Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Sepse eshte feja me e lehte per tu mbajtur ;)

Futesh facebook dhe thu: Jam musliman dhe opa per ty munden me shkru te gjithe te papunet: Urrraaaaaaa, lum per ne!

Besimet tjera kan me shume obligime :uff:
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Sepse eshte feja me e lehte per tu mbajtur ;)

Futesh facebook dhe thu: Jam musliman dhe opa per ty munden me shkru te gjithe te papunet: Urrraaaaaaa, lum per ne!

Besimet tjera kan me shume obligime :uff:

Allahu ndihmoftë!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Edhe Shkendije Mujaj nuk e festoi Vitin e Ri shkaku i fese :teleskop: Mos e harroni!
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Pyetje interesante, sidomos ne ditet e sotme kur ky Islam po na serviret ne nje pamje mjaft macabre.

Se pari qe ti pergjigjesh kesaj pyetje duhet qe minimum 1 dite te vetme te kesh jetuar sin je musliman I vertete. Te kesh kuptuar thelbin dhe esencen e tij dhe ta njohesh mire ate. Nuk mund te japim pergjigje subjective per nje fakt global, I cili ka perhapje ne cdo continent te botes, nje fakt qe pranohet nga studiues boteror.
Si paranteze doja te thoja, qe besimi, feja, lidhen me se shumti me zemren, sesa me gjymtyret, por qe te jesh I vendosur ne ate c’ka praktikon, nuk mjafton vetem besimi shpirteror. Duhet qe te jesh dhe I bindur dhe I qarte ne aspektin llogjik.

Pra, nese nje njeri normal qe punon bujk, I mjafton paqja shpirterore qe ka, dhe mjaftohet me falenderimin e Zotit per buken qe han, nje njeri tjeter, I cili merret me shkence, apo nje humanist qe punon per te drejtat e njeriut, nuk mund te perqafoje dicka qe I jep ndjesi shpirterore vetem, por i duhet te jete I bindur dhe llogjikisht nepermjet fakteve per ate c’ka ai beson.

Se pari, une doja te thoja qe Islami eshte feja e fundit hyjnore qe zbriti per njerezimin, dhe Kurani eshte libri I fundit (ndonese eshte thjesht vazhdimesi dhe plotesim I Nje mesazhi Hyjnor, qe ne kohe te Adamit).(Kitrra thote qe eshte ne pritje te volumit 5, por ka nja 3 vjet qe e thote kete keshtuqe pak nga pak po me venitet shpresa se mund ta kemi ne duar, Lol(skaka))

Pra, ne nje fare menyre, vete procesi sikur te con ne perfundimin qe Ai do jete perfundimi ne fund… Se nqs s’do ishte feja e vertete, s'kishte pse ishte e fundit, dhe Islami, ashtu sikurse Krishterimi vinin pas nje periudhe kur mesazhi Hyjnor kishte devijuar… dhe jo vetem, pra Profetet vinin me radhe per te sjelle serish thelbin e besimit te drejte, ate te Njeshmerise se Zotit.

Tani te futemi ndoshta tek nje kendveshtrim me objektiv., por qe lidhet perher mbrapsht me esencen e fjales se Zotit, ate te vertetes.

Se pari doja te thoja qe jane me mijra njerez, me mijra qe jane ne kerkim te esences se jetes. Ka plot ateiste, ka plot njerez qe s’mendojne rreth jetes pse jan krijuar ku do shkojne, por vertet ka aq sh qe vuajne derisa te gjejne pergjigje. Une kam patur rastin te marr pjese ne disa diskutime multireligjioze,internacjonale kuptohet, debate fetare, dhe jam larguar kaq e habitur nga njeezit qe kam takuar. O Zot kishte vajza djem qe kishin 5-10 vjet qe vetem studionin. Kishte prej tyre qe kishin studiuar te gjitha fete dhe flisnin me kaq ndjeshmeri pasi e kishin si kauze te tyre te zgjidhnin ate cka ishte e duhura per tu ndjekur. Njerez qe e cmonin kaq sh jeten.

Me kete dua te them, se njeriu nga vete ndertimi I tij, materie dhe shpirt, pervec nevojave materiale fizike ka nevoje sh per plotesimin shpirteror. Jane 2 elemente te pandashem te trupit dhe paqja absolute ndaj cdo gjeje gjendet vetem kur keto te 2ja takohen.

Tani pse I kthehen Islamit, pse jo nje feje tjeter(mgjth ka qe perqafojne dhe fe te tjera, sdiskutohet), .Por shumica tashme I perket atyre feve te tjera, dhe normal feja qe me se paku e njohin apo qe s'e kan perqafuar eshte Islami.

Per mua faktori kryesor eshte se Islami, ka nje gje shume thelbesore: Eshte Fe e Arsyes, Llogjikes, fakteve. Eshte nje fe qe pervec javes shpirterore perqafon cdo element qe nderton jeten. Eshte nje fe qe nuk bie ndesh me Shkencen dhe arsyen e forte. Eshte nje fe qe nuk bie ndesh me te drejtat e njeriut, eshte nje fe qe larteson cdo qenie, cfare do rrace, cfaredo gjinie, pra nuk eshte nje fe diskriminuese. Eshte nje fe qe para Zotit jane te gjithe te barabarte dhe me I larte eshte Ai qe ka devotshmeri/sinqeritet(2 elemente qe I njeh vec Zoti(pasi lidhen me zemren).

Dr. Maurice Bucaille thote se deri me sot nuk kam gjetur nje fjali te bie ndesh me shkencen. Kjo thenie e tij ben qe sh njerez te tjere te mundohen te zbulojne ne e eshte e vertet dhe absolutisht qe ne fund do kene te njejtin perfundim. (1 emer solla une, por ka me qindra studiues qe e pohojne kete gje)

Ka me mijera njerez qe Islamit i jane drejtuar pas skandaleve. Pas 11 shtatorit ne Amerike numri i muslimaneve eshte rritur me shume. Pse? Sepse njerezit qe degjojne rreth ketyre akteve Terroriste Islame, jo te gjithe jane neglizhent dhe i kalojne me nje lajm. Shume prej tyre, fillojne ta studiojne se pse? Cka kjo fe qe vret njerez? Lol, dhe ne fund perfundojne jo vetem duke zbuluar qe s’paskan lidhje fare, por njohin dhe universinalitetin e kesaj feje, qe s’eshte dicka te cilen e ke me raste, apo 1 her ne jave por te drejton si te ndertosh jeten ne menyre te duhur, cdo dite, cdo ore. Pra ate besim e manifeston ne cdo sjellje tende.

Zbulojne se kjo fe, nuk qenka fe e analfetizmin,por e dijes pasi kjo fe pervec se urdheron ne kerkimin e dijes, kerkon dhe ne zbatimit te saj, pasi ne ate Liber(Kuran) i pershkuan njerezit qe lexojne pa praktike si puna e gomereve qe mbartin libra ama nuk kuptojne cfare po lexojne. Kjo fe te fton ne arsyetim, llogjike, prova.


Zbulojne se kjo fe, nuk qenka feja e nencmimit te gruas, perkundrazi, kjo fe larteson femren. I jep asaj te drejta si ne jeten sociale ashtu dhe legjislative ashtu dhe familje ashtu dhe arsimore, dhe tregtare, etj.

Zbulojne se kjo fe nuk eshte fe e terrorit,por paqes, pasi eshte e qarte se 1 jete e pafajshme ne toke eshte sikurse te shuash krej Njerezimin ne syte e Zotit.

Kuptojne, se kjo fe, qenka shume shume me lart se c’e paraqisin disa njerez, te cilet nuk dine si ta mbajne ate fe, dhe keqkuptimet qe vijne nuk jane si pasoje e papersosmerise se fese, por si pasoje e papersosmerise se njerezve.

Kuptojne se kjo fe, eshte vashdimesi e feve hebraike, krishtere, por ndryshe nga ato, nuk ka 10 versjone librash, nuk ka update-versetesh, por eshte 1 liber, i pandryshueshem, sepse nqs dora e njeriut do nderhynte ateher s’do ishte me Hyjnor.Dhe ato 100 pyetje qe kishin rreth vertetesise se fese me jeten e sotme, me faktet shkencore, me diskrepancies qe kishin, u zhduken ne nje fare menyre.

Dhe se fundmi, eshte nje fe qe i fal gjithkujt mbushjen shpirterore, sepse eshte prej Zotit. Eshte drite dhe drita arrin te penetroje kudo, ne cdo vend, mjafton qe Zoti te doje dhe njeriu te leje pak hapesire te vogel ne zemer qe ta provoje njeher kete drite.

Ndoshta cdokush mund te mos jete dakort me keto qe une kam thene, ama qe ti japim pergjigje kesaj pyetje duhet ti referohemi njerezve qe perqafojne kete fe duke qene me perpara pjese e nje feje apo ideologjie apo jetese tjeter, pra jo musliman. Dhe me aq sa kam takuar vete, me aq sa kam ndjekur lajme, vidio, me aq sa kam lexuar qofshin njerez normal por qofshin dhe personalitete te njohur,(yusuf Estes,Cat steev, Dr Mauricio, etj etj.. (kush don mjafton tbej search ne google) ata perqafojne Islamin sepse jane te bindur qe me ne fund arriten te kuptojne se cila eshte e Verteta.


Dhe ne mbyllje, me kete qe thash, nuk dua te tregoj superioritet mbi fete tjera, apo te krenohem para te tjereve, se shikoo, ne po jua kalojme, (ZOti na ruajte nga keto ndjenja), sepse nqs njerezit perqafojne Islamin, ndodh sepse ato qe e perqafojne dhe Zoti duan qe kjo te ndodhe, jo per shkak timin, apo te muslimaneve te tjere ne bote. Une e them shpesh, nqs do ishte lene feja ne dore tone do kishte marre fund, ama Zoti ka premtuar qe Ai e zbriti ate Liber dhe Ai e ruan. Eshte fakt dhe do jete pasi u be 1436 vjet qe ky liber vashdon te jete 1, i vetem dhe i pandryshueshem!

Dhe me kaq, une e mbylla, per sot! Lol...
Kush do me lexoj,(po me lexoi njeri kuptohet) ma beni hallall se qenkam zgjat shume, Lol
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Edhe Shkendije Mujaj nuk e festoi Vitin e Ri shkaku i fese :teleskop: Mos e harroni!

Kjo eshte banalizim i temes komplet... Nuk je dakort me ate fe, nuk e praktikon dakort s'ka asgje,S'te pelqen ajo cka po ndodh dhe pse njerezit perqafojne ate fe, prap ska gje, ama s'mund te sjellesh nje batute pa pike lidhje me seriozitetin e nje fakti global tashme, te cilin askush askush s'mund ta mohoje.

p.s. Fete e tjera me obligime?! He mos bej humor tani, :p Thjesht nje paranteze po ta them, nqs flet per fete e medha, 3 me te medhat, Obligimet i kane pothuajse njesoj,(obligime qe lidhen me individin dhe obligime qe lidhen me komunitetin) por se kush vazhdon ti praktikoje ato obligime duhet te bejme ca search,:p
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!Pyetje interesante, sidomos ne ditet e sotme kur ky Islam po na serviret ne nje pamje mjaft macabre.
Se pari, une doja te thoja qe Islami eshte feja e fundit hyjnore qe zbriti per njerezimin, dhe Kurani eshte libri I fundit (ndonese eshte thjesht vazhdimesi dhe plotesim I Nje mesazhi Hyjnor, qe ne kohe te Adamit).
(Kitrra thote qe eshte ne pritje te volumit 5, por ka nja 3 vjet qe e thote kete keshtuqe pak nga pak po me venitet shpresa se mund ta kemi ne duar, Lol(skaka))

Eshte nje fe qe nuk bie ndesh me Shkencen dhe arsyen e forte. Eshte nje fe qe nuk bie ndesh me te drejtat e njeriut, eshte nje fe qe larteson cdo qenie, cfare do rrace, cfaredo gjinie, pra nuk eshte nje fe diskriminuese. Eshte nje fe qe para Zotit jane te gjithe te barabarte dhe me I larte eshte Ai qe ka devotshmeri/sinqeritet(2 elemente qe I njeh vec Zoti(pasi lidhen me zemren).

Dr. Maurice Bucaille thote se deri me sot nuk kam gjetur nje fjali te bie ndesh me shkencen. Kjo thenie e tij ben qe sh njerez te tjere te mundohen te zbulojne ne e eshte e vertet dhe absolutisht qe ne fund do kene te njejtin perfundim. (1 emer solla une, por ka me qindra studiues qe e pohojne kete gje)

Zbulojne se kjo fe, nuk qenka fe e analfetizmin,por e dijes pasi kjo fe pervec se urdheron ne kerkimin e dijes, kerkon dhe ne zbatimit te saj, pasi ne ate Liber(Kuran) i pershkuan njerezit qe lexojne pa praktike si puna e gomereve qe mbartin libra ama nuk kuptojne cfare po lexojne. Kjo fe te fton ne arsyetim, llogjike, prova.


Zbulojne se kjo fe, nuk qenka feja e nencmimit te gruas, perkundrazi, kjo fe larteson femren. I jep asaj te drejta si ne jeten sociale ashtu dhe legjislative ashtu dhe familje ashtu dhe arsimore, dhe tregtare, etj.

Zbulojne se kjo fe nuk eshte fe e terrorit,por paqes, pasi eshte e qarte se 1 jete e pafajshme ne toke eshte sikurse te shuash krej Njerezimin ne syte e Zotit.

Kjo eshte banalizim i temes komplet... Nuk je dakort me ate fe, nuk e praktikon dakort s'ka asgje,S'te pelqen ajo cka po ndodh dhe pse njerezit perqafojne ate fe, prap ska gje, ama s'mund te sjellesh nje batute pa pike lidhje me seriozitetin e nje fakti global tashme, te cilin askush askush s'mund ta mohoje.

p.s. Fete e tjera me obligime?! He mos bej humor tani, :p Thjesht nje paranteze po ta them, nqs flet per fete e medha, 3 me te medhat, Obligimet i kane pothuajse njesoj,(obligime qe lidhen me individin dhe obligime qe lidhen me komunitetin) por se kush vazhdon ti praktikoje ato obligime duhet te bejme ca search,:p

ricky_ch@ Ajo videoja eshte si te thuash fluturon-fluturon gomari.
Pra, ne dite behen 68000 musliman qe pa numeruar fare lindjet tek ta ne vit behen 24.820.000 (Marshallah).

Me nje logjike te thjeshte, pa i numeruar fare lindjet e tyre i bie qe per nje dekade do behen 248.200.000 (njejte sikur misrin kur e vadit dhe e pleheron)

Pra, ne daqi besoni ne daqi mos besoni, per 5 dekada, po ja futem edhe ne statistike lindjet, sipas teoremes fluturon - fluturon gomari ne bote do te jene hiq ma pak e hiq ma shume se cdo i dyti banore musliman. Mos harroni kete kohe munde ta mberrijme te gjithe se nuk eshte larg.

Po Kinezet??? Po Hinduset??? Pune e madhe per ta. Ore fluturon gomari dhe pike!!!!

Soulmind@ Oj mendjehapun po ti ke prit miliona vite per te ardhe vellimi i katert e pse kitrra s'duhet te presi edhe ca vite per vellimin e peste???

Drejtat e njeriut- Cilat te drejta??? Umeti?? Vellau musliman nga pakistani?? Nuk ke babe as nene pos vella musliman?? Po ku mbet vija e gjakut??? Po vija e qumeshtit??? O njerez te cakerdisur??? Ku mbeti kontratat natyrore e te drejtave njerezore???

Arsimimi - hajt pash bacen me tregoni se ku eshte terri arsimor dhe informativ??? Ku eshte analfabetizmi?? Ore keta nuk jane as ne radhen e analfabetizmit sepse jane nja 200 vite anash analfabetizmit. Po nuk besuat shikoni %.

Feja e femres - E ciles femer??? E femres Islame qe jeton ne perendim dhe gezon cdo te drejte si rezultat i funksionimit te shtetit ligjor. Hmmm, Ikni, ikni ca andej nga shkretetira dhe pastaj flasim per te drejta femrash?! Po policia e moralit?????

Paqja - cila paqe moj??? Ata vdiqen duke u vrare mes vete ne mjes xhamie kjo me flet per paqe. Ata jane terrorizuar qe mijera vite mes vete fis me fis, lagje me lagje e mos flas per popuj e kjo na thot paqe. E ke fjalen per gjellen: Paqë se ndoshta edhe se kemi kuptuar???

Feja e njejte dhe pa ndarje thot - hahahahahahahahah po Sunit, po shia, po ahmadi, po selefi, po vahabi,.... he moj he qa jane keto. Vellazeria???

@@@@ Shike na paske dal edhe ne konkludimin se te gjithe fete jane te njejta. Po pra jane si xixellonjat. Ndriqojne ca ne erresire!

Lidhur me obligimet @@@ Po mire moj mendjehapur hajt provo te behesh katolike e pastaj flasim??? Hajt provo te futesh ne Fejz buk e thuaj jam katolike??? Nuk e kan keshtu ata jo?? Nuk jane si ju ku me nje deklarim Fejz buki nderron fene.

Sa per Shkendijen?? Seriozisht e kom, eshte bere muslimane se nuk feston vitin e ri. Pa hajgare e kom. Mos ja shih ti fotot. Ajo eshte bere.


Ps. Si perfundim nje fqinji imi gjithe ketyre trazimeve ju thoshte: Kjo eshte me pa endrra n'bythe!!!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Ore keta nuk jane as ne radhen e analfabetizmit sepse jane nja 200 vite anash analfabetizmit. Po nuk besuat shikoni %.

Nga keta qe ti i zgerdhin dhembet duke qeshur me tastature, jane vetem 20 % nga mbare bota sa numeron musliman (20 % te muslimaneve ne bote e perbejne vetem arabet, qesharake te mirren per baze ata po )

Feja e njejte dhe pa ndarje thot - hahahahahahahahah po Sunit, po shia, po ahmadi, po selefi, po vahabi,.... he moj he qa jane keto. Vellazeria???

Numeroj edhe 20-30 sekte te feve tjera numeroj :sun:

Po nejse, kujt t'i flasim. Njerezit largpames, shohin muslimanet edhe ne vendet tjera te botes, ndersa atyre qe u jane erresuar syte, dhe vetem briret nuk u kane dale qe t'kullotin, i kane syte drejt ne Arabi. Dhe per cudi, perseri shkojne ne vende arabe ne pushime (Dubai, Egjipt etj etj).
 

Monique

With or Without u
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Nga keta qe ti i zgerdhin dhembet duke qeshur me tastature, jane vetem 20 % nga mbare bota sa numeron musliman (20 % te muslimaneve ne bote e perbejne vetem arabet, qesharake te mirren per baze ata po )Numeroj edhe 20-30 sekte te feve tjera numeroj :sun:

Po nejse, kujt t'i flasim. Njerezit largpames, shohin muslimanet edhe ne vendet tjera te botes, ndersa atyre qe u jane erresuar syte, dhe vetem briret nuk u kane dale qe t'kullotin, i kane syte drejt ne Arabi. Dhe per cudi, perseri shkojne ne vende arabe ne pushime (Dubai, Egjipt etj etj).

Signatura jote thote - Man with a Mision

me lind pyetja- Cili eshte misioni yt?
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Avash o bac Kitrra avash se na qerrove me te kuqe! S'ka gje se e verteta ndricon dhe me germa te vogla mos kij dert :D...

Dy (2) gjera per sqarim: Fjalen "cakerdisur" e "mendjehapun" drejtoja njerezve qe e pranojne nga ty. Une kam nje Nick ketu dhe mjafton aq, nqs do te vazhdosh biseden me tej me mua!
Dhe e dyta, une kam nje standart kulture ne bisede, dhe fjalet banale me mua mundohu ti evitosh !..

Ne lidhje me ato c'ka ke shkruar, une te citova vetem per batuten e sjelle, dhe thash qe s'me duket me vend. NDersa analizen time e kam bazuar mbi raste konkrete te shkruara apo te pranuara verbalisht mbi arsyet pse njerezit kane pranuar fene. E thash dhe ne fund, nuk pres te jeni dakort, se po te ishit do ishit dhe ju nder radhe te tyre qe kane perqafuar kete fe, por ato njerez qe pranojne publikisht konvertimin e tyre keto arsye kane dhene.

E more me vrull shume Kitrra, pa kuptuar se une ne shkrimin tim solla vecse zerin e atyre qe tashme jane Konvertuar, si Yusuf Estes, Cat steve etj :)..
Ze i cili bazohet mbi Librin Hyjnor dhe jo mbi vepra njerezish.

Tani dite te mbare, se ato qe solle si kunder argument i kam lexu nja 100 here prej teje!
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

U perhap qe sot te degjojme makabritetet qe as i kishim ditur qe egzistonin. njerzit virten e ca te tjere qe jane ngrohte ne shtepite e tyre si puna jone ketej flasin per paqe..... vetem paqe qe nuk shoh ne kete bote me kete fe une.... i shfarosi katolizmi shekuj me pare tani e ka rradhen kjo feja tjeter...pfff..... kur te vdes femija, prindi, vellai, gruaja nuk besoj se pyet shume ca feje ishin ata qe u shuan e ata qe po shuajne jete......


 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Signatura jote thote - Man with a Mision

me lind pyetja- Cili eshte misioni yt?

E ke temen pyetje per anetaret, flm !
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Nga keta qe ti i zgerdhin dhembet duke qeshur me tastature, jane vetem 20 % nga mbare bota sa numeron musliman (20 % te muslimaneve ne bote e perbejne vetem arabet, qesharake te mirren per baze ata po )
Numeroj edhe 20-30 sekte te feve tjera numeroj :sun:

Po nejse, kujt t'i flasim. Njerezit largpames, shohin muslimanet edhe ne vendet tjera te botes, ndersa atyre qe u jane erresuar syte, dhe vetem briret nuk u kane dale qe t'kullotin, i kane syte drejt ne Arabi. Dhe per cudi, perseri shkojne ne vende arabe ne pushime (Dubai, Egjipt etj etj).

Avash o bac Kitrra avash se na qerrove me te kuqe! S'ka gje se e verteta ndricon dhe me germa te vogla mos kij dert :D...

Dy (2) gjera per sqarim: Fjalen "cakerdisur" e "mendjehapun" drejtoja njerezve qe e pranojne nga ty. Une kam nje Nick ketu dhe mjafton aq, nqs do te vazhdosh biseden me tej me mua!
Dhe e dyta, une kam nje standart kulture ne bisede, dhe fjalet banale me mua mundohu ti evitosh !..

Ne lidhje me ato c'ka ke shkruar, une te citova vetem per batuten e sjelle, dhe thash qe s'me duket me vend. NDersa analizen time e kam bazuar mbi raste konkrete te shkruara apo te pranuara verbalisht mbi arsyet pse njerezit kane pranuar fene. E thash dhe ne fund, nuk pres te jeni dakort, se po te ishit do ishit dhe ju nder radhe te tyre qe kane perqafuar kete fe, por ato njerez qe pranojne publikisht konvertimin e tyre keto arsye kane dhene.

E more me vrull shume Kitrra, pa kuptuar se une ne shkrimin tim solla vecse zerin e atyre qe tashme jane Konvertuar, si Yusuf Estes, Cat steve etj :)..
Ze i cili bazohet mbi Librin Hyjnor dhe jo mbi vepra njerezish.

Tani dite te mbare, se ato qe solle si kunder argument i kam lexu nja 100 here prej teje!

Ku merr vesh ti nga numrat ore je erresuar nga falja e xhumase nga 50 persona dhe mendona se tere dynjaja eshte ne xhami.


Shi rezulatet:

Bota e tere: 1.619.314.000 - 23.4 % te besimit Islam
Azi: 1.005.507.000
Afrike veriore: 321.869.000
Afrike e saharase: 242.544.000
Evrope: 44.138.000 - 6 %
Americe: 5.256.000 - 0.6 %

Ku jane ata 80% ku jane ?????? Sa te mjere jeni?! Analfabetizem ne skajshmeri. Pastaj mos i numeroni te drejtat ne Europe e Amerike se ato i fitoni pasi qe ju numerojne si njerez e jo si Islam. :liber:

menjehapur@@@ Ti na flitke per kulture debati. Mos je vonuar ca???? Dhe une solla veq Shkendijen moj. Nuk do e pranoni??? Mos me thuaj! Ti ke sjellur ca pacavure te bnjerzve qe nuk lane gje pa bere dhe urra o burra kemi pranuar Islamin se fe e mire pfffffffffffffffff :shokim:

Shfrytezoni keto te drejta ne vendet ku jeni pasi ju kane dhene se paku qe ju numerojne si njerez se ndryshe po te ju zinin ne facebokk pas 24:00 ne vendet nga rrjedh Islami ne shesh, o ne shesh me kamxhik do rriheshit :sport:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Ku merr vesh ti nga numrat ore je erresuar nga falja e xhumase nga 50 persona dhe mendona se tere dynjaja eshte ne xhami.

Kultura e te te biseduarit tend nuk tregon asgje tjeter vetem se injorance se fundi :box:

About 20% of Muslims live in Arab countries.[15

Islam by country - Wikipedia, the free encyclopedia

Per pjesen tjeter cfare ke thene, nuk humbas kohe te diskutoj sepse eshte muhabet kalamajsh (fb fb fb fb ):yeah:
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Ehe...
Une flas per Islam ti thua arabet e muslimanet, une drejtoj doren me tregu henen ti shef doren!Lol

Po pikerisht une flas per kulture sepse minimumi qe mund tbej eshte nuk i drejtohem njerezve ashtu sic kerkojne te mos u drejtohem. Po ska sh rendesi kjo. Kemi 3 vjet ktu na njohin tgjithe si flasim.
Nejse merru me Shkendijen dhe arabet ti. Ne ne teme po flasim per Islamin.

p.s. solla 3 emra. 1 doktor shkencash, nje ish prift misonar dhe 1 kengtar ;)pacavure qenkan valle?
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Kultura e te te biseduarit tend nuk tregon asgje tjeter vetem se injorance se fundi :box:

About 20% of Muslims live in Arab countries.[15

Islam by country - Wikipedia, the free encyclopedia

Per pjesen tjeter cfare ke thene, nuk humbas kohe te diskutoj sepse eshte muhabet kalamajsh (fb fb fb fb ):yeah:

Ehe...
Une flas per Islam ti thua arabet e muslimanet, une drejtoj doren me tregu henen ti shef doren!Lol

Po pikerisht une flas per kulture sepse minimumi qe mund tbej eshte nuk i drejtohem njerezve ashtu sic kerkojne te mos u drejtohem. Po ska sh rendesi kjo. Kemi 3 vjet ktu na njohin tgjithe si flasim.
Nejse merru me Shkendijen dhe arabet ti. Ne ne teme po flasim per Islamin.

p.s. solla 3 emra. 1 doktor shkencash, nje ish prift misonar dhe 1 kengtar ;)pacavure qenkan valle?

Hhahahahahahahahaah :vape::lex:hahahahahahhahahaa per here te pare qe jemi ne te njejten linje :motor:me te vetmin dnryshim qe ti nuk e lezon te njejtin studim deri ne fund :peshk::respekt: Kshu eshte kur masturbohesh shpejt :drumepre::drumepre:lexo linkun deri ne fund lexo se te njeten rezultat kam sjelle une :drumepre:Nese nuk din me lexu statistikat lajmerohu :p

Kultura nuk matet me tituj forumi oj mendjemjegull. Ka tjere parametra :vape:
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Come on...go on... merru me mendjen time se sa me sh e permend aq me sh fisnikeron veten :)...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Come on...go on... merru me mendjen time se sa me sh e permend aq me sh fisnikeron veten :)...

Eshte detyre njerezore dhe humane ti besh balle te se keqes :pc:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Vazhdo te qeshesh me monitor, nejse per t'ju kthyer temes, soul ka thene te teren ate qe kam pasur per ta thene ! Sikur ma ka lexuar mendjen lool !

There is 1.57 Billion Muslim in the world (23 % from the world )
The arabs are 20 % of the Muslims most of them from Asia

Po kujt t'ja them kete ? Po t'kishe ditur anglisht mire, do ishe n'pune diku tjeter :snob:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Ku merr vesh ti nga numrat ore je erresuar nga falja e xhumase nga 50 persona dhe mendona se tere dynjaja eshte ne xhami.


Shi rezulatet:

Bota e tere: 1.619.314.000 - 23.4 % te besimit Islam
Azi: 1.005.507.000
Afrike veriore: 321.869.000
Afrike e saharase: 242.544.000
Evrope: 44.138.000 - 6 %
Americe: 5.256.000 - 0.6 %

Ku jane ata 80% ku jane ?????? Sa te mjere jeni?! Analfabetizem ne skajshmeri. Pastaj mos i numeroni te drejtat ne Europe e Amerike se ato i fitoni pasi qe ju numerojne si njerez e jo si Islam. :liber:

menjehapur@@@ Ti na flitke per kulture debati. Mos je vonuar ca???? Dhe une solla veq Shkendijen moj. Nuk do e pranoni??? Mos me thuaj! Ti ke sjellur ca pacavure te bnjerzve qe nuk lane gje pa bere dhe urra o burra kemi pranuar Islamin se fe e mire pfffffffffffffffff :shokim:

Shfrytezoni keto te drejta ne vendet ku jeni pasi ju kane dhene se paku qe ju numerojne si njerez se ndryshe po te ju zinin ne facebokk pas 24:00 ne vendet nga rrjedh Islami ne shesh, o ne shesh me kamxhik do rriheshit :sport:

Kultura e te te biseduarit tend nuk tregon asgje tjeter vetem se injorance se fundi :box:

About 20% of Muslims live in Arab countries.[15

Islam by country - Wikipedia, the free encyclopedia

Per pjesen tjeter cfare ke thene, nuk humbas kohe te diskutoj sepse eshte muhabet kalamajsh (fb fb fb fb ):yeah:

Vazhdo te qeshesh me monitor, nejse per t'ju kthyer temes, soul ka thene te teren ate qe kam pasur per ta thene ! Sikur ma ka lexuar mendjen lool !

Po kujt t'ja them kete ? Po t'kishe ditur anglisht mire, do ishe n'pune diku tjeter :snob:

Lere Soulin ti se po flasim per te njejten faqe. Qa duhet anglishtja per te mbledhur numrat??? Vazhdo shiko ne fund te faqes qe ke sjelle se cfare thojne rezultatet??? Vazhdo???? Ju dhe realitetit si besoni! As atehere kur flasim per te njejtaen faqe dhe per te njejtat rezultate?? Kjo eshte evrberia qorre e fese??? Fete jane si xixellonjat ngase ndriqojne ne erresire!!!

Hahhaahahahah do ishe ne pune diku tjeter hahahahahahahahhaa
drumepre.gif
hahhahaahaha
drumepre.gif
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Like e ke, se s'ke faj, je rrallue:gjyshja:
 
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Kujdes me fjalorin se ka dhe goca dhe kalamaja ketu ne forum!
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Të mendosh me logjiken e disave këtu, Islami kishte një 7 miliard njerëz në fillet e tij, dhe tani ka renë në 1 miliard.
Ose kishte disa njerëz? U benë mijëra, qindmija? Milionëshi dhe tani kemi miliard.
 
Top