Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (FAKTE TRONDITESE)


Para viti 1980, Afganistani prodhonte 0% të opiumit në botë.
Pasi SHBA/CIA mbështeti fitorën e Muxhahedinëve në luftën Sovjetiko-Afgane, nga viti 1986 është prodhur 40% e furinizimit me heroinë në gjithë botën.
Nga viti 1999, ata prodhuan 80% të tregut të përgjithëshëm me furnizim droge.
Por pastaj ndodhi dicka e papritur.. Fuqia talebane u rritë, dhe prej viti 2000, ata shkatërruan shumicën e fushave të opiumit. Prodhimi ra nga 3.000 tonë në vetëm 185 tonë, një reduktim prej 94%. Në 9 shtator 2001, planet për pushtim të plot të Afganistanit ishin tashmë ne tavolinën e presidentit Bush dhe 2 ditë më vonë (11 shtator) ndodhi sulmi "terrorist" në kullat binjake në New York. Sot prodhimi i opiumit në Afganistan, i kontrolluar nga SHBA, i cili tash ofron më shumë se 90% të tregut botërorë me heroinë, duke thyer rekorde të reja të prodhimit gati për cdo vitë.[video=youtube;F3mI-bpHwII]http://www.youtube.com/watch?v=F3mI-bpHwII[/video]
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Ca pret nga nje teme qe eshte hap nga nje talib qe 90% te shkrimeve i ka ..... (ne respekt te kohes qe humb)?

Nese USA do te ishte kercenim per paqen atehere ca pret nga vende qe jane 100 vjet prapa bote, nga vende ku nuk ka votime, nga vende ku babai mbret ja trashegon fronin djalit perjetesisht e keshtu me rradhe, nga vende ku demokracia si sitem urrehet me keq se djalli, nga vende ku varferia ben kerdine, nga vende ku femra trajtohet si kafshe, nga vende ku nuk ekziston barazia mes sekseve, nga vende ku njererzit nuk kane shanse te barabarta ..etje etj? A u morrem me te gjithe keto vende qe i paska ardhur rradha USA-s per tu kritikuar?

Mjaft u bete te verber o njerez dhe akuzoni te vetmin shtet qe nuk duhet te akuzohet.

Pse nuk u ngritet ta akuzonin USA-n per kercenim te paqes kur shkoi ne Kosove dhe e cliroi ate nga serbia?

Njerez mosmirenjohes.


hajduti
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Pse nuk u ngritet ta akuzonin USA-n per kercenim te paqes kur shkoi ne Kosove dhe e cliroi ate nga serbia?

Pse ketu u fut pa pasur interes ?

Zgjohu, e dil nga kafazi se nuk sheh drite me sy duke qendruar i mbyllur ne erresire.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Po te bej nje pyetje, pergjigju sinqerisht : A mendon se bota do te ishte me mire pa Ameriken ?!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Po te bej nje pyetje, pergjigju sinqerisht : A mendon se bota do te ishte me mire pa Ameriken ?!

Mos paragjyko o rob i Zotit ! Kush tha se nuk duhet te ekzistoje Amerika ? Nje udheheqesi e keqe, nuk e ben nje popull te tere te keq. Besoj qe e more pergjigjjen.
 

Endrra

VIP
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Mos paragjyko o rob i Zotit ! Kush tha se nuk duhet te ekzistoje Amerika ? Nje udheheqesi e keqe, nuk e ben nje popull te tere te keq. Besoj qe e more pergjigjjen.

Egziston nje thenje: nje popull zgjedh gjithmone ate qeveri qe meriton !
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Egziston nje thenje: nje popull zgjedh gjithmone ate qeveri qe meriton !

Por kjo kurrsesi nuk do t'thote se ajo qeveri eshte e duhura per ate popull.
 

Endrra

VIP
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Po qenka popull i marre ose jemi ne te mencur qe se kemi qeverisjen e tyre !
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Enderr, me duket se je duke dale cdohere jashte teme. Hape nje teme tlutem ne lidhje me kete qe po e zgjat, flasim deri ne mengjes. Sa postime u bene, asgje nlidhje me faktet e sjellura. Madje Loveri nuk flet aty, as talebanet !
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Te rrim shtrember e te flasim drejt ...Amerika megjithmend ndrhyn per te vendosur paqen ne vendet ku zhvillohen luftrat por mos ta harrojem qe dhe ata kan interesin e tyre qe e bejen kte perpjekje ....Mund ta mohojem sa te duam por amerika apo kushdo shtet tjeter pa pasur nje far interesi ne mest nuk nderhyn se i vjen gjynah per x shtet ....
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

animaatjes-amerika-94568.jpg


Burimi kryesor i anti-amerikanizmit nuk eshte politika e jashtme amerikane, eshte analfabetizmi dhe injoranca qe mbizoteron ne bote. Fitorja me e madhe per femijet e Irakut dhe Afganistanit, sidomos per vajzat e reja, eshte fakti se ata tashme shkojne ne shkolle te mesojne. Ne rastin e Afganistanit, shkojne ne shkolle per heren e pare ne jeten e tyre.

Arsimimi i brezave te rinj eshte arma me e mire per te shkulur me rrenje terrorizmin. Terrorizmi zhvillohet vetem ne ato shoqeri qe jane te shtypura dhe analfabete. Njerezit e edukuar nuk hedhin veten ne ere dhe nuk marrin jete njerezish te pafajshem.

hajduti
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Te rrim shtrember e te flasim drejt ...Amerika megjithmend ndrhyn per te vendosur paqen ne vendet ku zhvillohen luftrat por mos ta harrojem qe dhe ata kan interesin e tyre qe e bejen kte perpjekje ....Mund ta mohojem sa te duam por amerika apo kushdo shtet tjeter pa pasur nje far interesi ne mest nuk nderhyn se i vjen gjynah per x shtet ....

Kete doja ta them edhe une. Po te ishin vertet "Peacekeepers", pse nuk nderhyne ne Oseti atje, apo ne Palestine, apo ne Burma ? Apo ne Kashmir, apo ne Siri tani etj etj etj. Interesi miremengjesi ! S'i dhimbsesh sot askujt, po nuk pati interes ndaj teje.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

animaatjes-amerika-94568.jpg


Burimi kryesor i anti-amerikanizmit nuk eshte politika e jashtme amerikane, eshte analfabetizmi dhe injoranca qe mbizoteron ne bote. Fitorja me e madhe per femijet e Irakut dhe Afganistanit, sidomos per vajzat e reja, eshte fakti se ata tashme shkojne ne shkolle te mesojne. Ne rastin e Afganistanit, shkojne ne shkolle per heren e pare ne jeten e tyre.

Arsimimi i brezave te rinj eshte arma me e mire per te shkulur me rrenje terrorizmin. Terrorizmi zhvillohet vetem ne ato shoqeri qe jane te shtypura dhe analfabete. Njerezit e edukuar nuk hedhin veten ne ere dhe nuk marrin jete njerezish te pafajshem.

hajduti

ore hajduti ku mund te kete mire ne nje vend qe me mijra tonelata arsenal luftarak eshte derdhe atje. ato tanke e aeroplan o i nderuar karamele nuk kane shpernda atje po helm e bomba e di kete?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Te rrim shtrember e te flasim drejt ...Amerika megjithmend ndrhyn per te vendosur paqen ne vendet ku zhvillohen luftrat por mos ta harrojem qe dhe ata kan interesin e tyre qe e bejen kte perpjekje ....Mund ta mohojem sa te duam por amerika apo kushdo shtet tjeter pa pasur nje far interesi ne mest nuk nderhyn se i vjen gjynah per x shtet ....

Cilat jane interesat e SHBA ne lindjen e mesme?

1. Siguria e shtetit te Izraelit.
2. Siguria dhe stabiliteti i rajonit.
3. Mbrojtja dhe sigurimi i tregtise se naftes me keto vende.

Prioriteti kryesor i SHBA ne Lindjen e Mesme eshte siguria e shtetit te Izraelit dhe asnje popull tjeter ne bote nuk e mbeshtet Izraelin me shume se sa e mbeshtet populli amerikan. Pak rendesi kane ndarjet politike ne SHBA, te gjitha spektret politike dhe shumica derrmuese e shoqerise amerikane mbeshtet sigurine e shtetit te Izraelit. Motivet per kete jane religjoze, historike dhe ekonomike. Populli hebre eshte populli me kontributin me te madh ne cdo sfere te jetes amerikane duke filluar nga shkenca e duke perfunduar tek Hollywood.

Ne rolin e superfuqise se vetme te botes, eshte pergjegjesia e SHBA qe te siguroje e garantoje paqen dhe sigurine edhe ne ate pjese te botes. Siguria nenkupton respektimin e kufijve, neutralizimin e kercenimeve ndaj partnereve te saj ne rajon. Ruajtja e sigurise eshte e rendesishme ne raport me interesin #1 dhe intereresin #3. Siguria e shtetit te Izraelit eshte e lidhur me sigurine e rajonit. Siguria e tregtise se naftes eshte e kushtezuar nga stabiliteti i rajonit.

Duke qene se Lindja e Mesme prodhon 60% te nevojave vjetore te botes me nafte dhe gaz natyror dhe duke qene se ekonomia amerikane eshte konsumatori me i madh i naftes ne bote, eshte ne interesin e SHBA qe te siguroje tregje te qendrueshme nafte me vendet e OPEC. Nese eksporti me i madh i ketyre vendve eshte nafta, importi me i madh i tyre eshte $ dollari amerikan. Amerikanet e blejne naften nga vendet e rajonit dhe nuk e vjedhin ate. Eshte nje fakt qe shumica e njerezve te thjeshte jo fort te informuar ne maredheniet nderkombetare e anashkalojne, ne menyre qe te justifikojne paragjykimet e tyre ndaj SHBA.

Politikat e jashtme te SHBA ndaj rajonit mund te ndryshojne me kohen, por interesat e saj ndaj rajonit ngelen po ato me lart.


hajduti
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Cilat jane interesat e SHBA ne lindjen e mesme?

1. Siguria e shtetit te Izraelit.
2. Siguria dhe stabiliteti i rajonit.
3. Mbrojtja dhe sigurimi i tregtise se naftes me keto vende.

Prioriteti kryesor i SHBA ne Lindjen e Mesme eshte siguria e shtetit te Izraelit dhe asnje popull tjeter ne bote nuk e mbeshtet Izraelin me shume se sa e mbeshtet populli amerikan. Pak rendesi kane ndarjet politike ne SHBA, te gjitha spektret politike dhe shumica derrmuese e shoqerise amerikane mbeshtet sigurine e shtetit te Izraelit. Motivet per kete jane religjoze, historike dhe ekonomike. Populli hebre eshte populli me kontributin me te madh ne cdo sfere te jetes amerikane duke filluar nga shkenca e duke perfunduar tek Hollywood.

Ne rolin e superfuqise se vetme te botes, eshte pergjegjesia e SHBA qe te siguroje e garantoje paqen dhe sigurine edhe ne ate pjese te botes. Siguria nenkupton respektimin e kufijve, neutralizimin e kercenimeve ndaj partnereve te saj ne rajon. Ruajtja e sigurise eshte e rendesishme ne raport me interesin #1 dhe intereresin #3. Siguria e shtetit te Izraelit eshte e lidhur me sigurine e rajonit. Siguria e tregtise se naftes eshte e kushtezuar nga stabiliteti i rajonit.

Duke qene se Lindja e Mesme prodhon 60% te nevojave vjetore te botes me nafte dhe gaz natyror dhe duke qene se ekonomia amerikane eshte konsumatori me i madh i naftes ne bote, eshte ne interesin e SHBA qe te siguroje tregje te qendrueshme nafte me vendet e OPEC. Nese eksporti me i madh i ketyre vendve eshte nafta, importi me i madh i tyre eshte $ dollari amerikan. Amerikanet e blejne naften nga vendet e rajonit dhe nuk e vjedhin ate. Eshte nje fakt qe shumica e njerezve te thjeshte jo fort te informuar ne maredheniet nderkombetare e anashkalojne, ne menyre qe te justifikojne paragjykimet e tyre ndaj SHBA.

Politikat e jashtme te SHBA ndaj rajonit mund te ndryshojne me kohen, por interesat e saj ndaj rajonit ngelen po ato me lart.


hajduti

Ti mire e the por kujt ja the thuj :D

Hapesi i temes eshte paragjykues dhe lexohet me kilometra larg se cfare ka ndermend te thote pa shkruar hiq madje :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Hapesi i temes eshte paragjykues dhe lexohet me kilometra larg se cfare ka ndermend te thote pa shkruar hiq madje

Lere ti hapesin e temes, ke dicka me videon dhe faktet e sjellura apo cdohere kur ske ca thua, mirresh me hapesit e temave !
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Cilat jane interesat e SHBA ne lindjen e mesme?

1. Siguria e shtetit te Izraelit.
2. Siguria dhe stabiliteti i rajonit.
3. Mbrojtja dhe sigurimi i tregtise se naftes me keto vende.

Prioriteti kryesor i SHBA ne Lindjen e Mesme eshte siguria e shtetit te Izraelit dhe asnje popull tjeter ne bote nuk e mbeshtet Izraelin me shume se sa e mbeshtet populli amerikan. Pak rendesi kane ndarjet politike ne SHBA, te gjitha spektret politike dhe shumica derrmuese e shoqerise amerikane mbeshtet sigurine e shtetit te Izraelit. Motivet per kete jane religjoze, historike dhe ekonomike. Populli hebre eshte populli me kontributin me te madh ne cdo sfere te jetes amerikane duke filluar nga shkenca e duke perfunduar tek Hollywood.

Ne rolin e superfuqise se vetme te botes, eshte pergjegjesia e SHBA qe te siguroje e garantoje paqen dhe sigurine edhe ne ate pjese te botes. Siguria nenkupton respektimin e kufijve, neutralizimin e kercenimeve ndaj partnereve te saj ne rajon. Ruajtja e sigurise eshte e rendesishme ne raport me interesin #1 dhe intereresin #3. Siguria e shtetit te Izraelit eshte e lidhur me sigurine e rajonit. Siguria e tregtise se naftes eshte e kushtezuar nga stabiliteti i rajonit.

Duke qene se Lindja e Mesme prodhon 60% te nevojave vjetore te botes me nafte dhe gaz natyror dhe duke qene se ekonomia amerikane eshte konsumatori me i madh i naftes ne bote, eshte ne interesin e SHBA qe te siguroje tregje te qendrueshme nafte me vendet e OPEC. Nese eksporti me i madh i ketyre vendve eshte nafta, importi me i madh i tyre eshte $ dollari amerikan. Amerikanet e blejne naften nga vendet e rajonit dhe nuk e vjedhin ate. Eshte nje fakt qe shumica e njerezve te thjeshte jo fort te informuar ne maredheniet nderkombetare e anashkalojne, ne menyre qe te justifikojne paragjykimet e tyre ndaj SHBA.

Politikat e jashtme te SHBA ndaj rajonit mund te ndryshojne me kohen, por interesat e saj ndaj rajonit ngelen po ato me lart.


hajduti

Sa vende ne afrik gjenden ne luft akoma ?? Sa veta vdesin perdit nga varferija ne ato vende sa veta braktisin shpit e tyre per tju larguar luftarve ?? Kan filluar emigrojen dhe ktej nga vendet tona ...Dhe sa per djeni kjo nuk esht vetem merit e amerikes jo se jan dhe vendet evropiane qe e mbeshtesin ne nismen e saj ..Sigurisht qe mundohen per te vendos opaqen ne rend gje qe nuk esht e leht por jo e pa arritshme ...Por dhe interesi i tyre lidhet ngusht me ate cfar nderrmarrin te bejen mos e hiq ameriken si nje shenjtore te pafajshme , ktu sdua te dal as ne krah te vendeve arabe as ne krah te amerikes por flas ate qe mendoj dhe si e shikoj une ..Ska lidhje per mua se me cfar qellimi mund te jet hap kjo tem ..Duke u nis dhe nga kosova dakort meriton nje falenderim te madh ne radh te par nga kosovaret pastaj dhe nga ne sepse vendosi paqe ne ate vend por qe natyrisht politiken e atij vendi e vendosi vet duke e distancuar dhe nga shqiperi se shum bukur mund dhe ta linte kosoven te behesh nje shtet me shqiperin por nuk mendoj se do i ineteresonte nje gje e till amerikes ..Po ashtu dhe ne vendet arabe ben dicka te mir se mundohet te vendos paqen ne rend duke i dhen luft luftareve barbare qe ndodhin ne ato vende por sigurisht qe kan nje far interesi ndoshta ti e mohon pur une kshu e mendoj..

 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Lere ti hapesin e temes, ke dicka me videon dhe faktet e sjellura apo cdohere kur ske ca thua, mirresh me hapesit e temave !
Kam si jo madje vetem 1 fjale te vetme, jane te gjitha BULLSHIT :)
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

ore hajduti ku mund te kete mire ne nje vend qe me mijra tonelata arsenal luftarak eshte derdhe atje. ato tanke e aeroplan o i nderuar karamele nuk kane shpernda atje po helm e bomba e di kete?

Alternativa per Irakun dhe Afganistanin jane Sadam Husein dhe Talibani, varferia, diktatura, tortura, vrasjet publike, terrori, analfabetizmi, vdekja nga uria teksa diktatoret ndertojne pallate madheshtore.

SHBA e gjeti veten ne 11 shtator si superfuqia e vetme e botes e goditur nje kontigjent njerezish te cilet i bashkon: a) Urrejtja ndaj SHBA-se. b) Percmimi ne kulm per jeten kur jane te gatshem te hedhin ne ere jeten e tyre c) Motivimi i akteve te tilla me nje kredo religjoze islamike qe justifikon aktet e terrorizmit si vullnet i Allahut d) Gati te gjithe jane muslimane dhe vine nga bota arabe. I perzien keto fakte te perbashketa duke shtuar edhe reagimin pozitiv ndaj ketyre akteve ne mase ne boten arabe, dhe arrin ne perfundimin se:

1. Terrorizmi islamik nuk eshte veper e nje personi apo grupi, eshte produkti i nje shoqeri qe jo vetem nuk i denon keto akte, perkundrazi i mbeshtet ato ne mase ne menyre te vetedijshme apo te pavetedijshme.

2. Vetem njerez te mbushur me urrejtje ndermarin akte te tilla dhe kjo urrejtje nuk eshte sporadike, eshte e kultivuar ne mbare boten arabe ku ky fenomen ka lindur.

3. Dashur pa dashur, terroristet kane implikuar ne kete lufte fene e tyre Islame.

Pra plani i terroristeve nuk eshte vetem shkaterrimi i qyteterimit perendimor, eshte edhe perplasja e qyteterimit islamik me ate perendimor dhe jo me kot Islami implikohet ne doktrinen dhe retoriken e atyre qe fshihen pas akteve te tilla. Nuk mungojne apelet per rekrutim apo xhihad i organizatave terroriste per mbare boten muslimane, te gjitha te drejtuara kunder SHBA dhe aleateve te saj.

Ne vend qe te gezoheni qe SHBA po ndermer ate rrugen e gjate te adresimit te problemit, ju manifestoni paditurine dhe injorancen tuaj tradicionale kur vjen fjala tek maredheniet nderkombetare. Kur Japonia sulmoi floten amerikane ne Paqesor ne 1945 me avionet e saj kamikaze (te ngjashem me 11 shtatorin 2001), presidenti Truman nuk u mendua dy here per te hedhur bomben atomike ne Hiroshima dhe Nagasaki. Ato bomba perfunduan luften ne cast dhe kapitulluan perandorine japoneze, ashtu sic ndalen vrasjet e ushtareve amerikane ne luftanijet e paqesorit.

Presidenti Bush nuk zgjodhi perdorimin e forces se pakontrolluar per te rrafshuar malet e Afganistanit apo Pakistanit ku mendohet te jene strehuar terroristet islamike. Bush dergoi mijra ushtare amerika ne lufte per ti cliruar keta popuj nga tirania dhe per ti futur ne rrugen e lirise dhe demokracise, i bindur se kjo sipermarrje do te paguhej me gjakun e atyre qindra... ushtareve amerikane qe do te jepnin jeten e tyre ne lufte.


hajduti
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

po mire he bure i dheut pse po u dashka me mbrojte izraelin dhe prej kujt

e din i dneruar sa njerez jane vrara ne kohen e sadamit e sa jane vrare tash?
e din se spe amerika sulmoj kete vend dhe qka kerkoj e qka gjeti aty dhe qka nuk gjeti aty qe kerkoj?
e keni pyet veten ndonje here per keto?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Kam si jo madje vetem 1 fjale te vetme, jane te gjitha BULLSHIT

Aty ku ka shit, mos i fut hundet sepse behesh edhe ti pjese e asaj Shit !
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Alternativa per Irakun dhe Afganistanin jane Sadam Husein dhe Talibani, varferia, diktatura, tortura, vrasjet publike, terrori, analfabetizmi, vdekja nga uria teksa diktatoret ndertojne pallate madheshtore.

SHBA e gjeti veten ne 11 shtator si superfuqia e vetme e botes e goditur nje kontigjent njerezish te cilet i bashkon: a) Urrejtja ndaj SHBA-se. b) Percmimi ne kulm per jeten kur jane te gatshem te hedhin ne ere jeten e tyre c) Motivimi i akteve te tilla me nje kredo religjoze islamike qe justifikon aktet e terrorizmit si vullnet i Allahut d) Gati te gjithe jane muslimane dhe vine nga bota arabe. I perzien keto fakte te perbashketa duke shtuar edhe reagimin pozitiv ndaj ketyre akteve ne mase ne boten arabe, dhe arrin ne perfundimin se:

1. Terrorizmi islamik nuk eshte veper e nje personi apo grupi, eshte produkti i nje shoqeri qe jo vetem nuk i denon keto akte, perkundrazi i mbeshtet ato ne mase ne menyre te vetedijshme apo te pavetedijshme.

2. Vetem njerez te mbushur me urrejtje ndermarin akte te tilla dhe kjo urrejtje nuk eshte sporadike, eshte e kultivuar ne mbare boten arabe ku ky fenomen ka lindur.

3. Dashur pa dashur, terroristet kane implikuar ne kete lufte fene e tyre Islame.

Pra plani i terroristeve nuk eshte vetem shkaterrimi i qyteterimit perendimor, eshte edhe perplasja e qyteterimit islamik me ate perendimor dhe jo me kot Islami implikohet ne doktrinen dhe retoriken e atyre qe fshihen pas akteve te tilla. Nuk mungojne apelet per rekrutim apo xhihad i organizatave terroriste per mbare boten muslimane, te gjitha te drejtuara kunder SHBA dhe aleateve te saj.

Ne vend qe te gezoheni qe SHBA po ndermer ate rrugen e gjate te adresimit te problemit, ju manifestoni paditurine dhe injorancen tuaj tradicionale kur vjen fjala tek maredheniet nderkombetare. Kur Japonia sulmoi floten amerikane ne Paqesor ne 1945 me avionet e saj kamikaze (te ngjashem me 11 shtatorin 2001), presidenti Truman nuk u mendua dy here per te hedhur bomben atomike ne Hiroshima dhe Nagasaki. Ato bomba perfunduan luften ne cast dhe kapitulluan perandorine japoneze, ashtu sic ndalen vrasjet e ushtareve amerikane ne luftanijet e paqesorit.

Presidenti Bush nuk zgjodhi perdorimin e forces se pakontrolluar per te rrafshuar malet e Afganistanit apo Pakistanit ku mendohet te jene strehuar terroristet islamike. Bush dergoi mijra ushtare amerika ne lufte per ti cliruar keta popuj nga tirania dhe per ti futur ne rrugen e lirise dhe demokracise, i bindur se kjo sipermarrje do te paguhej me gjakun e atyre qindra... ushtareve amerikane qe do te jepnin jeten e tyre ne lufte.


hajduti


Ne Irak amerika ka sulmu per ta hek sadamin sepse thonin qe atje ka arm te shkatrrimit ne mase ! por ajo ishte thjesht nje pretekst ! sepse atje gjeten ate qe deshten ARIN ! dhe nafte.. gjithashtu atoe me kryesoren ti ken bazat e tyre ta ken nen udh'heqje irakun.
Ne afganistan iken per ta luftuar al kaiden dhe talebanet ! por jan po keta al kaida dhe talebanet qe i financonte kur ishte lufta ruso-afgane ! pra vet amerika krijoj al kaiden ! me udh'heqesin bin ladenin qe ishte njeriu kryesor i cia-s ! bin ladeni ka qene agjent i cias e dergoj ne afganistan e bashkoj me talebanet dhe e financonte per ta luftuar rusin ! si u be armik i tyre kaq pa pritur u be bin ladeni muslimani me i devotshum ! hah.. nuk e di se si nuk i kuptoni keto gjana ! pastaj 11 shtatori eshte pjell e amerikes vet montim i amerikes edhe te gjith amerikanet e dijne nje gje te tille ! ti ende se ke kuptu !
Po ku ja nin bushit se vdesin ushtaret amerikan o shoq ! jo bushit po elites qe deshiron vetem sundim pushtim te vendeve dhe vjedhjen e atyre vendeve ! ato vende si iraku afganistani pakistani gjithmon ne lufta kan qene dhe gjithmon i kan luftu shtetet jasht atyre trojeve si amerika rusia etj !
vrasja e femijeve pleqve grave civileve qenka prurje e demokracis ! sepse atje me se shumti te vrare nga amerikanet & co jan femijet grat pleqt !.
Ti gjdo info qe ke per ameriken e ke nga mediat pro amerikes qe i ka ne duar elita :D
 

cent

...Lontano
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Asnje shtet Musliman nuk e do Ameriken, pasi lufton Terrorizmin Islamik ;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Asnje shtet Musliman nuk e do Ameriken, pasi lufton Terrorizmin Islamik ;)

E ke fjalen per terrorizmin e shpikur ne video me fakte sigurisht
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Prioriteti kryesor i SHBA ne Lindjen e Mesme eshte siguria e shtetit te Izraelit dhe asnje popull tjeter ne bote nuk e mbeshtet Izraelin me shume se sa e mbeshtet populli amerikan. Pak rendesi kane ndarjet politike ne SHBA, te gjitha spektret politike dhe shumica derrmuese e shoqerise amerikane mbeshtet sigurine e shtetit te Izraelit. Motivet per kete jane religjoze, historike dhe ekonomike. Populli hebre eshte populli me kontributin me te madh ne cdo sfere te jetes amerikane duke filluar nga shkenca e duke perfunduar tek Hollywood.
hajduti

Mos te harrojme edhe lobistet izraelite qe jane nje nder grupet me te fuqishme dhe me ndikim te madh ne Amerike. Madje madje pedagog me emer ne kte fushe, si John Mearsheimer, deklarojne se mbeshtetja e Izraelit nga Amerika shkon kunder interesit kombetar dhe jane pikerisht kto lobistet qe kane arritur ta devijone politiken e jashtme kundra interesit kombetar. Veprimet e Izraelit ne disa raste nuk jane aspak veprime prej aleati etj etj.
*Per me shume info lexo artikullin e John Mearsheimer...madje madje ta rekomandoj pasi ka ngjallur shume polemika ;)
 
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Alternativa per Irakun dhe Afganistanin jane Sadam Husein dhe Talibani, varferia, diktatura, tortura, vrasjet publike, terrori, analfabetizmi, vdekja nga uria teksa diktatoret ndertojne pallate madheshtore.

SHBA e gjeti veten ne 11 shtator si superfuqia e vetme e botes e goditur nje kontigjent njerezish te cilet i bashkon: a) Urrejtja ndaj SHBA-se. b) Percmimi ne kulm per jeten kur jane te gatshem te hedhin ne ere jeten e tyre c) Motivimi i akteve te tilla me nje kredo religjoze islamike qe justifikon aktet e terrorizmit si vullnet i Allahut d) Gati te gjithe jane muslimane dhe vine nga bota arabe. I perzien keto fakte te perbashketa duke shtuar edhe reagimin pozitiv ndaj ketyre akteve ne mase ne boten arabe, dhe arrin ne perfundimin se:

1. Terrorizmi islamik nuk eshte veper e nje personi apo grupi, eshte produkti i nje shoqeri qe jo vetem nuk i denon keto akte, perkundrazi i mbeshtet ato ne mase ne menyre te vetedijshme apo te pavetedijshme.

2. Vetem njerez te mbushur me urrejtje ndermarin akte te tilla dhe kjo urrejtje nuk eshte sporadike, eshte e kultivuar ne mbare boten arabe ku ky fenomen ka lindur.

3. Dashur pa dashur, terroristet kane implikuar ne kete lufte fene e tyre Islame.

Pra plani i terroristeve nuk eshte vetem shkaterrimi i qyteterimit perendimor, eshte edhe perplasja e qyteterimit islamik me ate perendimor dhe jo me kot Islami implikohet ne doktrinen dhe retoriken e atyre qe fshihen pas akteve te tilla. Nuk mungojne apelet per rekrutim apo xhihad i organizatave terroriste per mbare boten muslimane, te gjitha te drejtuara kunder SHBA dhe aleateve te saj.

Ne vend qe te gezoheni qe SHBA po ndermer ate rrugen e gjate te adresimit te problemit, ju manifestoni paditurine dhe injorancen tuaj tradicionale kur vjen fjala tek maredheniet nderkombetare. Kur Japonia sulmoi floten amerikane ne Paqesor ne 1945 me avionet e saj kamikaze (te ngjashem me 11 shtatorin 2001), presidenti Truman nuk u mendua dy here per te hedhur bomben atomike ne Hiroshima dhe Nagasaki. Ato bomba perfunduan luften ne cast dhe kapitulluan perandorine japoneze, ashtu sic ndalen vrasjet e ushtareve amerikane ne luftanijet e paqesorit.

Presidenti Bush nuk zgjodhi perdorimin e forces se pakontrolluar per te rrafshuar malet e Afganistanit apo Pakistanit ku mendohet te jene strehuar terroristet islamike. Bush dergoi mijra ushtare amerika ne lufte per ti cliruar keta popuj nga tirania dhe per ti futur ne rrugen e lirise dhe demokracise, i bindur se kjo sipermarrje do te paguhej me gjakun e atyre qindra... ushtareve amerikane qe do te jepnin jeten e tyre ne lufte.


hajduti

Politika e shteteve nuk studiohet prej filameve/cerrtanave i nderuar . Ti asgje nuk ke thene , vetem po tregon per filmat e pare ne HD !
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Politika e shteteve nuk studiohet prej filameve/cerrtanave i nderuar . Ti asgje nuk ke thene , vetem po tregon per filmat e pare ne HD !

Ne Irak amerika ka sulmu per ta hek sadamin sepse thonin qe atje ka arm te shkatrrimit ne mase ! por ajo ishte thjesht nje pretekst ! sepse atje gjeten ate qe deshten ARIN ! dhe nafte.. gjithashtu atoe me kryesoren ti ken bazat e tyre ta ken nen udh'heqje irakun.
Ne afganistan iken per ta luftuar al kaiden dhe talebanet ! por jan po keta al kaida dhe talebanet qe i financonte kur ishte lufta ruso-afgane ! pra vet amerika krijoj al kaiden ! me udh'heqesin bin ladenin qe ishte njeriu kryesor i cia-s ! bin ladeni ka qene agjent i cias e dergoj ne afganistan e bashkoj me talebanet dhe e financonte per ta luftuar rusin ! si u be armik i tyre kaq pa pritur u be bin ladeni muslimani me i devotshum ! hah.. nuk e di se si nuk i kuptoni keto gjana ! pastaj 11 shtatori eshte pjell e amerikes vet montim i amerikes edhe te gjith amerikanet e dijne nje gje te tille ! ti ende se ke kuptu !
Po ku ja nin bushit se vdesin ushtaret amerikan o shoq ! jo bushit po elites qe deshiron vetem sundim pushtim te vendeve dhe vjedhjen e atyre vendeve ! ato vende si iraku afganistani pakistani gjithmon ne lufta kan qene dhe gjithmon i kan luftu shtetet jasht atyre trojeve si amerika rusia etj !
vrasja e femijeve pleqve grave civileve qenka prurje e demokracis ! sepse atje me se shumti te vrare nga amerikanet & co jan femijet grat pleqt !.
Ti gjdo info qe ke per ameriken e ke nga mediat pro amerikes qe i ka ne duar elita

po mire he bure i dheut pse po u dashka me mbrojte izraelin dhe prej kujt

e din i dneruar sa njerez jane vrara ne kohen e sadamit e sa jane vrare tash?
e din se spe amerika sulmoj kete vend dhe qka kerkoj e qka gjeti aty dhe qka nuk gjeti aty qe kerkoj?
e keni pyet veten ndonje here per keto?

Kur lexoj gjera kaq naive me kujtohet femijeria, dhe me merr malli ne fakt.

Ju po flisni per "SHBA dhe Izraelin" por harroni qe peng nuk eshte marre as SHBA dhe as Izraeli nga terroristet, peng eshte marre besimi Islam. Lajmi i vetem i mire nga komuniteti islam ne bote, ku nje grup shoqatash te besimit musliman ngriten zerin e tyre duke denoncuar terroristet dhe aktet e tyre si akte qe nuk kane asgje te perbashket me besimin e tyre, dhe u bene thirrje gjithe komunitetit musliman qe te ndihmojne ne luften kunder terrorizmit.

Fitorja e luftes kunder terrorizmit nuk do te thote vetem rikthimi i paqes dhe sigurise ne rruget e Botes, do te thote edhe rikthimi i besimit islam ne duart e besimtareve te denje. Po ta kuptonit kete gje, nuk do te harxhonit kohen tuaj duke zgjidhur hallet e SHBA, Izraelit apo Evropes, por do ta fillonit me hallet e qyteterimit tuaj qe nuk jane te pakta.


hajduti
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Fitorja e luftes kunder terrorizmit

Ne fakt, terroristet e vertet sot jane vet ata qe therrasin ne lufte kunder terrorizmit, gje qe eshte nje e vertet e madhe.

Ishte Izraeli ai qe okupoi Palestinen, apo e kunderta ? U gjeten armet kimike ne Irak ? Shume pytje tjera te ngjajshme te cilat kane pergjigje por njerezit sot symbyllur besojne shume gjera. Lavazh truri me fjale tjera !
 
Titulli: Pse Amerika ndërhyri në Afganistan dhe Kush e shpiku Terrorizmin? (VIDEO)

Shume pytje tjera te ngjajshme te cilat kane pergjigje por njerezit sot symbyllur besojne shume gjera. Lavazh truri me fjale tjera !

Nise nga vetja...lind pyetja si? e the vete besoni me sy mbyllur!!!
 
Top