Pse duhet ta hapni dritaren gjatë natës

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Hapja e dritares në dhomën tuaj të gjumit gjatë natës për të lejuar hyrjen e ajrit të pastër është zgjidhja më e mirë për të parandaluar obezitetin dhe tipin 2 të diabetit.Të paktën kështu sugjerojnë profesorët e endorkinologjisë në Universitetin e Oxford-it.

Ata besojnë se ka mjaftueshëm prova për të besuar se trupi pak më i ftohtë se normalisht mund të ketë shumë përfitime për shëndetin. Përtej kësaj ka shkencëtarët besojnë se ka një lidhje mes ngrohjes globale dhe diabetit.

"Ka prova bindëse se ftohja e trupit me disa gradë më pak mund të përmirësojë ose të reduktojë diabetin. Jeta në një ambient të freskët rrit ndjeshmërinë e insulinës dhe largon diabetin."

Jo më kot rekomandohet që temperaturat në mjedisin ku jeton të jenë më të ulëta, kjo sepse kur kemi ftohtë, humbasim kalori, ndaj kjo është një zgjidhje e mirë për të parandaluar edhe obezitetin.

Burimi: Telegraph
 
Gjithmone hapur, qofte edhe 2 cm, e mbi te gjitha nuk perdor kondicioner gjate gjumit, as ne dimer e as ne vere.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Une e mbaj gjithnje pak hapur se me duket sikur skam ajer, se dija qe bente mire edhe per kto te tjerat.
I vetmi gabim eshte qe mbaj hapur kanatin nga ku me bie ne shpatulla lool
 

Desa

Felix - Culpa
Për ajrosje nuk duhet më shumë se 15 minuta 3 herë brenda ditës. Më gjatë se kjo nuk është më ajrosje e as e shëndetshme.
Unë mbaj gjithmonë dritaren hapur ?
 

Lauri

Anunnak
Ju që mbani hapur dritaren. Është e pajisur me rrjet dritarja ? ?
Nuk keni frikë nga lakuriqi natës ? ?
 

Desa

Felix - Culpa
Ju që mbani hapur dritaren. Është e pajisur me rrjet dritarja ? ?
Nuk keni frikë nga lakuriqi natës ? ?
Jo, pa rrjet. Marim antihistaminë dhe jemi në rregull ?
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Me vjen keq,nuk e lexoj kete shkrim,se per momentin nuk ma lejon truri te hap dritaren?
 
Top