Pse sëmuren fëmijët më shpesh në dimër? Ja sëmundjet më të shpeshta në këtë stinë

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
femije-i-semure.jpg
Nga Daniela Bardhi

Disa viruse lulëzojnë madje përhapen më shumë në ajër më të freskët dhe të lagësht. Mukoza e hundëve bëhet më e thatë dhe ngjitëse gjatë muajve të ftohtë, gjë e cila të con në përhapjen dhe marrjen e viruseve.

Ja cilat janë sëmundjet që prekin më shumë fëmijët dhe jo vetëm gjatë dimrit:

RSV:
Virusi Sinikal i Frymëmarrjes është një infeksion i zakonshëm i frymëmarrjes që tek fëmijët poshtë moshës 2 vjeç shkakton bronkiolit.

Simptomat e sëmundjes janë:

 • Kollitje
 • Sekrecione të lëngshme të hundës
 • Ethe
 • Mbingarkesë në rrugët e sipërme të frymëmarrjes
 • Frymëmarrje e shpeshtë
Sipmtomat e kësaj sëmundje janë të lehta 1-2 ditët e para dhe përkeqësohen nga dita e 3-7.

GRIPI: është një virus respirator shumë ngjitës.

Simptomat më të zakonshme të gripit janë:

 • Kollitje
 • Sekrecione të hundës
 • Mbingarkesë virale
 • Dhimbje e muskujve të trupit
 • Temperaturë e lartë
 • Konjuktivit (sy të kuq dhelose të irrituar)
 • Të vjella dhe/ose diarre
FTOHJA: është infeksion viral që shoqërohet me simptoma të ngjashme me të gripit. Viruse të ndryshme shkaktojnë ftohje e cila mund të zgjasë 5-14 ditë.

Simptomat më të zakonshme janë:

 • sekrecione në hundë
 • – kollitje
 • – ethe
 • -mbingarkesë virale
 • – dhimbje fyti etj
Skuqja e fytit: është infeksion që prek zakonisht fëmijët e vegjël nga 6muajsh deri në 5 vjeç.

Simptomat më të zakonshme janë:

 • Dhimbje fyti
 • Vështirësi në gëlltitje
 • Ethe
 • Dhimbje stomaku
 • Dhimbje koke etj
Burimi: Children’s Health
 

Attachments

 • femije-i-semure.jpg
  femije-i-semure.jpg
  22.6 KB · Shikime: 0
 • femije-i-semure.jpg
  femije-i-semure.jpg
  22.6 KB · Shikime: 0
Top