Prindi X +Prindi Y = Femija Z

Marla

Themelues i Forumit
E thënë shumë bukur.
Megjithatë mendoj se imponimi i besimit nuk është domosdo negativ, derisa seleksionohen elementet pozitive (të njëjtat me rregullat etike e ligjet shtetërore). Kjo mbase mund të jetë thelbësorja në krijimin e identitetit të ardshëm të fëmijës dhe në përzgjedhje të drejtimit fetar.

Dada per mua ne pergjithesi imponimi i cdo lloj forme eshte i demshem. Jam pro shpjegimit me qetesi durim te femijes deri sa ti forcohet logjika dhe te bej zgjedhjen vet. Pra ti i tregon 1 2 3 4 5 alternativa dhe ai zgjedh nje prej tyre.

Shteti ligjor ne vendet laike nuk te detyrojne asgje ne lidhje me fene per tu rregjistruar apo cdo forme tjeter ligjore madje shume shtete perendimore e quajne shkelje te te drejtave te njeriut

Ne shtete jo laike pra fetare di qe sic rregjistrohet atesia memesia vendlindja gjinia rregjistrohet dhe perkatesia e besimit fetar.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Sofi debatet e tua jane te kendshme.
Tani te marrim raste homoseksuale.
Teknikisht feja nuk i pranon ,sepse them katolike..duhet pagezimi ,kungimi krezmimi i prinderve plus kurora ne kishe.
Pra nese ske keto qe deshmojne edhe shembullin tend ne kishe,pergjegjesine si prind me aq sa jam une ne dijeni sbehet gje.
Pra nese kemi nje cift gay ,kisha se pranon martesen e tyre.
I bie qe ne menyre automaike denohen edhe femijet e adaptuar?
Une uroj qe jo 🤗
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Njeriu është qenie shpirtërore, gjithnjë do pyesi në mënyrë filozofike pse jemi këtu etj...

Kështu gjëja më e mirë është liria në zgjedhje (flas tek fëmijët) pasi edhe ç'do libër fetar përmend vullnetin e lirë...

Cilido e gjen rrugën e vet në jetë herët a vone (me shumë pak përjashtime)

Sa për atë çiftet me besime të ndryshme mbaj mënd një shokun tim palestinez që më thoshte se gruaja myslymane nuk ndalohet të martohet me një të një besimi tjetër (gjithnjë besimi monoteist, të tjerët s'bohet llaf) por burrit po i ndalohet!

Pasi nëna ka më tepër shance që fëmijës ti transmetojë besimin e vet...

Dmth unë e di ndryshe nga ty @Marla

Sidoqoftë nuk ka rëndësi.

Fëmija gjithnjë duhet të ketë vullnet të lirë ndryshe të dy prindërit kryejnë mëkat sipas besimeve respektive...

Përsa i përket çifteve të të njëjtit seks është totalisht diskutim tjetër pasi duhet të reformohen besimet fetare në themel për ti dhënë sens....
Gjë që pak gjasa ka të ndodhë!

Pasi jemi ne jo praktikantët (edhe pse mundë të besojmë) apo ateistët etj etj (pjesa "llogjike", laike e shoqërisë) që nuk i pranojmë të parët këtë kategori!
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
P.S mos ngatarroni Osmanët me islamin sepse nga një anë osmanët ishin reformatorë të besimit njëfarë demokracie ta marresh (duke u nisur edhe nga pushtimi i Stambollit etj) por se gjithnjë ngelën midis lindjes (besimit fanatik dhe embrionit të doktrinës ku u themelua ideja) dhe perëndimit që sapo kish nisur për vete të reformohej në baza meritokracie praktike etj duke e shmangur paksa me lezet fenë...
 

Marla

Themelues i Forumit
P.S mos ngatarroni Osmanët me islamin sepse nga një anë osmanët ishin reformatorë të besimit njëfarë demokracie ta marresh (duke u nisur edhe nga pushtimi i Stambollit etj) por se gjithnjë ngelën midis lindjes (besimit fanatik dhe embrionit të doktrinës ku u themelua ideja) dhe perëndimit që sapo kish nisur për vete të reformohej në baza meritokracie praktike etj duke e shmangur paksa me lezet fenë...

Ne pergjithesi po ti referohemi historise lufterat gjithmone kane pas faktor determinant te padiskutueshem fene (ne do ta zhdukesh nje komb zhduki 3 gjera gjuhen kulturen fene). Edhe rasti qe ti permende perandorine osmane asimilimi ishte ne emer te fese nese nuk konverton fene vritesh dhe plackitesh ashtu njejte dhe kryqezatat etj etj.
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Ne pergjithesi po ti referohemi historise lufterat gjithmone kane pas faktor determinant te padiskutueshem fene (ne do ta zhdukesh nje komb zhduki 3 gjera gjuhen kulturen fene). Edhe rasti qe ti permende perandorine osmane asimilimi ishte ne emer te fese nese nuk konverton fene vritesh dhe plackitesh ashtu njejte dhe kryqezatat etj etj.
Sigurshit prandaj përmenda embrionin (gjë që vlen edhe për perendimin) por pergjatë historisë Turqit nuk arritën të bëheshin praktik si perëndimi sepse u vetembyt nga doktrinat e fesë ndryshe Ataturku do kish qenë thjeshtë një ushtarak karriere edhe aq....
 

Marla

Themelues i Forumit
Sigurshit prandaj përmenda embrionin (gjë që vlen edhe për perendimin) por pergjatë historisë Turqit nuk arritën të bëheshin praktik si perëndimi sepse u vetembyt nga doktrinat e fesë ndryshe Ataturku do kish qenë thjeshtë një ushtarak karriere edhe aq....
E pra ta perforcova konstatimin. Lol

Opo qelloi pak i bute ai djali pasardhesi/shesade i sulejmanit pa te ishte ai gjalle (Sulejmani) edhe pak vite gjithe perendimi do kishte folur turqisht lol
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
E pra ta perforcova konstatimin. Lol

Opo qelloi pak i bute ai djali pasardhesi/shesade i sulejmanit pa te ishte ai gjalle (Sulejmani) edhe pak vite gjithe perendimi do kishte folur turqisht lol
Nah Sulen të gjithë e kanë keqkuptu kaj çikë, ai nuk ishte fare luftëtar por tip komunisti ëndërrimtar (përshtypja ime nisur edhe nga historia në shkollë) që kërkonte (si shumë perandorë) ti jepte (por i gatshëm të merte) botës vizionin e tij....
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Femije shume i mire do dal.
Gjithesesi...
Mendoj qe dy te dashuruar,qe vijne nga familje praktikante te rregullta te feve te ndryshme,do ken pak a shume perplasje ne piken e rritjes se femiljve ne lidhje me besimin.
Kjo gjithmone nese edhe vete prinderit e femijes jane praktikant te feve te ndyshme.
Ne te kundert nuk shoh ndonje problem.
Shumica e njerzve i perkasin feve te ndryshme fetare,por sjane aq praktikant te saj,ndaj dhe lidhjet ne kete rast jane te pa cenueshme nga besimi.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Baboon eshte e kunderta. Burrit i lejohet te martohet me nje te krishtere apo cifute, ndersa gruas vetem me musliman, ose nese pranon te konvertohet ne Islam dikush.
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
@Baboon eshte e kunderta. Burrit i lejohet te martohet me nje te krishtere apo cifute, ndersa gruas vetem me musliman, ose nese pranon te konvertohet ne Islam dikush.
Pikërisht për çifutët ishte muhabeti sepse ky shoku im ishte nga Gaza.
Edhe më shpjegonte që ato janë edhe më fanatikë etj (shiko unë kam njohuri të limitume edhe sigurisht e fundit është që dua është debati për këto pune)
Por mbaj mend të kundërtën. Sidoqoftë unë shof mbrapsht kaj herë po jo se jom i mrapsht 👍
 

Desa

Felix - Culpa
Dada per mua ne pergjithesi imponimi i cdo lloj forme eshte i demshem. Jam pro shpjegimit me qetesi durim te femijes deri sa ti forcohet logjika dhe te bej zgjedhjen vet. Pra ti i tregon 1 2 3 4 5 alternativa dhe ai zgjedh nje prej tyre.

Shteti ligjor ne vendet laike nuk te detyrojne asgje ne lidhje me fene per tu rregjistruar apo cdo forme tjeter ligjore madje shume shtete perendimore e quajne shkelje te te drejtave te njeriut

Ne shtete jo laike pra fetare di qe sic rregjistrohet atesia memesia vendlindja gjinia rregjistrohet dhe perkatesia e besimit fetar.
Pajtohem plotësisht Marla 🤗
Mirëpo, një imponim manipulues me elemente të vetëzgjedhjes nuk mendoj se ka dëme. Këtë në fakt e bëjmë kur sqarojmë të ‘drejtën’ të perceptuar nga vetë ne. Ose për shembull, kremtimi i festave fetare është ‘manipulim’ në vete. Fëmija e thith atë që ne servojmë. Nuk ka të keqe këtu, që mos të keqkuptohem. Thjeshtë një sqarim i asaj që postova më herët.
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Per tëmën :

Unë nuk prirem të besoj lord Bajroni etj etj etj etj por prirem të besoj atë histori që më thonë mami dhe Babi!

Por ama kjo Edit Durham erdhi e pa shumë nga ne....

Kshu mo mire ke puna fesë preferoj gjithnjë një përrallë të treguar nga vendlindja se sa një që ma thotë një herë me shkronja kshu apo ashtu(shkronjat)
.... Unë jam fmi!!

Unë jam fmi di të qaj të qesh por mo shumë di të jem : pure animal instinct!!!

So! ekuacioni yt Sofi është tepër i thjeshtë për tu komplikuar me fenë unë nuk kërkoj zotin por cicen e nënës që më solli në jetë.

P.S por për të përmbushur Egon tënde @sofia (WTF Unë 17 vjeç.... )
Nejse s'du me dhon këshilla that's all!

Edhe ne meshkujt kemi cica....
 

NGU

Wild child full of grace 💫
Femija ka te drejten e vet ne zgjidhje, mund te anoje nga njera fe, ne te dyja ose nga asnjera :d
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Feja eshte qeshtje personale qe lidhe me ate shpirtrore...nese ndodh te jet ni martes mese dy besimev te kunderta do jet shum mir nese asnjera pal nuk jan praktikant te rregull te fes..Po nese ndodh dhe njeri cift te jet praktikant,prap do jete ne rregull..po nese te dyt te jene pratikant te rregull do jet shum shum veshtir per femijet..femive askush nuk ja impunon besimin,po cdo prind ja mendon me te miren femiut te ti,dhe nese e meson femiun te falet apo te shkoj ne kish nuk do thot se me dhun ja impunon,prindi e ka obligim ndaj femiut te drejtoi ne rruge te drejte..deri te rriten dhe ti shohin vet gjerat dhe te vendosin..shum here ndodh qe ndegjojm lajme se pse femijet po i dergojn ne xhami psh te falen!PO askush me shum se vete prindi nuk ja don te miren ati femit.Pra per cdo besim zgjedhjen e bejn vet femijet kur te rriten.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Teme e rrahur besoj ketu ne Fv.

Sa eshte femija i vogel do anoj nga prindi qe i qendron me afer, nga ai qe e praktikon me shume, nga ai qe i flet me teper per fene e tij. Me vone pas moshes madhore femija krijon nje individualitet te tijin. Ose do vazhdoje me ritmin feminor ose do filloj t'i studioje vete. Edhe ke fe te ndjeje ate do ndjeke. 😊

Zoti na udhezofte ne rrugen e vertet!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Unë nuk prirem të besoj lord Bajroni etj etj etj etj por prirem të besoj atë histori që më thonë mami dhe Babi!
Secili ka prirje te ndryshme ne jete. Po ata qe nuk i mbajne mend prinderit e tyre si ia bejne?
Unë jam fmi di të qaj të qesh por mo shumë di të jem : pure animal instinct!!!
Ky femija qe thua ti, nqs eshte i lindur mes besimtareve te ndryshem qe edhe kryejne cdo rit fetar do te jete i dyzuar gjithemone midis dy drejtimeve. E degjoj shpesh tek tema qe femija ben nje zgjedhje te lire dhe une jam shume dakord me kete, mirepo kjo "liri" imponohet. Kur shkon prindi per here te pare ne kishe/xhami...... e pyet valle femijen nqs do te shkoje me te? A e pyet valle femijen nqs beson se ka nje Zot? Jo, nuk e ben. E merr me vete ne kishe/xhami dhe pastaj pret qe femija te beje zgjedhje te lire? Mendon se kjo sjellje nga ana e femijes eshte instiktive. Jo nuk eshte, Eshte sjellje e imponuar.
So! ekuacioni yt Sofi është tepër i thjeshtë për tu komplikuar me fenë unë nuk kërkoj zotin por cicen e nënës që më solli në jetë.
Nuk eshte ekuacioni im. Eshte ekuacion biologjik. Se dyti eshte teper i thjeshte, ashtu mendoj edhe une, por pasojat e atij ekuacioni jane kaq te nderlikuar ane rrjeta merimangash sa eshte e veshtire qe t'u gjesh zgjidhjen. Se treti nuk jane te gjithe si ty @Baboon qe ekzistencen e vet ua detyrojne prinderve, por ka plot njerez kjo bote dhe ky forum qe ekzistencen e vete ia detyrojne Zotit. Le te respektojme te dyja palet, pavaresisht udheheqjes sone ne jete.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Ajo cka spo kuptoj eshte , per cfare sherben nje gje e tille?
Sherben per te perballur realitetin me imagjinaten. Nqs njerezit imagjinojne se femijet lindin te lire per te zgjedhur kur te maturohen vete, atehere perse i marrin me vete ne institucionet fetare?
Nqs prindi beson qe besimi trashegohet, si ka mundesi qe nuk del ne analiza gjaku?
Sherben per te perballur keto koncepte fetare dhe anti-fetare me njera-tjetren, jo per te gjetur zgjidhje, por per te vecuar kontraditat.
Dmth kush eshte qellimi i pyetjes?
Sapo e thashe me siper. Megjithate, diskutimet mbi fene nuk do te shterojne asnjehere dhe kjo eshte nje prej tyre. Une i bera dikujt pyetjen ne forum dhe nuk me pelqeu pergjigjia.
Me pelqeu debati afatshkurter qe ngriti: Ti ishe atje.
Askujt nuk i ben keq te fuse pak mendjen ne pune per te gjetur veten dhe mendimet e tij rreth kesaj ceshtjeje.
 

JordanBelfort11

Do you think i tell people things?!
Sherben per te perballur realitetin me imagjinaten. Nqs njerezit imagjinojne se femijet lindin te lire per te zgjedhur kur te maturohen vete, atehere perse i marrin me vete ne institucionet fetare?
Nqs prindi beson qe besimi trashegohet, si ka mundesi qe nuk del ne analiza gjaku?
Sherben per te perballur keto koncepte fetare dhe anti-fetare me njera-tjetren, jo per te gjetur zgjidhje, por per te vecuar kontraditat.

Sapo e thashe me siper. Megjithate, diskutimet mbi fene nuk do te shterojne asnjehere dhe kjo eshte nje prej tyre. Une i bera dikujt pyetjen ne forum dhe nuk me pelqeu pergjigjia.
Me pelqeu debati afatshkurter qe ngriti: Ti ishe atje.
Askujt nuk i ben keq te fuse pak mendjen ne pune per te gjetur veten dhe mendimet e tij rreth kesaj ceshtjeje.
Ne analizat e gjakut nuk te del as mbiemri,po ate te babit merr,apo nuk quhet kjo?
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Secili ka prirje te ndryshme ne jete. Po ata qe nuk i mbajne mend prinderit e tyre si ia bejne?

Ky femija qe thua ti, nqs eshte i lindur mes besimtareve te ndryshem qe edhe kryejne cdo rit fetar do te jete i dyzuar gjithemone midis dy drejtimeve. E degjoj shpesh tek tema qe femija ben nje zgjedhje te lire dhe une jam shume dakord me kete, mirepo kjo "liri" imponohet. Kur shkon prindi per here te pare ne kishe/xhami...... e pyet valle femijen nqs do te shkoje me te? A e pyet valle femijen nqs beson se ka nje Zot? Jo, nuk e ben. E merr me vete ne kishe/xhami dhe pastaj pret qe femija te beje zgjedhje te lire? Mendon se kjo sjellje nga ana e femijes eshte instiktive. Jo nuk eshte, Eshte sjellje e imponuar.

Nuk eshte ekuacioni im. Eshte ekuacion biologjik. Se dyti eshte teper i thjeshte, ashtu mendoj edhe une, por pasojat e atij ekuacioni jane kaq te nderlikuar ane rrjeta merimangash sa eshte e veshtire qe t'u gjesh zgjidhjen. Se treti nuk jane te gjithe si ty @Baboon qe ekzistencen e vet ua detyrojne prinderve, por ka plot njerez kjo bote dhe ky forum qe ekzistencen e vete ia detyrojne Zotit. Le te respektojme te dyja palet, pavaresisht udheheqjes sone ne jete.
Breath with me (I was 17 once)

 

sofia

Antarë i Respektuar
Ne analizat e gjakut nuk te del as mbiemri,po ate te babit merr,apo nuk quhet kjo?
Jo nuk e trashegon vetem nga babai mbiemrin femija. Ka raste qe trashegohet edhe nga nena...megjithate del kjo gjithemone kur behet testi i ADN-se. Ke edhe mbiemrin e babait aty dhe nqs perputhja eshte e mjaftueshme per te qene prindi yt, atehere dilema e mbiemrit u zgjidh!
 

JordanBelfort11

Do you think i tell people things?!
Tu dogj skedina ty apo the deal?!
Mos mu bo si Jordi Alba 🤪😂😂😂

P.S (pa shaka dy filma kom në tel the 🐺 of wall Street and Jumanji next level)
U dogj dje..
The Wolf of Wall St. eshte film qe une nuk merzitem ta shof dite per dite...
Nardi duhet te kishte marr cmimin Oscar atehere.. 😊
 

JordanBelfort11

Do you think i tell people things?!
Jo nuk e trashegon vetem nga babai mbiemrin femija. Ka raste qe trashegohet edhe nga nena...megjithate del kjo gjithemone kur behet testi i ADN-se. Ke edhe mbiemrin e babait aty dhe nqs perputhja eshte e mjaftueshme per te qene prindi yt, atehere dilema e mbiemrit u zgjidh!
Ne rastet kur babi eshte prezent,gjithmone trashegon mbiemrin e tij...
Mos bej deviacione kot...
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Mami myslimane+ Babi Katolik= Njeri
Mami katolike+ Babi mysliman= Njeri
Mami katolike+ Mami myslimane= Njeri
Babi katolik+ Babi mysliman= Njeri
[/QUOTE]
Po i nxoren rezultatet si me siper do te kemi nje shoqeri me te mire dhe ne keto kohe te zymta qe jetojme kjo ka me shume rendesi se asgje tjeter.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
po nje femi kur rritet nga 2 ateiste a nuk ndikohet valle?!
O ba o ma a ka Zot? Jo. Ska. po kam ca shoke qe e besojne prinderit e tyre. Po ju? jo bir/bije. Ne kemi prejardhjen nga majmuni. i Besojme shkences. Nuk egziston Zoti se shkenca nuk e ka provuar. Feja eshte prapambetje. Dhe ja femia rritet me kete fryme. Pra edhe mosbesimi trashegohet njerez jo vec feja. 😄
Gjthss deri sa te kete Zot mbi ato qiej, kjo teme do jete perhere prezente. Eh, nuk gjen rehat zemra e njeriut pa e gjetur Zotin jo!
 

sofia

Antarë i Respektuar
po nje femi kur rritet nga 2 ateiste a nuk ndikohet valle?!
O ba o ma a ka Zot? Jo. Ska. po kam ca shoke qe e besojne prinderit e tyre. Po ju? jo bir/bije. Ne kemi prejardhjen nga majmuni. i Besojme shkences. Nuk egziston Zoti se shkenca nuk e ka provuar. Feja eshte prapambetje. Dhe ja femia rritet me kete fryme. Pra edhe mosbesimi trashegohet njerez jo vec feja. 😄
Gjthss deri sa te kete Zot mbi ato qiej, kjo teme do jete perhere prezente. Eh, nuk gjen rehat zemra e njeriut pa e gjetur Zotin jo!
Fakti qe ndikohet nuk e ben rast me te mire asnjeren prej tyre. Jemi midis dilemes: Te qenit laik apo besues fetar me femijen?
Sido qe te jete njeriu, ne kete bote ka vetem 1 ndarje paresore: Te mire e te keqinj. Cdo ndarje tjeter dytesore eshte e pavlefshme per te formuar njerez te edukuar. Problemi qendron ku vertitet me e mira.
Per ateistet nuk eshte me e veshtire se sa nje fetar. Ka plot njerez qe Zotin e gjejne tek vetja, jo te dikush tjeter. Kjo teme do te jete prezente sa kohe qe kemi dyshime mbi nje ceshtje te caktuar apo te pacaktuar. Miresia na rritte te gjitheve!
 
Top