Pse "Kriza ne Amerike"?

korado

President
Nga erdhi kriza qe po kercenon sot te githa institucionet financiare te te gjithe vedeve me sistem te "stabilizuar financiar".Kriza ne fillim u gjend ne SHBA dhe u paraqit si kriza e kredive.pse kapi pikerisht kete sistem financiar?Sepse cmimet mallrave te konsumit ne SHBA kishin shkuar stratosfere duke bere te mundur te rritej inflacioni deri ne vleren 4%.shtetasi amerikan merrte kredi normalisht neper banka,por dicka ndodhi jo sipas planeve.Bizneset e ketyre shtetasve amerikane qe moren hua nuk po ecte mire per shkak te inflacionit.Keshtu shume amerikane mbeten pa shtepia ne mes te kater rrugeve.Ekonomia u ndesh me veshtiresi te shumta.bankat ishin te hapura perballe falimentimit.Wall Street ka perjetuar 24 oret me te veshtira qe prej "te premtes se zeze"te vitit '30 nga lajmi i falimentimit te bankes se 4 ne amerike nga madhesia.Gjigandi i investimeve "Lehman Brothers".Direkt pas ketij lajmi "U FUNDOSEN" bursat aziatike.Nikkei ne Tokyo ra me gati 11% Hang Seng ne HONG KONG ra me 15% NDERSA SHANGHAI STOCK EXCHANGE ra me gati 17%.reniet me te medha ne histori per Azine.Kjo krize eshte shnderruar
tashme ne krize te besimit dhe qytetari amerikan apo europian nuk eshte i sigurt te investoje per te ardhmen e tij.kjo eshte ajo cka shqeteson te gjithe boten financiare tani per tani.ndersa ne prag te falimentimit ishte edhe kompania me e madhe sigurimeve ne bote "AIG" (American international group) por u shpetua dhe u be prone e shtetit pasi falimentimi i saj do te ishte goditje e madhe financiare.gjithsesi nje drite eshte ne fund te tunelit me planin amerikan te shpetimit shpesojme qe gjithcka do te kthehet ne normalitet...
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Kur njerezit shtrijne kembet me shume sa kane jorganin, atehere ekonomia ka probleme. Shtresa e mesme Amerikane eshte perpjekur te imitoje shtresen e larte, dhe tani ka plasur flluska.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Ajo ideja e fragolines eshte per tu marre ne konsiderate.Une mendoj se do te ndodhi ashtu nese Amerika do fleje gjume.Por ky shtet nuk ka fjetur asnjehere gjume.Bile atehere kur ben sikur fle gjume pritet ndryshimi i madh cilesor. Te gjitha keto sisteme financiare-ekonomike-politike kane si krijues Ameriken.
kur pengohesh meson se si te ngrihesh.Kur ecen me hap te ngadalte si Europa e Azia kuptohet qe mundesia te pengohesh eshte e vogel.Amerika vrapon gjithmone.
 

Bebi

I cmendur
si thojn asaj shprehjes '' kur amerika teshtihet evropes i bie gripi''
mendoj se ksaj radhe jo vetem evropes por gjith botes!
kjo ishte konferma qe amerika esht pilastri kryesor i planetit!
sic e that mesiper aziatiket po bejn hapa gjigante dhe kjo nuk mohohet por qe ti krahasosh me ameriken me duket e tepert!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Ajo ideja e fragolines eshte per tu marre ne konsiderate.Une mendoj se do te ndodhi ashtu nese Amerika do fleje gjume.Por ky shtet nuk ka fjetur asnjehere gjume.Bile atehere kur ben sikur fle gjume pritet ndryshimi i madh cilesor. Te gjitha keto sisteme financiare-ekonomike-politike kane si krijues Ameriken.
kur pengohesh meson se si te ngrihesh.Kur ecen me hap te ngadalte si Europa e Azia kuptohet qe mundesia te pengohesh eshte e vogel.Amerika vrapon gjithmone.

kjo qe them une do ndodhi , por ska te beje me gjumin. amerika drejtohet nga cifutet dhe ata po e humbasin interesin per te.
azia po ecen me hapa shume te shpejte ne zhvillim.
por per mendimin tim nuk jane keto arsyet per hipotezen time ne lidhje me te ardhmen.
arsyeja eshte , mendoj une dhe shume te tjere me eksperte se mua, sepse azia ka histori te lashte dhe amerika jo. pra e thene ndryshe azia ka "brume" ka tradite ka histori e si pasoje ka dhe zemer dhe pasion dhe shume gjera te tjera. dhe keto jane vendimtare per tu bere superfuqi. amerika keto si ka dhe si ka pasur asnjehre, ama u be superfuqi sepse rekrutoi gjysmen e evropes dhe te azise pas dy luftrave boterore.
edhe kete gjysem mund ta humbasi prape sepse per te njejtat arsye per te cilat njerezit e lane atehere evropen, per te njejtat arsye do lene ameriken.
fakti qe ka qene superfuqi e ka ndihmuar qe ti beje lluftrat gjithmone jashte territorit te saj, prandaj keta njerez se kane lene ameriken ndoshta.
ama eshte evropa dhe azia qe kane pushtuar ameriken prej shekujsh, dhe jo anasjelltas.
 

korado

President
"neqoftese do te vdese e gjithe bota,amerika do te vdese e fundit!!!"
 
Top