• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pse e masakroni shkronjën ë?

Guest20

Offline✌
alma_1513383584-204182.jpg

Sa bukur që shqipja ka një shkronjë për lotin e zëshëm
Dhe si një zanore, ë-ja zë jo pak hapësirë në të shprehurit e pasthirrmave, apo tingujve 2-3 shkronjësh.

ثshtë në jetën dhe përditshmërinë tonë, në momente habie, lumturie, trishtimi dhe përgjumje. S’e di, imagjinoniiiiii të gjitha ë-të që thoni gjatë ditës, janë të panumërta.

Ama ë-të që shkruani janë më të pakta. Për arsye teknologjie, shpejtësie apo mosdije.


Mosdijen kam qejf të bëj sikur nuk e shoh. Dua të mendoj që duam po nxitojmë. Ama medias nuk i falet. Nuk i falet ta marrë një satus delirant a jo të politikanëve dembelë që e zhdukin një shkronjë të shqipes. Kap, kopjo e hidh.

“Punët e mira vinë kadal”, ndoshta kjo shprehje e lashtë nuk funksionon në rastin e mediave që luftojnë per shpejtësi e ekskluzivitet, por vlen ende.

E di se keni halle të tjera… E di se do më thoni që duhet te gjeja ndonjë temë më aktuale dhe të qenësishme për të trajtuar…, ndoshta do donit të shkruaja për Kryeprokurorin, për Palestinën a për lodrat sa të pavend, sa harmonike ke sheshi, ama unë dua dhe ndiej të jem avokate e ë-së.

Shqiptarët krenohen me 36 shkronjat e tyre, që për hir të tastierave i shndërrojnë në 35…, madje edhe duke thënë: “ثëëëëë….ë-ja nuk bëka”.
Express
 

Bukowski

Gjumash
Une e kam te veshtir kete shkronjen "é" ne perdorim nuk arrita ta studioja ne shqiperi perdorimin dhe kur shkuraj e kam me medyshje se duhet apo nuk duhet shkronja "é" pastaj ky perdorimi i tastieres eshte per komoditet sepse nese ve shkronjen "é" fillon te ndryshon dhe shkronja Z me shkronje Y
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
me ka rene ne dore laptop i bere ne Turqi, dhe kishte krejt germat turke ne tastjere, germa qe tastjerat e kompjuterave ne shtete tjera nuk i kan. psh: ü Pse e bejne kete? sepse dine te mbrojne gjuhen e tyre. Le te dalin keta inxhinjeret shqiptar te kompjuterave dhe te bejne tastjera me 36 shkronja qe dhe ne ta perdorim. :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
nuk e di ca ndodhi po komplet forumi mu kthy ne anglisht :O
 

ZoteriaJuaj

Aqif Mustaqexhiu
me ka rene ne dore laptop i bere ne Turqi, dhe kishte krejt germat turke ne tastjere, germa qe tastjerat e kompjuterave ne shtete tjera nuk i kan. psh: ü Pse e bejne kete? sepse dine te mbrojne gjuhen e tyre. Le te dalin keta inxhinjeret shqiptar te kompjuterave dhe te bejne tastjera me 36 shkronja qe dhe ne ta perdorim. :)
27 germa
Jo 36 shkronja
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Sepse e ka bërë gjuhen tonë të mjerë duke u mbiperdorur. Proco ta lexosh ate qe shkruajta. Bastardim total.
 

Monique

Staf në FV.AL
Nuk eshte problemi nese e shkruajme " ث" apo "E", por ta shkruajme dreqi e mori....

Lexoj - cfar, mir, un, etj....
Pastaj ato bastardimet e tipit (tkxh, tlt, e dreqi me te bir,)
Shkruani o njerez gjate e bukur drejtshkrim...


Para disa ditesh me njeren qe ankohej pse ne klasen e te bijes ( klasa 4) benin test diktimi.
Dhe e quante te panevojshme gjithe kete, pasi gjuha sipas saj ishte e panevojshme.
Ueeee aty nuk durova e i thashe , une them se jo jot bije, por edhe ne gjimnaz duhet rikthyer ( diktimi) , sepse ky brez e ka degjeneruar gjuhen shqipe!
Dhe kush ishte mendimi saj....edhe shkrimi i doktoreve nuk ishte i kuptueshem.
Cfareeeee?????
Te ngaterrosh kaligrafine me te shkruanin drejtshkrim, vetem kjo mamaja kesaj vajzes dinte ta bente.
Pffff
 

Zana1

Braveheart
Gjuha e rregullt nuk degjenerohet e as nuk humbet, nga komunikime/metoda te tilla mes individesh pa lidhje.

Artikull pa lidhje.
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Sepse e ka bërë gjuhen tonë të mjerë duke u mbiperdorur. Proco ta lexosh ate qe shkruajta. Bastardim total.
Shqipja nuk lexohet/flitet fiks ashtu si shkruhet, sepse disa ë, sidomos fundore, janë gramatikore dhe të pazëshme.

Ajo që shkrove ti, lexohet kështu: Sepse e ka bër' gjuhën ton' të mjer' duke u mbipërdorur.
 

Jetmira

..........
Un adhuroj ktë tfolur "Ha,e lala ça je tu ba?"

lol shkronjën ë ta përdorin ata/ato që e duan serjozisht: P
 

Didi

C'est la vie.
Adoleshentet nuk e kane qejf sepse i shkurtojn gjerat, ndersa ka nga ata qe per mungese shkollimi nuk dine te shkruajn.
Problemi jane disa parazita qe sdine te dallojn qe gramatika eshte e rendesishme dhe qe kjo germe ben goxha P

Personalisht e adhuroj si germe, i jep shume bukuri fjalive. Ce do qe spara gjendet neper telefona ose laptop.
I imi ka 36

I yti nuk di sa ka :p :D
Se me beri pershtypje, keni thene te njejten gje. Ca je duke thene vlla? Ca sta mbush syrin? :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Adoleshentet nuk e kane qejf sepse i shkurtojn gjerat, ndersa ka nga ata qe per mungese shkollimi nuk dine te shkruajn.
Problemi jane disa parazita qe sdine te dallojn qe gramatika eshte e rendesishme dhe qe kjo germe ben goxha P

Personalisht e adhuroj si germe, i jep shume bukuri fjalive. Ce do qe spara gjendet neper telefona ose laptop.


Se me beri pershtypje, keni thene te njejten gje. Ca je duke thene vlla? Ca sta mbush syrin? :p
Tani e pashe citimin qe paska bere zoteria . Ndoshta e ka thene ashtu se alfabeti shqip ka 36 dhe eshte i tij. Ndersa cfare alfabeti kam une(ndoshta jo shqip) ai nuk e di. Kot mi mo batuta gjasme lart e posht. Duan te bejne te zgjuarin kudo. :)

Thjesht po hamendesoj se sja kam iden ca ka dash me thene ai xhanem.
 

ZoteriaJuaj

Aqif Mustaqexhiu
Tani e pashe citimin qe paska bere zoteria . Ndoshta e ka thene ashtu se alfabeti shqip ka 36 dhe eshte i tij. Ndersa cfare alfabeti kam une(ndoshta jo shqip) ai nuk e di. Kot mi mo batuta gjasme lart e posht. Duan te bejne te zgjuarin kudo. :)

Thjesht po hamendesoj se sja kam iden ca ka dash me thene ai xhanem.
Arapke :p

Nuk po bej te zgjuarin
 

Aragon

Anëtar i Respektuar
Ne smartphone e kemi me thjeshte per te perdor ë-ne. E mban trus germen e dhe te del si opcion ë.
 
Top