Notre dam,te fut friken.
Si porte ferri.
 

Devil

Anëtar i Nderuar
Titulli: Portat më të çuditshme në botë

Se kuptoj!
Ne shqipri ska porta te cuditshme?!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Portat më të çuditshme në botë

Ajo ne kamboxhia ishte interesante :D
 
Top