Pse na bien floket?!

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pse na bien floket?!

nga perdorimi pa kriter dhe i ndryshem i llakut,xheles
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pse na bien floket?!

Nje lajm i mrekullueshem per te gjithe njerezimin, u zbuluam me ne fund cfare e ndal renien e flokeve - dyshemeja !
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pse na bien floket?!

Renia e flokeve, kujdesuni me vitamine E

Te kesh floke te bukur dhe te fort eshte deshira e te gjitheve, dhe ne vecanti e atyre njerzeve qe vuajne nga renia e tyre.

Me pare mendohej se ky problem i perkiste vetem meshkujve, por ne te vertet edhe femrat jane te prekura shume prej renies se flokeve. Stresi, smogu, stili i jetes dhe shampot agresive mund te shtojne me shume kete problem. Ne te vertet shkaku kryesore eshte dehidrosteroni (DHT). Sipas nje studimi i cili zgjati 8 muaj, rrezultatet kane treguar se vitamina E ka dhene nje rrezultat te shkelqyer kunder ketij problemi. Por nese vereni se floket tuaj vazhdojne te bien ne menyre shqetesuese, shkoni tek farmacisti dhe keshillohuni me te./burimi: ikubINFO/
 

E3

Anëtar i Nderuar
Si te mos u bien kurre floket

Eshte normale qe floket t’u bien tani qe vjen pranvera apo dhe ne vjeshte. Por nese ne kreher gjeni shume fije, atehere duhet te nxitoni qe te gjeni shkaqet per t’i ndrequr; i ftohti, era, ndotja ne qytetet e medha mund te ndikojne ne strukturen e flokeve, duke provokuar renien.

Beni kujdes te ndiqni keto rregulla te vogla:

• Lajini floket me uje te bollshem.

• Perdorni shampo delikate, te keshilluara per larje te shpeshta. Nuk eshte e vertete qe floket po u lane shpesh, bien. Nese do te dini te perdorni shampon e duhur per rritjen dhe forcimin e tyre, e mbushur me proteina ushqyese, atehere nuk iu ben keq.

• Perdoreni shampon me kursim. Nje luge gjelle per floke te shkurtra dhe dy luge gjelle per floke te gjata apo shume te piste.

• Nese jeni mesuar t’i lani floket shpesh gjate javes (me shume se nje here) shkumezojini vetem nje here.

• Shpelajini me uje shume te bollshem, por jo me uje shume te nxehte.

• Mos i trajtoni floket e stresuar, duke i thare dhe duke i terhequr fort. Gjithashtu, mos i krihni fort kur jane ende te lagur, por me kujdes.

• Aplikoni nje balsam pas shampos, te pershtatshem per floket tuaj, pa e shpelare ate. Nese floket nuk i keni ne gjendje te mire, perdorni nje maske rigjeneruese. Thajini me temperature mesatare me tharese 25 cm larg flokeve.

• Ne darke mos vini bikutina si nenat apo gjyshet tona apo kapje te ndryshme flokesh, por lerini te shtrire natyrale.

• Mbani mend qe te shkurtosh shume floket nuk do te thote t’i riperterish ato. Floku kur bie eshte i vdekur. Ndaj, mjafton edhe vetem te heqesh pjeset e demtuara te tyre dhe sidomos fijet qe ndahen me dysh. Nuk eshte e vertete qe fijet e ndara me dysh mund te kujdesohen. Shpetimi prej tyre vjen vetem duke i prere ato. Ka dhe produkte qe i ngjisin njera me tjetren, por kjo zgjat derisa vjen larja. Me pas ato hapen serish. Por per te parandaluar ndarjen e tyre me dysh, na vijne ne ndihme produkte te caktuara. Mire eshte te mos perdorim piastra shume te nxehta apo trajtime agresive ndaj tyre.

• Por me e rendesishmja: te kesh floke te mire varet dhe nga ushqimi qe ju hani. Ndaj futini trupit tuaj nje ushqim te pasur me proteina, karbohidrate, aminoacide, hekur, acid folik, fibra, fruta dhe perime, vaj ulliri, peshk, mish, djathera. Por kujdes! Mos e ekzagjeroni me yndyrnat! Dhe pini sa me shume uje! Ne kete menyre do te keni gjithmone floke teper te shendetshem.
 
Top