Pse është mirë për të ngrënë vezë çdo ditë?

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Pse është mirë për të ngrënë vezë çdo ditë?

vezet_1483478285-5484985.jpg?zoom=1.jpg

Vezë janë një burim i shkëlqyer i amino acideve, hekurit dhe antioksidantëve, ndërsa mund të përgatiten në mënyra të ndryshme.

Sipas Today.com, organizmi i njeriut i prodhon vetë 11 acide yndyrore esenciale, të nevojshme për funksionimin e duhur të trupit. Megjithatë, trupi ka nevojë edhe për 9 acide yndyrore esenciale, dhe ato mund të gjenden në vezë.

Mungesa e këtyre 9 acideve yndyrore esenciale mund të shkaktojë humbjen e masës muskulore, sistemin e dobësuar imunitar, lodhjen kronike dhe pamjen e dobët të lëkurës dhe të flokëve.

Nëse në ushqimin tuaj keni çdo ditë vezë, ja se çka do të ndodhë me shëndetin dhe organizmin:

Rregullojnë nivelin e kolesterolit

Një vezë përmban rreth 200 miligram kolesterol, por kjo nuk do të thotë se vezët janë të këqija për gjakun tuaj. Në fakt, hulumtimi ka treguar se vezët mund të ulin nivelin e kolesterolit të keq (LDL) dhe të rrisin nivelin e kolesterolit të mirë (HDL).

Forcojnë imunitetin

Një deri në dy vezë në ditë mund të ndihmojnë në luftën kundër infeksioneve. Vezët janë burim shumë i mirë i selenit, mineralit që është thelbësor për funksionimin e duhur të sistemit imunitar dhe për të rregulluar nivelet e gjendrave tiroide.

Përmirësojnë funksionin njohës

Vezë përmbajë holinë, një kompleks që ka një efekt pozitiv në funksionin kognitiv. Studimet kanë treguar se mungesa e holinës rrit rrezikun e çrregullimeve neurologjike, dëmtimin e aftësisë njohëse, çmendurinë dhe sëmundjes Alzheimer.

Përmirësojnë shëndetin e dhëmbëve dhe kockave

Burim më i mirë i vitaminës D janë rrezet e diellit dhe disa ushqime, duke përfshirë vezët. Vitamina D është e domosdoshme për rritjen e duhur dhe zhvillimin e dhëmbëve dhe kockave. Nxit absorbimin e kalciumit, i cili është i nevojshëm për funksionimin e duhur të zemrës, sistemin e tretjes dhe metabolizmin.

Përmirësojnë shëndetin dhe pamjen e lëkurës

Vitaminat e kompleksit B janë të domosdoshme për shëndetin dhe bukurinë e lëkurës si dhe të flokëve. Ato gjithashtu përmirësojnë shëndetin e mëlçisë dhe syve. Vezë janë një burim i shkëlqyer i vitaminave komplekse B, sidomos vitaminat B2 dhe B12. Studimet kanë treguar se vitaminat komplekse B janë të rëndësishme për funksionimin e duhur të sistemit nervor dhe përmirësimin e funksionit njohës.

Mbrojnë shëndetin e syve

Brenda vezës gjejmë 2 të antioksidantë, lutein dhe zeaksantin, të cilët mbrojnë shëndetin e syve dhe përmirësojnë pamjen. Këta antioksidantë mund të zvogëlojnë nivelin e sëmundjeve të syrit në zhvillim të tilla si degjenerimit makular dhe katarakti.

Stimulojnë humbjen e peshës


Vezë janë një zgjedhje e shkëlqyer për mëngjes, sepse ato shpejt krijojnëndjenjën e ngopjes. Do të rregullojnë oreksin, zvogëlojnë dëshirën për ushqime sneks dhe reduktojnë mundësinë e tejngrënjes më vonë gjatë ditës. Studimet kanë treguar se njerëzit që hanë vezë në mëngjes do të marrin më pak kalori gjatë ditës.

Zvogëlojnë stresin

Amino acidet esenciale që gjenden në përbërjen e vezës ndikojnë drejtpërdrejtë në shëndetin mendor. Ato rregullojnë prodhimin dhe lirimin e serotoninës, neurotransmetuesin që është meritor për humor të mirë, qetësi dhe relaksim.

b;thealbanian.
 

Attachments

  • vezet_1483478285-5484985.jpg?zoom=1.jpg
    vezet_1483478285-5484985.jpg?zoom=1.jpg
    11.6 KB · Shikime: 0

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pse është mirë për të ngrënë vezë çdo ditë?

e njoh dikend që cdo mengjes ha vezë.... (sa merzi i kam.) Ha njeri 1her - 2her ne muj, por jo cdo ditë....
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: Pse është mirë për të ngrënë vezë çdo ditë?

e njoh dikend që cdo mengjes ha vezë.... (sa merzi i kam.) Ha njeri 1her - 2her ne muj, por jo cdo ditë....

Ai/ajo dikend s'qeka vetem. Une ha 2 te rrahura, cdo mengjes...s'me jane merzitur kurre.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pse është mirë për të ngrënë vezë çdo ditë?

Ai/ajo dikend s'qeka vetem. Une ha 2 te rrahura, cdo mengjes...s'me jane merzitur kurre.

po pra, fjala ishte per dikend jasht shtepisë sime...... mire pra, une skam apetit per to...

tung
 
Titulli: Pse është mirë për të ngrënë vezë çdo ditë?

Une per vete i kam qejf dhe i ha shpesh ne menyra te ndryshme gatimi.Sot bleva 60 kokrra me oferte:)
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Pse është mirë për të ngrënë vezë çdo ditë?

اfare shqipje eshte kjo !!!!
Pse eshte mire per te ngrene !!!!!!
Ne shqip thuhet : Pse eshte mire te hash .
 

Aver

.
V.I.P
Titulli: Pse është mirë për të ngrënë vezë çdo ditë?

Vezet e ziera dhe vezet ne sy i preferoj shume, por jo cdo dite.
 
Top