Prindi X +Prindi Y = Femija Z

sofia

Antarë i Respektuar
Cfare ekuacioni hyjnor apo jo? Cfare reaksioni natyral jo i prapesueshem katalizator i te cilit eshte dashuria.
Po katalizator i fese se femijes kush eshte kur nje prind eshte mysliman dhe tjetri katolik? Njeri Mysliman Shii dhe tjetri Suni? Me pak shembuj kur i perkasin grupe te kunderta besimesh shpesh kundershtare me njera-tjetren.
Po jap disa shembuj:

Mami myslimane+ Babi Katolik=
Mami katolike+ Babi mysliman=
Mami katolike+ Mami myslimane=
Babi katolik+ Babi mysliman=

Si pritet te jete femija ne keto raste? ( Mos gjykoni martesat gay qe permenda, perderisa lejohen me ligj ne disa vende) /
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

sofia

Antarë i Respektuar
Nga marredhenia ndermejt dy personave te te njetit seks nuk lindin femije...
Nqs deri tani nuk e ka provuar shkenca kete, une do te punoj fort ne te ardhmen per ta arritur. Idene sic e kisha e gjeta ne internet. Megjithate prind nuk quhet vetem ai qe e lind, por edhe ai qe e rrit: futet biresimi ne mes.
PS: Mos te permend gjithashtu transgjinoret!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nqs deri tani nuk e ka provuar shkenca kete, une do te punoj fort ne te ardhmen per ta arritur. Idene sic e kisha e gjeta ne internet. Megjithate prind nuk quhet vetem ai qe e lind, por edhe ai qe e rrit: futet biresimi ne mes.
PS: Mos te permend gjithashtu transgjinoret!

Me fal se spo merrem me temen por me kete qe e thua. Ky prindi qe ti thua se quhet prind edhe ai qe e rrit, eshte sikur mbathjet Nike prodhim i Kines. Qejfin ia ben vetit por Nike nuk eshte. Ai mund te quhet kujdestar i femiut, por kurre prind.
 

JordanBelfort11

Do you think i tell people things?!
Nqs deri tani nuk e ka provuar shkenca kete, une do te punoj fort ne te ardhmen per ta arritur. Idene sic e kisha e gjeta ne internet. Megjithate prind nuk quhet vetem ai qe e lind, por edhe ai qe e rrit: futet biresimi ne mes.
PS: Mos te permend gjithashtu transgjinoret!
Gabimi me i madh qe mund te beje nje shtet eshte te lejoje qe ciftet gay te biresojne femije..
Nuk kam asgje kunder martesave gay,po kjo eshte... sinqerisht nu di si ta quaj..
 

JordanBelfort11

Do you think i tell people things?!
Nqs deri tani nuk e ka provuar shkenca kete, une do te punoj fort ne te ardhmen per ta arritur. Idene sic e kisha e gjeta ne internet. Megjithate prind nuk quhet vetem ai qe e lind, por edhe ai qe e rrit: futet biresimi ne mes.
PS: Mos te permend gjithashtu transgjinoret!
Mos u lodh kot,...
Edhe pulti i televizorit,kur ja ve te dyja baterite ne te njetij krah,nuk punon...
 

Desa

Felix - Culpa
Mami myslimane+ Babi Katolik= Deaniste/Deiste 🙂
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Cfare ekuacioni hyjnor apo jo? Cfare reaksioni natyral jo i prapesueshem katalizator i te cilit eshte dashuria.
Po katalizator i fese se femijes kush eshte kur nje prind eshte mysliman dhe tjetri katolik? Njeri Mysliman Shii dhe tjetri Suni? Me pak shembuj kur i perkasin grupe te kunderta besimesh shpesh kundershtare me njera-tjetren.
Po jap disa shembuj:

Mami myslimane+ Babi Katolik=
Mami katolike+ Babi mysliman=
Mami katolike+ Mami myslimane=
Babi katolik+ Babi mysliman=

Si pritet te jete femija ne keto raste? ( Mos gjykoni martesat gay qe permenda, perderisa lejohen me ligj ne disa vende) /
A woman can f a woman year round and no offspring
A man can f a man year round and no offsprings

Pra pergjigja eshte


Mami myslimane+ Babi Katolik= Abrahamic ose myslokato
Mami katolike+ Babi mysliman= Abrahamic ose katomyslo
Mami katolike+ Mami myslimane= 0
Babi katolik+ Babi mysliman= 0
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Nqs deri tani nuk e ka provuar shkenca kete, une do te punoj fort ne te ardhmen per ta arritur. Idene sic e kisha e gjeta ne internet. Megjithate prind nuk quhet vetem ai qe e lind, por edhe ai qe e rrit: futet biresimi ne mes.
PS: Mos te permend gjithashtu transgjinoret!
Ska transgjinore
O ke femra
O ke meshkuj
 

Lauri

Anunnak
Mami myslimane+ Babi Katolik=
Mami katolike+ Babi mysliman=
Mami katolike+ Mami myslimane=
Babi katolik+ Babi mysliman=

Femija te dale Steril nga idjotsirat fetare. Femija ritet me i shemdetshem mentalisht.
Hebrej, krishter, islam, teologjikisht kane nje personazh si Zot. Te tre kundershtojne radikalisht njeri_tjetrin qe ne faqet para.
 
Redaktimi i fundit:
Kur isha e vogel me thonin shpesh her ne menyre imponuese "lutju zotit"
🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Dhe un e lusja ore e minut qe tme sillte akullore dhe cokollata kinder.

Lejini femijet te lire te besojne ne cfare duan ato... pa imponime.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Cfare ekuacioni hyjnor apo jo? Cfare reaksioni natyral jo i prapesueshem katalizator i te cilit eshte dashuria.
Po katalizator i fese se femijes kush eshte kur nje prind eshte mysliman dhe tjetri katolik? Njeri Mysliman Shii dhe tjetri Suni? Me pak shembuj kur i perkasin grupe te kunderta besimesh shpesh kundershtare me njera-tjetren.
Po jap disa shembuj:

Mami myslimane+ Babi Katolik=
Mami katolike+ Babi mysliman=
Mami katolike+ Mami myslimane=
Babi katolik+ Babi mysliman=

Si pritet te jete femija ne keto raste? ( Mos gjykoni martesat gay qe permenda, perderisa lejohen me ligj ne disa vende) /
Katolik jane zona e veriut , po ne ortodokset e jugut a behet me thone noi llaf?
 

Rrelse

Zikaltër⚫🔵
Unë kam.pasur shoqëri në shkollë që i kishin prindërit myslimanë e katolikë.
Kur afroheshin festat fetare gëzoheshin se i festonin të dyja..
Kur i pyesja më ke fe je ti?
Ata ngrinin supet🤷‍♀️🤷‍♂️
Por çrëndësi kish kjo...ishin kaq të lumtur se ato ditë festash do mushnin 🤰 nga ushqimet😜
 

sofia

Antarë i Respektuar
Katolik jane zona e veriut , po ne ortodokset e jugut a behet me thone noi llaf?
Me fal, kam harruar shume nendrejtime: ortodokse, protestante....Ideja ime ishte te krishtere, po noshta shqetsimet nuk me lane kohe te shprehesha ne menyren e duhur. Nqs mundesh hyr dhe rregulloje.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Me fal, kam harruar shume nendrejtime: ortodokse, protestante....Ideja ime ishte te krishtere, po noshta shqetsimet nuk me lane kohe te shprehesha ne menyren e duhur. Nqs mundesh hyr dhe rregulloje.
Ska problem dhe ska nevoje po he , idene tani e kapem
Ajo cka spo kuptoj eshte , per cfare sherben nje gje e tille?
Dmth kush eshte qellimi i pyetjes?
feja eshte dicka shpirterore dhe mund te jesh edhe katolik dhe te zgjedhesh te besosh myslymanizmin.
Feja nuk eshte vendlindje te cilen se mohon dot ,apo prejardhje pa te cilen s'bejme dot.
Eshte ndjesi e brendshme dhe besim qe dikush zgjedh ti perkushtohet ose jo.
Smund ta shohim si perkatesi ...
Personalisht i perkas dy besimeve nga prinderit , atij myslyman dhe ortodoks
ama sme eshte dashur askund te rregjistrohem ne baze te fese :)
 

Marla

Let God & Let Go
Cfare ekuacioni hyjnor apo jo? Cfare reaksioni natyral jo i prapesueshem katalizator i te cilit eshte dashuria.
Po katalizator i fese se femijes kush eshte kur nje prind eshte mysliman dhe tjetri katolik? Njeri Mysliman Shii dhe tjetri Suni? Me pak shembuj kur i perkasin grupe te kunderta besimesh shpesh kundershtare me njera-tjetren.
Po jap disa shembuj:

Mami myslimane+ Babi Katolik=
Mami katolike+ Babi mysliman=
Mami katolike+ Mami myslimane=
Babi katolik+ Babi mysliman=

Si pritet te jete femija ne keto raste? ( Mos gjykoni martesat gay qe permenda, perderisa lejohen me ligj ne disa vende) /

Zakonisht feja e femijes percaktohet nga feja e babait si rregull.
Por ka raste qe femija mund te rritet ne nje familje qe praktikohen te 2ja fete.

Une besoj me shume tek vullneti i lire, nese femijes nuk i imponohet besimi fetar nga prinderit ath femija eshte i lire te zgjedhe me logjiken e tij te jete ateist pagan apo fetar kur te arrije moshen e pjekurise flas.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Zakonisht feja e femijes percaktohet nga feja e babait si rregull.
Por ka raste qe femija mund te rritet ne nje familje qe praktikohen te 2ja fete.

Une besoj me shume tek vullneti i lire, nese femijes nuk i imponohet besimi fetar nga prinderit ath femija eshte i lire te zgjedhe me logjiken e tij te jete ateist pagan apo fetar kur te arrije moshen e pjekurise flas.
Une di qe nga babai merr mbiemrin dhe deri diku origjinen , por fene?
 

Marla

Let God & Let Go
Jo mi mund ta dish ti mire e une gabim , nuk ishte kundershtim me shume ne forme pyetje dhe kureshtje

Yes I know por kshu e kane ne shume kultura te shteteve te botes :)
------‐-----
Mos shif shqiperine pasi ne kohen e enverit besimi ne fe u ndalua dhe per 40- 50 vjet njerezit u corjentuan pak nga besimi fetar. U bene martesa midis feve te ndryshme dhe si rrjedhoje femijet e tyre o u bene ateiste o bene zgjedhjen e tyre te fese qe atyre ju dukej me bindese.
Mgjate besoj fort duke pas parasysh dhe shembuj afer rrethit te ngushte familjar qw kam nese femijes nuk i flet per fene per zotin por shpjegon shkencerisht dukurite jam e sigurt qe do zgjedhin mosbesimin ne zot.

Tani dalim ne teme tjeter. A na ben me te mire apo me te keq besimi apo mosbesimi ne Zot?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nga ciftet qe i njoh (babai musliman, e ema katolike), te gjithe femijet jane rrite si musliman. Dallimi i vetem se disa praktikante disa jo.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Nga ciftet qe i njoh (babai musliman, e ema katolike), te gjithe femijet jane rrite si musliman. Dallimi i vetem se disa praktikante disa jo.
Dmth eshte zgjedhje dhe jo kusht i paravendosur? kshu?
 

Desa

Felix - Culpa
Zakonisht feja e femijes percaktohet nga feja e babait si rregull.
Por ka raste qe femija mund te rritet ne nje familje qe praktikohen te 2ja fete.

Une besoj me shume tek vullneti i lire, nese femijes nuk i imponohet besimi fetar nga prinderit ath femija eshte i lire te zgjedhe me logjiken e tij te jete ateist pagan apo fetar kur te arrije moshen e pjekurise flas.

E thënë shumë bukur.
Megjithatë mendoj se imponimi i besimit nuk është domosdo negativ, derisa seleksionohen elementet pozitive (të njëjtat me rregullat etike e ligjet shtetërore). Kjo mbase mund të jetë thelbësorja në krijimin e identitetit të ardshëm të fëmijës dhe në përzgjedhje të drejtimit fetar.
 

AnaVie

Undisputed worman
Staf në FV.AL
Po kur babai Eshte musliman dhe mamaja katolike?
Ja un i festoj te dyja fete..ama jam kunder ekstremeve te te dyja ndoshta sepse nuk jam praktikante e thekur.
Me shume besoj qe Zoti Eshte nje gjithashtu qe bibel e kuran percjellin te njejtin mesazh.

Per Bajram ishim te babi sa jemi knaqur e ta mendosh qe ishte i fundit qe kalonim bashke.
 
Top