• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Provokimi me nudon, “luftëtarja e ISIS” shkakton reagime të forta publike

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Provokimi me nudon, “luftëtarja e ISIS” shkakton reagime të forta publike


Provokimi titullohet “Katarsis”. Sikur të mos kish qenë kjo pikturë, mbase “Ekspo Art Tirana”, ekspozita e titulluar “Realizëm ndryshe” e çelur këto ditë në Muzeun Kombëtar, nuk do të kish shkaktuar kaq shumë zhurmë, pavarësisht punimeve të 19 artistëve që trajtojnë nudo dhe problematika të ditës.


Meri File është artistja që ka shkaktuar një furtunë komentesh, sidomos në rrjetet sociale, me këtë tablo, ku paraqitet një nudo e armatosur, që vetëm fytyrën ka të mbuluar me perçe. Meri, piktorja 27-vjeçare, ka lexuar shumëçka për veprën e saj, që tanimë e kanë pagëzuar si femra e mijëvjeçarit të ri, luftëtarja e ISIS, apo paragjykimi ndaj femrave muslimane, ndërsa vet autorja thotë se, Veli është thjeshtë ferexheja që çdo njeri ka në mendjen e vet.

Për “Katarsisin” niset nga Aristoteli, ndërsa shpjegon se ndrydhja e emocioneve të brendshme, që mandej kalon në çrregullim psikologjik, lidhet me pikëpamjet e Frojdit.

“Brenda një truri njerëzor ekziston një njeri i brendshëm, një un i brendshëm qoftë negativ apo pozitiv. Në këtë rast unë e kam përcjellë negativ, që do të thotë një kamikaz që të shqyen, të vret, të sakatos dhe që mundohet të dalë nga kornizat, nga ai mur, që në këtë rast e kam kthyer në ferexhe. Absolutisht nuk ka të bëjë me ISIS-in, as nuk kam goditur çështjen islame. Përkundrazi, unë jam vet muslimane”, tha piktorja Meri File.

/ Top Channel
 
Titulli: Provokimi me nudon, “luftëtarja e ISIS” shkakton reagime të forta publike

Haha tani prisni ndonje shperthim te rradhes nga ISIS ne shqiperi :p
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
Titulli: Provokimi me nudon, “luftëtarja e ISIS” shkakton reagime të forta publike

Po cicat jashte me cf lidhen :p
 

Passion

Antarë i Respektuar
Titulli: Provokimi me nudon, “luftëtarja e ISIS” shkakton reagime të forta publike

Ohohoho

Ohhhhhh.

Eheeeeee.
 

klau92

Anëtar Aktiv
Titulli: Provokimi me nudon, “luftëtarja e ISIS” shkakton reagime të forta publike

Po e paskena hallall bomben kesaj rradhe :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Provokimi me nudon, “luftëtarja e ISIS” shkakton reagime të forta publike

Te them te drejten nuk e kapa idene e fotos... jo thjeshte fakti qe paska te mbuluar fytyren , por e gjitha .. nje femer goxha e mbushur me profil te qarte nudo me nje rrip te brendshmesh ne mes, koken te mbuluar taman si myslimane ( pasi fare mire mund ti vinte nje shall/shami te tipit tjeter ne koke ) e me automatik ne krahe.

Tani del autorja e thote qe nuk ka te beje me femren myslimane- une personalisht ate lloj mbulimi do ta identifikoja si te tille, nje grua myslimane jo ISIS.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Provokimi me nudon, “luftëtarja e ISIS” shkakton reagime të forta publike

Mua me pelqej fotoja dhe ideja ...qendron edhe shpjegimi frojdian ...edhe fakti qe ajo eshte vete muslymane dhe deklaron qe ska te bej me besimin apo me cfardo rryme. njeriu ne disa kondicione maskeron ate qe eshte per mbijetes,per pelqim,ose thjesht per pershtatje.
Me te vertet piktura e mijevjecarit .
 
Top