Produkti që mbron shëndetin e flokut – Si ta përdorni

Produkti Që Mbron Shëndetin e Flokut – Si Ta Përdorni


1578819365260.png


Majoneza është një nga salcat më të përdorura në botë.

Kohët e fundit, industria ushqimore po prodhon variante me pak yndyrë dhe me përbërës natyralë në përpjekje për ta vendosur majonezën në listën e ushqimeve të shëndetshme
Studimet thonë se majoneza ka disa vlera shëndetësore për organizmin, gjithmonë nëse nuk e teproni me të.
Sipas tyre, majoneza është e pasur me vitaminë E dhe acide yndyrore omega-3 që e mbajnë zemrën të shëndetshme dhe parandalojnë goditjet e ndrhyshme.
Pa dyshim që majoneza ka shumë yndyrë, por kjo nuk do të thotë që duhet ta hiqni një herë e përgjithmonë nga menuja ushqimore.
Majoneza ka edhe vitaminat A, D, E dhe K të cilat treten në yndyrë.
Yndyrnat tek majoneza janë të pangopura dhe ndihmojnë në përthithjen e ushqyesve dhe uljen e kolesterolit në gjak.
Majoneza rekomandohet të përdoret edhe në maska flokësh, sidomos për flokë të thatë.
Si Të Përdorni Majonezën Për Zbutjen e Flokëve
Njerëzit që duan të zbusin flokun dhe ta mbajnë atë nën kontroll, duhet të përdorni majonezën si një maskë të shkëlqyer.
Ajo përmban një antioksidant të fuqishëm që i jep flokut forcë, shkëlqim dhe volum.
Siç e thamë edhe më lart, majoneza është mirëbërëse për flokë të thatë e të dëmtuar.
Për këtë maskë ju nevojiten gjysëm filxhan çaji me majonezë me yndyrë të plotë.
Rriheni majonezën deri sa të bëhet e butë si push.
Flokët duhet të jenë të lagur.
Lyejini ato me majonezë në të gjithë gjatësinë e tyre dhe përqendrohuni tek zonat e dëmtuara të flokëve.
Më pas mbështilleni kokën me një kapuç plastik për 30 minuta.
Flokun duhet ta shpëlani me ujë të ftohtë dhe më pas ta lani me shampo si zakonisht.
Trajtimi me majonezë është tejet i rekomanduar nga stilistët më në zë të flokëve dhe mund të bëëhet krejt lehtë në shtëpi./AgroWeb.org


Top Channel
 
Last edited by a moderator:
Ty te ka bere zoti special u don’t need to much work girl :p

Gjithmone perdor shampo per floke te lyera ti i ke dhe te dekoloruara apo jo?
Jo ne te kuqe kalova avash avash pa dekolorim , ndryshe tia kisha bo goodbye kacurrelave.
kte po pyesja ,ndonje marke shampo qe eshte e testuar per kacurrela, se spo ze karar
Nje mi jep shume volum, nje tjeter mi ngjesh pas kokes, tjetra mezi me le ti kreh..... :(

ose ndonje maske qe mund te perdor njehere ne jave

apo pyeta personin e gabum :p
 
Jo ne te kuqe kalova avash avash pa dekolorim , ndryshe tia kisha bo goodbye kacurrelave.
kte po pyesja ,ndonje marke shampo qe eshte e testuar per kacurrela, se spo ze karar
Nje mi jep shume volum, nje tjeter mi ngjesh pas kokes, tjetra mezi me le ti kreh..... :(

ose ndonje maske qe mund te perdor njehere ne jave

apo pyeta personin e gabum :p

Fshi cik kete pjese ne fundit shpejt :p
 
Jo ne te kuqe kalova avash avash pa dekolorim , ndryshe tia kisha bo goodbye kacurrelave.
kte po pyesja ,ndonje marke shampo qe eshte e testuar per kacurrela, se spo ze karar
Nje mi jep shume volum, nje tjeter mi ngjesh pas kokes, tjetra mezi me le ti kreh..... :(

ose ndonje maske qe mund te perdor njehere ne jave

apo pyeta personin e gabum :p

0D321E76-4361-48D6-946E-0B3ACCA6D876.jpeg

Ti qe ke curls Mon perdor over night conditioner e shplan ne mengjes dhe mundohu mos te perdoresh tharese after this. Dry them naturally
 
E kam perdorur kerastasen...por nje failure rezultoi :(
ne vere po, por ne dimer koka ime thahet pas 2 ditesh ...
Me difuzor i thaj

Po vajrat i perdor si maske? Jane hidratues gjate dimrit Por dhe ndihmojne ne rritjen e flokut.
Une kam floke te yndyrshem ne fakt Por ne dimer me thahet dhe mua.
E ke perdor fiks kete per curls?
Te pakten dhe nese nuk e mer shampo perdor kremin
Mua me pelqen shum
 
@Daisy ...une shampo perdor shampo femijesh, femrash, te nenes time edhe te babait, vellait, motres, kur nuk gjej tek dushi im. ???

Per floke qe kane tendencen e yndyres, ndonje sugjerim ?
 
Po vajrat i perdor si maske? Jane hidratues gjate dimrit Por dhe ndihmojne ne rritjen e flokut.
Une kam floke te yndyrshem ne fakt Por ne dimer me thahet dhe mua.
E ke perdor fiks kete per curls?
Te pakten dhe nese nuk e mer shampo perdor kremin
Mua me pelqen shum
No kam floke , lekure te thate , si dimer ,si vere
Dhe po ti le me shume se dy dite pa lare floket me behen si shqop.
Kete per curly kam pas marre
Si floke imi eshte super i shendetshem dhe voluminoz , problemin e kam te karari qe nuk ze pikerisht me volumin , njehere shume e njehere hic
apo ku me zihet karari mua thuaj :p
 
@Daisy ...une shampo perdor shampo femijesh, femrash, te nenes time edhe te babait, vellait, motres, kur nuk gjej tek dushi im. ???

Per floke qe kane tendencen e yndyres, ndonje sugjerim ?

Hahahaha ndaj po te ikin per shele lol

Floket me yndyre zakonisht Jane me te shendetshem ne fakt thjeshte duhet ti lash shpesh lol

Mer ndonje oil control shampo Por mos e perdor me shum se 1 muaj pasi ta than Goxha lekuren.
 
No kam floke , lekure te thate , si dimer ,si vere
Dhe po ti le me shume se dy dite pa lare floket me behen si shqop.
Kete per curly kam pas marre
Si floke imi eshte super i shendetshem dhe voluminoz , problemin e kam te karari qe nuk ze pikerisht me volumin , njehere shume e njehere hic
apo ku me zihet karari mua thuaj :p

Goce ti je specie e vecante
Perdor majoneze avocado beje maske cdo jave
Do me kujtosh per mire dhe per keq
Per mire pas larjes dhe per keq para
Larjes lol
 
No kam floke , lekure te thate , si dimer ,si vere
Dhe po ti le me shume se dy dite pa lare floket me behen si shqop.
Kete per curly kam pas marre
Si floke imi eshte super i shendetshem dhe voluminoz , problemin e kam te karari qe nuk ze pikerisht me volumin , njehere shume e njehere hic
apo ku me zihet karari mua thuaj :p
Mon per lekuren e that munde te perdoresh vai kokosi..un ka dy vite se e mare ..e per flok ,,se dhe un kam ket problem..kur i pastroi mu me behen si te elekrizuar?‍♀️Po tanim jo..se me kan sygjeru qe kur ti pastroi flokun..mos ta thai fare me asgje..ashtu te thahet vetvetiu dhe eshe ok..
 
Cfare vitaminash e ke fjalen se nuk lash shampo pa ba prove? Prep kurgje e kam flokun shum te but se di me mbushet me te bardhe ka ndonje gje qe mund ta blej ta heq?
Beje ni kontrooll te doktori dhe ai te tregon cfar
Hapa te perdoresh..
 
Top