Pse duhet ta mbajnë gojën të pastër?

GLOOM

Catch me if you can...
Images.jpg


Sezoni i gripave ka ardhur, kështu që është absolutisht pashmangshme të ftohemi dhe të kemi probleme me frymëmarrje. Buzët e juaja çahen dhe rrudhen por problemet me frymëmarrje?

Një në katër njerëz merr frymë keq thuhet në një hulumtim të Colgate (dhe ju e dini se ata prodhojnë pasta dhembesh). Kjo shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, nga ushqimi që ne hamë deri tek pijet që konsumojnë, higjienën tonë të përditshme dhe përkujdesjen ndaj shëndetit në përgjithësi. Kjo ndodh tek ne por nuk ka arsye që mos të veprojmë. Goja e palarë? Pse të mos e pastroni atë sa më shumë.

Pastrojeni tërë gojën

ثshtë absolutisht një zgjidhje jo e mirë nëse nuk i pastroni dhëmbët dhe gjuhën (Pra, edhe gjuhën sepse ajo është burimi i baktereve në gojën tuaj). Larja e gojës mund të bëhet edhe me çamçakëz por duhet që të përtypet mirë. Nëse doni që të pastroni atë në mënyrë organike atëherë mund të përdorni edhe fletë të mendarit (mintol).

Mos u dehidroni

Frymëmarrja në klasë, në zyre, në xhami apo kishë, pavarësisht se ku jeni, gjithmonë ju ka shkaktuar neveri, frymëmarrje e rëndë pasi që vije edhe nga personat e tjerë. Zakonisht kjo ju shkakton dehidrim kështu duhet të pini sa më shumë ujë gjatë gjithë ditë. اaji “Peppermint” i spërkatur me glikanxo apo kanella po ashtu rekomandohet në këtë rast.


Gargarë me peroksid të hidrogjenit

Dihet se kjo ju duket e pazakonshme por përdorimi i 50 për qind të peroksidit të hidrogjenit me 50 për qind H2O për 5 deri në 30 sekonda është një kurë e menjëhershme për të larguar mikrobet që shkaktojnë pengesa në frymëmarrje. Po ashtu, pothuajse çdo shtëpi duhet të mbaj një kombinim të këtillë në shtëpi. Nëse jo, atëherë çdo vet-shërbim duhet ta këtë barin e tij dhe nuk duhet të kushtoj më shumë se një dollarë.

Këto këshilla janë shumë të mirë dhe ato duhet që t’i zbatoni gjatë ditës sidomos në mëngjes për të marrë mandej frymë si duhet gjatë kur të bini për të fjetur.

Jogurti heq erën e keqe të gojës
Jogurti ndihmon rimbushjen e zorrëve me baktere të mira dhe njëkohësisht ndihmon të keni gojë më të shëndetshme. Mjekët shpesh rekomandojnë konsumimin e jogurtit për të larguar bakteret e dëmshme, dhe në rastin e erës së keqe të gojës edhe baktereve që shkaktojnë kutërbim. Përveç jogurtit, në eliminimin e erës së keqe ndihmon edhe ngrënia e majdanozit në mes të ushqimeve, që freskon aromën tuaj. Majdanozi ka efekt antibakterial dhe antifungal (kundër kërpudhave). Konsumimi i sasive të mëdha të lëngjeve, veçanërisht ujit, po ashtu preferohet në rastet e aromës së pakëndshme të gojës./zhurnal/
 
Top