Prindi dhe meritat e tij...

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Prindi ka detyren te kujdes per femijen e tij qe nga dita pare e jetes...dhe deri ne moshen kur eshte gati per te realizuar jeten me "duarte" e tij...

Kur nje femi del i shkelqyshem, ka rezultate te mira ne gjithcka ben ( shkolle, konskurse, pune, etj) te gjithe meritat shkojne tek prindi....sepse ka ditur ta edukoj, ti ofroj mundesi....dhe keshtu me radhe...

Por ne rastin qe femija arrin i droguar, hajdut, kriminel, alkoolik, faji duhet te shkoj prap tek prindi? qe sditi ta edukoj...qe sditi ti tregoj rrugen... Eshte faji prindrit ketu?

Femija eshte rezultati "punes" ( ritjes+ edukimit dhuruar) nga prindrit...
Cfare arrime ne jete jemi "fale" prindereve....edhe nqs jemi te keqinje...edhe nqs jemi te mire...


Ku qendrojne meritat dhe fajet e prindereve!?
 
Te jesh prind, eshte rol qe asnjehere nuk mbaron. Mendoj se meritat e prinderve per sukseset tona, e posacerisht te miat ( po flas tani per vete) qendrojne ne ate se ata kan ditur te jene nje shembull shume i mire per mua, kane qene edukator te mire, shok te mire, te matur, te kujdesshem, te logjikshem ne ate cfar kane thene dhe si kane vepruar, me kane degjuar, me kane perkrahur ne veprime dhe ne mendime por dhe ne menyre shume te kujdesshme, shume fine dhe pa me lenduar edhe kur me kane thene JO per ndonje gje.

Sa u perket gabimeve, ato qe mendoj une qe sjellin efekte te gabuara tek femijet jane se ose ne menyre te tepruar i lirojne femijet e tyre ose ekstremi tjeter qe ju japin shume pak liri.
Nje gabim tjeter apo e mete e prinderve eshte se u a marrin te drejten e lirise se fjales femise. Une jam rritur ne nje familje qe ndoshta edhe ideja me apsurde eshte degjuar, por nuk do te thote se eshte aprovuar. Thjeshte eshte degjuar dhe pastaj eshte treguar se ku qendron problemi apo gabimi ne ato mendime.
Gabimi i trete mendoj se eshte edhe kur prindi mundohet qe te realizoje ambicjet e tij te pa parealizuara nepermjet femiut te tij. Leja lireine femiut te zgjedh profesionin qe deshiron.
Gabim tjeter mendoj se jane dhe denimet e tepruara dhe jo te menduara mire. Mendoj se ne vend te kesaj mase duhet perdorur qetsi, diplomaci, kujdes, dashuri dhe shume shume biseda me femijet, pa mar parasysh se ne cmoshe gjendet femiu, ai cdohere ka nevoje per perkrahje dhe ngrohtesine prindore.
Nuk di ne u kerkua ne teme nje mendim i ketille, po gjithsesi une keshtu e kutova. :)
 
Redaktimi i fundit:
Te jesh prind, eshte rol qe asnjehere nuk mbaron. Mendoj se meritat e prinderve per sukseset tona, e posacerisht te miat ( po flas tani per vete) qendrojne ne ate se ata kan ditur te jene nje shembull shume i mire per mua, kane qene edukator te mire, shok te mire, te matur, te kujdesshem, te logjikshem ne ate cfar kane thene dhe si kane vepruar, me kane ndegjuar, me kane perkrahur ne veprime dhe ne mendime por dhe ne menyre shume te kujdesshme, shume fine dhe pa me lenduar edhe me kane thene JO per ndonje gje.

Sa u perket gabimeve, ato qe mendoj une qe sjellin efekte te gabuara tek femijet jane se ose ne menyre te tepruar i lirojne femijet e tyre ose ekstremi tjeter qe ju japin shume pak liri.
Nje gabim tjeter apo e mete e prinderve eshte se u a marrin te drejten e lirise se fjales femise. Une jam rritur ne nje familje qe ndoshta edhe ideja me apsurde eshte degjuar, por nuk do te thote se eshte aprovuar. Thjeshte eshte degjuar dhe pastaj eshte treguar se ku qendron problemi apo gabimi ne ato mendime.
Gabimi i trete mendoj se eshte edhe kur prindi mundohet qe te realizoje ambicjet e tij te pa parealizuara nepermjet femiut te tij. Leja lireine femiut te zgjedh profesionin qe deshiron.
Gabim tjeter mendoj se jane dhe denimet e tepruara dhe jo te menduara mire. Mendoj se ne vend te kesaj mase duhet perdorur qetsi, diplomaci, kujdes, dashuri dhe shume shume biseda me femijet, pa mar parasysh se ne cmoshe gjendet femiu, ai cdohere ka nevoje per perkrahje dhe ngrohtesine prindore.

Nuk di ne u kerkua ne teme nje mendim i ketille, po gjithsesi une keshtu e kutova. :)

Te njejten gje do thoja dhe une.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Por ne rastin qe femija arrin i droguar, hajdut, kriminel, alkoolik, faji duhet te shkoj prap tek prindi? qe sditi ta edukoj...qe sditi ti tregoj rrugen... Eshte faji prindrit ketu?


Shume here e kemi diskutuar rendesine e edukimit te femijeve. Dihet mire se prinderit jane edukatoret e pare te femiut, dhe shtepia e prinderve eshte shtepia e pare ne te cilen femiu merr mesimet e para. Mirepo, per te qene edukimi i suksesshem dhe i frytshem, se pari duhet qe vet prinderit te jene te edukuar. Prinderit duhet te vejne marredhenie te drejta dhe te sinqerta ndermjet veti, sepse edhe ky eshte nje faktor me rendesi ne edukimin e femijeve, sepse femijet jane si shiriti i magnetofonit sic e kam thene edhe ne nje teme s'me kujtohet... i cili incizon cdo gje qe e degjon, ashtu edhe femijet incizojne cdo gje qe e shohin dhe e degjojnë nga prinderit e tyre. Sjelljet dhe marredheniet e mira e korrekte ndermjet dy prinderve ndikojne pozitivisht ne edukimin e femijeve. Perkundrazi, ne nje familje, ne te cilen shfaqen per dite grindje te shpeshta e perdoren ore e cast fjale fyese e banale ndermjet dy bashkeshorteve ne prani te femijeve, aty pasojat mund te jene fatale dhe mund te ndodhe dicka qe me vone kurre nuk do te permiresohet!!! Kjo ishte ne pika te shkurtera per prinderit dhe rendesia e edukimit te femijeve shkurtimisht.
Ne, patjeter duhet ta dime edhe nje gje. Ne edukimin e femijeve, ashtu si ndikon faktori i brendshem, e qe jane prinderit, ashtu ndikon edhe faktori i jashtem.
Faktori i jashtem eshte rrethi ku jeton femiu dhe shoqeria me te cilen shoqerohet, prinderit duhet te kujdesen se ku po shkon dhe me kend po shoqerohet.

“ Atë që nuk e edukojnë prindërit e edukon koha.” (Muhammedi a.s.)

E cfare eshte koha sot po dihet fare mire!!! (Shpresoj t'mos me kapet dikush per thenjen qe e citova, eshte shume domethenese).
Thene me fjale tjera, tek femiu ndikojne shume faktore ne prishjen e moralit te tij, si rrrethi, ambienti ku jeton, shoqeria, e bile bile edhe mjetet e informimit kohen e fundit.

Edukimi i femijeve ne menyre te drejte nuk eshte pune e lehte dhe qe behet brenda dites sic mendojne disa prinder. Por, ne kete drejtim duhet shume mund, perpjekje dhe angazhim i panderprere kuptohet...!


Code:
Ku qendrojne meritat dhe fajet e prindereve!?

Sa e sa te rinje sot ne bote jane subjekt i krimit, vjedhjeve, masakrimeve, narkomanise, vrasjeve, plackitjeve dhe jane problem serioz i shoqerise dhe shteteve te ndryshme...!
E gjithe kjo ndodh vetem nga shkaku i moskuptimit te rolit te prinderve ne edukimin e femijeve te tyre, e qe shihet ne faktin se prindi i kohes se sodit fakteqesisht merret me gjithcka tjeter, vetem jo me ate qe eshte primare dhe me e shtrenjte e tij - "edukimin dhe formimin e femijes.":)

Me edukimin e femijeve duhet filluar shume me heret, per arsye se cdo nje femije lind me natyre te paster, ai eshte si fleta e bardhe e cila pranon gjithcka qe do t’i jepet atij. Ai eshte sikur hekuri i nxehte i cili lakohet ne cfaredo forme qe do t’i jepet atij. Vertet se edhe nqfs vagonat mbushen me libra kushtuar edukimit te femijeve nga ana e prinderve, nuk do t'mjaftonte. Une do e ceki nje thenje te arte sa per fund:

“Sjellja dhe morali i një njeriu ndikon te një mijë njerëz më tepër se fjala e një mijë njerëzve te një njeri”. (Hasan El-Basriu)

Ju pershendes
 

iLirjam

Antar i fv.al
“ Atë që nuk e edukojnë prindërit e edukon koha.” (Muhammedi a.s.)

e bile bile edhe mjetet e informimit kohen e fundit.

Edukimi i femijeve ne menyre te drejte nuk eshte pune e lehte

“Sjellja dhe morali i një njeriu ndikon te një mijë njerëz më tepër se fjala e një mijë njerëzve te një njeri”. (Hasan El-Basriu)

Ju pershendes

per thenjen e par nga Muhamed,,,

1
esht nje filozofi e vertet qe po shikohet ne mardhenjet kosov shqipri,,

2
edhe kjo bile bile esht e vertet,,,bile bile edhe ktu ne forum,,nuk duan qe gjerat te jen drejt te ndara!!! dhe perjashtojn gjithshka nga e drejta,,,nese ajo nuk perputhet me ato qe ata i quajn te drejta,,
3
edhe kjo thenja e fundit e kuranit,,,esht diqka qe esht vertetuar nga shqiptaret,,,Per Shqiptaret!!!
 

Alchohole

Moderator!
-Nese femija del i mbare normal qe disa merita shkojne edhe tek prinderit,per sjelljen qe ja kane besuar dhe te mirat qe ja kan treguar.Por,nese femija del me probleme mendoj se faji nuk eshte tek prinderit,per arsye se asnje prind nuk i thote femiut beje keq (edhe nese i thot te rralla jane keto raste).Personalisht kam nje shoke ku prinderit e vet kan para dhe gjithe te mirat,e shikojne djalin qdo qast se ku ndodhet ,por qte beje qe eshte problematik (ben probleme ne shkolle etj).TI themi kesaj gabim i prindit?Nuk mendoj!
 
-Nese femija del i mbare normal qe disa merita shkojne edhe tek prinderit,per sjelljen qe ja kane besuar dhe te mirat qe ja kan treguar.Por,nese femija del me probleme mendoj se faji nuk eshte tek prinderit,per arsye se asnje prind nuk i thote femiut beje keq (edhe nese i thot te rralla jane keto raste).Personalisht kam nje shoke ku prinderit e vet kan para dhe gjithe te mirat,e shikojne djalin qdo qast se ku ndodhet ,por qte beje qe eshte problematik (ben probleme ne shkolle etj).TI themi kesaj gabim i prindit?Nuk mendoj!

Me kete pjesen te fundit tenden nuk jam dhe shume dakord...e kam shprehur deri dikund edhe tek mendimi im per kete teme se roli i prindit nuk eshte qe ta kontrolloje femiun 24/24 ose t'ja plotsoje gjitha deshirat ( ne kete rast me shokun tend me qe the se jane mire nga ana ekonomike ) Une do thoja se menyrat me te mira per ta edukuar nje femi eshte te qendrosh sa me afer me te, te bisedosh, ta keshillosh, ti hepesh sa me shume si nje shok, ta perkrahesh, t'ja dallosh te bardhen nga e zeza. Nejse mendimi im ky se mos tma marresh per ters :).
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
jo,une smendoj se nqs femija merr droge,apo rruge te keqe eshte faji i prindit..jo ne eprgjithsi te pakten..cdo prind do me te miren per femijen e tij...e kurre sdo e drejtonte drejt nje rruge te ndyre,qe do i njolloste jeten,flas gjithmone per shumicen derrmuese te prinderve...
 

princesha

Warrior Princess
Eh leht eshte te gjykohet, por veshtire eshte te gjykohet drejt...
Sa per temen, nuk kisha shume te shtoj, une shpesh e them, se jam kjo qe jam, fal Zotit dhe prinderve te mij, dhe eshte e vertet se edukata, dashuria, liria, harmonia familjare e shume faktore tjere, jane si shkak i asaj qe kam arrit sot. Por nga ana tjeter, moskujdesi, ose kujdesi i tepert munden edhe te shkaktojn qe femija te ndjek rrugen e keqe, ose si permendi Inna shembuj, hajdut, kriminel... Ndonjeher prindi e shkakton kete pa dije dhe pa qellim te keq.
Une vet se shpejti, inshallah me ndihmen e Zotit do te behem nenen, dhe shpresoj te kujdesem mire per femijet e mij, mirepo asnjeher nuk duhet te jete prindi i bind se e ka edukuar mire femijen dhe ai sgabon, por duhet keshilluar dhe edukuar derisa te jete e nevojshme, dhe mos jete i bind se femija i tij eshte me i miri, ose i mencuri, ose i sjellshmi, se me nje gabim, fillon deshprimi.
Asnjeprind nuk deshiron te keqen per femijen e tij, por disaher pa dasht i ben keq, prandaj eshte veshtire te fajsosh, kur faji eshte i shkret.
 

UniversaL

Anëtar i ri
Nuk eshte gjithmone faji vetem ke prindi ,fati vendoset edhe nga vet femija pasi qe i merr drejtimet e ndryshme te jetes e kur e merr te gabumen MBARON !
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Profesioni me i veshtire ne bote???Te besh prindin.Nese per profesionet e tjera ke nje studim mbas kraheve,ke tekste te shkruara,per te bere prindin nuk ke asnje liber me udhezues.
Kjo sjell qe disa prinder te arrijne te shkelqejne ne profesionin e tyre,disa te tjere te jene mjaftueshem te mire, e te tjere akoma te deshtojne.
Si per meritat ashtu edhe per deshtimet e femijeve, meritat apo faj nuk eshte i gjithi i prinderve.Prinderit kane vetem nje pjese, te kane dhene ty themelet...Pastaj i takon "femijes" te ndertoje pjesen tjeter.
Personalisht,per ate qe jam tani(si me pozitive si me negative) ua di per nder familjes time ne nje % dhe vetes ne nje % me te larte.
Nese nje adoleshent drogohet, kjo nuk do te thote qe nuk ka marre edukate ne familje ose eshte keqedukuar, por mbase e keqja ka mbizoteruar mbi edukaten e marre ne familje dhe adoleshenti ka marre ate rruge.
Eshte shume e lehte ti lesh fajin prinderve per çdo sjellje negative te femijes.Por nuk jane vetem prinderit qe gabojne me femijen, jane edhe shkolla, shoqeria, ambjenti qe e rrethon.
Nuk mendoj qe ndonje prinder rrit femijen e tij, per ta shikuar kriminel, vrases apo ku ta di une, por ia qe ka dhe nga keto devijime.
Po flas per ato familjet normale une, jo per ato te ç'thururat...Se nga ato te ç'thururat s'ke ç'pret.
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Profesioni me i veshtire ne bote???Te besh prindin.Nese per profesionet e tjera ke nje studim mbas kraheve,ke tekste te shkruara,per te bere prindin nuk ke asnje liber me udhezues.
Kjo sjell qe disa prinder te arrijne te shkelqejne ne profesionin e tyre,disa te tjere te jene mjaftueshem te mire, e te tjere akoma te deshtojne.
Si per meritat ashtu edhe per deshtimet e femijeve, meritat apo faj nuk eshte i gjithi i prinderve.Prinderit kane vetem nje pjese, te kane dhene ty themelet...Pastaj i takon "femijes" te ndertoje pjesen tjeter.
Personalisht,per ate qe jam tani(si me pozitive si me negative) ua di per nder familjes time ne nje % dhe vetes ne nje % me te larte.
Nese nje adoleshent drogohet, kjo nuk do te thote qe nuk ka marre edukate ne familje ose eshte keqedukuar, por mbase e keqja ka mbizoteruar mbi edukaten e marre ne familje dhe adoleshenti ka marre ate rruge.
Eshte shume e lehte ti lesh fajin prinderve per çdo sjellje negative te femijes.Por nuk jane vetem prinderit qe gabojne me femijen, jane edhe shkolla, shoqeria, ambjenti qe e rrethon.
Nuk mendoj qe ndonje prinder rrit femijen e tij, per ta shikuar kriminel, vrases apo ku ta di une, por ia qe ka dhe nga keto devijime.
Po flas per ato familjet normale une, jo per ato te ç'thururat...Se nga ato te ç'thururat s'ke ç'pret.

tendin e ke kte mendim moj ? :D
 
Top