Prindi X +Prindi Y = Femija Z

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Fakti qe ndikohet nuk e ben rast me te mire asnjeren prej tyre. Jemi midis dilemes: Te qenit laik apo besues fetar me femijen?
Sido qe te jete njeriu, ne kete bote ka vetem 1 ndarje paresore: Te mire e te keqinj. Cdo ndarje tjeter dytesore eshte e pavlefshme per te formuar njerez te edukuar. Problemi qendron ku vertitet me e mira.
Per ateistet nuk eshte me e veshtire se sa nje fetar. Ka plot njerez qe Zotin e gjejne tek vetja, jo te dikush tjeter. Kjo teme do te jete prezente sa kohe qe kemi dyshime mbi nje ceshtje te caktuar apo te pacaktuar. Miresia na rritte te gjitheve!

Kush permendi se eshte rast me i mire apo jo?!
Troc me ta thene Sofi kjo teme eshte komplet absurde. 🙄 Pse do thuash ti?! Po pse jeta 2+2=4 qenka?! Apo ekuacioni mami kshu + babi ashtu= cfare del femija?!
Xhan,
E rendesishme eshte vec e Verteta! E verteta eahte vec Nje! Dhe njeriu gjithe jetes eshte ne kerkim te saj deri sa ta gjej. Dikush e gjen qy ne kete bote e dikush tjeter kur e sheh me syte e vet ne tjetren ane! Nje mga mrekullite qe Zoti ka krijuar eshte se ndryshe nga kafshet na pajisi me trurin dhe aftesite per te menduar, filozofuar, dyshuar, dhe lirine per te zgjedhur gjithkush cfare te besoje e cfare jo.

Dhe si perfundim: Pyetja jote cfare pritet te jete femija eshte serish absurd. Ne po duam me hamendesu pa lind akoma se si do kornizohet ai femi per shkak te prinderve te vet. 🙄 S'di!🤷‍♀️
 

sofia

Antarë i Respektuar
Troc me ta thene Sofi kjo teme eshte komplet absurde. 🙄
Nqs tema eshte absurde atehere pergjigjia juaj eshte 2-fish absurde sepse iu pergjigjet nje absurditeti!
Po pse jeta 2+2=4 qenka?
Mos shnderro ekuacionin biologjik ne nje barazim me te cilin formohet vetem drozofila ( miza e uthulles). Te pakten te shkruaje 23+23=46. Dhe jo , jeta nuk eshte kaq e thjeshte sa nje barazim, por po ta kesh vene re me kujdes ta kam shprehur qe ky barazim i thjeshte sjell pasoja kaq komplekse ne jete. Menyra e formimit te femijes
E verteta eahte vec Nje!
E verteta e Madhe do te thuash? Ka njerez plot qe nuk u intereson.
Nga ana tjeter ka plot njerez qe besojne ne nje Zot e ne nje fe dhe kane rregulla te caktuara trashegimie(ashtu sic me lart e shpjeugan te tjeret) , Ka plot njerez ne bote (si puna ime) qe kerkojne Konceptin "liri besimi" te shkeputur nga trashegimia sepse besimi eshte individual i nje qenieje dhe jo i nje grupi te tere. Po mendimi per besimin e femijes ekziston kur viziton institucione fetare ose kur nuk i viziton ato? Perdersa lihet hendeku i madh mes zgjedhjes se prindit dhe zgjedhjes se femijes, hendeku midis laicizmit dhe subjekteve fetare, kjo teme nuk do te jete kurre absurde.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ka njerez plot qe nuk u intereson.

Sa eshte numri i ketyre plot, jam kurreshtar ? :unsure:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk ka një statistikë për këtë,po ka shumë të cilët se vrasin mendjen fare për asgjë që i rrethon; edhe jetojnë më të lumtur në injorancën e tyre

Prap keta shume eshte nje statistike. Se sa e vrasin mendjen, po shihet ne forum lool.
 

Bebw

❌Once
Staf në FV.AL
Po ne engjejve na lejohet te replikojm? 😝
Sa per temen une mamin e kam katolike,babin musliman dhe vet feeling hinduiste lol
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nqs tema eshte absurde atehere pergjigjia juaj eshte 2-fish absurde sepse iu pergjigjet nje absurditeti!

Mos shnderro ekuacionin biologjik ne nje barazim me te cilin formohet vetem drozofila ( miza e uthulles). Te pakten te shkruaje 23+23=46. Dhe jo , jeta nuk eshte kaq e thjeshte sa nje barazim, por po ta kesh vene re me kujdes ta kam shprehur qe ky barazim i thjeshte sjell pasoja kaq komplekse ne jete. Menyra e formimit te femijes

E verteta e Madhe do te thuash? Ka njerez plot qe nuk u intereson.
Nga ana tjeter ka plot njerez qe besojne ne nje Zot e ne nje fe dhe kane rregulla te caktuara trashegimie(ashtu sic me lart e shpjeugan te tjeret) , Ka plot njerez ne bote (si puna ime) qe kerkojne Konceptin "liri besimi" te shkeputur nga trashegimia sepse besimi eshte individual i nje qenieje dhe jo i nje grupi te tere. Po mendimi per besimin e femijes ekziston kur viziton institucione fetare ose kur nuk i viziton ato? Perdersa lihet hendeku i madh mes zgjedhjes se prindit dhe zgjedhjes se femijes, hendeku midis laicizmit dhe subjekteve fetare, kjo teme nuk do te jete kurre absurde.

Sofi uroj te qartesohesh! Konfuziteti duket ne cdo fjali qe shkruan rreth kesaj gjeje. Ne fakt te gjithe lemsh kemi qene dikur deri sa zgjodhem nje rruge te caktuar. Ama kerkimi i te Vertetes(cfaredo qofte ajo: nje fe; nje filozofi; nje ideologji apo edhe mosbesimi) kerkojne deshire per ta zbuluar ate dhe jo per ta mohuar. Gjthss per respekt te kohes qe shume vete japin duke hapur nje teme dhe te tjeret duke diskutuar une mendimin se cfare mund te dale femija e kam dhene me siper.
 
Top