Produkti që mbron shëndetin e flokut – Si ta përdorni

Produkti Që Mbron Shëndetin e Flokut – Si Ta Përdorni


1578819365260.png


Majoneza është një nga salcat më të përdorura në botë.

Kohët e fundit, industria ushqimore po prodhon variante me pak yndyrë dhe me përbërës natyralë në përpjekje për ta vendosur majonezën në listën e ushqimeve të shëndetshme
Studimet thonë se majoneza ka disa vlera shëndetësore për organizmin, gjithmonë nëse nuk e teproni me të.
Sipas tyre, majoneza është e pasur me vitaminë E dhe acide yndyrore omega-3 që e mbajnë zemrën të shëndetshme dhe parandalojnë goditjet e ndrhyshme.
Pa dyshim që majoneza ka shumë yndyrë, por kjo nuk do të thotë që duhet ta hiqni një herë e përgjithmonë nga menuja ushqimore.
Majoneza ka edhe vitaminat A, D, E dhe K të cilat treten në yndyrë.
Yndyrnat tek majoneza janë të pangopura dhe ndihmojnë në përthithjen e ushqyesve dhe uljen e kolesterolit në gjak.
Majoneza rekomandohet të përdoret edhe në maska flokësh, sidomos për flokë të thatë.
Si Të Përdorni Majonezën Për Zbutjen e Flokëve
Njerëzit që duan të zbusin flokun dhe ta mbajnë atë nën kontroll, duhet të përdorni majonezën si një maskë të shkëlqyer.
Ajo përmban një antioksidant të fuqishëm që i jep flokut forcë, shkëlqim dhe volum.
Siç e thamë edhe më lart, majoneza është mirëbërëse për flokë të thatë e të dëmtuar.
Për këtë maskë ju nevojiten gjysëm filxhan çaji me majonezë me yndyrë të plotë.
Rriheni majonezën deri sa të bëhet e butë si push.
Flokët duhet të jenë të lagur.
Lyejini ato me majonezë në të gjithë gjatësinë e tyre dhe përqendrohuni tek zonat e dëmtuara të flokëve.
Më pas mbështilleni kokën me një kapuç plastik për 30 minuta.
Flokun duhet ta shpëlani me ujë të ftohtë dhe më pas ta lani me shampo si zakonisht.
Trajtimi me majonezë është tejet i rekomanduar nga stilistët më në zë të flokëve dhe mund të bëëhet krejt lehtë në shtëpi./AgroWeb.org


Top Channel
 
Last edited by a moderator:
M
Nuk e kam provuar vet dhe s’do vendosja vaj ne fytyren time, por me c’kam degjuar mund te jap edhe kte reagim. Mbetet per tu testuar se cdo fytyre eshte e ndryshme.
I vetmi krem qe mund te rekomandoj qe e perdore ktu e mbi 8 vjet eshte ky. Eshte prodhim NL dhe perberesi kryesor eshte Vitamina E.
 

Attachments

  • A4BB2BCD-3BCA-4304-A325-B5957B3628D0.jpeg
    A4BB2BCD-3BCA-4304-A325-B5957B3628D0.jpeg
    1.9 MB · Shikime: 50
Mon per lekuren e that munde te perdoresh vai kokosi..un ka dy vite se e mare ..e per flok ,,se dhe un kam ket problem..kur i pastroi mu me behen si te elekrizuar?‍♀️Po tanim jo..se me kan sygjeru qe kur ti pastroi flokun..mos ta thai fare me asgje..ashtu te thahet vetvetiu dhe eshe ok..
Ashtu e thaja e une , nje peshqir ne koke e prisja te thahej
Por floket e mi mezi thahen , dhe tjetra me bertiti doktori
 
Ashtu e thaja e une , nje peshqir ne koke e prisja te thahej
Por floket e mi mezi thahen , dhe tjetra me bertiti doktori
Joo peshqir nuk ben asesi..leri ashtu te thahen vetvetiu..se floku i that nuk don ase kreher pasi ti pastrosh..vetem gjat pastrimit
 
Jo mi jo se si plas shume per bukurine atij lol
1.dhimbja kokes
2. Myk i kokes.....
Me i llaf mshoja difuzorit dhe leje bukurine lol...sidomos ne dimer

Me peshqir te ngroht moj
Gjynaf me perdor heat ne ato floke sidomos kur i ke curl and dry

Ps. Si thone : doktori qe thote leri cigarettes vdes para atij qe I pin lol
 
Joo peshqir nuk ben asesi..leri ashtu te thahen vetvetiu..se floku i that nuk don ase kreher pasi ti pastrosh..vetem gjat pastrimit
Pastrim quan te larin?
Ku krifet floku im gjate larjes o arfe
A e ke pa shkurren time lol
Pasi i bej maska , i xhervis cik, i shplaj ,pastaj i kreh
 
Me peshqir te ngroht moj
Gjynaf me perdor heat ne ato floke sidomos kur i ke curl and dry

Ps. Si thone : doktori qe thote leri cigarettes vdes para atij qe I pin lol
Beji me kto gjerat e grave tha, po me koke qull mos rri lol
 
M
Pastrim quan te larin?
Ku krifet floku im gjate larjes o arfe
A e ke pa shkurren time lol
Pasi i bej maska , i xhervis cik, i shplaj ,pastaj i kreh
Provoi ti krehesh gjat shpelarjes se maskes ose conditioner. Te pakten une keshtu e bej se perndryshe thyhet kreheri ??
 
Provoi ti krehesh gjat shpelarjes se maskes ose conditioner. Te pakten une keshtu e bej se perndryshe thyhet kreheri ??
Ncuq nuk bohet shpirt , e i here qe provova desh ju ngula pllakes se dushit me koke lol
Do terezi kjo shkurrja ime, si ke aq kacurrela ti zoga
 
Pastrim quan te larin?
Ku krifet floku im gjate larjes o arfe
A e ke pa shkurren time lol
Pasi i bej maska , i xhervis cik, i shplaj ,pastaj i kreh
Po gjat larjes mund ti krehesh..
Po lai me balsam moj..
Ama per flokun e thata nuk ben ti krehesh pas larjes..ashtu nje peshqir mbi sup dhe thahen (don pak koh)po me mir eshe..
Sikur flokun tend ka goca tezes..dhe ajo kshtu vepron me vite..perndrysh koshere bletesh u bente?
 
Cfare vitaminash e ke fjalen se nuk lash shampo pa ba prove? Prep kurgje e kam flokun shum te but se di me mbushet me te bardhe ka ndonje gje qe mund ta blej ta heq?
kjo shampoo ne foto eshte dor me nji qe te ndihmon per ate qe shpjegon ti. po nuk pati andej, e ke ne amazon dhe eshte shume e lire por ben punen me te mire!

Screenshot_20200116-140537_Samsung Internet.jpg
 
Po gjat larjes mund ti krehesh..
Po lai me balsam moj..
Ama per flokun e thata nuk ben ti krehesh pas larjes..ashtu nje peshqir mbi sup dhe thahen (don pak koh)po me mir eshe..
Sikur flokun tend ka goca tezes..dhe ajo kshtu vepron me vite..perndrysh koshere bletesh u bente?
Opo nuk krihen mojjjj se me.plaset
Edhe pariukierja sma cmonton ne lavaman koken lol
 
Opo nuk krihen mojjjj se me.plaset
Edhe pariukierja sma cmonton ne lavaman koken lol
Po cte duhet me i kref iher? Mire i ke, nk duken se i ke pa kref. Na pyet neve qe duken sikur krihen lehte dhe na del shpirti lol
 
Opo nuk krihen mojjjj se me.plaset
Edhe pariukierja sma cmonton ne lavaman koken lol
Beso ose mos beso un i kam floket me kacurrela se ty ( pyet @Gh0st :p) pavarisht faktit qe i drejtoj. Para se te besh dush mer vaj kokosi vendose ne flok mlidhi floket dhe lere per 20 minuta. pastaj hy ndush perdor kondicioner/balsam vere ne kok dhe lere 5 minuta sa te zbuten komplet pastaj avash avash fillo me krehre nga fundit flokeve deri siper. Ehhh shkurreeee behen mbase 1 dite po hajd mo prap tbukura i kemi :p
 
Ohh no e kam ba prove kit nuk mka ba derman prz
Sad..pse nuk i heq floket krejt..dot dalin me te shendetshme..

problem qendron te vitaminat.pastaj floku nese lahet..nuk ben.sidoms ne kete sezon te dalesh pa kapele(edhe kjo eshte e rrezikshme per flokun..po ti hiq njere gjith flokun..pastaj shiko si dot dalin.dhe konsulltohu me doktorin.
 
Beso ose mos beso un i kam floket me kacurrela se ty ( pyet @Gh0st :p) pavarisht faktit qe i drejtoj. Para se te besh dush mer vaj kokosi vendose ne flok mlidhi floket dhe lere per 20 minuta. pastaj hy ndush perdor kondicioner/balsam vere ne kok dhe lere 5 minuta sa te zbuten komplet pastaj avash avash fillo me krehre nga fundit flokeve deri siper. Ehhh shkurreeee behen mbase 1 dite po hajd mo prap tbukura i kemi :p
Ja dikush qe ta di hallin lol
Ashtu i bej ,por po thoja per te krefmen....qe e bej pasi shplahen ,se gjate larjes skom shance lol
 
Top