Pse duhet të hani mëngjesin

Pse duhet të hani mëngjesin

 • Po, gjithmone !

  Votat: 4 16.7%
 • Periodikisht, here po & here jo !

  Votat: 11 45.8%
 • Jo, asnjehere !

  Votat: 9 37.5%

 • Totali i votuesve
  24

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Pse duhet të hani mëngjesin
Pse_duhet_te_hani_mengjesin.jpg
Shumë hulumtime shkencore gjatë 20 viteve të fundit kanë sjellur përfundime se mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm dhe njëherit kanë sjellur arësyë se pse nuk duhet asnjëherë të lejoni që të mos e hani mëngjesin:

1. MثNGJESI SJELL VITAMINA:

Një mëngjes i thjeshtë me sallatë, qumësht dhe frute cdoherë sjell sasi të mjaftueshme të kalciumit, B6, hekur etj.

2. MثNGJESI JU MUNDثSON KONCENTRIM Mث Tث MADH:

Fëmijët që hanë mëngjës kanë treguar rezultate të shkëlqyera në teste si dhe një nivel më të lartë t ëkoncentrimit në klase; ata gjithashtu janë më të gjallë dhe më kreativë Ndërsa, të riturit nëse kanë bërë me rregull mëngjesin e tyre atëherë janë më të kthjellur në ambientin e punës si dhe më të koncentruar.

3. MثNGJESI E ZMADHON MUNDثSINث PثR Tث KONTROLLUAR PESHثN E JUAJ:

Një statistikë e vitit 1994 ka treguar se në një familje ku fëmijët rriten me dy prindër, Tëherë fëmijët që nuk hanë mëngjes dyfish më shumë kanë gjasa të shtojnë më shumë në kilogramë se fëmijët që mëngjesin e tyre e hanë rregullisht.

Shumë të rritur nuk hanë mëngjës me shpresë së do të dobësohen. Për fat të keq, ky program I humbjes së kilogramëve të tepruar do të ju dështojë. Duke ju larguar mëngjesit kjo sjellë deri tek krijimi I urisë më të madhe gjatë ditës më vonë, që pastaj resulton ne kalori më shumë.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Mos e shmangi mëngjesin
Mos_e_shmangi_mengjesin.jpg
Një studim holandez, në të cilin janë përfshirë mbi 25.000 adoleshentë, e ka treguar edhe njëherë rëndësinë e ngrënies së mëngjesit.

Në kuadër të studimit janë përfshirë mbipesha dhe tri elemente: mosngrënia e mëngjesit, konsumimi i alkoolit dhe aktiviteti trupor.

Në këtë mënyrë është vërejtur se mosngrënia e mëngjesit ka ndikuar më së shumti në rritjen e peshës trupore, ndërsa pas saj është renditur mosaktiviteti trupor dhe konsumimi i alkoolit. Cdodite
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Une nuk ha mengjes thuajse kurre.:(
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
As une, edhe pse e di qe duhet te ha....
Mengjesi duhet te jet tavolina me e rendesishme:(
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
E the mire duhet po cti bej une qe mo shkon gjithmone vone ne mengjes edhe bej gjithmone vrap per te marr autobusin.
 

pulcina86

❤️
Mua me bien te fiket po nuk hengra mengjes:(

Po jo nga keto gjerat ketu moj.

Nje got me suko portokalle
4, 5 ose 6 (varet sa koh kam ne dispozicion :D) feta me buk te thekur (fette biscotate) me nutella ose me recel fiku (mmmmmmmmmm, me erdhi uria)
E nje got me qumesht...
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Une se kam nga qe behem vone ne mengjes, thjesht nuk me haet....e ky eshte zakon nga feminia...e do me ngeli ter jeten
 

eldi

trafikante
Une per vete po nuk hengra buk , ska burr none se me nxjerr nga shpia, ka raste qe vij von ne pune sepse nuk dal pa mbaru buken ne mengjes, dhe ka raste kur dilja ne oren 6.00 do haja buk njeher pastaj do dilja. ;-)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Mëngjesi kontrollon peshën trupore
Mengjesi_kontrollon_peshen_trupore.jpg
Shkencëtarët amerikanë nga Universiteti Commonwealth i Virginias, kanë pohuar se ushqimi i mëngjesit është faktor shumë i rëndësishëm për humbjen e disa kilogramëve.

Duke përcjellë 96 femra të trasha për një periudhë kohore prej tetë muajsh, hulumtuesit kanë vërejtur se për ta zvogëluar peshën e tyre, më të prira kanë qenë pjesëmarrëset të cilat gjysmën e kalorive të tyre i kanë konsumuar që në mëngjes.

Përkundër kësaj, duket se mungesa e ushqimit në mëngjes nxit më shumë dëshirën për ushqim dhe në këtë mënyrë e rrit peshën trupore.
 

eldi

trafikante
Mëngjesi kontrollon peshën trupore
Mengjesi_kontrollon_peshen_trupore.jpg
Shkencëtarët amerikanë nga Universiteti Commonwealth i Virginias, kanë pohuar se ushqimi i mëngjesit është faktor shumë i rëndësishëm për humbjen e disa kilogramëve.

Duke përcjellë 96 femra të trasha për një periudhë kohore prej tetë muajsh, hulumtuesit kanë vërejtur se për ta zvogëluar peshën e tyre, më të prira kanë qenë pjesëmarrëset të cilat gjysmën e kalorive të tyre i kanë konsumuar që në mëngjes.

Përkundër kësaj, duket se mungesa e ushqimit në mëngjes nxit më shumë dëshirën për ushqim dhe në këtë mënyrë e rrit peshën trupore.


VALLAI AQ TE SHTOHET OREKSI SA NU KE MERR ME MENDM SAQE HA BUK NE MENGJES, MARRE ME VETE, HA TEK PUNA, HA PAS PUNE, HA KUR IKI NE SHPI, HA NE DARK DHE GJITHE DITEN JAM :dance::dance::bum:)
 

genxi

Anëtar i ri
ta provoj te ha mengjes njeher une ...se deri tani rralle here kam ngrene ..
 

ida angel

:)
V.I.P
mire eshte te hash ne mengjes por une kam vite qe nuk ha ne mengjes se di pse por jam mesuar keshtu.

ps. eldi sa kg duhet te jesh qe ha aq shume,te haja une ashtu do isha ber 100 kg.
 

eldi

trafikante
ta provoj te ha mengjes njeher une ...se deri tani rralle here kam ngrene ..

LALI TYYYY TA KESHILLOJ QE TE HASH :haha::haha::haha:
 

eldi

trafikante
mire eshte te hash ne mengjes por une kam vite qe nuk ha ne mengjes se di pse por jam mesuar keshtu.

ps. eldi sa kg duhet te jesh qe ha aq shume,te haja une ashtu do isha ber 100 kg.

LALI ME SHIKO FOTON TEK PROFILI ESHTE FOTO E FRESKET PARA DY MUAJSH E KAM BERE. KAM PESHE NORMALE. :dance::dance:
 

genxi

Anëtar i ri
LALI TYYYY TA KESHILLOJ QE TE HASH :haha::haha::haha:

hahahhah ske faj ti jo kam faj une qe te bej te shohesh ne menyra te ndryshme pika shefes qe ste le nje msn ty ..

se do ha do ha por kur te kem oreks ama:kercim::kercim:
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Mengjesi eshte vakti me i dobishem i dites, pasi i jep energji trupit per te perballuar diten qe e pret.:)
 

JoJo

.....
Nje shprehje e vjeter arabe thot : Mengjesin haje si nje pasanik, dreken si nje njeri i zakonshem, darken si i varfer ! ;)

Pa mengjes nuk dal kurre...Te pakten goten e qumshtit se lej asnjehere...ndodh ta pi duke vesh kepucet :p por ama se neglizhoj !!
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Dhe une nuk dal nga shpia pa mengjes ose e ha ne pune ka raste ,dreken jo e jo,darken e ha me raste
 

The Gold

Antarë
kam pas honer pershesh me qumesht deri ne klas te 8 pothuajse eprdit dhe nga viti i 1 deri ne vit te 5 gjimnaz kam ngren por jo ushqim por kafe dhe cigare pppff cti besh tani kam filluar te haj prap ne mjes ciao
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
gjithmone ha mengjes.kshuqe qenkam ne regull.
per me teper,te gjitha vaktet i ha.....................:kercim:
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
mire eshte te hash ne mengjes por une kam vite qe nuk ha ne mengjes se di pse por jam mesuar keshtu.

Ps. Eldi sa kg duhet te jesh qe ha aq shume,te haja une ashtu do isha ber 100 kg.

e din sa e dobet eshte sa mua trupin tim ka vetem se un skam cica hahahahha

un mengjesin e kam pike te dobet un pa pi leng dardhe dhe pa briosh sleviz nga shpija portokalle ha nganjehere pastaj dal tek bari dhe pi kafe mengjesin e du
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Nje shprehje e vjeter arabe thot : Mengjesin haje si nje pasanik, dreken si nje njeri i zakonshem, darken si i varfer ! ;)
E dija kete shprejen...e dija dhe qe eshte e rendesishme ti kesh te 3 vaktet....por aq kohe sa sme haet...me zor smund te ha....:lexim:
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
un n'mengjes veq tomel pij..e di qe jom gabim (ma ka thon familja, ma ka thon shoqnia e ma kan thon profesorat) po un n'mengjes nuk muna me honger gjo se osht vdekje per mu..
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
qumshti goglushe...ai seni i bardh qe del nga lopa ose delja moj:D..ah po e boj me qokollat tomlin yesh;)..
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Kuptoj. po ju flisni shqip se une smar vesh ndryshe...

Gjithsesi eshte mire qe pi qumesht....une as aq nuk pi!
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
goglushe tomel osht shum ma shqip se qumsht:D..tomel = t'omel= te embel= diqka i omel..

bon shummm dom mos me bo mengjesin, pasojat i nin ma von thojn :(..
 

Lolita25

So EmoTionaL
Edhe un bej pjes ne grupin e mengjes jongrenesve :p

Nuk ha asnjeher mengjes,po me ka mbetur zakon qe nga shkolla e mesme...niseshim shum heret per ne shkoll dhe asnjeher nuk arrija te behem gati me me koh.

Tani mezi pi edhe kafen e lere me te ha mengjes.
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
LOL Lere se mengjesin nuk e ha kurrrree por nuk me del koha dhe dreken te ha LOL LOL LOL Shyqyre ne darke qe mblidhemi te gjithe dhe o burra kushe te perfshi pjaten i pari LOL LOL
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Te mendosh qe tere nates stomaku ka zbrazur gjithcka, logjikisht duhet te ushqehesh ne mengjes. Mirepo koha jo gjithmone premton. Une mengjesin e hap me nje te njollosur (machiatto) perhere. Pastaj pas ores 10 marr 2-3 byreke sa per te vene dhjam ne vend te gabuar :(
 
Top