Pse e shthuri gjuhën Edi Rama

1615801260670.png
Nga Armand Shkullaku

Ende pa nisur zyrtarisht, fushata elektorale ka shënuar sot një degradim që mendohej se ishte lënë pas këto vitet e fundit. Edi Rama, të cilit i pëlqen ta quajë veten një poltikan me etikë, ka degjeneruar në sulme e ofendime personale, me zë dhe figurë, ndaj disa kandidatëve të opozitës. Mënyra e zgjedhur për t’i poshtëruar ata publikisht, live para kamerave, nuk i shkon aspak figurës së një kryeminstri perëndimor, siç e vizaton veten Edi Rama. Gjuha e përdorur prej tij, një gjuhë e pisët politikisht, është shenjë e qartë se fushata e mazhorancës do të shkojë në të vetmen rrugë, atë të goditjes së kundërshtarit politik.

Po përse Edi Rama, që përgjithësisht ka caktuar Erjon Velinë, i cili nuk e ka problem ta ndyjë gojën sa herë ia kërkojnë, ka marrë vetë flamurin e një sjellje bullizuese që merret me personat dhe jo me atë çka ata përfaqësojnë? Çfarë ka ndodhur që një kryeministër që hiqet me sqimë dhe shpesh, me të drejtë, është paraqitur si viktimë e “politikës së baltës”, të baltosë deri në karikaturizime fizike kundërshtarët e tij, pa kursyer as femrat?

Përgjigja e këtyre pyetjeve dhe shpjegimi i kësaj sjellje të ulët, të çon tek shqetësimi më i madh i kryeministrit, të cilin e ka shprehur edhe vetë disa herë. Problemin në këto zgjedhje, Edi Rama e ka me ata që i ka cilësuar si të zhgënjyerit nga qeverisja e tij 8 vjeçare. Humbja e besimit tek një pjesë e madhe e votuesve të tij, që dikur e shihnin si shpresë për të ndryshuar Shqipërinë, si dhe pamundësia për të ndërtuar një kauzë të re për tërhequr të pavendosurit, përbëjnë hallin më të madh të Ramës në këtë fushatë.

Ky hall i kryeministrit lexohet edhe tek stërmundimi i skajshëm për të fshehur zhgënjimin mes emrave në listën e kandidatëve që do të kërkojnë votat e shqiptarëve në 25 prill. Ai është përpjekur t’i mbulojë emrat simbol të qeverisjes së tij, poshte “gjetjeve” të reja, figurave të panjohura, duke dashur t’i japë listës fytyrën e një partie që nuk ka qeverisur 8 vjet, por që kërkon të votëbesohet si për mandatin e parë. Në këto 45 ditë që kanë mbetur, kryeministri shpreson të fashisë zhgënjimin dhe të shndërrojë në lajm kryesor zbulimet e tij elektorale. Në vend të debatit për arritjet në shëndetësi, ai poston videon e Najada Çomos tek Skënderbeu apo në vend të bilancit për gjendjen ekonomike të vendit, prezanton fytyrat e disa vajzave që do u prijnë listave të PS. Zakonisht një parti politike që hyn në zgjedhje si forcë qeverisëse, armën më të fortë të saj ka rezultatet e arritura dhe premtimet e mbajtura prej ditës që ka marrë votëbesimin.

Dhe këtu vimë edhe te shpjegimi i gjuhës së baltës dhe sulmeve personale, që po i përdor si i shfazuar këto ditë kryeministri i vendit. Duke qenë se truku i listave është i pamjaftueshëm për të neutralizuar zhgënjimin, ai po përdor taktikën e vjetër të së keqes më të vogël. Duke demonizuar me një fjalor banal kundërshtarin, nënteksti i Ramës është i qartë: mund të jeni të zhgënjyer me mua, por shihni se çfarë ju pret po votuat opozitën. Spin doktorët e tij e kanë përqëndruar fushatën tek Berisha apo Meta duke synuar të ringjallin emocione të tejkaluara, si një rrezik që mund t’i trembë të zhgënjyerit nga PS.

Rama duket se i është dorëzuar kësaj strategjie si e vetmja mundësi që mund ta mbajë në pushtet, prandaj e ka lëshuar dhe do ta lëshojë më shumë gjuhën për të denigruar kundërshtarët, duke lënë të kuptohet se nëse ai ka dështuar në këto 8 vjet, megjithatë nuk ka një alternativë më të mirë për ta zëvendësuar atë. Kamuflimi i zhgënjimit nëpërmjet trukut të listave dhe gjuha denigruese ndaj kundërshtarit janë të vetmet armë që i kanë mbetur Ramës për të mbajtur pushtetin. Në mungesë të fabulës së re, ai iu rikthye strategjisë së vjetër.

Por për të marrë një mandat të tretë përsëri pa bërë asgjë, duket shumë më e vështirë se sa të marrësh nëpër gojë kundërshtarët. Nëse Rama do të rrëzohet më 25 prill, kjo nuk do të vijë nga performanca e atyre që ka përballë, por nga revolta e heshtur e shumicës që ka vënë përfund. “Mund të mashtrosh një pjesë të popullit për gjithë kohën dhe mund të mashtrosh edhe gjithë popullin për një kohë të caktuar, por s’mund të mashtrosh të gjithë popullin për të gjithë kohën”. Këtë citat të Lincolnit, Edi Rama po provon ta nxjerrë të pavlefshëm. Dhe për t’ia arritur do jetë i gatshëm të bëjë gjithçka deri më 25 prill. Pa i ardhur keq as për veten e tij.
 
Last edited by a moderator:
Tani?
Rama ka qene historikisht gojeshthurur e jo vetem....kam njohje te miat qe kane punuar me te ne bashkine e tiranes, me vjen ndot edhe te them sa i shthurur ka qene dhe eshte?‍♂️
 
Kjo eshte e vertete.
Nese flasim per edukate dhe shthurje nuk ja kalo njeri Rames :D

S'e di kete here mendoj se do humbi perderisa partite opozitare qenkan bere bashke.
 
Pse e shturi?.. po keshtu ka qen .. eshte popull dele .. vetem kete kam pare qe talle kombin e vet dhe e bullizon e pastaj e duartrokisin.
 
Pse e shturi?.. po keshtu ka qen .. eshte popull dele .. vetem kete kam pare qe talle kombin e vet dhe e bullizon e pastaj e duartrokisin.
Qe ky eshte i shthurur e dime por vetem ky?

Kete popull dele e kane vrare ne bulevard, e kane prere literalisht, e kane hedhur ne ere, i rropen kursimet e fundit, ja kane quajtur nenat e motrat k...va ne mes te parlamentit, ja kane quajtur lavire e jo vetem i kane duartrokitur e i duartrokasin akoma por duan ti japin edhe voten me 25 prill.
Te thuash qe rama eshte i shthurur dhe bullizon eshte ok, te thuash qe vetem rama eshte keshtu nuk eshte e vertete sepse jo vetem qe populli ka memorie por ka plot video me ze e figure qe deshmojne te kunderten.
Nese duam pastaj te kemi nje shikim selektiv te realitetit atehere ok?
 
Qe ky eshte i shthurur e dime por vetem ky?

Kete popull dele e kane vrare ne bulevard, e kane prere literalisht, e kane hedhur ne ere, i rropen kursimet e fundit, ja kane quajtur nenat e motrat k...va ne mes te parlamentit, ja kane quajtur lavire e jo vetem i kane duartrokitur e i duartrokasin akoma por duan ti japin edhe voten me 25 prill.
Te thuash qe rama eshte i shthurur dhe bullizon eshte ok, te thuash qe vetem rama eshte keshtu nuk eshte e vertete sepse jo vetem qe populli ka memorie por ka plot video me ze e figure qe deshmojne te kunderten.
Nese duam pastaj te kemi nje shikim selektiv te realitetit atehere ok?
Ah dmth te nisim qe ne 39- ten ok
Po mendova qe behej fjale me prototipin e vemjes dhe peshtiresise Ramen.
 
Ah dmth te nisim qe ne 39- ten ok
Po mendova qe behej fjale me prototipin e vemjes dhe peshtiresise Ramen.
Vemjet dhe te peshtiret nuk kane as kohe , as ngjyre!
E sidoqofte ata te 39-tes kane vdekur, nuk na kerkojne voten sot, sa per bijte e niperit e tyre me te peshtire se ata vete , jane te shperndare ne te gjitha forcat politike, pa me te voglin perjashtim, dhe ky nuk eshte opinion por FAKT!
 
Vemjet dhe te peshtiret nuk kane as kohe , as ngjyre!
E sidoqofte ata te 39-tes kane vdekur, nuk na kerkojne voten sot, sa per bijte e niperit e tyre me te peshtire se ata vete , jane te shperndare ne te gjitha forcat politike, pa me te voglin perjashtim, dhe ky nuk eshte opinion por FAKT!
E paskemi smundje patollogjike te kemi pushtetar pushta dhe ti adhurojme .. dhe ky eshte fakt.
Po Rama mo te segelldis lol
 
E paskemi smundje patollogjike te kemi pushtetar pushta dhe ti adhurojme .. dhe ky eshte fakt.
Po Rama mo te segelldis lol
Une i fus te gjithe ne nje thes dhe duket qarte ne ate qe them dhe argumentoj, je ti qe mundohesh ramen ta zhysesh me shume ne thes e te tjeret ti nxjerresh pak me lart?

Te jete per mua i zhys te gjithe ne thes, e lidh me gure dhe i hedh ne det?

Po deshe te tregoj edhe vendin ku do i hedh, ndoshta do kesh mundesi te shpetosh ndonjerin?
 
Une i fus te gjithe ne nje thes dhe duket qarte ne ate qe them dhe argumentoj, je ti qe mundohesh ramen ta zhysesh me shume ne thes e te tjeret ti nxjerresh pak me lart?

Te jete per mua i zhys te gjithe ne thes, e lidh me gure dhe i hedh ne det?

Po deshe te tregoj edhe vendin ku do i hedh, ndoshta do kesh mundesi te shpetosh ndonjerin?
Nuk di gje une .. une nje kryepusht shoh aty qe ka pushtet sot.
Dhe quhet Rame ( spo gjej fjale ta pershkruaj).
Ama ndjesia eshte shume e neveritshme kur paraqitet aty.. por me e neveritshme kur shoh popullin qe e perkrahin .
Tani ti qe i hedh te gjith ne Thes.. kete betonizoje ne fund te detit po munde . ☺
 
Top