Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Turqi-1_1.jpg

Deputetët turq kanë mbështetur një projektligj që do të lejojë burrat e akuzuar për përdhunimin e vajzave minorene, të çlirohen nga ky faj, vetëm nëse ata kanë kryer marrëdhënie seksuale pa “forcë ose kërcënim” dhe nëse më pas, martohen me viktimat e tyre.

Kritikët thonë se kjo lëvizje legjitimon përdhunimin dhe martesën e fëmijëve, si dhe lë të lirë burra që janë të vetëdijshëm për krimet e tyre. Projektligji u miratua fillimisht të enjten mbrëma pasi u soll në parlament nga partia udhëheqëse e Presidentit Erdogan.

Të martën, pritet që deputetët të diskutojnë për herë të dytë për këtë çështje, para se të marrin vendimin e tyre final.

Ky ligj tepër i diskutuar ka bërë që opinioni në Turqi të jetë i përçarë. Shumë persona argumentojnë se kjo do të inkurajojë përdhunimin. Por sipas qeverisë, qëllimi nuk është të justifikohet përdhunimi, por të rehabilitohen ata persona që nuk e kanë kuptuar se kanë kryer marrëdhënie seksuale të jashtëligjshme.

Ligji do të shërbejë edhe si masë parandaluese që vajzat të mos angazhohen në akte të tilla para moshës 18 vjeç dhe të mos ndihen të izoluara nga komuniteti.

Qeveria pritet të marrë mbështetjen e votuesve fanatikë në zona të varfëra, ku vajzat martohen të reja dhe ku niveli i abuzimit seksual është i lartë.

Mbështetës të ligjit thonë se Erdogan i ka liberalizuar gratë besimtare duke shfuqizuar ndalimin e shamisë në vendet publike. Vota e të martës mund të ndezë protesta masive.


© ZHURNAL
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Dmth viktima te martohet me perdhunuesin?
Pse jo?
Ta jetoje ate tmerr cdo dite. Por kjo nuk quhet kafsheri por rehabilitim.
Derra.
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Kur te behet 16 vjece gruaja i fut i divorc pedofili e perseri avazi.

7d7b143d7d2549d411d5febd43ee71ad50304db712e1395565.jpg
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Perdhunuesi i kerkon doren dhe i shpeton burgut dhe jo se i plasi shume per ate (vajzen). Njerez te semure.

Duan te dale i lare me martese. Kush e ka femijen e tepert le t'ja japi nje pedofili te rrjedhur nga trute! Ata meritojne vetem plumbin.

Darius
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Vellezerit turq te Erdoganit mbeshtesin perdhunuesit.
Cfare thone vellezerit miq shqipo-kosovar per kete?
Pse rrine te heshtur valle?
Bejne qorrin kur ua vlen?
Apo bejne budallain cdo here?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

A kane ndonje femije ne familje keta shkarravinat e parlamentit turk, te provojne se pari tu perdhunohet vajza apo mbesa e tyre.
Rob idiota qe gjykojne sipas ligjeve islame. Modeli shembull kemi Muhametin, thote hoxha i leshit.
Martesa me femije edhe me moshen 1 vjece, manjak seksual e te semure mental.

 

ricky_ch

******
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Vellezerit turq te Erdoganit mbeshtesin perdhunuesit.
Cfare thone vellezerit miq shqipo-kosovar per kete?
Pse rrine te heshtur valle?
Bejne qorrin kur ua vlen?
Apo bejne budallain cdo here?

Së pari, lodh kokët dhe merresh me paraygjime, apo ke problem me gjumin?

اfarë të them?
Se asnjëri nga ju që keni komentuar nuk e dijni shqipen!

Citim: Deputetët turq kanë mbështetur një projektligj që do të lejojë burrat e akuzuar
për përdhunimin e vajzave minorene, të çlirohen nga ky faj, vetëm nëse ata kanë
kryer marrëdhënie seksuale pa “forcë ose kërcënim” dhe nëse më pas, martohen
me viktimat e tyre.

Don të thotë shumë kjartë se nëse vertetohet se është fajtor, nuk i ik ligjit.
Ndërsa, shpeshherë ndodhë, që edhe viktimat për arësye të ndryshme edhe gënjejnë.
Pra, çdo akuzë, askend autmatikisht nuk ë bën fajtor.
 

ricky_ch

******
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

A kane ndonje femije ne familje keta shkarravinat e parlamentit turk, te provojne se pari tu perdhunohet vajza apo mbesa e tyre.
Rob idiota qe gjykojne sipas ligjeve islame. Modeli shembull kemi Muhametin, thote hoxha i leshit.
Martesa me femije edhe me moshen 1 vjece, manjak seksual e te semure mental.Laur zotnia, si zakonisht na lodhe për së tepërmi.
Në perëndim zonjushat fillojne me 12 apo 13 vjet këtë punë
bile mbesin edhe me barrë, e prindi s'ka haber ku e ka fëmijen.
Ketu pra flitet për liri, ndërsa ne Lindje prapambeturi.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Së pari, lodh kokët dhe merresh me paraygjime, apo ke problem me gjumin?

اfarë të them?
Se asnjëri nga ju që keni komentuar nuk e dijni shqipen!

Citim: Deputetët turq kanë mbështetur një projektligj që do të lejojë burrat e akuzuar
për përdhunimin e vajzave minorene, të çlirohen nga ky faj, vetëm nëse ata kanë
kryer marrëdhënie seksuale pa “forcë ose kërcënim” dhe nëse më pas, martohen
me viktimat e tyre.

Don të thotë shumë kjartë se nëse vertetohet se është fajtor, nuk i ik ligjit.
Ndërsa, shpeshherë ndodhë, që edhe viktimat për arësye të ndryshme edhe gënjejnë.
Pra, çdo akuzë, askend autmatikisht nuk ë bën fajtor.

Jane justifikime. E lexova shume here artikullin.
Tani nese gjykata te denon per nje krim....eshte sepse e ke bere
( perjashto rastet kur per shkak te mediave gjetja e nje fajtori etj fusin nje emer) por ketu ska se si te akuzosh per perdhunim e pastaj na qenka akt marrdhenie pa force.

Se me matematiken ne shtepi time 1+1 bejne 2.
Sdi sa bejne andej nga ju dhe si e nxirrn keto traplleqe..akuzohet denohet por sna qenka perdhunimi akt me force.

Per ca po flasim ketu? Per poema?
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Mund tju duket absurde kur shikoni muslimane qe mbrojne pedofiline pa dhune por nuk duhet te habiteni pasi ajo eshte brenda rregullave te islamit. Nese veprojne ashtu ndjekin rrugen e muhametit.
 

ricky_ch

******
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Jane justifikime. E lexova shume here artikullin.
Tani nese gjykata te denon per nje krim....eshte sepse e ke bere
( perjashto rastet kur per shkak te mediave gjetja e nje fajtori etj fusin nje emer) por ketu ska se si te akuzosh per perdhunim e pastaj na qenka akt marrdhenie pa force.

Se me matematiken ne shtepi time 1+1 bejne 2.
Sdi sa bejne andej nga ju dhe si e nxirrn keto traplleqe..akuzohet denohet por sna qenka perdhunimi akt me force.

Per ca po flasim ketu? Per poema?

Po s'di si të flas me dikend që nuk dallon çfarë është akuzuar dhe çfarë dënuar!
Askund nuk e gjen "i dënuar". Në qoftë se dënohesh, çdo gjë është e kjartë, dhe se akti
është kryer me dhunë respektivisht me forcë. Por derisa je vetëm i akuzuar, dhe nuk ka fakte,
nuk mund të dënohesh për akt me dhunë. Shumë thjesht zonjusha barbiqka!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Laur zotnia, si zakonisht na lodhe për së tepërmi.
Në perëndim zonjushat fillojne me 12 apo 13 vjet këtë punë
bile mbesin edhe me barrë, e prindi s'ka haber ku e ka fëmijen.
Ketu pra flitet për liri, ndërsa ne Lindje prapambeturi.

Edhe ne Irak vitin e kaluar eshte bere nje ligj analog, martesa me femije edhe 8 vjecare.
Ndersa ne anen tjeter nuk kane nevoje per ligje shteti, i bejne pa ligj se kane ligjet e islamit. Dhe gjithcka ju duket normale.
450 muslimanë palestinezë u martuan me 450 vajza 6 vjeçare!


 

ricky_ch

******
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Edhe ne Irak vitin e kaluar eshte bere nje ligj analog, martesa me femije edhe 8 vjecare.
Ndersa ne anen tjeter nuk kane nevoje per ligje shteti, i bejne pa ligj se kane ligjet e islamit. Dhe gjithcka ju duket normale.
450 muslimanë palestinezë u martuan me 450 vajza 6 vjeçare!Thash de, këta bile kanë ligjet, Europa kanë dalë krejt kollosekut.
E bëjnë sei qenjt e sokakut.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Thash de, këta bile kanë ligjet, Europa kanë dalë krejt kollosekut.
E bëjnë sei qenjt e sokakut.

Ligj i drejte i thua qe te lejoje martesen me te mitur??
 

ricky_ch

******
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Ligj i drejte i thua qe te lejoje martesen me te mitur??

Nuk është në rregull, po ku shkon gjithëçka në rregull?
Po hajde Laur mos na trego përralla, kur gjithëkah i kërcejnë
të miturave: merre njërin bjeri tjetrin. Ligji ligj, por njerezit
gjithëkah njësoj.

Sa për ilustrim nëse e kupton pakëz gjermanishtën ja një artikull
ku ngjarja ndodh në Cyrih, ku një i rritur shkon me 15 vjeçare:

Minderjährige.jpg
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

e pafjale ... me falni tju bej nje pytje nese nuk i kercenojne nuk i dhunojne ato qe me pas do i detyroj deshira e sovraneve te rrine te lire si mund te kerkojn doren nje te miture? si mumd do ket nje rrjedhoj te till nese sdo ket dhune... pra i bie qe kur te shikojn nje vajz te vogel te i thote te jatit po te kerkoj doren ta martoj se kam dhunuar por tani per ligj do e martoj?! cjan kto kohe kesht qe ikin nga njeri extrem ne tjetrin.... :(

ps te jem prind dhe te kem kete drejtesi te me mbroj ligji keshtu i kthehem vitit 1500 e ve ne funksionim kanunin... drejtesi vete.. asnjeri sduhet as te mendoj te vihen duart mbi femije jo me te behet ligj te shpetoj pedofilat ...
 
Redaktimi i fundit:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Ligj i drejte i thua qe te lejoje martesen me te mitur??


Nuk me duket ligj i drejt te behet martesa me te mitur.../e kaluara ateher eshte tjetergje, ne flasim per sot/... Spo jemi te sigurtë ne moshen madhore me premtu dikend e leje mo ne femijëri...

pasi beni shprehi mi zgjeru diskutimet, po te jap shembull edhe ne evrope kur kam taku vajza mosha 14 ishin shtatzenë, per mua ishte abnormale. Cka di nje 14vjeqare te bej femije tjeter? Femiju ben femijë. Dhe ketu ska pse te zgjerohet tema, se edhe ne Turqi ky rast nuk themi se nuk eshte aktiv, por as aq aktiv nuk eshte siq ndodh kjo ne vende tjera.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Ketu po flitet per ligje shteti apo religjoni qe lejon martesen me nje te mitur zyrtarisht. Aq me keq kur behet fjale per nje perdhunim ku perdhunuesi do marre viktimen per gura qe ti shpetoje burgut.

Islamin me ligjet e tij te cmendur te kaloje ne kosh te mbeturinave.

[video=youtube;tuP-xJL0j0w]https://www.youtube.com/watch?v=tuP-xJL0j0w[/video]


 

ricky_ch

******
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Ketu po flitet per ligje shteti apo religjoni qe lejon martesen me nje te mitur zyrtarisht. Aq me keq kur behet fjale per nje perdhunim ku perdhunuesi do marre viktimen per gura qe ti shpetoje burgut.

Islamin me ligjet e tij te cmendur te kaloje ne kosh te mbeturinave.

[video=youtube;tuP-xJL0j0w]https://www.youtube.com/watch?v=tuP-xJL0j0w[/video]O Laur, sjell gjëra që as dreqi s'mund t'i bjerë në fije se çfarë ka ndodhur me të vërtetë.
Eh djal o djale, sa propaganda e dreqit bëhet ne botë, e me ba me i besu, Islami kaherë
do te ishte zhdukur.
Por, fute në kokë se derisa ka akoma njerëz të mençur dhe të edukuar
me shkallë të lartë të shkollimit që e pranojnë fejën Islame, çdo budallaki
që t'i sjel këtu i merr era e lumi.
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

O Laur, sjell gjëra që as dreqi s'mund t'i bjerë në fije se çfarë ka ndodhur me të vërtetë.
Eh djal o djale, sa propaganda e dreqit bëhet ne botë, e me ba me i besu, Islami kaherë
do te ishte zhdukur.
Por, fute në kokë se derisa ka akoma njerëz të mençur dhe të edukuar
me shkallë të lartë të shkollimit që e pranojnë fejën Islame, çdo budallaki
që t'i sjel këtu i merr era e lumi.

Fiks. Sa te kete njerez te shkolluar qe u japin 8 vjecaret per gra pleqve qe i ka derguar allahu, islami nuk do pushoje se ekzistuari.

Nejse debati ketu nuk duhet te jete a eshte ok islami me keto rregulla por se pse turqia po njeheson islamin me shtetin. Nje hap mbrapa i turqise qe na shqeteson ne europianeve. Dhe per te mos u treguar hipokrite nuk eshte qe na dhimbsen femijet turq (sic shtiren liberalet globaliste) por duke qene se turqia eshte ure mes lindjes e perendimit, dhe europa lufton me ligje, nuk eshte ne favorin tone qe kto ligje te bazohen ne rregulla mesjetare.

Nje turist shkon ne turqi, vajza i humbet, vjen polici dhe i thote te trashegohet vajza.

Me cfare po shoh ne komente po them me vete mire qe ska dete kosova se keq puna dhe andej.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

O ricky qe ti me thua barbiqke mua sme prish pune
Por qe te jeni dakort me derrat i bie qe derra te jeni ji.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Pa fjale..........
 

ricky_ch

******
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

O ricky qe ti me thua barbiqke mua sme prish pune
Por qe te jeni dakort me derrat i bie qe derra te jeni ji.

Po zonjë, të tregova se jemi duke folur për 2 gjëra të ndryshme: ti për lisa, unë për fshisa.
Ti , Lauri dhe kompania e kuptoni artikullin si gjithmonë edhe herave tjera
qysh ia ka qejfi, dhe kjo nuk është hera e parë.E keni si hobi, bile edhe sëmundje,
ju han brenda nëse nuk jeni kundër.

Ndërsa, s'ka diskutim se një përdhënues, pamarrëparysh racën ngjyrën
duhet dënuar sipas ligjit, mirëpo vetëm nëse dëshmohet se ështe fajtor.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Së pari, lodh kokët dhe merresh me paraygjime, apo ke problem me gjumin?

اfarë të them?
Se asnjëri nga ju që keni komentuar nuk e dijni shqipen!

Citim: Deputetët turq kanë mbështetur një projektligj që do të lejojë burrat e akuzuar
për përdhunimin e vajzave minorene, të çlirohen nga ky faj, vetëm nëse ata kanë
kryer marrëdhënie seksuale pa “forcë ose kërcënim” dhe nëse më pas, martohen
me viktimat e tyre.

Don të thotë shumë kjartë se nëse vertetohet se është fajtor, nuk i ik ligjit.
Ndërsa, shpeshherë ndodhë, që edhe viktimat për arësye të ndryshme edhe gënjejnë.
Pra, çdo akuzë, askend autmatikisht nuk ë bën fajtor.

Dmth ligjit i shpetojne vetem ata qe e kan kry perdhunimin pa dashje...!

Prsh, tjetra eshte duke lare rrobat , burri botes rreshket nga sapuni qe mund te ket harruar pertok viktima dhe e mbars ne ajer eeeeeeeee...

Ore mban pergjegjesi per keto qe shkruan ti apo jo?!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Po zonjë, të tregova se jemi duke folur për 2 gjëra të ndryshme: ti për lisa, unë për fshisa.
Ti , Lauri dhe kompania e kuptoni artikullin si gjithmonë edhe herave tjera
qysh ia ka qejfi, dhe kjo nuk është hera e parë.E keni si hobi, bile edhe sëmundje,
ju han brenda nëse nuk jeni kundër.

Ndërsa, s'ka diskutim se një përdhënues, pamarrëparysh racën ngjyrën
duhet dënuar sipas ligjit, mirëpo vetëm nëse dëshmohet se ështe fajtor.

Po flasim per akuza , ok?
Tani po te bej nje shembull sa me te qarte qe ta kuptoni ti &Co.
Vajzen tende tenton ta perdhunoje x person.
Ti me gjithe vajze etj si familje ikni ne polici dhe e denonconi.

Pra ai tipi ka nje akuze ne kurriz...
Tani nese ai tipo vjen i kerkon doren vajzes tende e pranon?

Do e pranoje dicka te tille per te miren e te akuzuarit?

Do i vinit derri nje maske? Apo do e lejonit te jetonte i lire me vajzen tuaj?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Ricky, mos humb kohe se mekat eshte koha t'i kushtohet ketyre si grup qe jane bere dhe ne cdo postim shprehin mllefin qe kane ndaj Islamit, cdo lajm e lidhin me Islam, u eshte verberuar zemra, jane duke vdekur nga mllefi qe Islami po pushton boten, jane mu keta qe do perfundojne ne kosh te mbeturinave me mendimet e tyre amatere te femijeve -18. Me dhimbsen beso, sa here futem ne forum, u ben 10 vite, edhe nese do futem pas 10 te tjerave do i gjej me keto mend qe i kane, te gjoret dhe te shkretet pfff :S Zoti i falte dhe i udhezofte, AMIN ! :plazh:
 

ricky_ch

******
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Po flasim per akuza , ok?
Tani po te bej nje shembull sa me te qarte qe ta kuptoni ti &Co.
Vajzen tende tenton ta perdhunoje x person.
Ti me gjithe vajze etj si familje ikni ne polici dhe e denonconi.

Pra ai tipi ka nje akuze ne kurriz...
Tani nese ai tipo vjen i kerkon doren vajzes tende e pranon?

Do e pranoje dicka te tille per te miren e te akuzuarit?

Do i vinit derri nje maske? Apo do e lejonit te jetonte i lire me vajzen tuaj?

Po ti ke problem gjuhën apo të duhet një teleskop:

Citim: " ..........vetëm nëse ata kanë kryer marrëdhënie seksuale pa “forcë ose kërcënim” "!

Zonjë, nëse e përdor pakëz trurin, ama vetëm pakëz trurin, unë e ti e përfundojmë
në këtë vend bisedën. Nuk kam kohë të ta zhvillojë trurin, këtë gjë është dashur
ta bëjshë në shkolle.

Klm.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Projektiligji truk: Përdhunuesi i fëmijëve fiton lirinë nëse martohet me të

Po ti ke problem gjuhën apo të duhet një teleskop:

Citim: " ..........vetëm nëse ata kanë kryer marrëdhënie seksuale pa “forcë ose kërcënim” "!

Zonjë, nëse e përdor pakëz trurin, ama vetëm pakëz trurin, unë e ti e përfundojmë
në këtë vend bisedën. Nuk kam kohë të ta zhvillojë trurin, këtë gjë është dashur
ta bëjshë në shkolle.

Klm.

Oreeee po te mos kishte marrdhenie me force ose detyrimm do ishte seks i pelqyer nga te dyja anet por derisa kemi te bejme me pedofili i shtjellim i di une.

sdo isha duke iu thene juve mos hani me bar.
 
Top